Stable (latest release) - en to it translation catalogue (250 entries)

en: The date is before the earliest one allowed.
it: La data è antecedente alla prima data consentita.

en: The date is after the latest one allowed.
it: La data è successiva all'ultima data consentita.

en: There was an unknown error uploading the file.
it: Si è verificato un errore sconosciuto durante il caricamento del file.

en: You are not allowed to upload files of this type.
it: Non sei abilitato al caricamenti di file di questo tipo.

en: The file is too big.
it: Il file è troppo grande.

en: There was an error uploading the file.
it: Si è verificato un errore nel caricare il file.

en: The number format is invalid.
it: Il formato numerico non è valido.

en: The number is smaller than the minimum allowed.
it: Il numero è inferiore al minimo consentito.

en: The number is larger than the maximum allowed.
it: Il numero è superiore al massimo consentito.

en: The answer to the quiz is incorrect.
it: La risposta al quiz non è corretta.

en: The e-mail address entered is invalid.
it: L'indirizzo e-mail inserito non è valido.

en: The URL is invalid.
it: L'URL non è valido.

en: The telephone number is invalid.
it: Il numero di telefono non è valido.

en: You are not allowed to validate configuration.
it: Non sei abilitato a validare la configurazione.

en: Validate %s Contact Form Now | Validate %s Contact Forms Now
it[0]: Valida ora il modulo di contatto %s
it[1]: Valida ora i moduli di contatto %s

en: Validate Configuration
it: Valida la configurazione

en: Configuration validation completed. An invalid contact form was found. | Configuration validation completed. %s invalid contact forms were found.
it[0]: Validazione configurazione completata. Un modulo di contato non valido trovato.
it[1]: Validazione configurazione completata. %s moduli di contato non validi trovati.

en: Configuration validation completed. No invalid contact form was found.
it: Validazione configurazione completata. Nessun modulo di contatta non valido trovato.

en: This contact form has a configuration error. | This contact form has %s configuration errors.
it[0]: Questo modulo di contatto ha un errore di configurazione.
it[1]: Questo modulo di contatto ha %s errori di configurazione.

en: How to Resolve Configuration Errors
it: Come risolvere gli errori di configurazione

en: Validate Contact Form 7 Configuration
it: Valida la configurazione di Contact Form 7

en: Misconfiguration leads to mail delivery failure or other troubles. Validate your contact forms now.
it: Una configurazione non corretta può portare a invii falliti o altri problemi. Valida ora i tuoi moduli di contatto.

en: %s configuration error found | %s configuration errors found
it[0]: %s errore di configurazione trovato
it[1]: %s errori di configurazione trovati

en: This field can be empty depending on user input.
it: Questo campo può essere vuoto a seconda dei dati inseriti dall'utente.

en: This field has syntax errors.
it: Questo campo ha errori di sintassi.

en: This email address does not belong to the same domain as the site.
it: Questo indirizzo e-mail non appartiene allo stesso dominio del sito.

en: HTML tags are not allowed in a message.
it: I tag HTML non sono consentiti nel messaggio.

en: Thank you for your message. It has been sent.
it: Grazie per il tuo messaggio. È stato inviato.

en: There was an error trying to send your message. Please try again later.
it: Si è verificato un errore durante l'invio del tuo messaggio. Per favore prova di nuovo.

en: One or more fields have an error. Please check and try again.
it: Uno o più campi hanno errori. Per favore controlla e prova di nuovo.

en: You must accept the terms and conditions before sending your message.
it: Devi accettare termini e condizioni prima di inviare il tuo messaggio.

en: The field is required.
it: Il campo è richiesto.

en: The field is too long.
it: Il campo è troppo lungo.

en: The field is too short.
it: Il campo è troppo corto.

en: The date format is incorrect.
it: Il formato della data non è corretto.

en: Please verify that you are not a robot.
it: Per favore dimostra che non sei un robot.

en: ERROR
it: ERRORE

en: Invalid key values.
it: Valori chiave non validi.

en: Settings saved.
it: Impostazioni salvate.

en: reCAPTCHA is a free service to protect your website from spam and abuse.
it: reCAPTCHA è un servizio gratuito per proteggere il vostro sito web da spam e abusi.

en: Site Key
it: Chiave del sito

en: Secret Key
it: Chiave segreta

en: Reset Keys
it: Reimposta le chiavi

en: To use reCAPTCHA, you need to install an API key pair.
it: Per utilizzare reCAPTCHA, è necessario installare una coppia di chiavi API.

en: Configure Keys
it: Configura le chiavi

en: For more details, see %s.
it: Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: To use reCAPTCHA, first you need to install an API key pair. For more details, see %s.
it: Per utilizzare reCAPTCHA, prima è necessario installare una coppia di chiavi API. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: Generate a form-tag for a reCAPTCHA widget. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un widget reCAPTCHA. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: Theme
it: Tema

en: Light
it: Chiaro

en: Dark
it: Scuro

en: Size
it: Dimensione

en: Normal
it: Normale

en: Compact
it: Compatto

en: File Attachments
it: File Allegati

en: Edit messages used in the following situations.
it: Modifica messaggi utilizzati nelle seguenti situazioni.

en: You can add customization code snippets here. For details, see %s.
it: È possibile aggiungere gli snippet di codice personalizzato qui. Per ulteriori informazioni, vedere %s.

en: Overview
it: Panoramica

en: Available Actions
it: Azioni Disponibili

en: On this screen, you can manage contact forms provided by Contact Form 7. You can manage an unlimited number of contact forms. Each contact form has a unique ID and Contact Form 7 shortcode ([contact-form-7 ...]). To insert a contact form into a post or a text widget, insert the shortcode into the target.
it: In questa schermata, è possibile gestire moduli di contatto forniti da Contact Form 7. È possibile gestire un numero illimitato di moduli di contatto. Ogni modulo di contatto ha un ID e uno shortcode Contact Form 7 ([contact-form-7 ...]) univoci. Per inserire un modulo di contatto in un post o in un widget di testo, inserire lo shortcode nella destinazione.

en: Hovering over a row in the contact forms list will display action links that allow you to manage your contact form. You can perform the following actions:
it: Passando con il mouse sopra una riga dell'elenco dei moduli di contatto verranno visualizzati i link di azione che ti consentono di gestire il tuo modulo di contatto. Puoi eseguire le seguenti azioni:

en: <strong>Edit</strong> - Navigates to the editing screen for that contact form. You can also reach that screen by clicking on the contact form title.
it: <strong>Modifica</strong> - Passa alla schermata di modifica per quel modulo di contatto. È anche possibile raggiungere quello schermo cliccando sul titolo del modulo di contatto.

en: <strong>Duplicate</strong> - Clones that contact form. A cloned contact form inherits all content from the original, but has a different ID.
it: <strong>Duplica</strong> - Clona un modulo di contatto. Un modulo di contatto clonato eredita tutti i contenuti da quello originale, ma ha un ID diverso.

en: On this screen, you can edit a contact form. A contact form is comprised of the following components:
it: In questa schermata, è possibile modificare un modulo di contatto. Un modulo di contatto è costituito dai seguenti componenti:

en: <strong>Title</strong> is the title of a contact form. This title is only used for labeling a contact form, and can be edited.
it: <strong>Titolo</strong> è il titolo di un modulo di contatto. Questo titolo viene utilizzato solo per l'etichetta di un modulo di contatto, e può essere modificato.

en: <strong>Form</strong> is a content of HTML form. You can use arbitrary HTML, which is allowed inside a form element. You can also use Contact Form 7&#8217;s form-tags here.
it: <strong>Modulo</strong> è un contenuto di form HTML. Puoi utilizzare codice HTML arbitrario, limitatamente a ciò che è consentito all'interno di un elemento form. Puoi inoltre utilizzare i form-tag di Contact Form 7.

en: <strong>Mail</strong> manages a mail template (headers and message body) that this contact form will send when users submit it. You can use Contact Form 7&#8217;s mail-tags here.
it: <strong>Mail</strong> gestisce un modello di mail (intestazioni e corpo del messaggio) che questo modulo di contatto invierà quando gli utenti lo compilano. È possibile utilizzare i mail-tag di Contact Form 7.

en: <strong>Mail (2)</strong> is an additional mail template that works similar to Mail. Mail (2) is different in that it is sent only when Mail has been sent successfully.
it: <strong>Mail (2)</strong> è un modello di mail aggiuntivo che funziona in modo analogo a Mail. Mail (2) è differente in quanto viene inviato solo quando Mail è stato inviato con successo.

en: In <strong>Messages</strong>, you can edit various types of messages used for this contact form. These messages are relatively short messages, like a validation error message you see when you leave a required field blank.
it: In <strong>Messaggi</strong>, puoi modificare i vari tipi di messaggi utilizzati per questo modulo di contatto. Questi messaggi sono relativamente brevi, come un messaggio di errore di validazione visibile quando si lascia vuoto un campo obbligatorio.

en: <strong>Additional Settings</strong> provides a place where you can customize the behavior of this contact form by adding code snippets.
it: <strong>Impostazioni aggiuntive</strong> fornisce la possibilità di personalizzare il comportamento di questo modulo di contatto con l'aggiunta di frammenti di codice.

en: A form-tag is a short code enclosed in square brackets used in a form content. A form-tag generally represents an input field, and its components can be separated into four parts: type, name, options, and values. Contact Form 7 supports several types of form-tags including text fields, number fields, date fields, checkboxes, radio buttons, menus, file-uploading fields, CAPTCHAs, and quiz fields.
it: Un form-tag è un codice racchiuso tra parentesi quadre usato in un contenuto del modulo. Un form-tag rappresenta generalmente un campo di input, ed i suoi componenti possono essere suddivisi in quattro parti: tipo, nome, opzioni e valori. Contact Form 7 supporta diversi tipi di form-tag, tra cui campi di testo, campi numerici, campi data, caselle di controllo, pulsanti di opzione, menu, campi di caricamento file, CAPTCHA, e campi quiz.

en: While form-tags have a comparatively complex syntax, you don&#8217;t need to know the syntax to add form-tags because you can use the straightforward tag generator (<strong>Generate Tag</strong> button on this screen).
it: Anche se i form-tag hanno una sintassi relativamente complessa, non occorre conoscerla per poterli utilizzare in quanto è possibile utilizzare il generatore di tag (pulsante <strong>Genera Tag</strong> in questa schermata).

en: A mail-tag is also a short code enclosed in square brackets that you can use in every Mail and Mail (2) field. A mail-tag represents a user input value through an input field of a corresponding form-tag.
it: Un mail-tag è uno shortcode racchiuso tra parentesi quadre che può essere utilizzato in ogni campo dei modelli Mail e Mail (2). Un mail-tag rappresenta un valore inserito dall'utente in un campo di input di un corrispondente form-tag.

en: There are also special mail-tags that have specific names, but don&#8217;t have corresponding form-tags. They are used to represent meta information of form submissions like the submitter&#8217;s IP address or the URL of the page.
it: Ci sono anche speciali mail-tag che hanno nomi specifici, ma non hanno corrispondenti form-tag. Sono utilizzati per rappresentare meta informazioni dell'invio del modulo, come l'indirizzo IP del mittente o l'URL della pagina.

en: On this screen, you can manage services that are available through Contact Form 7. Using API will allow you to collaborate with any services that are available.
it: In questa schermata, è possibile gestire i servizi che sono disponibili attraverso Contact Form 7. L'utilizzo dell'API ti permetterà di collaborare con tutti i servizi che sono disponibili.

en: You may need to first sign up for an account with the service that you plan to use. When you do so, you would need to authorize Contact Form 7 to access the service with your account.
it: Potrebbe essere necessario registrarsi per un account con il servizio che si intende utilizzare. Quando si fa, si potrebbe aver bisogno di autorizzare Contact Form 7 per accedere al servizio con il proprio account.

en: Any information you provide will not be shared with service providers without your authorization.
it: Tutte le informazioni fornite non saranno condivise con i fornitori dei servizi senza la tua autorizzazione.

en: For more information:
it: Per maggiori informazioni:

en: Form-tag Generator: %s
it: Generatore Form-tag: %s

en: Your Name
it: Il tuo nome

en: (required)
it: (richiesto)

en: Your Email
it: La tua email

en: Your Message
it: Il tuo messaggio

en: Send
it: Invia

en: From: %s
it: Da: %s

en: Subject: %s
it: Oggetto: %s

en: Message Body:
it: Corpo del messaggio:

en: This e-mail was sent from a contact form on %1$s (%2$s)
it: Questa e-mail è stata inviata da un modulo di contatto su %1$s (%2$s)

en: Sender's message was sent successfully
it: Il messaggio del mittente è stato inviato con successo

en: Sender's message failed to send
it: Il messaggio del mittente non è stato inviato

en: Validation errors occurred
it: Si è verificato un errore di convalida

en: Submission was referred to as spam
it: L'invio è stato classificato come spam

en: There are terms that the sender must accept
it: Sono presenti dei termini che devono essere accettati dal mittente

en: There is a field that the sender must fill in
it: È presente un campo dati che deve essere compilato dal mittente

en: There is a field with input that is longer than the maximum allowed length
it: C'è un campo con un contenuto più lungo della lunghezza massima consentita

en: There is a field with input that is shorter than the minimum allowed length
it: C'è un campo con un contenuto più corto della lunghezza minima consentita

en: Contact Form
it: Modulo di contatto

en: Untitled
it: Senza titolo

en: <code>%1$s</code> property of a <code>WPCF7_ContactForm</code> object is <strong>no longer accessible</strong>. Use <code>%2$s</code> method instead.
it: La propirietà <code>%1$s</code> di un oggetto <code>WPCF7_ContactForm</code> <strong>non è più accessibile</strong>. Usa in alternativa il metodo <code>%2$s</code>.

en: Sending ...
it: Invio...

en: acceptance
it: accettazione

en: Generate a form-tag for an acceptance checkbox. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per una casella di controllo di accettazione. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: Acceptance Checkbox
it: Casella di controllo di accettazione

en: Name
it: Nome

en: Options
it: Opzioni

en: Make this checkbox checked by default
it: Rendi questa casella selezionata come impostazione predefinita

en: Make this work inversely
it: Inverti funzionamento

en: Id attribute
it: Attributo Id

en: Class attribute
it: Attributo classe

en: Insert Tag
it: Inserisci Tag

en: To use CAPTCHA, you need <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> plugin installed.
it: Per l'utilizzo del CAPTCHA é necessaria l'installazione del plugin <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a>.

en: The code that sender entered does not match the CAPTCHA
it: Il codice inserito dal mittente non corrisponde con il CAPTCHA

en: Your entered code is incorrect.
it: Il codice che hai inserito non è valido.

en: To use CAPTCHA, you first need to install and activate %s plugin.
it: Per usare CAPTCHA, devi prima installare ed attivare il plugin %s.

en: Generate form-tags for a CAPTCHA image and corresponding response input field. For more details, see %s.
it: Genera form-tag per l'immagine CAPTCHA ed un corrispondente campo di inserimento risposta. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: Image settings
it: Impostazioni immagine

en: Input field settings
it: Impostazione campo dati

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
it: Questo modulo di contatto contiene dei campi CAPTCHA, ma la cartella temporanea per i file (%s) non esiste oppure non è scrivibile. Puoi creare la cartella o modificare oppure modificare manualmente i suoi permessi.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the necessary libraries (GD and FreeType) are not available on your server.
it: Questo modulo di contatto contiene dei campi CAPTCHA, ma le librerie necessarie (GD e FreeType) non sono disponibili nel tuo server.

en: checkboxes
it: caselle di controllo

en: radio buttons
it: pulsanti di opzione

en: Generate a form-tag for a group of checkboxes. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un gruppo di caselle di controllo. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: Generate a form-tag for a group of radio buttons. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un gruppo di pulsanti di opzione. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: Checkboxes, Radio Buttons and Menus
it: Caselle di controllo, pulsanti di opzione e menu

en: Field type
it: Tipo di campo

en: Required field
it: Campo Richiesto

en: One option per line.
it: Una opzione per linea.

en: Put a label first, a checkbox last
it: Mette un'etichetta prima, una casella di controllo dopo

en: Wrap each item with label element
it: Accorpa ogni elemento con l'etichetta

en: Make checkboxes exclusive
it: Rendi esclusive le caselle di controllo

en: To use the value input through this field in a mail field, you need to insert the corresponding mail-tag (%s) into the field on the Mail tab.
it: Per usare il valore inserito per questo campo nella mail, devi inserire il corrispondente mail-tag (%s) nella scheda Mail.

en: Date format that the sender entered is invalid
it: Il formato della data che il mittente ha inserito non è valido

en: Date is earlier than minimum limit
it: La data è antecedente al limite minimo

en: Date is later than maximum limit
it: La data è successiva al limite massimo

en: date
it: data

en: Generate a form-tag for a date input field. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un campo di inserimento data. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: Date Field
it: Campo Data

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Use this text as the placeholder of the field
it: Utilizzare questo testo come segnaposto del campo

en: Range
it: Intervallo

en: Uploading a file fails for any reason
it: Non è stato possibile caricare il file (ragione generica)

en: Uploaded file is not allowed for file type
it: Il file caricato ha un'estensione non consentita

en: Uploaded file is too large
it: Non è stato possibile caricare il file (dimensione eccessiva)

en: Uploading a file fails for PHP error
it: Non è stato possibile caricare il file (errore PHP)

en: Generate a form-tag for a file uploading field. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un campo di caricamento di file. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: File Uploading and Attachment
it: Caricamento file e allegati

en: File size limit (bytes)
it: Limite di dimensione del file (bytes)

en: Acceptable file types
it: Tipologia di file consentiti

en: To attach the file uploaded through this field to mail, you need to insert the corresponding mail-tag (%s) into the File Attachments field on the Mail tab.
it: Per allegare il file caricato tramite questo campo alla mail, è necessario inserire il corrispondente mail-tag (%s) nel campo File allegati nella scheda Mail.

en: This contact form contains file uploading fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
it: Questo modulo di contatto contiene dei campi per l'upload dei file, ma la cartella temporanea per i file (%s) non esiste oppure non è scrivibile. Puoi creare la cartella o modificare oppure modificare manualmente i suoi permessi.

en: Number format that the sender entered is invalid
it: Il formato numerico che il mittente inserito non è valido

en: Number is smaller than minimum limit
it: Il numero è inferiore al limite minimo

en: Number is larger than maximum limit
it: Il numero è superiore al limite massimo

en: number
it: numero

en: Generate a form-tag for a field for numeric value input. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un campo per l'inserimento di un valore numerico. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: Number Fields
it: Campi Numerici

en: Spinbox
it: Casella numerica

en: Sender doesn't enter the correct answer to the quiz
it: Il mittente non ha inserito la risposta corretta

en: Generate a form-tag for a question-answer pair. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per una coppia domanda-risposta. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: Questions and answers
it: Domande e risposte

en: One pipe-separated question-answer pair (e.g. The capital of Brazil?|Rio) per line.
it: Una coppia domanda-risposta separata da | per riga (es. La capitale d'Italia? | Roma).

en: drop-down menu
it: menu a discesa

en: Generate a form-tag for a drop-down menu. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un menu a discesa. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: Allow multiple selections
it: Consenti selezioni multiple

en: Insert a blank item as the first option
it: Inserire un elemento vuoto come prima opzione

en: submit
it: invia

en: Generate a form-tag for a submit button. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un pulsante di invio. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: Submit Button
it: Pulsante Invia

en: Label
it: Etichetta

en: Email address that the sender entered is invalid
it: L'indirizzo email inserito dal mittente non è valido

en: URL that the sender entered is invalid
it: L'URL che il mittente ha inserito non è valido

en: Telephone number that the sender entered is invalid
it: Il numero di telefono che il mittente ha inserito non è valido

en: text
it: testo

en: Generate a form-tag for a single-line plain text input field. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un campo di input di testo normale a riga singola. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: Generate a form-tag for a single-line email address input field. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un campo di input email a riga singola. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: Generate a form-tag for a single-line URL input field. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un campo di inserimento URL a riga singola. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: Generate a form-tag for a single-line telephone number input field. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un campo di inserimento numero di telefono a linea singola. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: Text Fields
it: Campi di Testo

en: This field requires author's name
it: Questo campo necessita del nome autore

en: This field requires author's email address
it: Questo campo necessita dell'indirizzo email autore

en: This field requires author's URL
it: Questo campo necessita dell'URL autore

en: text area
it: area di testo

en: Generate a form-tag for a multi-line text input field. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un campo di inserimento di testo su più righe. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: Contact form %d
it: Modulo di contatto %d

note: Description of the plugin/theme
en: Just another contact form plugin. Simple but flexible.
it: Solo un altro plugin per moduli di contatto. Semplice ma flessibile.

en: Contact
it: Contatti

en: Edit Contact Form
it: Modifica modulo di contatto

en: Contact Forms
it: Moduli di contatto

en: Add New Contact Form
it: Aggiungi nuovo modulo di contatto

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Integration with Other Services
it: Integrazione con altri servizi

en: Integration
it: Integrazione

en: You are not allowed to edit this item.
it: Non puoi modificare questo elemento.

en: You are not allowed to delete this item.
it: Non puoi cancellare questo elemento.

en: Error in deleting.
it: Errore durante cancellazione.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
it: Se si abbandona questa pagina i cambiamenti effettuati verranno persi.

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
it: Risultati ricerca per &#8220;%s&#8221;

en: Search Contact Forms
it: Ricerca moduli di contatto

en: Contact form created.
it: Il modulo di contatto è stato creato.

en: Contact form saved.
it: Il modulo di contatto è stato salvato.

en: Contact form deleted.
it: Il modulo di contatto è stato cancellato.

en: Settings
it: Impostazioni

en: <strong>Contact Form 7 %1$s requires WordPress %2$s or higher.</strong> Please <a href="%3$s">update WordPress</a> first.
it: <strong>Contact Form 7 %1$s richiede WordPress %2$s o superiorer.</strong> Aggiorna <a href="%3$s">WordPress</a> prima di procedere.

en: Dismiss
it: Chiudi

en: Contact Form 7 Needs Your Support
it: Contact Form 7 ha bisogno del tuo supporto

en: It is hard to continue development and support for this plugin without contributions from users like you. If you enjoy using Contact Form 7 and find it useful, please consider making a donation.
it: È difficile continuare lo sviluppo ed il supporto per questo plugin senza i contributi degli utenti come te. Se ti piace utilizzare Contact Form 7 e lo trovi utile, per favore effettua una donazione.

en: Donate
it: Donazioni

en: Get Started
it: Per Iniziare

en: Getting Started with Contact Form 7
it: Introduzione a Contact Form 7

en: Admin Screen
it: Schermata amministrazione

en: How Tags Work
it: Come funzionano i tag

en: Setting Up Mail
it: Impostazione Mail

en: Did You Know?
it: Lo sapevi?

en: Spam Filtering with Akismet
it: Filtraggio dello spam con Akismet

en: Save Messages with Flamingo
it: Salvare i messaggi con Flamingo

en: Selectable Recipient with Pipes
it: Destinatario selezionabile con Pipes

en: Tracking with Google Analytics
it: Monitoraggio con Google Analytics

en: You are not allowed to edit this contact form.
it: Non sei autorizzato a modificare questo modulo di contatto.

en: Save
it: Salva

en: Enter title here
it: Inserisci qui il titolo

en: Copy this shortcode and paste it into your post, page, or text widget content:
it: Copia questo shortcode ed incollalo nel tuo articolo, pagina o contenuto di un widget di testo:

en: You can also use this old-style shortcode:
it: È inoltre possibile utilizzare questo shortcode vecchio stile:

en: Status
it: Stato

en: Duplicate
it: Duplica

en: Delete
it: Cancella

en: You are about to delete this contact form.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
it: Stai per cancellare questo modulo di contatto.
      'Cancel' per annullare, 'OK' per proseguire.

en: Information
it: Informazioni

en: Docs
it: Documentazione

en: Support
it: Supporto

en: %s keys switch panels
it: Usa i tasti %s per passare da un pannello all'altro

en: Form
it: Modulo

en: Messages
it: Messaggi

en: Additional Settings (%d)
it: Impostazioni aggiuntive (%d)

en: Additional Settings
it: Impostazioni aggiuntive

en: Title
it: Titolo

en: Author
it: Autore

en: Date
it: Data

en: Edit
it: Modifica

en: Edit &#8220;%s&#8221;
it: Modifica &#8220;%s&#8221;

en: %s ago
it: %s fa

en: Use Mail (2)
it: Usa Mail (2)

en: Mail (2) is an additional mail template often used as an autoresponder.
it: Mail (2) è un modello di mail aggiuntivo spesso utilizzato come una risposta automatica.

en: In the following fields, you can use these mail-tags:
it: Nei campi seguenti, puoi utilizzare questi mail-tag:

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Subject
it: Oggetto

en: Additional Headers
it: Intestazioni addizionali

en: Message Body
it: Corpo del messaggio

en: Exclude lines with blank mail-tags from output
it: Escludi dall'ouput le linee con mail-tag vuoti

en: Use HTML content type
it: Utilizza contenuti in HTML
