Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (260 entries)

en: FAQ about Configuration Validator
pt: Perguntas frequentes sobre validar configuração

en: The date is before the earliest one allowed.
pt: A data é anterior à permitida.

en: The date is after the latest one allowed.
pt: A data é posterior à permitida.

en: There was an unknown error uploading the file.
pt: Ocorreu um erro desconhecido ao carregar o ficheiro.

en: You are not allowed to upload files of this type.
pt: Não tem permissão para carregar ficheiros deste tipo.

en: The file is too big.
pt: O ficheiro é demasiado grande.

en: There was an error uploading the file.
pt: Ocorreu um erro ao carregar o ficheiro.

en: The number format is invalid.
pt: O formato do número é inválido.

en: The number is smaller than the minimum allowed.
pt: O número é menor que o mínimo permitido.

en: The number is larger than the maximum allowed.
pt: O número é maior que o máximo permitido.

en: The answer to the quiz is incorrect.
pt: A resposta à questão está incorrecta.

en: The e-mail address entered is invalid.
pt: O endereço de email é inválido.

en: The URL is invalid.
pt: O URL é inválido.

en: The telephone number is invalid.
pt: O número de telefone é inválido.

en: You are not allowed to validate configuration.
pt: Não tem permissão para validar a configuração.

en: Validate %s Contact Form Now | Validate %s Contact Forms Now
pt[0]: Validar %s formulário de contacto agora
pt[1]: Validar %s formulários de contacto agora

en: Validate Configuration
pt: Validar configuração

en: Configuration validation completed. An invalid contact form was found. | Configuration validation completed. %s invalid contact forms were found.
pt[0]: Validação de configuração concluída. Foi encontrado um formulário de contacto inválido.
pt[1]: Validação de configuração concluída. Foram encontrados %s formulários de contacto inválidos.

en: Configuration validation completed. No invalid contact form was found.
pt: Validação de configuração concluída. Não foi encontrado nenhum formulário de contacto inválido.

en: This contact form has a configuration error. | This contact form has %s configuration errors.
pt[0]: Este formulário de contacto tem um erro de configuração.
pt[1]: Este formulário de contacto tem %s erros de configuração.

en: How to Resolve Configuration Errors
pt: Como resolver erros de configuração

en: Validate Contact Form 7 Configuration
pt: Validar configuração do Contact Form 7

en: Misconfiguration leads to mail delivery failure or other troubles. Validate your contact forms now.
pt: Uma má configuração leva a falhas na entrega do correio, entre outros problemas. Valide já os seus formulários de contacto.

en: %s configuration error found | %s configuration errors found
pt[0]: Foi encontrado %s erro de configuração.
pt[1]: Foram encontrados %s erros de configuração.

en: This field can be empty depending on user input.
pt: Este campo poderá ficar vazio, dependendo do que o utilizador introduzir.

en: This field has syntax errors.
pt: Este campo tem erros de sintaxe.

en: This email address does not belong to the same domain as the site.
pt: Este endereço de email não pertence ao mesmo domínio do site.

en: HTML tags are not allowed in a message.
pt: Não são permitidas etiquetas de HTML numa mensagem.

en: Thank you for your message. It has been sent.
pt: Obrigado pela sua mensagem.

en: There was an error trying to send your message. Please try again later.
pt: Ocorreu um erro ao tentar enviar a sua mensagem. Por favor tente de novo mais tarde.

en: One or more fields have an error. Please check and try again.
pt: Um ou mais campos com erros. Por favor verifique e tente de novo.

en: You must accept the terms and conditions before sending your message.
pt: Tem que aceitar os termos e condições antes de enviar a sua mensagem.

en: The field is required.
pt: O campo é obrigatório.

en: The field is too long.
pt: O campo é demasiado grande.

en: The field is too short.
pt: O campo é demasiado pequeno.

en: The date format is incorrect.
pt: O formato da data está incorrecto.

en: Please verify that you are not a robot.
pt: Por favor, confirme que não é um robô.

en: ERROR
pt: ERRO

en: Invalid key values.
pt: Valores da chave inválidos.

en: Settings saved.
pt: Definições guardadas.

en: reCAPTCHA is a free service to protect your website from spam and abuse.
pt: O reCAPTCHA é um serviço gratuito para proteger o seu site contra spam e abusos.

en: Site Key
pt: Chave do site

en: Secret Key
pt: Chave secreta

en: Reset Keys
pt: Repor chaves

en: To use reCAPTCHA, you need to install an API key pair.
pt: Para utilizar o reCAPTCHA, tem que instalar um par de chaves de API.

en: Configure Keys
pt: Configurar chaves

en: For more details, see %s.
pt: Para mais detalhes, ver %s.

en: To use reCAPTCHA, first you need to install an API key pair. For more details, see %s.
pt: Para utilizar o reCAPTCHA, primeiro tem que instalar um par de chave de API. Para mais detalhes, ver %s.

en: Generate a form-tag for a reCAPTCHA widget. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de formulário para um widget de reCAPTCHA. Para mais detalhes, ver %s.

en: Theme
pt: Tema

en: Light
pt: Claro

en: Dark
pt: Escuro

en: Size
pt: Tamanho

en: Compact
pt: Compacto

en: File Attachments
pt: Ficheiros anexados

en: Edit messages used in the following situations.
pt: Editar mensagens utilizadas nas situações seguintes.

en: You can add customization code snippets here. For details, see %s.
pt: Pode adicionar pedaços de código aqui. Para mais detalhes, ver %s.

en: Overview
pt: Vista geral

en: Available Actions
pt: Acções disponíveis

en: Form-tags
pt: Etiquetas de formulário

en: Mail-tags
pt: Etiquetas de correio

en: On this screen, you can manage contact forms provided by Contact Form 7. You can manage an unlimited number of contact forms. Each contact form has a unique ID and Contact Form 7 shortcode ([contact-form-7 ...]). To insert a contact form into a post or a text widget, insert the shortcode into the target.
pt: Neste ecrã pode gerir os formulários de contacto do Contact Form 7. Pode gerir um número ilimitado de formulários de contacto. Cada formulário de contacto tem um ID único e respectivo shortcode ([contact-form-7...]). Para inserir um formulário de contacto num artigo ou num texto dum widget, basta inserir o shorcode no destino pretendido.

en: Hovering over a row in the contact forms list will display action links that allow you to manage your contact form. You can perform the following actions:
pt: Passar o rato sobre uma linha na lista de formulários de contacto mostrará as acções que lhe permitem gerir o seu formulário de contacto. Pode realizar as seguintes acções:

en: <strong>Edit</strong> - Navigates to the editing screen for that contact form. You can also reach that screen by clicking on the contact form title.
pt: <strong>Editar</strong> - Abre o ecrã de edição desse formulário de contacto. Também pode abrir  o ecrã de edição ao clicar no título do formulário de contacto.

en: <strong>Duplicate</strong> - Clones that contact form. A cloned contact form inherits all content from the original, but has a different ID.
pt: <strong>Duplicar</strong> - Faz uma cópia desse formulário de contacto. Um formulário de contacto duplicado tem todo o conteúdo do original mas com um ID diferente.

en: On this screen, you can edit a contact form. A contact form is comprised of the following components:
pt: Neste ecrã pode editar um formulário de contacto. Um formulário de contacto é composto pelos seguintes componentes:

en: <strong>Title</strong> is the title of a contact form. This title is only used for labeling a contact form, and can be edited.
pt: <strong>Título</strong> é o título dum formulário de contacto. Este título é utilizado meramente para identificar um formulário de contacto e pode ser editado.

en: <strong>Form</strong> is a content of HTML form. You can use arbitrary HTML, which is allowed inside a form element. You can also use Contact Form 7&#8217;s form-tags here.
pt: <strong>Formulário</strong> é o conteúdo HTML do formulário. Poderá utilizar qualquer código HTML, desde que seja permitido dentro de um elemento de formulário. Pode também utilizar as etiquetas de formulário do Contact Form 7.

en: <strong>Mail</strong> manages a mail template (headers and message body) that this contact form will send when users submit it. You can use Contact Form 7&#8217;s mail-tags here.
pt: <strong>Correio</strong> gere o modelo de correio (cabeçalho e corpo da mensagem) que este formulário de contacto enviará ao ser submetido pelo utilizador. Poderá utilizar aqui as etiquetas de correio do Contact Form 7.

en: <strong>Mail (2)</strong> is an additional mail template that works similar to Mail. Mail (2) is different in that it is sent only when Mail has been sent successfully.
pt: <strong>Correio (2)</strong> é um modelo adicional de correio que funciona de modo similar ao Correio. Correio (2) é diferente, só é enviado quando Correio foi enviado com sucesso.

en: In <strong>Messages</strong>, you can edit various types of messages used for this contact form. These messages are relatively short messages, like a validation error message you see when you leave a required field blank.
pt: Nas <strong>Mensagens</strong> pode editar vários tipos de mensagens para este formulário de contacto. Estas mensagens são relativamente curtas, como a mensagem de erro de validação que é mostrada quando deixa em branco um campo obrigatório.

en: <strong>Additional Settings</strong> provides a place where you can customize the behavior of this contact form by adding code snippets.
pt: <strong>Definições adicionais</strong> permite personalizar o comportamento deste formulário de contacto ao adicionar excertos de código.

en: A form-tag is a short code enclosed in square brackets used in a form content. A form-tag generally represents an input field, and its components can be separated into four parts: type, name, options, and values. Contact Form 7 supports several types of form-tags including text fields, number fields, date fields, checkboxes, radio buttons, menus, file-uploading fields, CAPTCHAs, and quiz fields.
pt: Uma etiqueta de formulário é um código entre parênteses rectos utilizável no conteúdo dum formulário. Geralmente representa um campo de introdução, os seus componentes podem ser separados em quatro partes: tipo, nome, opções e valores. O COntact Form 7 suporta diversos tipos de etiquetas de formulário, incluindo campos de texto, números, datas, caixas de selecção, botões, menus, carregamento de ficheiros, CAPCHA e questionários.

en: While form-tags have a comparatively complex syntax, you don&#8217;t need to know the syntax to add form-tags because you can use the straightforward tag generator (<strong>Generate Tag</strong> button on this screen).
pt: Apesar de as etiquetas de formulário terem uma sintaxe relativamente complexa, não tem que conhecer a sintaxe para adicionar etiquetas de formulário, pode simplesmente utilizar o gerador de etiquetas (botão <strong>Gerar Etiqueta</strong> neste ecrã).

en: A mail-tag is also a short code enclosed in square brackets that you can use in every Mail and Mail (2) field. A mail-tag represents a user input value through an input field of a corresponding form-tag.
pt: Uma etiqueta de correio é um código entre parênteses rectos utilizável em todos os campos de Correio e Correio (2). Representa um valor introduzido pelo utilizador num campo de introdução de uma etiqueta de correio correspondente.

en: There are also special mail-tags that have specific names, but don&#8217;t have corresponding form-tags. They are used to represent meta information of form submissions like the submitter&#8217;s IP address or the URL of the page.
pt: Também há etiquetas de correio especiais com nomes específicos mas que não têm etiquetas de formulário correspondentes. São utilizadas para representar meta informação de formulários submetidos, tais como o endereço IP ou o URL da página do remetente.

en: On this screen, you can manage services that are available through Contact Form 7. Using API will allow you to collaborate with any services that are available.
pt: Neste ecrã pode gerir serviços que estão disponíveis através do Contact Form 7. A utilização da API permite-lhe colaborar com quaisquer serviços que estejam disponíveis.

en: You may need to first sign up for an account with the service that you plan to use. When you do so, you would need to authorize Contact Form 7 to access the service with your account.
pt: Pode precisar primeiro de criar uma conta no serviço que pretende utilizar. Quando o fizer, terá que autorizar o Contact Form 7 a aceder ao serviço com a sua conta.

en: Any information you provide will not be shared with service providers without your authorization.
pt: A sua informação não será partilhada com os fornecedores do serviço sem a sua autorização.

en: For more information:
pt: Para mais informações:

en: Form-tag Generator: %s
pt: Gerador de etiquetas de formulário: %s

en: Your Name
pt: O seu nome

en: (required)
pt: (obrigatório)

en: Your Email
pt: O seu email

en: Your Message
pt: A sua mensagem

en: Send
pt: Enviar

en: From: %s
pt: De: %s

en: Subject: %s
pt: Assunto: %s

en: Message Body:
pt: Corpo da mensagem:

en: This e-mail was sent from a contact form on %1$s (%2$s)
pt: Este email foi enviado por um formulário de contacto em %1$s %2$s

en: Sender's message was sent successfully
pt: Mensagem do remetente foi enviada com sucesso.

en: Sender's message failed to send
pt: Mensagem do remetente não enviada

en: Validation errors occurred
pt: Ocorreram erros de validação

en: Submission was referred to as spam
pt: Envio foi referenciado como spam

en: There are terms that the sender must accept
pt: Termos que têm de ser aceites pelo remetente

en: There is a field that the sender must fill in
pt: Há um campo que o remetente tem de preencher

en: There is a field with input that is longer than the maximum allowed length
pt: Há um campo cujo preenchimento é maior que o comprimento máximo permitido

en: There is a field with input that is shorter than the minimum allowed length
pt: Há um campo cujo preenchimento é menor que o comprimento mínimo permitido

en: Contact Form
pt: Formulário de contacto

en: Untitled
pt: Sem nome

en: <code>%1$s</code> property of a <code>WPCF7_ContactForm</code> object is <strong>no longer accessible</strong>. Use <code>%2$s</code> method instead.
pt: A propriedade <code>%1$s</code> de um objecto <code>WPCF7_ContactForm</code> <strong>já não está acessível</strong>. Utilize em alternativa o método <code>%2$s</code>.

en: Sending ...
pt: A enviar...

en: acceptance
pt: aceitação

en: Generate a form-tag for an acceptance checkbox. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de formulário para uma caixa de selecção de aceitação. Para mais detalhes, ver %s.

en: Acceptance Checkbox
pt: Caixa de selecção de aceitação

en: Name
pt: Nome

en: Options
pt: Opções

en: Make this checkbox checked by default
pt: Tornar esta caixa seleccionada por omissão

en: Make this work inversely
pt: Inverter o funcionamento

en: Id attribute
pt: Atributo ID

en: Class attribute
pt: Atributo de classe

en: Insert Tag
pt: Inserir etiqueta

en: To use CAPTCHA, you need <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> plugin installed.
pt: Para usar o campo CAPTCHA, precisa de ter instalado o plugin <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a>

en: The code that sender entered does not match the CAPTCHA
pt: O código que o remetente inseriu não corresponde ao CAPTCHA

en: Your entered code is incorrect.
pt: O código inserido está incorrecto.

en: To use CAPTCHA, you first need to install and activate %s plugin.
pt: Para utilizar CAPTCHA, primeiro tem que instalar e activar o plugin %s.

en: Generate form-tags for a CAPTCHA image and corresponding response input field. For more details, see %s.
pt: Gerar etiquetas de formulário para uma imagem CAPTCHA e o correspondente campo de introdução da resposta. Para mais detalhes, ver %s.

en: Image settings
pt: Definições da imagem

en: Input field settings
pt: Definições do campo de introdução

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
pt: Este formulário de contacto tem campo de CAPTCHA mas a pasta temporária (%s) não existe ou não tem permissão de escrita. Pode criar a pasta manualmente ou mudar as permissões.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the necessary libraries (GD and FreeType) are not available on your server.
pt: Este formulário de contacto contém campos CAPTCHA, mas as bibliotecas necessárias (GD e FreeType) não se encontram disponíveis no seu servidor.

en: checkboxes
pt: caixas de selecção

en: radio buttons
pt: botões de opção

en: Generate a form-tag for a group of checkboxes. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de formulário para um grupo de caixas de selecção. Para mais detalhes, ver %s.

en: Generate a form-tag for a group of radio buttons. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de formulário para um grupo de botões de opção. Para mais detalhes, ver %s.

en: Checkboxes, Radio Buttons and Menus
pt: Caixas de selecção, botões de opção e menus

en: Field type
pt: Tipo de campo

en: Required field
pt: Campo obrigatório

en: One option per line.
pt: Uma opção por linha

en: Put a label first, a checkbox last
pt: Insira primeiro uma legenda, por último a caixa de selecção

en: Wrap each item with label element
pt: Envolver cada item com elemento de legenda

en: Make checkboxes exclusive
pt: Tornar caixas de selecção exclusivas

en: To use the value input through this field in a mail field, you need to insert the corresponding mail-tag (%s) into the field on the Mail tab.
pt: Para utilizar o valor introduzido através deste campo, tem que inserir a etiqueta de correio correpondente (%s) no campo no separador Correio.

en: Date format that the sender entered is invalid
pt: Formato de data inserida pelo remetente é inválido

en: Date is earlier than minimum limit
pt: Data é anterior ao limite mínimo

en: Date is later than maximum limit
pt: Data é posterior ao limite máximo

en: date
pt: data

en: Generate a form-tag for a date input field. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de formulário para um campo de data. Para mais detalhes, ver %s.

en: Date Field
pt: Campo de data

en: Default value
pt: Valor por omissão

en: Use this text as the placeholder of the field
pt: Utilize este texto por omissão no campo

en: Range
pt: Alcance

en: Min
pt: Mínimo

en: Max
pt: Máximo

en: Uploading a file fails for any reason
pt: Envio de ficheiro falhou por razão desconhecida.

en: Uploaded file is not allowed for file type
pt: Não é permitido carregar ficheiros deste tipo

en: Uploaded file is too large
pt: Ficheiro enviado é demasiado grande

en: Uploading a file fails for PHP error
pt: Envio de ficheiro falhou devido a um erro de PHP

en: file
pt: ficheiro

en: Generate a form-tag for a file uploading field. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de formulário para um campo de carregamento de ficheiro. Para mais detalhes, ver %s.

en: File Uploading and Attachment
pt: Carregar e anexar ficheiros

en: File size limit (bytes)
pt: Limite de tamanho do ficheiro (bytes)

en: Acceptable file types
pt: Tipos de ficheiros admitidos

en: To attach the file uploaded through this field to mail, you need to insert the corresponding mail-tag (%s) into the File Attachments field on the Mail tab.
pt: Para anexar o ficheiro carregado ao correio através deste campo, tem que inserir a etiqueta de correio correpondente (%s) no campo Ficheiros anexados no separador Correio.

en: This contact form contains file uploading fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
pt: Este formulário de contacto contém campos de envio de ficheiros, mas a pasta temporária (%s) não existe ou não é possível escrever nela. Pode criar a pasta manualmente ou alterar as permissões.

en: Number format that the sender entered is invalid
pt: Formato de número inserido pelo remetente é inválido

en: Number is smaller than minimum limit
pt: Número é menor que o limite mínimo

en: Number is larger than maximum limit
pt: Número é maior que o limite máximo

en: number
pt: número

en: Generate a form-tag for a field for numeric value input. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de formulário para um campo de valor numérico. Para mais detalhes, ver %s.

en: Number Fields
pt: Campos de números

en: Sender doesn't enter the correct answer to the quiz
pt: Remetente não inseriu a resposta correcta ao questionário

en: quiz
pt: questionário

en: Generate a form-tag for a question-answer pair. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de formulário para um par pergunta-resposta. Para mais detalhes, ver %s.

en: Quiz
pt: Questionário

en: Questions and answers
pt: Perguntas e respostas

en: One pipe-separated question-answer pair (e.g. The capital of Brazil?|Rio) per line.
pt: Pares de pergunta-resposta separadas por | (p.ex.: A capital de Portugal?|Lisboa), um par por linha.

en: drop-down menu
pt: menu de selecção

en: Generate a form-tag for a drop-down menu. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de formulário para um menu de selecção. Para mais detalhes, ver %s.

en: Allow multiple selections
pt: Permitir selecções múltiplas

en: Insert a blank item as the first option
pt: Inserir um item em branco como primeira opção

en: submit
pt: enviar

en: Generate a form-tag for a submit button. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de formulário para um botão de envio. Para mais detalhes, ver %s.

en: Submit Button
pt: Botão de envio

en: Label
pt: Etiqueta

en: Email address that the sender entered is invalid
pt: Endereço de email inválido.

en: URL that the sender entered is invalid
pt: URL inserido pelo remetente é inválido

en: Telephone number that the sender entered is invalid
pt: Número de telefone inserido pelo remetente é inválido

en: text
pt: texto

en: tel
pt: telefone

en: Generate a form-tag for a single-line plain text input field. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de formulário para um campo de texto simples. Para mais detalhes, ver %s.

en: Generate a form-tag for a single-line email address input field. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de formulário para um campo de endereço de email. Para mais detalhes, ver %s.

en: Generate a form-tag for a single-line URL input field. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de formulário para um campo de URL. Para mais detalhes, ver %s.

en: Generate a form-tag for a single-line telephone number input field. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de formulário para um campo de número de telefone. Para mais detalhes, ver %s.

en: Text Fields
pt: Campos de texto

en: This field requires author's name
pt: Este campo requer o nome do autor

en: This field requires author's email address
pt: Este campo requer o endereço de email do autor

en: This field requires author's URL
pt: Este campo requer o URL do autor

en: text area
pt: área de texto

en: Generate a form-tag for a multi-line text input field. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de formulário para um campo de área de texto. Para mais detalhes, ver %s.

en: Contact form %d
pt: Formulário de contacto %d

note: Description of the plugin/theme
en: Just another contact form plugin. Simple but flexible.
pt: Mais um plugin de formulário de contacto. Simples mas flexivel.

en: Contact
pt: Contacto

en: Edit Contact Form
pt: Editar Formulário de Contacto

en: Contact Forms
pt: Formulários de contacto

en: Add New Contact Form
pt: Adicionar novo formulário de contacto

en: Add New
pt: Adicionar novo

en: Integration with Other Services
pt: Integração com outros serviços

en: Integration
pt: Integração

en: You are not allowed to edit this item.
pt: Não está autorizado a editar este item.

en: You are not allowed to delete this item.
pt: Não está autorizado a apagar este item.

en: Error in deleting.
pt: Erro ao eliminar.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
pt: As alterações que fez serão perdidas se navegar para fora desta página.

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
pt: Resultado da pesquisa por &#8220;%s&#8221;

en: Search Contact Forms
pt: Pesquisar formulários de contacto

en: Contact form created.
pt: Formulário de contacto criado.

en: Contact form saved.
pt: Formulário de contacto guardado.

en: Contact form deleted.
pt: Formulário de contacto apagado.

en: Settings
pt: Definições

en: <strong>Contact Form 7 %1$s requires WordPress %2$s or higher.</strong> Please <a href="%3$s">update WordPress</a> first.
pt: <strong>Contact Form 7 %1$s requer pelo menos WordPress %2$s.</strong> Por favor, <a href="%3$s">atualize o Wordpress</a>.

en: Dismiss
pt: Descartar

en: Contact Form 7 Needs Your Support
pt: Contact Form 7 Precisa do Seu Apoio

en: It is hard to continue development and support for this plugin without contributions from users like you. If you enjoy using Contact Form 7 and find it useful, please consider making a donation.
pt: É difícil continuar o desenvolvimento e suporte deste plugin sem contribuições dos utilizadores como você. Se lhe é útil e gosta de utilizar o Contact Form 7, por favor considere a possibilidade de fazer um donativo.

en: Donate
pt: Doar

en: Get Started
pt: Começar

en: Getting Started with Contact Form 7
pt: Começar a utilizar o Contact Form 7

en: Admin Screen
pt: Ecrã de administração

en: How Tags Work
pt: Como funcionam as etiquetas

en: Setting Up Mail
pt: Configurar correio

en: Did You Know?
pt: Sabia?

en: Spam Filtering with Akismet
pt: Filtragem de spam com Akismet

en: Save Messages with Flamingo
pt: Guardar mensagens com Flamingo

en: Selectable Recipient with Pipes
pt: Destinatário seleccionável com separador

en: Tracking with Google Analytics
pt: Acompanhar com o Google Analytics

en: You are not allowed to edit this contact form.
pt: Não está autorizado a editar este formulário de contacto

en: Save
pt: Guardar

en: Enter title here
pt: Introduza o título aqui

en: Copy this shortcode and paste it into your post, page, or text widget content:
pt: Copie este shortcode e cole no seu artigo, página ou no conteúdo dum widget de texto:

en: You can also use this old-style shortcode:
pt: Também pode utilizar este shorcode:

en: Status
pt: Estado

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Delete
pt: Eliminar

en: You are about to delete this contact form.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt: Está prestes a apagar este formulário.
     'Cancelar' para interromper, 'OK' para apagar.

en: Information
pt: Informações

en: Docs
pt: Documentação

en: Support
pt: Suporte

en: %s keys switch panels
pt: Teclas %s mudam de separador

en: Form
pt: Formulário

en: Mail
pt: Correio

en: Messages
pt: Mensagens

en: Additional Settings (%d)
pt: Definições adicionais (%d)

en: Additional Settings
pt: Definições adicionais

en: Title
pt: Título

en: Author
pt: Autor

en: Date
pt: Data

en: Edit
pt: Editar

en: Edit &#8220;%s&#8221;
pt: Editar &#8220;%s&#8221;

en: Y/m/d g:i:s A
pt: Y/m/d G:i:s

en: %s ago
pt: %s atrás

en: Mail (2)
pt: Correio (2)

en: Use Mail (2)
pt: Usar Correio (2)

en: Mail (2) is an additional mail template often used as an autoresponder.
pt: Correio (2) é um modelo de correio adicional utilizado muitas vezes como resposta automática.

en: In the following fields, you can use these mail-tags:
pt: Nos próximos campos pode utilizar as seguintes etiquetas de correio:

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Subject
pt: Assunto

en: Additional Headers
pt: Cabeçalhos adicionais

en: Message Body
pt: Corpo da mensagem

en: Exclude lines with blank mail-tags from output
pt: Excluir do texto as linhas com etiquetas de correio em branco

en: Use HTML content type
pt: Usar tipo de conteúdo HTML
