Stable (latest release) - en to it translation catalogue (3668 entries)

en: This feature is not enabled
it: Questa funzione non è abilitata

en: Lightbox start mode
it: Modalità di avvio Lightbox

en: The mode lightbox starts in.
it: La modalità nella quale parte la lightbox.

en: Normal
it: Normale

en: Padded
it: Imbottito

en: Sttetched
it: Allungato

en: Clipped
it: Tagliato

en: Real size
it: Dimensione reale

en: An error has occurred
it: Si è verificato un errore

en: There are no comments
it: Non ci sono commenti

en: Show the content of the comments table.
it: Mostra il contenuto della tabella dei commenti.

en: Order by:
it: Ordinato per:

en: View fullsize slideshow
it: Vedi la presentazione a schermo intero

en: fullsize slideshow can only be set by the WPPA_SET shortcode.
it: la presentazione a tutto schermo può essere impostata solo dallo shortcode WPPA_SET.

en: fullsize slideshow
it: presentazione a schermo intero

en: Only with medals:
it: Solo con le medaglie:

en: There are no ratings between
it: Non ci sono voti tra

en: Close all
it: Chiudi tutto

en: No zipfiles available
it: Nessun file zip disponibile

en: From albums with
it: Dagli album con

en: out of various albums
it: di vari album

en: MyChoice
it: La mia scelta

en: Enable Admins Choice
it: Attiva la scelta per gli amministratori

en: Enable the creation of zipfiles with selected photos.
it: Attiva la creazione di file zip con le foto selezionate.

en: Cats include subs
it: I gatti includono sottotitoli

en: Admins choice of photos
it: Foto scelte dagli amministratori

en: Selected
it: Selezionato

en: No subalbums found to process
it: Nessun sottoalbum da elaborare trovato

en: No categories found to process
it: Nessuna categoria da elaborare trovata

en: %d album updated | %d albums updated
it[0]: %d album aggiornato
it[1]: %d album aggiornati

en: Open all
it: Apri tutti

en: Landing page:
it: Pagina di destinazione:

en: Meet all
it: Soddisfare tutti

en: Meet any
it: Soddisfare qualsiasi

en: Or / And:
it: Oppure / e:

en: The photo tag(s):
it: Etichette/a della foto:

en: Albums tagged with certain categories
it: Album etichettati con alcune categorie

en: Filmstrip Thumbnail Size
it: Dimensione della miniatura in sequenza

en: The size of the filmstrip images.
it: La dimensione delle immagini in sequenza

en: If you want the search to be limited to a specific album and its (grand)children, select the album here.
it: Se si desidera che la ricerca deve essere limitata ad un album specifico e i suoi(genitori)figli, selezionare l'album qui.

en: If you select an album here, it will overrule the previous checkbox using the album as a 'fixed' root.
it: Se si seleziona un album qui, sarà annullata la casella di controllo precedente usando l'album come una radice 'fissa'.

en: --- Default ---
it: --- Predefinito ---

en: The default page will be created automaticly
it: La pagine predefinita sarà creata automaticamente

en: Capitalize tags and cats
it: Capitalizzare tag e categorie

en: Format tags and cats to start with one capital character
it: Formatta tag e categorie per iniziare con una lettera capitalizzata

en: User %s is now superuser.
it: L'utente %s è adesso superuser

en: Fe alert
it: Avviso Frontend

en: Show alertbox on successful front-end upload/create.
it: Mostra una finestra di dialogo di caricamento/creazione con successo

en: Give these users all rights in wppa.
it: Assegna a questi utenti tutti i permessi in wppa.

en: This gives the user all the administrator privileges within wppa.
it: Questo assegna all'utente tutti i privilegi di amministratore in wppa.

en: Make sure the user also has a role that has all the boxes ticked in Table VII-A
it: Assicurarsi che l'utente abbia anche un ruolo che ha tutte le caselle spuntato nella Tabella VII -A

en: --- select a user to make superuser ---
it: --- seleziona un utente da rendere superuser ---

en: Unsuper user
it: Utente non Super user

en: Remove user from super user list.
it: Rimuovi utente dalla lista super user

en: --- select a user to unmake superuser ---
it: --- seleziona un utente da rendere non superuser ---

en: Orientation only
it: Solo orientamento

en: Remake non standard orientated photos only.
it: Risetta a solo foto non stantard orientate

en: Creates .htaccess files in .../uploads/wppa/ and .../uploads/wppa/thumbs/
it: Creare file .htaccess in .../uploads/wppa/ e .../uploads/wppa/thumbs/

en: create 'all access' .htaccess files
it: crea 'all access' file .htaccess

en: remove .htaccess files
it: rimuovi file .htaccess

en: create 'no hotlinking' .htaccess files
it: crea 'no hotlinking' file .htaccess

en: do not change existing .htaccess file(s)
it: non modificare i file .htaccess esistenti

en: You must run Table VIII-A13 and VIII-A14 first before you can switch to encrypted urls.
it: E necessario eseguire la Tabella VII-A13 e VIII-A14 prima di poter passare ad url cifrati

en: Table IV-A3 will be switched off.
it: La Tabella IV-A3 verrà disattivata

en: Table IV-A4 will be switched off.
it: La Tabella IV-A4 verrà disattivata

en: Not allowed when cryptic links is active
it: Non è consentito quando collegamenti cripatati è attivo

en: --- owner/public ---
it: --- proprietario/pubblico ---

en: Invalid photo identifier:
it: Identificatore foto non valido

en: Invalid album identifier:
it: Identificatore album non valido:

en: My and public albums
it: Album mio e pubblico

en: Crypt
it: Cripta

en: Enable encrypted links
it: Abilita collegamenti criptati

en: Encrypt album and photo ids in links.
it: Cripta id album e foto in link

en: The page will be reloaded.
it: La pagina verrà ricaricata.

en: Refuse unencrypted
it: Rifiuta non criptati

en: When encrypted is enabled, refuse unencrypted urls.
it: Quando criptati è abilitato, rifiuta url non criptati

en: Renew album crypt
it: Rinnova criptazione album

en: Renew album encrcryption codes.
it: Rinnova codici di criptazione album

en: Renew photo crypt
it: Rinnova criptazione foto

en: Renew photo encrcryption codes.
it: Rinnova codici di criptazione foto

en: Allow HTML custom
it: Consenti custom HTML

en: Allow HTML in custom photo datafields.
it: Consenti HTML in foto con campi dati personalizzati

en: Rating: %4.2f.
it: Valutazione: %4.2f.

en: Toggle fullscreen
it: Passa a schermo intero

en: Camera connect
it: Connetti camera

en: Connect frontend upload to camara on mobile devices with camera
it: Connetti caricamento fotocamera su dispositivi mobili con fotocamera

en: There are too many photos in the selection to show a preview ( %d )
it: Ci sono troppe foto nella selezione per mostrare un'anteprima ( %d )

en: %d hour | %d hours
it[0]: %d ora
it[1]: %d ore

en: %d day | %d days
it[0]: %d giorno
it[1]: %d giorni

en: %d week | %d weeks
it[0]: %d settimana
it[1]: %d settimane

en: %d month | %d months
it[0]: %d mese
it[1]: %d mesi

en: %d year | %d years
it[0]: %d anno
it[1]: %d anni

en: There are no featured photos (yet)
it: Non ci sono immagini in evidenza (ancora)

en: %d dislike | %d dislikes
it[0]: %d non mi piace
it[1]: %d non mi piace

en: There are no uploaded photos (yet)
it: Non ci sono foto caricate (ancora)

en: There are no photos (yet)
it: Non ci sono foto (ancora)

en: %d view | %d views
it[0]: %d vista
it[1]: %d viste

en: There are no rated photos (yet)
it: Non ci sono foto valutate (ancora)

en: Home text
it: Testo home

en: The text to use as "Home"
it: Testo da utilizzare come "Home"

en: There is %d photo album | There are %d photo albums
it[0]: C'è %d album fotografico
it[1]: Ci sono %d album fotografici

en: The last album added is
it: L'ultimo alubm aggiunto è

en: You can edit top-level album sequence order here when you set the album order to "Order #" or "Order # desc" in Table IV-D1.
it: È possibile modificare l'ordine di sequenza degli album di livello superiore qui quando si imposta l'ordine album di "Ordine # " o "Ordine # disc " nella Tabella IV-D1 .

en: You can edit sub-album sequence order here when you set the album order to "Order #" or "Order # desc" in the "Sub album sort order:" selection box above.
it: Qui è possibile modificare l'ordine di sequenza dei sotto-album quando si setta l'ordine album a "Ordine # " o "Ordine # desc" nella casella di selezione "Ordinamento Sotto-album :" sopra.

en: Manage album order
it: Gestire ordine album

en: %d photo | %d photos
it[0]: %d foto
it[1]: %d foto

en: You may upload %d photo | You may upload up to %d photos at once if your browser supports HTML-5 multiple file upload
it[0]: Puoi caricare %d foto
it[1]: Puoi caricare sino a %d foto alla volta se il tuo browser supporta il caricamento multiplo HTML-5

en: Enter album name
it: Inserire nome album

en: %d max rating | %d max ratings
it[0]: %d max valutazione
it[1]: %d max valutazione

en: %d vote | %d votes
it[0]: %d voto
it[1]: %d voti

en: There are no commented photos (yet)
it: Non ci sono foto commentate (ancora)

en: %d second | %d seconds
it[0]: %d secondo
it[1]: %d secondi

en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti

en: WP Content url.
it: Url contenuto WP.

en: Stop symbol url
it: Simboli di stop url

en: Supply the url of an image for the stop symbol
it: Fornire l'url di un immagine per i simboli di stop

en: Left (prev) symbol url
it: Simbolo sinistro (prec) url

en: Supply the url of an image for the left symbol, if not default
it: Fornire l'url di un'immagine per il simbolo sinistro, se non di default

en: Right (next) symbol url
it: Url simbolo destro (succ)

en: Supply the url of an image for the right symbol, if not default
it: Fornire l'url di un'immagine per il simbolo destro, se non di default

en: The size of the start/pause symbols.
it: La dimensione dei simboli di start/pausa

en: The border radius if the symbol is round
it: I border radius se il simbolo è rotondo

en: The size of the stop symbols.
it: La dimensione dei simboli di stop

en: Left/right symbol size
it: La dimensione del simbolo sinistro/destro

en: Left/right symbol border radius
it: Border radius simbolo sinistro/destro

en: The border radius
it: I border radius

en: Lightbox Borderwidth
it: Larghezza del bordo Lightbox

en: Lightbox Borderradius
it: Border radius Ligthbox

en: Start/pause symbol size
it: Dimensione simbolo Start/pausa

en: Start/pause symbol border radius
it: Border radius simbolo start/pausa

en: Stop symbol size
it: Dimensione simbolo di stop

en: Stop symbol border radius
it: Border radius simbolo di stop

en: Border width for lightbox display.
it: Larghezza di bordo per visualizzazione lightbox

en: Border radius for lightbox display.
it: Border radius per visualizzazione lightbox

en: Navigation symbols for slideshows and lighbox
it: Simboli di navigazione per slideshow e lightbox

en: Start symbol url
it: Url simbolo di start

en: Supply the url of an image for the start symbol
it: Fornire l'url di un'immagine per il simbolo di start

en: Pause symbol url
it: Url simbolo di pausa

en: Supply the url of an image for the pause symbol
it: Fornire l'url di un'immagine per il simbolo di pausa

en: Remove from depot after failed import.
it: Rimuovi dall'archivio dopo importazione fallita

en: The page will now be reloaded
it: La pagina sarà ricaricata

en: day of year is order#
it: Giorno dell'anno è ordine#

en: Current day# = %s, offset =
it: Giorno corrente# = %s, offset =

en: Todays photo order# = %s.
it: Ordine foto di oggi# = %s.

en: Not found.
it: Non trovato.

en: Select the linktype and display type for sub-albums on parent album covers.
it: Seleziona il linktype e visualizzalo per sotto-album su copertine album genitore

en: No display at all
it: Non mostrare a tutti

en: A list with sub(sub) albums
it: Una lista con sotto(sotto) album

en: A list of children only
it: Una lista con solo figli

en: An enumeration of names
it: Una enumarazione di nomi

en: Micro thumbnails
it: Micro miniature

en: Use text labels
it: Usa etichette di testo

en: Use editable text for the New and Modified labels
it: Usa testo editabile per le etichette Nuove e Modificate

en: If UNticked, you can specify the urls for custom images to be used.
it: Se deselezionato, è possibile specificare gli url per le immagini personalizzate usate

en: Specify the "New" indicator url.
it: Specifica l'url dell'indicatore Nuovo

en: Specify the "Modified" indicator url.
it: Specifica l'url dell'indicatore "Modificato".

en: Maximum time an album is indicated as New
it: Tempo massimo per cui un album è indicato come Nuovo

en: Maximum time a photo is indicated as New
it: Tempo massimo per cui un album è indicato come Nuovo

en: MODIFIED
it: MODIFICATA

en: Purple
it: Violetto

en: Black/white
it: Bianco/Nero

en: New label
it: Nuova etichetta

en: Specify the "New" indicator details.
it: Specifica i dettagli dell'indicatore "Nuovo".

en: If you use qTranslate, the text may be multilingual.
it: Se usi qTranslate, il testo può essere multilingua,

en: Modified label
it: Etichetta modificata

en: Specify the "Modified" indicator details.
it: Specifica i dettagli dell'indicatore "Modificato".

en: Keep dir to album files
it: Mantieni dir ai file album

en: Keep imported files after dir to album import
it: Mantieni i file importati dopo importazione abum a dir

en: NEW
it: VISITATORI NUOVI

en: Yellow
it: Giallo

en: Created:
it: Creato:

en: Inverted
it: Invertito

en: Modified Album
it: Album Modificato

en: Modified Photo
it: Foto Modificata

en: Orange
it: Arancione

en: max %s most recent from (grand)child albums
it: max %s più recente da album (principale)figlio

en: --- most recent from (grand)children ---
it: --- più recente da (principale)figlio ---

en: Recently modified photos
it: Foto recentemente modificate

en: Album cover subalbums link
it: Link copertina album sotto-album

en: No link at all
it: Non linkare a tutti

en: Thumbnails and covers
it: Miniature e copertine

en: Slideshow or covers
it: Presentazione o copertine

en: Limits the LasTen photos to those that are 'New', or newly modified.
it: Limita le Foto Recenti a quelle che sono "Nuove", o modificate nuovamente.

en: LasTen use Modified
it: Usa Modificato per Recenti

en: Use the time modified rather than time upload for LasTen widget/shortcode.
it: Utilizzare l'ora di modifica piuttosto che l'ora di caricamento per il widget/shortcode Recenti.

en: Import parent check
it: Importa controllo genitore

en: On import dirs to albums: keep dir tree as albums.
it: Su importa dir ad album: mantieni l'albero dir come quello degli album.

en: Untick only if all your albums have unique names. Then: additional photos may be ftp'd to toplevel depot subdirs.
it: Deselezionare solo se tutti i tuoi album hanno nomi univoci. Allora: le foto aggiuntive possono essere caricati tramite ftp dall'archivio di sottodirectory di più alto livello.

en: IPTC need utf8 conversion
it: IPTC necessitano di conversione utf8

en: This setting converts iso to utf8 in iptc text.
it: Questa impostazione converte da iso a utf8 il testo iptc

en: Untick if you have funny characters in iptc data
it: Deselezione se si dispone di caratteri strani in dati iptc

en: Inverse selection
it: Selezione inversa

en: Moderate P+C
it: Moderare P+C

en: Comment&nbsp;Admin
it: Commento&nbsp:Admin

en: Import source root
it: Importa sorgente root

en: Specify the highest level in the filesystem where to import from
it: Specifica il più alto livello nel filesystem da dove importare

en: Allow import from WPPA+ source folders
it: Abilita importa da cartelle sorgenti WPPA+

en: Only switch this on if you know what you are doing!
it: Modificare questo solo se si sa cosa si sta facendo!

en: Except when you start searching in a 'saparate' album, with the "search in current section" box ticked.
it: Tranne quando si sta avviando una ricerca in un album 'saparte', con la casella di "ricerca nella sezione corrente" spuntata.

en: Tags add Inverse
it: Tag aggiungere Inverso

en: Add a checkbox to invert the selection.
it: Aggiungi una checkbox per invertire la selezione.

en: Adds an Invert (NOT) checkbox on the multitag widget and shortcode.
it: Aggiungi una checkbox (NON) Invertire sui widget multitag e shortcode.

en: Start Ajax Import
it: Avvia importazione Ajax

en: Stop Ajax Import
it: Stoppa Importazione Ajax

en: Thumbnail virt album
it: Miniatura album virt

en: Display the real album name on virtual album display.
it: Visualizza il nome reale dell'album nella visualizzazione album virtuale.

en: Display the album name of the photo in parenthesis under the thumbnail on virtual album displays like search results etc.
it: Visualizza il nome dell'allbum della foto in paratensi sotto la miniatura su visualizzazione album virtuale, come ricerca, risultati, etc.

en: A safe value is 45 in most cases
it: Un valore sicuro è 45 in molti casi

en: The PHP setting max_execution_time is set to %s.
it: L'impostazione PHP max_execution_time è settato a %s.

en: Search toptext
it: Ricerca toptext

en: The text at the top of the search box.
it: Il testo sopra la casella di ricerca

en: May contain unfiltered HTML.
it: Può contenere HTML non filtrato.

en: Section search text
it: Ricerca testo sezione

en: The labeltext at the checkbox.
it: L'etichetta della checkbox.

en: Results search text
it: Risultati ricerca testo

en: A 3D stereo settings box
it: Una finestra di impostazioni stereo 3D

en: Found photos will meet the search criteria as follows:
it: Foto trovate incroceranno i criteri di ricerca come segue:

en: AND
it: E

en: OR
it: O

en: The most recently uploaded photo
it: Le foto più recentemente caricate

en: The photo of the day
it: La foto del giorno

en: Preview image:
it: Immagine di anteprima:

en: Additional features:
it: Caratteristiche aggiuntive:

en: Enable Subsearch
it: Abilita sottoricerca

en: Enable Rootsearch
it: Abilita ricerca in root

en: Enable all tags
it: Abilita tutti i tag

en: Please select the tags to show
it: Per favore selezionare i tag da mostrare

en: There are no tags
it: Non ci sono tag

en: Calendar type:
it: Tipologia calendario:

en: By EXIF date
it: Da data EXIF

en: By date of upload
it: Per data di caricamento

en: By date last modified
it: Per data di ultima modifica

en: Last date first
it: Prima ultima data

en: Initially display all
it: Inizialmente visualizzare tutti

en: This is a preview of the shortcode that is being generated. You may edit the comment
it: Questa è un'anteprima dello shortcode che viene generato. Puoi modificare il commento

en: insert Gallery
it: inserisci Galleria

en: Please complete the shortcode specs
it: Per favore completa le specs dello shortcode

en: WPPA+ Top Ten Rated Photos
it: Prime Dieci foto WPPA+ Valutate

en: Top Ten Photo album
it: Top Ten Album fotografici

en: Number of views
it: Numero di visualizzazioni

en: Include sub albums:
it: Includi sotto-album

en: Show owner:
it: Mostra proprietario:

en: Show album:
it: Mostra album:

en: View count:
it: Mostra conteggio:

en: WPPA+ Uploader Photos
it: Caricatore Foto WPPA+

en: Uploader Photos
it: Uploader Foto

en: User uploaded photos
it: Utente foto caricate

en: There are too many registered users in the system for this widget
it: Ci sono troppi utenti registrati nel sistema per questo widget

en: Photos uploaded by
it: Foto caricata da

en: User Photos
it: Foto utente

en: Number of photos
it: Numero di foto

en: Most recent photo
it: Foto più recenti

en: Ignore:
it: Ignora:

en: Enter loginnames seperated by commas
it: Inserire il nome di login seperato da virgole

en: Look only in albums (including sub-albums):
it: Guardare solo in album (inclusi sotto-album):

en: WPPA+ Upload photos widget
it: WPPA+ widget Caricamento foto

en: WPPA+ Upload
it: Caricamento WPPA+

en: Connecting to edit album...
it: Connesione a modifica album...

en: Connecting to edit photos...
it: Connesione a modifica foto...

en: Connecting to your depot...
it: Connesione al tuo archivio...

en: Upload a single photo
it: Caricare una foto singola

en: <b>Notice:</b> your server allows you to upload <b>%s</b> files of maximum total <b>%s</b> bytes and allows <b>%s</b> seconds to complete.
it: <b>Avviso:</b> il server consente di caricare <b>%s</b> file per un massimo totale di <b>%s</b> byte e consente <b>%s </b> secondi per completare.

en: If your request exceeds these limitations, it will fail, probably without an errormessage.
it: Se la richiesta supera queste limitazioni, esso fallirà, probabilmente senza un messaggio d'errore.

en: Additionally your hosting provider may have set other limitations on uploading files.
it: Inoltre il vostro hosting provider potrebbe aver impostato altre limitazioni sul caricamento dei file.

en: Box A:
it: Finestra A:

en: Multiple Photos in one selection
it: Foto multiple in una selezione

en: You can select up to %s photos in one selection and upload them.
it: È possibile selezionare fino a %s foto in una selezione e caricarle.

en: You need a modern browser that supports HTML-5 to select multiple files
it: Avete bisogno di un browser moderno che supporta HTML-5 per selezionare più file

en: Selected Files:
it: File selezionati:

en: Size
it: Dimensione

en: Type
it: Tipo

en: Too many!
it: Troppi!

en: Too big!
it: Troppo grande!

en: Try again!
it: Prova ancora!

en: Total
it: Totale

en: Upload Multiple Photos
it: Carica Foto Multiple

en: After upload: Go to the <b>Edit Album</b> page.
it: Dopo il caricamento: Vai alla pagina <b>Modifica Album</b>.

en: After upload: Go to the <b>Edit Photos</b> page.
it: Dopo il caricament: Vai alla pagina <b>Modifica Foto</b>

en: Box B:
it: Finestra B:

en: Single Photos in multiple selections
it: Foto singole in selezione multipla

en: You can select up to %s photos one by one and upload them at once.
it: È possibile selezionare fino a %s foto una per una e caricarli in una sola volta.

en: Upload Single Photos
it: Caricamento Foto Singole

en: Box C:
it: Finestra C:

en: Zipped Photos in one selection
it: Foto Zippate in una selezione

en: You can upload one zipfile. It will be placed in your personal wppa-depot: <b>.../%s</b><br/>Once uploaded, use <b>Import Photos</b> to unzip the file and place the photos in any album.
it: È possibile caricare un file zip . Sarà collocato all'interno del tuo archivio wppa personale: <b>.../%s</b><br/>Una volta caricato, utilizzare<b>Importa foto</b> per decomprimere il file e posizionare le foto in ogni album.

en: Upload Zipped Photos
it: Caricamento Foto Zippate

en: After upload: Go to the <b>Import Photos</b> page.
it: Dopo il caricamento: Vai alla pagina<b>Importa Foto</b>.

en: <small>Ask your administrator to upgrade php to version 5.2.7 or later. This will enable you to upload zipped photos.</small>
it: <small>Chiedere all'amministratore di aggiornare PHP alla versione 5.2.7 o successiva. Questo vi permetterà di caricare le foto zippate.</small>

en: No albums exist. You must
it: Non esistono album. Devi

en: create one
it: crearne uno

en: beofre you can upload your photos.
it: prima di poter caricare le foto.

en: Done!
it: Fatto!

en: Failed!
it: Fallito!

en: Select Local or Remote
it: Selezionare Locale o Remoto

en: Local
it: Locale

en: Remote
it: Remota

en: Set Local/Remote
it: Setta Locale/Remota

en: The server does not allow you to import from remote locations. ( The php directive allow_url_fopen is not set to 1 )
it: ll server non consente di importare da postazioni remote. ( La direttiva php allow_url_fope non è impostato a 1)

en: The server does not allow you to import from remote locations. ( The curl functions are not set up )
it: ll server non consente di importare da postazioni remote. ( Le funzioni curl non sono impostate )

en: Import photos from:
it: Importa foto da:

en: Set source directory
it: Setta directory sorgente

en: Find remote photos
it: Trova foto remote

en: Working, please wait...
it: Sto lavorando, per favore attendere...

en: <br />You can enter either a web page address like <i>http://mysite.com/mypage/</i> or a full url to an image file like <i>http://mysite.com/wp-content/uploads/wppa/4711.jpg</i>
it: <br />È possibile immettere un indirizzo di una pagina web come <i>http://mysite.com/mypage/</i> o un URL completo di un file di immagine come <i>http://mysite.com/wp-content/uploads/wppa/4711.jpg</i>

en: zipfiles in the depot.
it: File zip in archivio.

en: Check/uncheck all
it: Seleziona/deseleziona tutto

en: Delete after successful extraction.
it: Cancella dopo l'estrazione con successo.

en: albumdefinitions in the depot.
it: Definizioni album in archivio.

en: Remove from depot after successful import, or if the album already exists.
it: Rimuovi dall'archivio dopo l'importazione con successo, o se l'album esiste già.

en: photos in the ngg gallery.
it: Foto nella galleria ngg.

en: photos in the depot.
it: Foto nell'archvio.

en: possible photos found remote.
it: Eventuali foto remote trovate.

en: Photos will be downsized during import.
it: Le foto verranno ridimensionate durante l'importazione.

en: Default album for import:
it: Album di default per l'importazione:

en: Photos that have (<em>name</em>)[<em>album</em>] will be imported by that <em>name</em> in that <em>album</em>.
it: Foto che hanno (<em>nome</em>)[<em>album</em>] saranno imporate da quel <em>nome</em> in quell'<em>album</em>.

en: Remove from depot after successful import.
it: Rimuovi dall'archivio dopo l'importazione con successo.

en: Import into album <i>%s</i>.
it: Importa dentro l'album <i>%s</i>.

en: The album will be created if it does not exist
it: L'album sarà creato se non esiste

en: Use backup if available
it: Usa backup se disponibile

en: Update existing photos
it: Aggiornamento foto esistenti

en: Do not create duplicates
it: Non creare duplicati

en: Zoom previews
it: Zoom anteprime

en: videos in the depot.
it: video in archivio.

en: Album to import to:
it: Album da impotare:

en: audios in the depot.
it: audio in archivio.

en: albumdirectories in the depot.
it: directory album in archivio.

en: csv files in the depot.
it: file csv in archivio.

en: There are no importable files found in directory:
it: Non sono stati trovati file importabili nella directory:

en: There are no photos found or left to process at url:
it: Non sono state trovate foto o url da elaborare

en: You can import the following file types:
it: Puoi importare i seguenti tipi di file:

en: Compressed file types: .zip
it: Tipologia dei file compressi: .zip

en: Photo file types:
it: Tipologia file foto:

en: Video file types:
it: Tipologia file video:

en: Audio file types:
it: Tipologua file audio:

en: WPPA+ file types: .amf .pmf
it: Tipologia file WPPA+: .amf .pmf

en: Directories with optional subdirs containig photos
it: Directory con sottodirectory opzionali contenenente foto

en: Custom data files of type .csv
it: File di dati personalizzati di tipo .csv

en: Your depot directory is:
it: La tua directory di archiviazione è:

en: Trying to continue...
it: Cercando di continuare ...

en: Time out. %s photos uploaded in album nr %s.
it: Tempo scaduto. %s foto caricate in album nr %s .

en: Error inserting photo
it: Error di inserimento foto

en: Photos Uploaded in album nr
it: Foto caricate nell'album nr

en: Zipfile
it: File Zip

en: sucessfully uploaded.
it: Caricato con successo.

en: during upload.
it: durante il caricamento.

en: Unknown parent album:
it: Album principale sconosciuto:

en: --- none --- used.
it: --- nessuno --- utilizzato.

en: This album has been converted from ngg gallery %s
it: Questo album è stato convertito dalla galleria ngg %s

en: Processing files, please wait...
it: Elaborazione file in corso...

en: If the line of dots stops growing or your browser reports Ready, your server has given up. In that case: try again
it: Se la linea di punti smette di crescere o il browser risulta Pronto, il server ha rinunciato. In tal caso: provare di nuovo

en: here.
it: qui.

en: Photo %s already exists in album %s. (1)
it: La foto %s esiste già nell'album %s. (1)

en: Duplicate
it: Duplica

en: Error inserting photo %s, unknown or non existent album.
it: Errore inserimento foto %s, sconosciuta o album non esistente.

en: Time out. %s photos imported. Please restart this operation.
it: Tempo scaduto. %s foto importate. Si prega di riavviare l'operazione.

en: Unknown album
it: Album sconosciuto

en: Error inserting video %s, unknown or non existent album.
it: Errore di inserimento video %s, album sconosciuto o non esistente

en: Error inserting audio %s, unknown or non existent album.
it: Errore di inserimento audio%s, album sconosciuto o non esistente

en: Custom datafields enabled
it: Campi dati personalizzati abilitati

en: Processing
it: Elaborando

en: Can not open file. Can not continue. (1)
it: Non è possibile aprire questo file. Non è possibile continuare. (1)

en: Can not open file. Can not continue. (2)
it: Non è possibile aprire questo file. Non è possibile continuare. (2)

en: Can not read header. Can not continue.
it: Non è possibile leggere l'intestazione. Non è possibile continuare.

en: Read header:
it: Lettura intestazione

en: Invalid header. Can not continue.
it: Intestazione non valida. Non è possibile continuare.

en: Invalid header. First item must be 'name', 'photoname' or 'filename'
it: Instazione non valida. La prima voce deve essere 'nome' , 'nome della foto' o 'nome del file'.

en: All available custom data fields are in use. There is no space for
it: Tutti i campi di dati personalizzati disponibili sono in uso. Non c'è spazio per

en: New caption %s added.
it: Nuovo sottotitolo %s aggiunto.

en: Read data:
it: Lettura dati:

en: Done processing files.
it: Elelaborazione di file ultimata.

en: No files to import.
it: Nessun file da importare.

en: Zipfiles extracted.
it: File Zip estratto.

en: Albums created.
it: Album creati.

en: Directory to album imports.
it: Importa da directory ad album.

en: With total %s photos.
it: Con %s foto in totale.

en: Photos updated
it: Foto caricate

en: to %s locations
it: a %s posizioni

en: single photos imported.
it: Foto singole importate.

en: Videos imported.
it: Video importati.

en: Audios imported.
it: Audio importati.

en: CSVs imported,
it: CSV importati,

en: photos skipped.
it: foto scartate.

en: Error: unexpected fgets() fail in wppa_get_meta_data().
it: Errore: fallimento inaspettato fgets() in wppa_get_meta_data().

en: Class ZipArchive does not exist! Check your php configuration
it: Classe ZipArchive non esiste! Controllare la configurazione php

en: File %s is of an unsupported filetype and has been ignored during extraction.
it: Il file %s è un tipo di file non supportato ed è stato ignorato durante l'estrazione.

en: Zipfile %s processed. %s files extracted, %s files skipped.
it: File Zip %s elaborato. %s file estratti, %s file saltati.

en: Failed to extract
it: Estrazione fallita

en: Page <a href="%s" target="_blank" >%s</a> created.
it: Pagina <a href="%s" target="_blank" >%s</a> creata.

en: Could not create page.
it: Impossibile creare la pagina.

en: Rating: %s
it: Voto: %s

en: Notification of inappropriate image
it: Notifica di immagine inappropriata

en: Photo %s has been marked as inappropriate by %s different visitors.
it: Foto %s è stata segnalata come inappropriata da %s differenti visitatori.

en: The status has been changed to 'pending'.
it: Lo stato è stato cambiato in 'attesa '.

en: It has been deleted.
it: È stato cancellato.

en: The visitors email address is: <a href="mailto:%s">%s</a>
it: L'indirizzo e-mail è visitatori: <a href="mailto:%s">%s</a>

en: The visitor says his email address is: <a href="mailto:%s">%s</a>
it: Il visitatore dice che il suo indirizzo di posta elettronica è: <a href="mailto:%s">%s</a>

en: This message is automaticly generated at %s. It is useless to respond to it.
it: Questo messaggio è stata generata automaticamente a%s. È inutile rispondere ad essa.

en: Time out after processing %s items.
it: Tempo scaduto dopo l'elaborazione di %s oggetti.

en: Time out after processing %s items. Please restart this operation
it: Tempo scaduto dopo l'elaborazione di %s oggetti. Si prega di riavviare l'operazione

en: There is no filetype available for your browser, or your browser does not support html5 video
it: Non vi è alcun tipo di file disponibili per il browser o il tuo browser non supporta i video html5

en: --- text: name ---
it: --- testo: name ---

en: --- text: filename ---
it: --- testo: nome file ---

en: --- text: description ---
it: --- testo: descrizione ---

en: --- text: pre-defined ---
it: --- testo: predefinito ---

en: Widget Photo Width.
it: Larghezza Widget Foto.

en: Changes Saved. Don't forget to activate the widget!
it: Modifiche Salvate. Non dimenticate di attivare il widget!

en: Photo of the Day Widget Settings
it: Impostazioni Widget Foto del Giorno

en: Widget Title:
it: Titolo Widget:

en: Enter/modify the title for the widget. This is a default and can be overriden at widget activation.
it: Inserisci/modifica il tiolo del widget. Si tratta di un titolo di default e può essere modificato all'attivazione del widget.

en: Widget Photo Width:
it: Larghezza Widget Foto:

en: Enter the desired display width and alignment of the photo in the sidebar.
it: Inserisci la larghezza di visualizzazione desiderata e l'allineamento della foto nella sidebar.

en: Use album(s):
it: Usa album:

en: Select:
it: Seleziona:

en: Or Edit:
it: O Modifica:

en: Update thumbnails
it: Aggiorna miniature

en: Select or edit the album(s) you want to use the photos of for the widget.
it: Seleziona o modifica gli album che si desidera/no utilizzare per le immagini nel widget .

en: If you want a <b>- special -</b> selection or get rid of it, you may need to use <b>- start over -</b> first.
it: Se si desidera di una selezione <b>- speciale -</b> o di sbarazzarsi di esso, potrebbe essere necessario usare <b> -ricominciare -</b> prima.

en: Status filter:
it: Stato filtro:

en: - none -
it: - nessuno -

en: Any medal
it: Ogni medaglia

en: Display method:
it: Metodo di visualizzazione:

en: Fixed photo
it: Foto fissa

en: Last upload
it: Ultimo caricamento

en: Change every
it: Cambiare ogni

en: pageview.
it: Pagina di visualizzazione.

en: hour.
it: ore.

en: day.
it: giorno.

en: week.
it: settimane.

en: month.
it: mesi.

en: day of week is order#
it: giorno della settimana è ordine#

en: day of month is order#
it: giorno del mese è ordine#

en: Select how the widget should display.
it: Seleziona come il widget dovrebbe visualizzare.

en: Links are set on the <b>Photo Albums -> Settings</b> screen.
it: I link possono essere impostati sulla schermata <b>Album Fotografici -> Impostazioni</b>.

en: Enter the title and the url. Do'nt forget the HTTP://
it: Inserisci il titolo dell'url. Non dimenticare http://

en: Photo Name
it: Nome Foto

en: Select the content of the subtitle.
it: Seleziona il contenuto del sottotilo.

en: - select (another) album or a set -
it: - seleziona (un altro) album o un set -

en: - all albums -
it: - tutti gli album -

en: - all -separate- albums -
it: - tutti gli album -separati- -

en: - all albums except -separate-
it: - tutti gli album eccetto -separati-

en: - top rated photos -
it: - le foto più votate -

en: - start over -
it: - ricominciare -

en: </strong><h3>WP Photo ALbum Plus Error message</h3>This is a multi site installation. One of the following 3 lines must be entered in wp-config.php:
it: </strong><h3>Mesaggio d'errore WP Photo ALbum Plus </h3>Questo è un'installazione multisito. Una delle seguenti 3 linee devono essere immesse in wp-config.php:

en: <br /><br /><b>define( 'WPPA_MULTISITE_INDIVIDUAL', true );</b> <small>// Multisite WP 3.5 or later with every site its own albums and photos</small>
it: <br /><br /><b>define( 'WPPA_MULTISITE_INDIVIDUAL', true );</b> <small>// WP Multisito 3.5 o versione successiva con ogni sito i propri album e foto</small>

en: <br /><b>define( 'WPPA_MULTISITE_BLOGSDIR', true );</b> <small>// Multisite prior to WP 3.5 with every site its own albums and photos</small>
it: <br /><b>define( 'WPPA_MULTISITE_BLOGSDIR', true );</b> <small>// WP Multisito precente a 3.5 con ogni sito i propri album e foto</small>

en: <br /><b>define( 'WPPA_MULTISITE_GLOBAL', true );</b> <small>// Multisite with one common set of albums and photos</small>
it: <br /><b>define( 'WPPA_MULTISITE_GLOBAL', true );</b> <small>// Multisito con un insieme comune di album e foto</small>

en: <br /><br />For more information see: <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-photo-album-plus/faq/">the faq</a>
it: <br /><br />Per maggiori informazioni vedere: <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-photo-album-plus/faq/">the faq</a>

en: <br /><br /><em>If you upload photos, they will be placed in the wrong location and will not be visible for visitors!</em><strong>
it: <br /><br /><em>Se si caricano foto, saranno collocate nella posizione sbagliata e non saranno visibili per i visitatori!</em><strong>

en: </strong>The photo index table needs to be rebuilt. Please run <b>Photo Albums -> Settings</b> admin page <b>Table VIII-A9</b><strong>
it: </strong>La tabella indice delle immagini ha bisogno di essere ricostruita. Eseguire la pagina di amministazione <b> Album Fotografici -> Impostazioni</b><b>Tabella VIII- A9</b><strong>

en: </strong>The album index table needs to be rebuilt. Please run <b>Photo Albums -> Settings</b> admin page <b>Table VIII-A8</b><strong>
it: </strong> La tabella indice delle immagini ha bisogno di essere ricostruito. Eseguire la pagina di amministrazione <b>Photo Albums -> Impostazioni </b><b>Table VIII-A8</b><strong>

en: </strong>The avarage ratings need to be recalculated. Please run <b>Photo Albums -> Settings</b> admin page <b>Table VIII-A5</b><strong>
it: </strong>Le valutazioni medie devono essere ricalcolate. Eseguire <b>Photo Albums -> Impostazioni</b> pagina di amministrazione <b>Table VIII-A5</b><strong>

en: </strong>The tags system needs to be converted. Please run <b>Photo Albums -> Settings</b> admin page <b>Table VIII-B16</b><strong>
it: </strong>Il sistema dei tag deve essere convertito. Eseguire <b>Photo Albums -> Impostazioni</b> pagina di ammistrazione <b>Tabella VIII-B16</b><strong>

en: </strong>The cats system needs to be converted. Please run <b>Photo Albums -> Settings</b> admin page <b>Table VIII-B17</b><strong>
it: </strong>Il sistema di categorizzazione deve essere convertito. Eserigure <b>Photo Albums -> Impostazioni</b> pagina di ammistrazione <b>Tabella VIII-B17</b><strong>

note: Description of the plugin/theme
en: Easily manage and display your photo albums and slideshows within your WordPress site.
it: Gestire facilmente e visualizzare gli album di foto e presentazioni all'interno del vostro sito WordPress .

en: Apply New photo description on all photos in the system.
it: Applicare Nuova descrizione della foto su tutte le foto presenti nel sistema.

en: Append to photodesc
it: Appendi alla descrizione foto

en: Append this text to all photo descriptions.
it: Appendi questo testo alle descrizioni foto.

en: Remove from photodesc
it: Rimuovo dalla descrizione foto

en: Remove this text from all photo descriptions.
it: Rimuovi questo testo dalla descrizioni foto.

en: Remove empty albums
it: Rimuovi album vuoti.

en: Removes albums that are not used.
it: Rimuovi album che non sono usati.

en: Remove file-ext
it: Rimuovi estensione file

en: Remove possible file extension from photo name.
it: Ruomivi possibili estensionifile dal nome della foto.

en: This may be required for old photos, uploaded when the option in Table IX-D3 was not yet available/selected.
it: Questo può essere richiesto per vecchie foto, caricate quando l'opzione in Tabella IX-D3 non era disponibile/selezionata.

en: Re-add file-ext
it: Ri-aggiungi estensione file.

en: Revert the <i>Remove file-ext</i> action.
it: Ripristinare l'azione <i>Rimuovi estensione file</i>.

en: Watermark all
it: Watermark tutto

en: Apply watermark according to current settings to all photos.
it: Applica watermark in accordo alle impostazioni correnti a tutti le foto.

en: See Table IX_F for the current watermark settings
it: Vedere Tabella IX_F per le impostazioni watermark correnti

en: Create all autopages
it: Creare tutte le pagine automatiche

en: Create all the pages to display slides individually.
it: Creare tutte le pagine per mostrare le slide individualmente.

en: See also Table IV-A10.
it: Vedere anche la Tabella IV-A10.

en: Make sure you have a custom menu and the "Automatically add new top-level pages to this menu" box UNticked!!
it: Assicurarsi di avere un menu personalizzato e la casella "Aggiungere automaticamente nuove pagine di livello superiore a questo menu" deselezionata!!

en: Delete all autopages
it: Rimuovi tutte le pagine automatiche

en: Delete all the pages to display slides individually.
it: Creare tutte le pagine per mostrare le slide individualmente.

en: Leading zeroes
it: Zeri iniziazili

en: If photoname numeric, add leading zeros
it: Se nome foto numerico, aggiungi zeri iniziali

en: You can extend the name with leading zeros, so alphabetic sort becomes equal to numeric sort order.
it: È possibile estendere il nome con gli zeri iniziali, quindi l'ordinamento alfabetico diventa uguale all'ordinamento numerico.

en: Total chars
it: Totale caratteri

en: Add GPX tag
it: Aggiungi tag GPX

en: Make sure photos with gpx data have a Gpx tag
it: Assicurarsi che le foto con dati gpx hanno un tag Gpx

en: Optimize files
it: Ottimizza file

en: Optimize with EWWW image optimizer
it: Ottimizza con EWWW image optimizer

en: Edit tag
it: Modifica tag

en: Globally change a tagname.
it: Cambia un nome tag globalmente.

en: -select a tag-
it: -seleziona un tag-

en: Change to:
it: Cambia a:

en: Synchronize Cloudinary
it: Sincronizza Cloudinary

en: Removes/adds images in the cloud.
it: Rimuovi/aggiungi immagini nel cloud.

en: Removes old images and verifies/adds new images to Cloudinary.
it: Rimuovi immagini vecchie e verifica/aggiungi nuove immagini in Cloudinary.

en: See Table IX-K4.7 for the configured lifetime.
it: Vedere Tabella IX-K4.7 per il tempo di vita configurato.

en: Fix tags
it: Tag fix

en: Make sure photo tags format is uptodate
it: Assicurarsi che il formato tag foto è aggiornato

en: Fixes tags to be conform current database rules.
it: Correggi tag per essere conforme alle regole del database corrente.

en: Fix cats
it: Correggi categorie

en: Make sure album cats format is uptodate
it: Assicurarsi che il formato delle categorie album è aggiornato

en: Fixes cats to be conform current database rules.
it: Correggi categorie per essere conformi con le regole correnti del database.

en: Listings
it: Listati

en: List Logfile
it: Lista file di log

en: Show the content of wppa+ (error) log.
it: Mostra il contenuto del log (errori) di wppa+.

en: Purge logfile
it: Pulisci file di log

en: List Ratings
it: Lista Valutazioni

en: Show the most recent ratings.
it: Mostra la valutazione più recente.

en: List Index
it: Indice Lista

en: Show the content if the index table.
it: Mostra il contenuto se la tabella indice.

en: Start at text:
it: Inizia in testo:

en: List active sessions
it: Lista sessioni attive

en: Show the content of the sessions table.
it: Mostra il contenuto della tabella delle sessioni.

en: Table IX:
it: Tabella IX:

en: Miscellaneous:
it: Misti:

en: This table lists all settings that do not fit into an other table
it: In questa tabella sono elencate tutte le impostazioni che non rientrano in un altro tabella.

en: Internal engine related settings
it: Impostazioni relative al motore interno

en: WPPA+ Filter priority
it: Priorità filtri WPPA+

en: Sets the priority of the wppa+ content filter.
it: Imposta la priorità del filtro contenuti wppa+.

en: If you encounter conflicts with the theme or other plugins, increasing this value sometimes helps. Use with great care!
it: Se si verificano conflitti con il tema o altri plugin, aumentare questo valore a volte aiuta. Usare con grande cura!

en: Do_shortcode priority
it: Priorità Do_shortcode

en: Sets the priority of the do_shortcode() content filter.
it: Imposta la priorità del filtro contenuto do_shortcode().

en: WPPA shortcode at Filter priority
it: Shortcode WPPA a priorità filtro

en: Execute shortcode expansion on filter priority in posts and pages.
it: Esegui espansione shortcode su priorità filtro nel post e pagine.

en: Use to fix certain layout problems
it: Usa per correggere certi problemi di layout.

en: WPPA shortcode at Filter priority widget
it: Shortcode WPPA al widget priorità filtro

en: Execute shortcode expansion on filter priority in widgets.
it: Esegui espansione shortcode su priorità filtro in widget.

en: JPG image quality
it: Qualitù immagine JPG

en: The jpg quality when photos are downsized
it: La qualità jpg quando le foto sono ridimensionato

en: The higher the number the better the quality but the larger the file
it: Più grande è il numero migliore è la qualità, ma più grande è il file

en: Possible values 20..100
it: Possibili valori 20..100

en: Allow WPPA+ Debugging
it: Abilita Debugging WPPA+

en: Allow the use of &amp;debug=.. in urls to this site.
it: Consentire l'uso di &amp;debug=.. in url per questo sito.

en: If checked: appending (?)(&)debug or (?)(&)debug=<int> to an url to this site will generate the display of special WPPA+ diagnostics, as well as php warnings
it: Se selezionato: aggiungendo(?)(&)debug o (?)(&)debug=<int> ad un url per questo sito verrà generata la visualizzazione speciale di diagnositca WPPA+, così come gli avvisi php

en: Auto continue
it: Auto continua

en: Continue automatic after time out
it: Continuare automaticamente dopo la scadenza

en: If checked, an attempt will be made to restart an admin process when the time is out.
it: Se selezionato, un tentativo sarà fatto per riavviare un processo di amministrazione quando il tempo è scaduto.

en: Set max execution time here.
it: Imposta qui il massimo tempo di esecuzione.

en: If your php config does not properly set the max execution time, you can set it here. Seconds, 0 means do not change.
it: Se la configurazione di PHP non imposta correttamente il tempo massimo di esecuzione, è possibile impostarlo qui. Secondi, pari a 0 significa non cambiare..

en: Feed use thumb
it: Feed usa miniatura

en: Feeds use thumbnail pictures always.
it: I Feed usano sempre le immagini miniatura.

en: Enable <i>in-line</i> settings
it: Abilita impostazioni <i>in linea</i>

en: Activates shortcode [wppa_set][/wppa_set].
it: Attiva shortcode [wppa_set][/wppa_set].

en: Syntax: [wppa_set name="any wppa setting" value="new value"][/wppa_set]
it: Sntassi: [wppa_set name="qualsiasi impostazione wppa" value="nuovo valore"][/wppa_set]

en: Example: [wppa_set name="wppa_thumbtype" value="masonry-v"][/wppa_set] sets the thumbnail type to vertical masonry style
it: Esempio: [wppa_set name="wppa_thumbtype" value="masonry-v"][/wppa_set] imposta il tipo di miniatura per stile masonry verticali

en: Do not forget to reset with [wppa_set][/wppa_set]
it: Non dimenticare di ripristinare con [wppa_set][/wppa_set]

en: Use with great care! There is no check on validity of values!
it: Usare con grande cura! Non vi è alcun controllo sulla validità dei valori!

en: Runtime modifyable settings
it: Impostazioni modificabili durante l'esecuzione

en: The setting slugs that may be altered using [wppa_set] shortcode.
it: Le impostazioni degli slug possono essere modificate utilizzando lo shortcode [wppa_set].

en: Use translations
it: Usa traduzioni

en: If UNticked, wppa is in english always.
it: Se deselezionato, wppa è sempre in inglese.

en: Used to bypass the loading of any language file for wppa.
it: Utilizzato per bypassare il caricamento di qualsiasi file di lingua per wppa.

en: WPPA+ Admin related miscellaneous settings
it: Impostazioni varie relative all'amministrazione WPPA+

en: Allow HTML
it: Abilita HTML

en: Allow HTML in album and photo descriptions.
it: Abilita HTML nella descrzione album e foto.

en: If checked: html is allowed. WARNING: No checks on syntax, it is your own responsability to close tags properly!
it: Se selezionato: html è abilitato. AVVISO: Nessun controllo sulla sintassi, sarà tua responsabilità chiudere i tag appropriatamente.

en: Check tag balance
it: Controlla bilanciamento tag

en: Check if the HTML tags are properly closed: "balanced".
it: Controlla se i tag HTML sono appropriatamente chiusi: "bilanciati".

en: If the HTML tags in an album or a photo description are not in balance, the description is not updated, an errormessage is displayed
it: Se i tag HTML in una descrizione album o foto non sono bilanciati, la descrizione non verrà aggiornata, un messaggio di errore sarà mostrato.

en: Use WP editor
it: Usa editor WP

en: Use the wp editor for multiline text fields.
it: Usa l'editor wp per campi di testo multirighe.

en: Album sel hierarchic
it: Seleziona gerarchia album

en: Show albums with (grand)parents in selection lists.
it: Mostra album con (nonno)genitori nelle liste di selezione.

en: Page sel hierarchic
it: Seleziona gerarchia pagina

en: Show pages with (grand)parents in selection lists.
it: Mostra pagine con (nonno)genitori nelle liste di selezione.

en: Photo admin page size
it: Dimensione foto pagina amministrazione

en: The number of photos per page on the <br/>Edit Album -> Manage photos and Edit Photos admin pages.
it: Il numero di foto per pagina sulle pagine di amministrazione <br/>Modifica Album -> Gestisci foto e Modifica Foto

en: Comment admin page size
it: Dimensione commento pagina di amministrazione

en: The number of comments per page on the Comments admin pages.
it: Il numero di commenti per pagina sulla pagina di amministrazione Commenti.

en: Geo info edit
it: Modifica informazioni Geolocalizzazione

en: Lattitude and longitude may be edited in photo admin.
it: Latitudine e longitudine possono essere modificati in amministrazione foto.

en: Admin bar menu admin
it: Admin menu della barra di amministrazione

en: Show menu on admin bar on admin pages.
it: Mostra menu sulla barra di amministrazione sulla pagina di amministrazione.

en: Admin bar menu frontend
it: Menu frontend della barra di amministrazione

en: Show menu on admin bar on frontend pages.
it: Mostra menu sulla barra di amministrazione sulle pagine di frontend.

en: Add shortcode to posts
it: Aggiungi shortcode ai post

en: Add a shortcode to the end of all posts.
it: Aggiungi shorcode alla fine di tutti i post.

en: Shortcode to add
it: Shortcode da aggiungere

en: The shortcode to be added to the posts.
it: Lo shorcode da essere aggiunto ai post.

en: We use Scripts
it: Usiamo Script

en: Use scripting syntax in shortcode generator.
it: Utilizzare la sintassi di scripting in generatore shortcode.

en: This setting defines if the shortcode generator outputs old style script tags or new style shortcodes.
it: Questa impostazione definisce se il generatore di shortcode da in outup tag vecchio stile o shortcode in nuovo stile.

en: Import page prieviews
it: Importa anteprime pagine

en: Show thumbnail previews in import admin page.
it: Mostra anteprime miniature in pagina di amministrazione importazioni

en: Upload audiostub
it: Carica spezzone audio

en: Upload a new audio stub file
it: Carica un nuvo file di spezzone audio

en: Upload audio stub image
it: Carica un'immagine di spezzone audio

en: Confirm create
it: Conferma creazione

en: Display confirmation dialog before creating album.
it: Mostra finestra di conferma prima di creare l'album.

en: SEO related settings
it: Impostazioni relative al SEO

en: Meta on page
it: Meta su pagina

en: Meta tags for photos on the page.
it: Meta tag per foto sulla pagina.

en: If checked, the header of the page will contain metatags that refer to featured photos on the page in the page context.
it: Se selezionato, l'intestazione della pagina conterrà meta tag che fanno riferimento alle foto in primo piano sulla pagina nel contesto di pagina.

en: Meta all
it: Meta tutto

en: Meta tags for all featured photos.
it: Meta tag per tutte le foto in primo piano.

en: If checked, the header of the page will contain metatags that refer to all featured photo files.
it: Se selezionato, l'intestazione della pagina conterrà i meta tag che fanno riferimento a tutti i file di foto in primo piano.

en: If you have many featured photos, you might wish to uncheck this item to reduce the size of the page header.
it: Se si dispone di molte foto in primo piano, si potrebbe desiderare di deselezionare questa voce per ridurre le dimensioni dell'intestazione di pagina.

en: Add og meta tags
it: Aggiungi og meta tag

en: Add og meta tags to the page header.
it: Aggiungi og meta tag all'intestazione della pagina.

en: Turning this off may affect the functionality of social media items in the share box that rely on open graph tags information.
it: Cambiando questo ad off può influire sulla funzionalità degli elementi media social nella casella di condivisione che si basano sulle informazioni del tag open grafh.

en: Image Alt attribute type
it: Tipo di attributo Alt immagine

en: Select kind of HTML alt="" content for images.
it: Selezionare tipo di contenuto HTML alt=""  per le immagini.

en: photo name
it: nome foto

en: name without file-ext
it: nome senza estensione file

en: set in album admin
it: imposta in amministrazione album

en: New Album and New Photo related miscellaneous settings
it: Impostazioni varie relative a Nuovo Album e Nuova Foto

en: Maximum time an album is indicated as Modified
it: Massimo tempo per cui un album è indicato come Modificato

en: New Photo
it: Nuova Foto

en: Maximum time a photo is indicated as Modofied
it: Massimo tempo per cui una foto è indicato come Modificata

en: Limit LasTen New
it: Limitare Nuove Ultime Dieci

en: If you tick this box and configured the new photo time, you can even limit the number by the setting in Table I-F7, or set that number to an unlikely high value.
it: Se si seleziona questa casella e configurato il nuovo tempo di foto, si può anche limitare il numero dall'impostazione nella Tabella I-F7, o impostare il numero ad un valore elevato improbabile.

en: Apply Newphoto desc
it: Applica Nuova descrizione foto

en: Give each new photo a standard description.
it: Assegna ad ogni nuova foto una descrizione predefinita.

en: If checked, each new photo will get the description (template) as specified in the next item.
it: Se selezionato, ogni nuova foto avrà assegnata la descrizione (template) come specificato nella prossima voce.

en: New photo desc
it: Nuova descrizione foto

en: The description (template) to add to a new photo.
it: La descrizione (template) da aggiungere ad una nuova foto.

en: Enter the default description.
it: Inserire la descrizione predefinita.

en: If you use html, please check item A-1 of this table.
it: Se si utilizza HTML, si prega di controllare la voce A-1 di questa tabella.

en: New albums are created with this upload limit.
it: Nuovi album sono creati con questo limite di caricamento.

en: Administrators can change the limit settings in the "Edit Album Information" admin page.
it: Gli amministratori possono cambiare le impostazioni di limitazione nella pagina di amministrazione "Modifica Informazione Album"

en: Default parent
it: Genitore predefinito

en: The parent album of new albums.
it: L'album genitore di nuovi album.

en: Default parent always
it: Sempre genitore predefinito

en: The parent album of new albums is always the default, except for administrators.
it: L'album genitore di nuovi album è sempre il predefinito, eccetto per gli amministratori.

en: Show album full
it: Mostra album completo

en: Show the Upload limit reached message if appropriate.
it: Mostra il messaggio del limite di caricamento raggiunto se è il caso.

en: Grant an album
it: Concedi un album

en: Create an album for each user logging in.
it: Creare un album per ogni utente loggato.

en: Grant album name
it: Concedi nome album

en: The name to be used for the album.
it: Il nome usato per l'album.

en: Login name
it: Nome login

en: Display name
it: Visualizza nome

en: Firstname Lastname
it: Nome Cognome

en: Grant parent
it: Concedi genitore

en: The parent album of the auto created albums.
it: L'album genitore dell'album autocreato.

en: Max user albums
it: Massimo album utente.

en: The max number of albums a user can create.
it: Il numero massimo di album che un utente può creare.

en: The maximum number of albums a user can create when he is not admin and owner only is active
it: Il numero massimo di album che un utente può creare quando non è amministratore e solo proprietario è attivo.

en: A number of 0 means No limit
it: Un numero pari a 0 significa nessun limite.

en: Default photo name
it: Nome foto predefinito

en: Select the way the name of a new uploaded photo should be determined.
it: Selezionare il modo con cui il nome della nuova foto caricate sarà determinato.

en: Filename
it: Nome file

en: Filename without extension
it: Nome file senza estensione

en: IPTC Tag 2#005 (Graphic name)
it: IPTC Tag2#005 (Nome grafico)

en: IPTC Tag 2#120 (Caption)
it: IPTC Tag 2#120 (Didascalia)

en: No name at all
it: Nessun nome a tutti

en: Default coverphoto
it: Foto copertina predefinita

en: Name of photofile to become cover image
it: Nome file foto per diventare immagine di copertina

en: If you name a photofile like this setting before upload, it will become the coverimage automaticly.
it: Se è il nome di una file foto con questa impostazione prima di caricare, diventerà automaticamente immagine di copertina.

en: Copy Timestamp
it: Copia timestamp

en: Copy timestamp when copying photo.
it: Copia timestamp quando copia foto.

en: If checked, the copied photo is not "new"
it: Se selezionato, la foto copiata non è "nuova"

en: Copy Owner
it: Copia Proprietario

en: Copy the owner when copying photo.
it: Copia il proprietario durante copiatura foto.

en: FE Albums public
it: Album Fronted pubblico

en: Frontend created albums are --- public ---
it: Gli album creati nel fronted sono --- pubblici ---

en: Optimize image files right after upload/import
it: Ottimizza file immagine dopo caricamento/importazione

en: This option requires the plugin EWWW Image Optimizer to be activated
it: Questo opzione richiede che il plugin EWWW Image Optimizier sia attivato

en: Default album linktype
it: Tipo link album predefinito

en: The album linktype for new albums
it: Il tipo link album per nuovi album

en: Search Albums and Photos related settings
it: Impostazioni relative a Cerca Album e Foto

en: Search page
it: Pagine ricerca

en: Display the search results on page.
it: Mostra i risultati di ricerca sulla pagina.

en: Select the page to be used to display search results. The page MUST contain %%wppa%% or [wppa][/wppa].
it: Selezionare la pagina che deve essere usata per mostrare i risultati di ricerca. La pagina PUÒ contenere %%wppa%% o [wppa][/wppa].

en: You may give it the title "Search results" or something alike.
it: Si può assegnare il titolo "Risultati della ricerca" o qualcosa di simile.

en: Or you ou may use the standard page on which you display the generic album.
it: Oppure si può utilizzare una pagina standard su cui si visualizzare l'album generico.

en: Exclude separate
it: Escludi separati

en: Do not search 'separate' albums.
it: Non cercare album 'separati'.

en: When checked, albums (and photos in them) that have the parent set to --- separate --- will be excluded from being searched.
it: Quando selezionato, album (e foto in essi) che hanno il geniore impostato a --- separato --- sarò escluso dalla ricerca.

en: Include tags
it: Includi tag

en: Do also search the photo tags.
it: Evita anche di cercare i tag di foto.

en: When checked, the tags of the photo will also be searched.
it: Quando selezionato, i tag della foto saranno cercati anche.

en: Include categories
it: Includi categorie

en: Do also search the album categories.
it: Esegui anche ricerca nelle categorie degli album.

en: When checked, the categories of the album will also be searched.
it: Quando selezionato, le categorie degli album saranno cercati anche.

en: Include comments
it: Includi commenti

en: Do also search the comments on photos.
it: Esegui anche ricerca nei commenti sulle foto.

en: When checked, the comments of the photos will also be searched.
it: Quando selezionato, i commenti delle foto saranno cercati anche.

en: Photos only
it: Solo foto

en: Search for photos only.
it: Ricerca per solo foto.

en: When checked, only photos will be searched for.
it: Quando selezionato, sarà fatta una ricerca per solo foto.

en: Max albums found
it: Massimo album trovati

en: The maximum number of albums to be displayed.
it: Il massimo numero di album che è mostrato.

en: Max photos found
it: Massimo foto trovate

en: The maximum number of photos to be displayed.
it: Il numero massimo di foto che sono mostrate.

en: Tags OR only
it: Solo tag OR

en: No and / or buttons
it: Nessun pulsante e/o

en: Hide the and/or radiobuttons and do the or method in the multitag widget and shortcode.
it: Nascondi i radiobutton and/or e fare il metodo or nel widget multitag e shortcode.

en: Floating searchtoken
it: Ricerca token galleggiante

en: A match need not start at the first char.
it: Un match non deve iniziare al primo carattere.

en: A match is found while searching also when the entered token is somewhere in the middle of a word.
it: Un math è trovato durante la ricerca anche quando il token immesso è da qualche parte nel mezzo di una parola.

en: This works in indexed search only!
it: Questo lavora solo nella ricerca indicizzata!

en: Search results display
it: Mostra risultati di ricerca

en: Select the way the search results should be displayed.
it: Selezionare il modo in cui devono essere visualizzati i risultati della ricerca.

en: If you select anything different from "Albums and thumbnails", "Photos only" is assumed (Table IX-E6).
it: Se si seleziona qualcosa di diverso da "Album e miniature" , "Solo foto " si presume (Tabella IX-E6).

en: Albums and thumbnails
it: Album e miniature

en: Slideonly slideshow
it: Presentazione slideonly

en: Name max length
it: Lunghezza massima nome

en: Max length of displayed photonames in supersearch selectionlist
it: Lungezza massima del nome della foto mostrato nella lista di selezione supersearch

en: To limit the length of the selectionlist, enter the number of characters to show.
it: Per limitare la lunghezza della lista di selezione, inserire il numero di caratteri da mostrare.

en: Text max length
it: Lunghezza massimo testo

en: Max length of displayed photo text in supersearch selectionlist
it: Lunghezza massimo del testo della foto mostrata nella lista di selezione di super ricerca

en: Watermark related settings
it: Impostazioni relative a watermark

en: Enable the application of watermarks.
it: Abilita l'applicazione dei watermark.

en: If checked, photos can be watermarked during upload / import.
it: Se selezionato, le foto posso essere watermarkate durante il caricamento/importazione.

en: Watermark file
it: File watermark

en: The default watermarkfile to be used.
it: Il file watermark che è usato.

en: Watermark files are of type png and reside in
it: I file watermark sono di tipo png e risiedono in

en: A suitable watermarkfile typically consists of a transparent background and a black text or drawing.
it: Un file watermark adatto è costituito tipicamente da uno sfondo trasparente e un testo nero o disegno.

en: You may also select one of the textual watermark types at the bottom of the selection list.
it: È inoltre possibile selezionare uno dei tipi di watermark testuali sul fondo della lista di selezione.

en: position:
it: posizione:

en: Upload watermark
it: Carica watermark

en: Upload a new watermark file
it: Carica un nuovo file watermark

en: Upload watermark image
it: Carica immagine waterkmark

en: Watermark opacity image
it: Opacità imagine watermark

en: You can set the intensity of image watermarks here.
it: È possibile impostare qui l'intensità di immagine watermark.

en: The higher the number, the intenser the watermark. Value must be > 0 and <= 100.
it: Più alto è il numero, più intenso è il watermark. I valori devono essere > 0 e <= 100.

en: Textual watermark style
it: Stile testuale watermark

en: The way the textual watermarks look like
it: Il modo in cui i watermark testuali assomigliano

en: TV subtitle style
it: Stile sottotitoli TV

en: White text on black background
it: Testo bianco su sfondo nero

en: Black text on white background
it: Testo nero su sfondo bianco

en: Reverse TV style (Utopia)
it: Stile inverso TV (Utopia)

en: White on transparent background
it: Bianco su sfondo trasparente

en: Black on transparent background
it: Nero su sfondo trasparente

en: Predefined watermark text
it: Testo watermark predefinito

en: The text to use when --- pre-defined --- is selected.
it: Il testo da usare quando --- predefinito --- è selezionato.

en: You may use the following keywords:
it: È possibile utilizzare le seguenti parole chiave:

en: Textual watermark font
it: Font watermark testuale

en: The font to use with textusl watermarks.
it: Il font da usare con i watermark testuali.

en: Except for the system font, are font files of type ttf and reside in
it: Fatta eccezione per il carattere di sistema, sono file di font di tipo ttf e risiedono in

en: Textual watermark font size
it: Dimensione font watermark testuale

en: You can set the size of the truetype fonts only.
it: È possibile impostare la dimensione dei soli caratteri truetype.

en: System font can have size 1,2,3,4 or 5, in some stoneage fontsize units. Any value > 5 will be treated as 5.
it: Il font di sistema può avere dimensioni 1,2,3,4 o 5, in alcune unità di dimensione Font passate. Qualsiasi valore > 5 sarà trattata come

en: Truetype fonts can have any positive integer size, if your PHPs GD version is 1, in pixels, in GD2 in points.
it: Truetype font possono avere qualsiasi dimensione intero positivo, se il la tua versione GD di PHP è 1, in pixel, in GD2 in punti.

en: It is unclear howmany pixels a point is...
it: Non è chiaro quanti pixel un punto è ...

en: Upload watermark font
it: Carica font watermark

en: Upload a new watermark font file
it: Carica un nuovo file di font watermark

en: Upload truetype fonts (.ttf) only, and test if they work on your server platform.
it: Carica solo font truetype (.ttf), e testa se lavorano sulla piattaforma server.

en: Upload TrueType font
it: Carica font TrueType

en: Watermark opacity text
it: Opacità testo watermark

en: You can set the intensity of a text watermarks here.
it: È possibile impostare qui l'intensità di un watermark di testo.

en: A real life preview. To update: refresh the page.
it: Una vera e propria anteprima. Per aggiornare: aggiornare la pagina.

en: Watermark thumbnails
it: Miniature watermark

en: Watermark also the thumbnail image files.
it: Watermark anche per i file di immagine miniature.

en: Slideshow elements sequence order settings
it: Impostazioni per l'ordine di sequenza elementi presentazione

en: StartStop
it: AvviaFerma

en: SlideFrame
it: FrameSlide

en: Desc
it: Descrizione

en: FilmStrip
it: Pellicola

en: Browsebar
it: Barra di navigazione

en: IPTC data
it: Dati IPTC

en: EXIF data
it: Dati EXIF

en: Share box
it: Casella Condividi

en: Enabled
it: Abilitato

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Start/Stop & Slower/Faster navigation bar
it: Barra navigazione Avvia/Ferma & Più lento/Più veloce

en: The Slide Frame
it: Il frame Slide

en: ( Always )
it: ( Sempre )

en: Photo Name Box
it: Casella Nome Foto

en: Photo Description Box
it: Casella Descrizione Foto

en: Custom Box
it: Casella Personalizzata

en: Rating Bar
it: Barra valutazione

en: Film Strip with embedded Start/Stop and Goto functionality
it: Pellicola con all'interno Avvia/Ferma e funzionalità Vai a

en: Browse Bar with Photo X of Y counter
it: Barra di navigazione con contatore Foto X di Y

en: Comments Box
it: Casella Commenti

en: IPTC box
it: Casella IPTC

en: EXIF box
it: Casella EXIF

en: Social media share box
it: Casella di condivisione social media

en: Move Up
it: Sposta Su

en: NameDesc
it: Nome descrizione

en: Photo Name & Description Box
it: Nome Foto & Casella Descrizione

en: Swap Namedesc
it: Scambia descrizione nome

en: Swap the order sequence of name and description
it: Scambia l'ordine di sequenza di nome e descrizione

en: Split Name and Desc
it: Dividi Nome e Descrizione

en: Put Name and Description in separate boxes
it: Inserire Nome e Descrizione in caselle separate

en: Please reload this page after the green checkmark appears!
it: Si prega di ricaricare la pagina dopo che appare il segno di spunta verde!

en: Source file management and other upload/import settings and actions.
it: Festione dei file di sorgenti e altre impostazioni e azioni di caricamento/importazione.

en: Keep sourcefiles admin
it: Mantenere file sorgenti amministratore

en: Keep the original uploaded and imported photo files.
it: Mantenere i file di foto originali caricati e importati.

en: The files will be kept in a separate directory with subdirectories for each album
it: I file saranno mantenuti in directory separate con sottodirectory per ogni album

en: These files can be used to update the photos used in displaying in wppa+ and optionally for downloading original, un-downsized images.
it: Questi file posso essere usati per aggionrare le foto usate in visualizzazione in wppa+ e opzionalmente per scaricare l'originale, di un'immagine ridiemensionata.

en: Keep sourcefiles frontend
it: Mantieni file sorgenti frontend

en: Keep the original frontend uploaded photo files.
it: Mantieni i file di foto originali caricati nel frontend.

en: Source directory
it: Directory sorgente

en: The path to the directory where the original photofiles will be saved.
it: Il percorso alla directory dove i file di foto orginali saranno salvate.

en: You may change the directory path, but it can not be an url.
it: Si può cambiare il percorso della directory, ma non può essere un url.

en: The parent of the directory that you enter here must exist and be writable.
it: Il genitore della directory che si inserisce qui deve esistere ed essere scrivibile.

en: The directory itsself will be created if it does not exist yet.
it: La directory stessa sarà create se non esiste ancora.

en: Keep sync
it: Mantieni sincronizzazione

en: Keep source synchronously with wppa system.
it: Mantieni sorgete sinconizzato con il sistema wppa.

en: If checked, photos that are deleted from wppa, will also be removed from the sourcefiles.
it: Se selezioanto, le foto che sono rimossw da wppa, saranno anche rimosse dai file sorgenti.

en: Also, copying or moving photos to different albums, will also copy/move the sourcefiles.
it: Inoltre, copiando o spostando le foto in album differenti, sarà anche possibile copiare/spostare i file sorgenti.

en: Remake add
it: Ripeti aggiungi

en: Photos will be added from the source pool
it: Le foto saranno aggiunte dal gruppo sorgente

en: If checked: If photo files are found in the source directory that do not exist in the corresponding album, they will be added to the album.
it: Se selezionato: Se i file di foto sono trovare nella directory sorgente che non esiste nel corrispondente album, saranno aggiunti all'album.

en: Save IPTC data
it: Salva dati IPTC

en: Store the iptc data from the photo into the iptc db table
it: Memorizza i dati iptc dalle foto dentro la tabella iptc del db

en: You will need this if you enabled the display of iptc data in Table II-B17 or if you use it in the photo descriptions.
it: Avrete bisogno di questo se è stata attivata la visualizzazione dei dati IPTC nella Tabella II-B17 o se lo si utilizza nelle descrizioni foto.

en: Save EXIF data
it: Salva dati EXIF

en: Store the exif data from the photo into the exif db table
it: Memorizza i dati exif dalle foto dentro la tabella exif del db

en: You will need this if you enabled the display of exif data in Table II-B18 or if you use it in the photo descriptions.
it: Avrete bisogno di questo se è stata attivata la visualizzazione dei dati exif nella Tabella II-B18 o se lo si utilizza nelle descrizioni foto.

en: Max EXIF tag array size
it: Dimensione massima array tag EXIF

en: Truncate array tags to ...
it: Tronca array tag a ...

en: A value of 0 disables this feature
it: Un valore di 0 disabilita questa funzionalità

en: elements
it: elementi

en: Import Create page
it: Importa pagina creata

en: Create wp page when a directory to album is imported.
it: Crea pagina wp quando una directory ad album è importata.

en: As soon as an album is created when a directory is imported, a wp page is made that displays the album content.
it: Non appena un album viene creato quando una directory viene importata, una pagina wp è creata per visualizzare il contenuto dell'album.

en: Page content
it: Contenuto pagina

en: The content of the page. Must contain <b>w#album</b>
it: Il contenuto della pagina. Può contenere <b>w#album</b>

en: The content of the page. Note: it must contain w#album. This will be replaced by the album number in the generated shortcode.
it: Il contenuto della pagina. Nota: può continere w#album. Questo sarà sostituito dal numero album nello shortocode generato.

en: Page type
it: Tipo pagina

en: Select the type of page to create.
it: Seleziona il tipo di pagina da creare.

en: Page status
it: Stato pagina

en: Select the initial status of the page.
it: Seleziona lo stato iniziale della pagina.

en: Published
it: Pubblicato

en: Draft
it: Bozza

en: Permalink root
it: Permalink principale

en: The name of the root for the photofile ermalink structure.
it: Il nome della root per la struttura permalink per i file di foto.

en: Choose a convenient name like "albums" or so; this will be the name of a folder inside .../wp-content/. Make sure you choose a unique name
it: Schegliere un nome conveniente come "album" o all'incirca; questo sarà il nome della cartella dento ../wp-content/. Assicurarsi di scegliere un nome univoco

en: Other plugins related settings
it: Impostazioni relativi altri plugin

en: Foreign shortcodes general
it: Shortcode estranei generali

en: Enable foreign shortcodes in album names, albums desc and photo names
it: Abilita shortcode estranei in nomi album, descrizioni album e nomi foto

en: Foreign shortcodes fullsize
it: Shortcode estranei dimensione naturale

en: Enable the use of non-wppa+ shortcodes in fullsize photo descriptions.
it: Abilita l'uso di shortcode non wppa++ in descrizione foto a dimensione naturale.

en: When checked, you can use shortcodes from other plugins in the description of photos.
it: Quando selezionato, è possibile usare shortcode da altri plugin in descrizione delle foto.

en: The shortcodes will be expanded in the descriptions of fullsize images.
it: Gli shortcode saranno espansi nelle descrizioni delle immagini a dimensioni naturale.

en: You will most likely need also to check Table IX-A1 (Allow HTML).
it: È molto probabile che sia necessario anche verificare la Tabella IX-A1 (Abilita HTML).

en: Foreign shortcodes thumbnails
it: Shortcode estranei miniature

en: Enable the use of non-wppa+ shortcodes in thumbnail photo descriptions.
it: AbilitaAbilita l'uso di shortcode non wppa+ nella descrizioni della miniatura foto.

en: The shortcodes will be expanded in the descriptions of thumbnail images.
it: Gli shortcode saranno espansi nelle descrizioni delle immagini miniatura.

en: Lightbox keyname
it: Nome chiave lightbox

en: The identifier of lightbox.
it: L'identificatore del lightbox.

en: If you use a lightbox plugin that uses rel="lbox-id" you can enter the lbox-id here.
it: Se si utilizza un plugin  lightbox che utilizza rel="lbox-id" è possibile inserire lbox-id qui.

en: myCRED / Cube Points: Comment
it: myCRED / Cube Points: Commento

en: Number of points for a comment
it: Numero di punti per un commento

en: This setting requires the plugin myCRED or Cube Points
it: Questa impostazione richiede il plugin myCRED o Cube Points

en: points per comment
it: punti per commento

en: myCRED / Cube Points: Rating
it: myCRED / Cube Points: Valutazione

en: Number of points for a rating vote
it: Numero di punti per un voto di valutazione

en: points per vote
it: punti per voto

en: myCRED / Cube Points: Upload
it: myCRED / Cube Points: Caricamento

en: Number of points for a successfull frontend upload
it: Numeri di punti per un caricamento con successo dal frontend

en: points per upload
it: punti per caricamento

en: Use SCABN
it: Usa SCABN

en: Use the wppa interface to Simple Cart & Buy Now plugin.
it: Usa l'interfaccia wppa per i plugin Simple Cart & Buy Now.

en: If checked, the shortcode to use for the "add to cart" button in photo descriptions is [cart ...]
it: Se selezionato, lo shortcode da usare per il pulsante "aggiungi al carrello" nella descrizione foto è [cart ...]

en: as opposed to [scabn ...] for the original scabn "add to cart" button.
it: come opposto a [scabn ...] per il pulsante "aggiungi al carrello" originale scabn.

en: The shortcode for the check-out page is still [scabn]
it: Lo shortcode per la pagina check-out è ancora [scabn]

en: The arguments are the same, the defaults are: name = photoname, price = 0.01.
it: Gli argomenti sono gli stessi, i predefiniti sono: nome = photoname, prezzo = 0.01.

en: Supplying the price should be sufficient; supply a name only when it differs from the photo name.
it: Fornire il prezzo dovrebbe essere sufficiente; fornire un nome solo quando è diverso dal nome foto.

en: This shortcode handler will also work with Ajax enabled.
it: Questo gestore di shortcode funziona anche con Ajax abilitato.

en: Using this interface makes sure that the item urls and callback action urls are correct.
it: Utilizzando questa interfaccia potete verificare che le voci URL e le azioni callback degli URL siano corrette.

en: Use CM Tooltip Glossary
it: Usare CM Tooltip Glossary

en: Use plugin CM Tooltip Glossary on photo and album descriptions.
it: Usare plugin CM Tooltip Glossary su descrizioni foto e album.

en: You MUST set Table IV-A13: Defer javascript, also if you do not want this plugin to act on album and photo descriptions!
it: È necessario impostare la Tabella IV-A13: Rimanda JavaScript, anche se non si desidera che questo plugin agisca su descrizioni album e foto!

en: External services related settings and actions.
it: Impostazioni e azioni relative a servizi esterni.

en: QR Code widget size
it: Dimensione Widget Codice QR

en: The size of the QR code display.
it: La dimensione del codice QR mostrato.

en: QR color
it: Colore QR

en: The display color of the qr code (dark)
it: Il colore mostrato del codice qr (dark)

en: This color MUST be given in hexadecimal format!
it: Questo colore DEVE essere assegnato nel formato esadecimale!

en: QR background color
it: Colore di sfondo QR

en: The background color of the qr code (light)
it: Il colore di sfondo o il codice qr (light)

en: CDN Service
it: Servizio CDN

en: Select a CDN Service you want to use.
it: Seleziona un Servizio CDN che si desidera usare.

en: Cloudinary in maintenance mode
it: Cloudinary in modalità manutenziona

en: Cloud name
it: Nome cloude

en: Delete all
it: Rimuovi tutto

en: Deletes them all !!!
it: Rimuovili tutti!!!

en: Delete derived images
it: Rimuovi immagine derivate

en: Deletes all derived images !!!
it: Rimuovi tutte le immagini derivate !!!

en: Max lifetime
it: Massimo tempo di vita

en: Old images from local server, new images from Cloudinary.
it: Le vecchie immagini dal server locale, le nuove immagini da Cloudinary.

en: If NOT set to Forever: You need to run Table VIII-B15 on a regular basis.
it: Se NON impostato Per sempre: È necessario eseguire Tabella VIII-B15 su base regolare.

en: Forever
it: Per sempre

en: Cloudinary usage
it: Utilizzo Cloudinary

en: Cloudinary usage data not available
it: Utilizzo dati Cloudinary non disponibile

en: Cloudinary routines not installed.
it: Routine Cloudinary non installate.

en: <span style="color:red;">Requires at least PHP version 5.3</span>
it: <span style="color:red;">Richiede almeno PHP version 5.3</span>

en: GPX Implementation
it: Implementazione GPX

en: The way the maps are produced.
it: Il modo in cui le mappe sono prodotte.

en: Select the way the maps are produced.
it: Selezionare il modo in cui le mappe sono prodotte.

en: When using Google maps GPX viewer plugin, you can not use Ajax (Table IV-A1)
it: Quando si usa il plugin Google maps GPX Viewer, non si può usare Ajax (Tabella IV-A1)

en: When using WPPA+ Embedded code, you can use Ajax, but there are less display options.
it: Quando si usa il codice inserito WPPA+, non si può usare Ajax (Tabella IV-A1), ma ci sono meno opzioni mostrate.

en: WPPA+ Embedded code
it: Codice Embedded WPPAè

en: Google maps GPX viewer plugin
it: Plugin Google maps GPX Viewer

en: Map height
it: Altezza mappa

en: The height of the map display.
it: L'altezza della mappa mostrata.

en: Enter your Google maps api key here if you have one.
it: Inserire la api key delle mappe Google qui se ne hai una.

en: GPX Shortcode
it: Shortcode GPX

en: The shortcode to be used for the gpx feature.
it: Lo shortcode che è usato per la funzionalità gpx.

en: Enter / modify the shortcode to be generated for the gpx plugin. It must contain w#lat and w#lon as placeholders for the lattitude and longitude.
it: Inserire/modificare lo shortcode che è generato per il plugin gpx. Deve contenete w#lat e w#lon come segnaposti per latitudine e longitudine.

en: This item is required for using Google maps GPX viewer plugin only
it: La voce è richiesta solo per usare il plugin Google maps GPX Viewer.

en: Yes, we use Fotomoto on this site. Read the help text!
it: Sì, si desidera usare Fotomoto su questo sito. Leggere il testo d'aiuto!

en: In order to function properly:
it: Al fine di funzionare correttamente:

en: 1. Get yourself a Fotomoto account.
it: 1. Create un account Fotomoto.

en: 2. Install the Fotomoto plugin, enter the "Fotomoto Site Key:" and check the "Use API Mode:" checkbox.
it: 2. Installare il plugin Fotomoto, inserire la "Fotomoto Site Key:" e selezionare la casella "Use API Mode:".

en: Note: Do NOT Disable the Custom box in Table II-B14.
it: Nota: NON Disabiliatre la casella Personalizzata in Tabella II-B14.

en: Do NOT remove the text w#fotomoto from the Custombox ( Table II-B15 ).
it: NON rimuovere il testo w#fotomoto dalla casella personalizzata ( Tabella II-B15 ).

en: Fotomoto fontsize
it: Dimensione font Fotomoto

en: Fontsize for the Fotomoto toolbar.
it: Dimensione font per la toolbar Fotomoto.

en: If you set it here, it overrules a possible setting for font-size in .FotomotoToolbarClass on the Fotomoto dashboard.
it: Se si imposta qui, si annulla una possibile impostazione per la dimensione font in .FotomotoToolbarClass sulla dashboard Fotomoto.

en: Hide toolbar on running slideshows
it: Nascondi toolbar durante lo scorrimento della presentazione

en: The Fotomoto toolbar will re-appear when the slidshow stops.
it: La toolbar Fotomoto riapparirà quando la presentazione viene fermata.

en: Fotomoto minwidth
it: Larghezza minima Fotomoto

en: Minimum width to display Fotomoto toolbar.
it: Minima larghezza per mostrare la toolbar Fotomoto.

en: The display of the Fotomoto Toolbar will be suppressed on smaller slideshows.
it: La larghezza della Toolbar Fotomoto sarà soppressa su presentazioni piccole.

en: Table X:
it: Tabella X:

en: IPTC Configuration:
it: Configurazione IPTC:

en: This table defines the IPTC configuration
it: Questa tabella definisce la configurazione IPTC

en: Display
it: Visualizzazione

en: Hide
it: Nascondi

en: Optional
it: Opzionale

en: Table XI:
it: Tabella XI:

en: EXIF Configuration:
it: Configurazione EXIF:

en: This table defines the EXIF configuration
it: Questa tabella definisce la configurazione EXIF

en: Function exif_read_data() does not exist. This means that <b>EXIF</b> is not enabled. If you want to use <b>EXIF</b> data, ask your hosting provider to add <b>'--enable-exif'</b> to the php <b>Configure Command</b>.
it: La funzione exif_read_data() non esiste. Ciò significa che <b>EXIF</b> non è abilitato. Se si desidera usare <b>EXIF</b>, chiedi al tuo provider hosting di aggiungere <b>'--enable-exif'</b> al <b>Comando di Configurazione</b> di php.

en: Table XII:
it: Tabella XII:

en: WPPA+ and PHP Configuration:
it: Configurazione WPPA+ e PHP:

en: This table lists all WPPA+ constants and PHP server configuration parameters and is read only
it: Questa tabelle elenca tutte le costanti WPPA+ e i parametri di configurazione del server PHP ed è di sola lettura

en: Value
it: Valore

en: Albums db table name.
it: Nome tabella Album del db

en: Photos db table name.
it: Nome tabella Foto del db.

en: Rating db table name.
it: Nome tabella Valutazioni del db.

en: Comments db table name.
it: Nome tabella Commenti del db.

en: IPTC db table name.
it: Nome tabella IPTC del db.

en: EXIF db table name.
it: Nome tabell EXIF del db.

en: Index db table name.
it: Nome tabella Index del db.

en: Plugins main file name.
it: Nome file principale plugin.

en: Path to plugins directory.
it: Percorso alla directory del plugin.

en: Plugins directory name.
it: Nome directory plugin.

en: Plugins directory url.
it: Url directory plugin.

en: The relative upload directory.
it: La relativa directory di caricamento.

en: The upload directory path.
it: Il percorso della directory di caricamento.

en: The upload directory url.
it: L'url della directory di caricamento.

en: The relative depot directory.
it: La relativa directory di archivio.

en: The depot directory path.
it: Il percorso della directory di archivio.

en: The depot directory url.
it: L'url della directory di archivio.

en: The path to wp-content.
it: Il percorso al wp-content.

en: WP Base upload dir.
it: Directory di caricamento base di WP.

en: ABSPATH windows proof
it: Percorso Assoluto finestra di prova

en: <br />Memory used on this page: %6.2f Mb.
it: <br />Memoria usata su questa pagina: %6.2f Mb.

en: <br />There are %d settings and %d runtime parameters.
it: <br />Ci sono %d impostazioni e %d parametri di esecuzione.

en: The default for this setting is:
it: Il valore predefinito per questa impostazione è:

en: Click for help
it: Clicca per ricevere aiuto

en: Values = yes, no
it: Valori = sì, no

en: Warning!
it: Attenzione!

en: Please read the help
it: Si prega di leggere l'aiuto

en: Values =
it: Valori =

en: Checked
it: Selezionato

en: Unchecked
it: Deselezionato

en: the photo specific link.
it: il link specifico della foto.

en: Show!
it: Mosta!

en: Not done yet
it: Non ancora fatto

en: Start!
it: Avvia!

en: Locked!
it: Bloccato!

en: You can not have popup and lightbox on thumbnails at the same time. Uncheck either Table IV-C8 or choose a different linktype in Table VI-2.
it: Non si può avere popup e lightbox sulle miniature allo stesso tempo. Deselezionare uno dei due in Tabella IV-C8 o scegliere una diversa tipo di link in tabella VI-2.

en: It is important that you select a page that contains at least %%wppa%% or [wppa][/wppa].
it: È importante che si seleziona una pagina che contiene almeno %%wppa%% o [wppa][/wppa].

en: If you ommit this, the link will not work at all or simply refresh the (home)page.
it: Se si ommit questo , il collegamento non funziona affatto o semplicemente aggiornando la (home)pagina.

en: IMPORTANT UPGRADE NOTICE
it: AVVISO IMPORTANTE AGGIORNAMENTO

en: Please CHECK your customized WPPA-STYLE.CSS file against the newly supplied one. You may wish to add or modify some attributes. Be aware of the fact that most settings can now be set in the admin settings page.
it: Si prega di controllare il file WPPA-STYLE.CSS personalizzato con quello nuovo in dotazione. Si potrebbe desiderare di aggiungere o modificare alcuni attributi. Essere consapevoli del fatto che la maggior parte delle impostazioni possono essere impostate nella pagina delle impostazioni di amministrazione.

en: Please REPLACE your customized WPPA-THEME.PHP file by the newly supplied one, or just remove it from your theme directory. You may modify it later if you wish. Your current customized version is NOT compatible with this version of the plugin software.
it: Si prega di SOSTITURE il file WPPA-THEME.PHP personalizzato con quello nuovo in dotazione, o semplicemente rimuoverlo dalla cartella del tema. È possibile modificarlo in un secondo momento, se lo si desidera. La versione corrente personalizzata non è compatibile con questa versione del plugin software.

en: WPPA+ successfully updated in multi site mode to db version %s.
it: WPPA+ aggiornato con successo in modalità multisito alla versione db %s.

en: WPPA+ successfully updated in single site mode to db version %s.
it: WPPA+ aggiornato con successo in modalità sito singolo alla versione db %s.

en: An error occurred during update
it: Un errore si è verificato durante l'aggiornamento

en: <span style="color:red" >Warning: Do not upload copyrighted material!</span>
it: <span style="color:red" >AVVISO: Non caricare materiale con copyright!</span>

en: Select tags:
it: Seleziona tag

en: Enter new tags:
it: Inserisci nuovi tag:

en: Vote for me!
it: Vota per me!

en: Voted for me
it: Votato per me

en: Type your custom url here
it: Inserisci il tuo url personalizzato qui

en: Type the title here
it: Inserisci il titolo qui

en: Top Ten Photos
it: Foto Top Ten

en: Thumbnail Photos
it: Miniauture Foto

en: Search photos
it: Ricerca foto

en: The uploads directory does not exist, please do a regular WP upload first.
it: La directory di caricamento non esiste, si prega di fare prima un caricamento regolare WP.

en: Successfully created uploads directory.
it: Directory di caricamento creata con successo.

en: Could not create the wppa directory.
it: Impossibile creare la directory wppa.

en: Successfully created wppa directory.
it: Directory wppa creata con successo.

en: Could not create the wppa thumbs directory.
it: Impossibile creare la directory miniature wppa .

en: Successfully created wppa thumbs directory.
it: Directory miniature wppa creata con successo.

en: Could not create the wppa watermarks directory.
it: Impossibile creare la directory waterkmark wppa.

en: Successfully created wppa watermarks directory.
it: Directory waterkmark wppa creata con successo.

en: Could not create the wppa fonts directory.
it: Impossibile creare la directory font wppa.

en: Successfully created wppa fonts directory.
it: Directory font wppa creata con successo.

en: Unable to create depot directory.
it: Impossibile creare directory archivio.

en: Successfully created wppa depot directory.
it: Directory archivio wppa creata con successo.

en: Unable to create user depot directory
it: Impossibile creare directory archivio utente.

en: Successfully created wppa user depot directory.
it: Directory archivio utente wppa creata con successo.

en: Unable to create temp directory
it: Impossibile creare directory temp.

en: Successfully created temp directory.
it: Directory temp creata con successo.

en: Ask your administrator to give you more rights, or create <b>%s</b> manually using an FTP program.
it: Chiedi all'amministratore di assegnarti più diritti, o creare <b>%s</b> manualmente utilizzando un programma FTP.

en: WPPA+ Sidebar Slideshow
it: Barra laterale Presentazione WPPA+

en: Sidebar Slideshow
it: Barra laterale Presentazione

en: Widget landing page
it: Pagina di destinazione Widget

en: No album defined (yet)
it: Nessun album definito (ancora)

en: Enter the width and optionally the height of the area wherein the slides will appear. If you specify a 0 for the height, it will be calculated. The value for the height will be ignored if you set the vertical alignment to 'fit'.
it: Inserire la larghezza e facoltativamente l'altezza dell'area in cui vengono visualizzati le slide. Se si specifica 0 per l'altezza, essa sarà calcolata. Il valore per l'altezza verrà ignorato se si imposta l'allineamento verticale per 'adattamento' .

en: pixels.
it: pixel.

en: Portrait only:
it: Solo Ritratto:

en: Set to 'yes' if there are only portrait images in the album and you want the photos to fill the full width of the widget.<br/>Set to 'no' otherwise.
it: Impostare a 'sì' se ci sono solo immagini ritratto nell'album e si desidera che le foto si adattino alla larghezza del widget.<br/> Imposta a 'no' altrimenti.

en: If set to 'yes', Vertical alignment will be forced to 'fit'.
it: Se si imposta a 'sì', l'allineamento verticale sarà forzato per 'adattare'.

en: Vertical alignment:
it: Allineamento verticale:

en: Set the desired vertical alignment method.
it: Impostare il metodo di allineamento verticale desiderato.

en: Slideshow timeout:
it: Tempo di scadenza presentazione:

en: Show name:
it: Mostra nome:

en: Show description:
it: Mostra descrizione:

en: Show filmstrip:
it: Mostra pellicola:

en: Show browsebar:
it: Mostra barra di navigazione:

en: Show numbar:
it: Mostra barra numeri:

en: The following text fields support qTranslate
it: Il seguente campo di testo supporta qTranslate

en: Tooltip text:
it: Testo tooltip:

en: Text above photos:
it: Testo sopra le foto:

en: Text below photos:
it: Testo sotto le foto:

en: Paused
it: In pausa

en: To see the full size images, you need to enable javascript in your browser.
it: Per le immagini a dimensione intera, attivare javascript nel proprio browser.

en: Number of votes: <span id="wppa-vote-count-%s" >%s</span>&nbsp;
it: Numero di voti: <span id="wppa-vote-count-%s" >%s</span>&nbsp;

en: You must <a href="%s">login</a> to vote
it: Devi effettuare il <a href="%s">login</a> per votare

en: You must login to vote
it: Devi effetturare il login per votare

en: very low
it: molto basso

en: low
it: basso

en: average
it: discreto

en: high
it: alto

en: very high
it: molto alto

en: Are you sure you want to mark this image as inappropriate?
it: Sei sicuro di voler segnalare questa immagine come inadeguata?

en: Click this if you do NOT like this image!
it: Fare clic su questo se NON ti piace questa immagine!

en: Number of people who marked this photo as inappropriate
it: Numero di persone che ha segnato questa foto come inadeguato

en: My rating:
it: La mia valutazione:

en: First
it: Primo

en: Last
it: Ultimo

en: Photo %s of %s
it: Foto %s di %s

en: Click to start/stop
it: Clicca per avvio/stop

en: - - - Comments box activated - - -
it: - - - Casella commenti attiva - - -

en: - - - IPTC box activated - - -
it: - - - Casella IPTC attiva - - -

en: - - - EXIF box activated - - -
it: - - - Casella EXIF attiva - - -

en: There are
it: Ci sono

en: , a subalbum of
it: , un album-figlio di

en: WPPA+ Stereo settings
it: Impostazioni Stereo WPPA+

en: 3D Settings
it: Impostazioni 3D

en: 3D Stereo Settings
it: Impostazioni Stereo 3D

en: Color
it: Colore

en: Half color
it: Semi colore

en: Gray
it: Grigio

en: True anaglyph
it: Vero anaglifo

en: Optimized
it: Ottimizzato

en: Flat
it: Piatto

en: Red - Cyan
it: Rosso - Ciano

en: Green - Magenta
it: Verde - Magenta

en: WPPA+ Selectable display
it: Visualizza Selezionabile WPPA+

en: Enable (sub)albums of:
it: Aibilita (sotto)album di:

en: Sort alphabeticly:
it: Ordinato alfabeticamente:

en: no, use album sort method
it: no, usare il metodo di ordinamento album

en: Photo Tag Cloud
it: Tag foto Cloud

en: WPPA+ Thumbnails
it: Miniature WPPA+

en: Thumbnail photos
it: Miniature foto

en: Link from the title:
it: Link dal titolo:

en: Link Title ( tooltip ):
it: Link Titolo ( tooltip ):

en: Sort by:
it: Ordina per:

en: Max number:
it: Numero massimo:

en: Show photo names <small>under thumbnails only</small>:
it: Mostra nomi foto <small>solo sotto miniature</small>:

en: View the top rated photos
it: Vedi le foto più votate

en: Missing thumbnail image #%s
it: Immagine miniatura mancante #%s

en: No Preview available
it: Nessuna anteprima disponbile

en: Album Preview
it: Anteprima album

en: A maximum of 100 photos can be previewd
it: Un massimo di 100 foto può essere in anteprima

en: Photo Preview
it: Anteprima foto

en: Type of Gallery display:
it: Tipo di visualizzazione Galleria:

en: The cover of an album
it: La copertina di un album

en: The sub-albums and/or thumbnails in an album
it: I sotto-album e/o miniature in un album

en: A slideshow of the photos in an album
it: Una presentazione di foto in un album

en: A slideshow without supporting boxes
it: Una presentazione senza box di supporto

en: A slideshow with a filmstrip only
it: Una presentazione con una pellicola sola.

en: A single photo
it: Una singola foto

en: A single photo with caption
it: Una singola foto con didascali

en: A single photo in the style of a slideshow
it: Una singola foto nello stile di una presentazione

en: A generic albums display
it: Visualizzare un album generico

en: Specify the type of gallery
it: Specificare il tipo di galleria

en: Explanation:
it: Spiegazione

en: Use this gallerytype to display all the top-level album covers.
it: Usare il tipo di galleria per mostrare tutte le copertine degli album di livello superiore.

en: The Album to be used:
it: L' album da utilizzare:

en: Please select an album
it: Si prega di selezionare un album

en: - The latest created album -
it: - L'ultimo album createo -

en: --- The top rated photos ---
it: --- Le foto più votate ---

en: --- The most recently uploaded photos ---
it: --- Le foto più recentemente caricate ---

en: --- A random selection of featured photos ---
it: --- Una selezione casuale di foto in primo piano ---

en: --- The most recently commented photos ---
it: --- Le foto più recentemente commentate ---

en: --- Photos that have certain tags ---
it: --- Le foto che hanno determinati tag ---

en: --- All photos in the system ---
it: --- Tutte le foto nel sistema ---

en: There are no albums yet
it: Non ci sono album ancora

en: Specify the album to be used or --- A special selection of photos ---
it: Specificare l'album da utilizzare o --- Una speciale selezione di foto ---

en: In an upload box, the album is optional. When no album is specified: a selection box will be displayed of the albums the user has the right to upload.
it: In un casella di caricamento, l'album è opzionale. Quando non è specificato alcun album: una casella di selezione sarà visualizzata degli album che l'utente ha il diritto di caricare.

en: * Album contains less than the minimun number of photos
it: * Album contiene meno del numero minimo di foto

en: The Photo to be used:
it: Le foto da utilizzare:

en: Please select a photo
it: Si prega di selezionare una foto

en: --- The most recently uploaded photo ---
it: --- Le foto più recentemente caricate ---

en: --- The photo of the day ---
it: --- La foto del giorno ---

en: There are no photos yet
it: Non ci sono foto ancora

en: Specify the photo to be used
it: Specificare la foto da utilizzare

en: You can select from a maximum of 100 most recently added photos
it: È possibile scegliere tra un massimo di 100 foto aggiunte di recente

en: The tags the photos should have:
it: I tag delle foto devono avere:

en: --- please select tag(s) ---
it: --- si prega di selezionare tag ---

en: If you want that the photos have all the selected tags, check this box. Leave it unchecked if the photo must have atleast only one of the selected tags
it: Se si desidera che le foto hanno tutte i tag selezionati, selezionare questa casella. Non selezionarla se la foto deve avere almeno uno solo dei tag selezionati

en: The size of the display:
it: La dimensione della visualizzazione:

en: Specify the horizontal size in pixels or <span style="color:blue" >auto</span>.
it: Specificare la dimensione orizzontale in pixel o <span style="color:blue" >auto</span>.

en: A value less than <span style="color:blue" >100</span> will automaticly be interpreted as a <span style="color:blue" >percentage</span> of the available space.
it: Un valore inferiore a <span style="color:blue" >100</span> sarà automaticamente interpretato come una <span style="color:blue" >percentuale</span> dello spazio disponibile.

en: Leave this blank for default size
it: Lasciare vuoto per dimensione predefinita

en: Horizontal alignment:
it: Allineamento orizzontale:

en: Specify the alignment to be used or --- none ---
it: Specifare l'allineamento da usare o --- nessuno ---

en: Insert Gallery
it: Inserire Galleria

en: Type of WPPA display:
it: Tipo di visualizzazione WPPA:

en: Please select a display type
it: Si prega di selezionare un tipo di visualizzazione

en: A gallery with covers and/or thumbnails
it: Una galleria con copertine e/o miniature

en: A slideshow
it: Una presentazione

en: A single image
it: Una singola immagine

en: A search/selection box
it: Una casella di ricerca/selezione

en: An other box type
it: Un altro tipo di casella

en: Type of gallery display:
it: Tipo di galleria da visualizzare:

en: Please select a gallery type
it: Si prega di selezionare un tipo di galleria

en: The cover(s) of specific album(s)
it: La/e copertina/e di album specifico/i

en: The content of specific album(s)
it: Il contenuto di album specifico/i

en: The covers of the subalbums of specific album(s)
it: Le copertine dei sottoalbum di album specifico/i

en: The thumbnails of specific album(s)
it: Le miniature di album specifico/i

en: Type of slideshow:
it: Tipo di presentazione:

en: Please select a slideshow type
it: Si prega di selezionare un tipo di presentazione

en: A fully featured slideshow
it: Una presentazione totalmente in primo piano

en: A filmstrip only
it: Solo una pellicola

en: Type of single image:
it: Tipo di immagine singola:

en: Please select a single image type
it: SI prega di seleziona un tipo di immagine singola

en: A plain single photo
it: Una singola foto semplice

en: Type of search:
it: Tipo di ricerca:

en: Please select a search type
it: Si prega di selezionare un tipo ri ricerca

en: A search box
it: Una casella di ricerca

en: A supersearch box
it: Una casella di super ricerca

en: A tagcloud box
it: Una casella tagcloud

en: A multitag box
it: Una casella multitag

en: A superview box
it: Una casella supervista

en: A calendar box
it: Una casella calendario

en: Type miscellaneous:
it: Tipo vari:

en: Please select a miscellaneous display
it: Si prega di selezionare una visualizzazione varia

en: An upload box
it: Una casella di caricamento

en: A landing page shortcode
it: Una pagina di destinazione shortcode

en: Kind of selection:
it: Tipo di selezione:

en: Please select a type of selection to be used
it: Si prega di selezionare un tipo di selezione da usare:

en: One or more wppa+ albums
it: Uno o più album wppa+

en: A special selection
it: Una selezione speciale

en: The selection to be used:
it: La selezione speciale da usare:

en: Please select a virtual album
it: Si prega di selezionare un album virtuale

en: The most recently modified album
it: L'album modificato più di recente

en: The top rated photos
it: Le foto più votate

en: The most recently uploaded photos
it: Le foto più recentemente caricate

en: A random selection of featured photos
it: Una selezione casuale di foto in primo piano

en: The most recently commented photos
it: Le foto più recentemente commentate

en: Albums tagged with a certain category
it: Gli album taggati con una certa categoria

en: Photos in albums owned by a certain user
it: Le foto in albun posseduti da un certo utente

en: Photos uploaded by a certain user
it: Le foto caricate da un certo utente

en: All photos in the system
it: Tutte le foto nel sistema

en: Albums owned by a certain user
it: Le foto possedute da un certo utente

en: All albums in the system
it: Tutti gli album nel sistema

en: The Album(s) to be used:
it: Album da usare:

en: Please select one or more albums
it: Si prega di selezionare uno o più album

en: All albums
it: Tutti gli album

en: The album owner:
it: Il proprietario dell'album

en: Please select a user
it: Si prega di selezionare un utente

en: The logged in visitor
it: Il visitatore loggato

en: Too many users, edit manually
it: Troppi utenti, modificare manualmente

en: No parent specification
it: Nessun genitore specifico

en: The generic parent
it: Il generico genitore

en: Max Albums:
it: Massimo Album:

en: Max Photos:
it: Massimo Foto:

en: --- please select category ---
it: --- si prega di seleziona una categoria ---

en: The caption for field %s and visibility at frontend.
it: La didascalia per campo %s e visibilità nel frontend.

en: If you check the box, the value of this field is displayable in photo descriptions at the frontend with keyword w#c%s
it: Se si seleziona la casella, il valore di questo campo è visualizzato nelle descrizioni foto nel frontend con parola chiave w#c%s

en: Table III:
it: Tabella III:

en: Backgrounds:
it: Sfondi:

en: This table describes the backgrounds of wppa+ elements.
it: Questa tabella descrive gli sfondi degli elementi wppa+.

en: Background color
it: Colore sfondo

en: Sample
it: Campione

en: Border color
it: Colore bordo

en: Slideshow elements backgrounds
it: Sfondo elementi presentazione

en: Nav
it: Navigazione

en: Navigation bars.
it: Barre navigazione.

en: Enter valid CSS colors for navigation backgrounds and borders.
it: Inserire colori CSS validi per sfondi e bordi della navigazione.

en: SlideImg
it: ImmagineSlide

en: Fullsize Slideshow Photos.
it: Presentazione Foto Dimensione naturale.

en: Enter valid CSS colors for fullsize photo backgrounds and borders.
it: Inserire un colore CSS valido per sfondi e bordi di foto a dimensione naturale.

en: The colors may be equal or "transparent"
it: I colori possono essere uguali o "trasparente"

en: For more information about slideshow image borders see the help on Table I-B4
it: Per più informazioni circa i bordi della presentazione immagine vedere l'aiuto su Tabella I-B4

en: Numbar
it: Barra numeri

en: Number bar box background.
it: Sfondo casella barra numeri

en: Enter valid CSS colors for numbar box backgrounds and borders.
it: Inserire colori CSS validi per sfondi e bordi di caselle barre numeri.

en: Numbar active
it: Barra numeri attiva

en: Number bar active box background.
it: Sfondo casella barra numeri attiva

en: Enter valid CSS colors for numbar active box backgrounds and borders.
it: Inserire colori CSS validi per sfondi e bordi casella barra numeri attiva.

en: Name/desc
it: Nome/descrizione

en: Name and Description bars.
it: Barre Nome e Descrizione

en: Enter valid CSS colors for name and description box backgrounds and borders.
it: Inserire colori CSS validi per sfondi e bordi nome e descrizione.

en: Comment input and display areas.
it: Area di immissione commento di visualizzazione.

en: Enter valid CSS colors for comment box backgrounds and borders.
it: Inserire colori CSS validi per sfondi e bordi dei commenti.

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom box background.
it: Sfondo casella personalizzata.

en: Enter valid CSS colors for custom box backgrounds and borders.
it: Inserire colori CSS validi per sfondi e bordi casella personalizzata.

en: IPTC display box background.
it: Sfondo casella IPTC mostrata.

en: Enter valid CSS colors for iptc box backgrounds and borders.
it: Inserire colori CSS validi per sfondi e bordi casella iptc.

en: EXIF display box background.
it: Sfondo casella EXIF mostrata.

en: Enter valid CSS colors for exif box backgrounds and borders.
it: Inserire colori CSS validi per sfondi e bordi casella exif.

en: Share
it: Condividi

en: Share box display background.
it: Sfondo casella condivisione mostrata.

en: Enter valid CSS colors for share box backgrounds and borders.
it: Inserire colori CSS validi per sfondi e bordi casella condivisione.

en: Other backgrounds
it: Altri sfondi

en: Even background.
it: Sfondo even

en: Enter valid CSS colors for even numbered backgrounds and borders of album covers and thumbnail displays 'As covers'.
it: Inserire colori CSS validi per sfondi e bordi numerati even di copertine e miniature mostrare 'Come copertine'.

en: Odd background.
it: Sfondo Odd.

en: Enter valid CSS colors for odd numbered backgrounds and borders of album covers and thumbnail displays 'As covers'.
it: Inserire colori CSS validi per sfondi e bordi numerati odd di copertine e miniature mostrare 'Come copertine'.

en: Thumbnail padding
it: Padding miniature

en: Thumbnail padding color if thumbnail aspect is a padded setting.
it: Colore imbottitura miniature se l'aspetto miniatura è impostata a imbottito.

en: Enter valid CSS color hexadecimal like #000000 for black or #ffffff for white for the padded thumbnails.
it: Inserire colori CSS esamdecimali validi come #000000 per nero or #ffffff per bianco per l'imbottitura delle miniature.

en: Cover Photos and popups.
it: Copertina foto e popup.

en: Enter valid CSS colors for Cover photo and popup backgrounds and borders.
it: Inserire colori CSS validi per sfondi e bordi copertina foto e popup.

en: Upload box background.
it: Sfondo casella caricamento.

en: Enter valid CSS colors for upload box backgrounds and borders.
it: Inserire colori CSS validi per sfondi e bordi casella di caricamento.

en: Multitag box background.
it: Sfondo casella Multitag.

en: Enter valid CSS colors for multitag box backgrounds and borders.
it: Inserire colori CSS validi per sfondi e bordi casella multitag.

en: Tagcloud box background.
it: Sfondo casella Tagcloud.

en: Enter valid CSS colors for tagcloud box backgrounds and borders.
it: Inserire colori CSS validi per sfondi e bordi casella tagcloud.

en: Superview
it: Super vista

en: Superview box background.
it: Sfondo casella super vista.

en: Enter valid CSS colors for superview box backgrounds and borders.
it: Inserire colori CSS validi per sfondi e bordi super vista.

en: Search box background.
it: Sfondo casella ricerca.

en: Enter valid CSS colors for search box backgrounds and borders.
it: Inserire colori CSS validi per sfondi e bordi di ricerca.

en: BestOf
it: Il meglio di

en: BestOf box background.
it: Sfondo casella Il meglio di.

en: Enter valid CSS colors for bestof box backgrounds and borders.
it: Inserire colori CSS validi per sfondi e bordi casella Il meglio di.

en: Calendar
it: Calendario

en: Calendar box background.
it: Sfondo casella calendario.

en: Enter valid CSS colors for calendar box backgrounds and borders.
it: Inserire colori CSS validi per sfondi e bordi casella calendario.

en: Stereo mode selection box background.
it: Sfonto casella selezione modalità stereo.

en: Enter valid CSS colors for stereo mode selection box backgrounds and borders.
it: Inserire colori CSS validi per sfondi e bordi delle caselle di selezione modalità stereo.

en: Table IV:
it: Tabella IV:

en: Behaviour:
it: Comportamento:

en: This table describes the dynamic behaviour of certain wppa+ elements.
it: Questa tabella descrive le dinamiche di comportamento di certi elementi wppa+.

en: System related settings
it: Impostazioni relative al sistema

en: Use Ajax
it: Usa Ajax

en: Use Ajax as much as is possible and implemented.
it: Utilizzare Ajax quanto è possibile e implementato.

en: If this box is ticked, page content updates from within wppa+ displays will be Ajax based as much as possible.
it: Se questa casella è selezionata , gli aggiornamenti del contenuto pagina dalla visualizzazione wppa+ saranno basati su Ajax, per quanto possibile.

en: Frontend ajax use no admin files.
it: Usa ajax nel frontend no file admin.

en: If you want to password protect wp-admin, check this box.
it: Se si desidera proteggere con password wp-admin, selezionare questa casella.

en: In rare cases changing page content does not work when this box is checked. Verify the functionality!
it: In rari casi cambiando il contenuto della pagina non funziona quando la casella è selezionata. Verificare la funzionalità!

en: Photo names in urls
it: Nomi foto in url

en: Display photo names in urls.
it: Mostra nomi foto in url.

en: Urls to wppa+ displays will contain photonames in stead of numbers.
it: Gli Url nella visualizzazione wppa+ conterranno nomi foto invece di numeri.

en: It is your responsability to avoid duplicate names of photos in the same album.
it: È la vostra responsabilità evitare nomi duplicati di foto nello stesso album.

en: Album names in urls
it: Nome album negli url

en: Display album names in urls.
it: Mostra nome album negli url.

en: Urls to wppa+ displays will contain albumnames in stead of numbers.
it: Gli Url nelle visualizzazioni wppa+ conterranno i nomi album  al posto dei numeri.

en: It is your responsability to avoid duplicate names of albums in the system.
it: È la vostra responsabilità evitare nomi duplicati di album nel sistema.

en: Use short query args
it: Utilizzare args di query brevi

en: Use &album=... &photo=...
it: Usa &album=... &photo=...

en: Urls to wppa+ displays will contain &album=... &photo=... in stead of &wppa-album=... &wppa-photo=...
it: Gli Url nelle visualizzazioni wppa+ dovranno contenere &album=... &photo=... invece di &wppa-album=... &wppa-photo=...

en: Use this setting only when there are no conflicts with other plugins that may interprete arguments like &album= etc.
it: Utilizzare questa impostazione solo quando non ci sono conflitti con altri plugin che possono interpretare come argomenti &album= etc.

en: Enable pretty links
it: Abilita pretty link

en: Enable the generation and understanding of pretty links.
it: Attivare la generazione e la comprensione dei pretty link.

en: If checked, links to social media and the qr code will have "/token1/token2/" etc in stead of "&arg1=..&arg2=.." etc.
it: Se selezionato, i link ai social media e i codi qr avranno "/token1/token2/" ecc invece di "&arg1=..&arg2=.." ecc.

en: These types of links will be interpreted and cause a redirection on entering.
it: Questi tipi di link saranno interpretati e causano provocando un reindirizzamento all'accesso.

en: It is recommended to check this box. It shortens links dramatically and simplifies qr codes.
it: Si consiglia di selezionare questa casella. Si riducono drasticamente i link e semplifica i codici QR.

en: However, you may encounter conflicts with themes and/or other plugins, so test it troughly!
it: Tuttavia, si possono incontrare conflitti con temi e/o altri plugin, pertanto testateli.

en: Table IV-A2 (Photo names in urls) must be UNchecked for this setting to work!
it: Tabella IV-A2 (Nomi foto in url) deve essee deselezionata per far funzionare questa impostazione!

en: Update addressline
it: Aggiornamento linea indirizzo

en: Update the addressline after an ajax action or next slide.
it: Aggiorna linea indirizzo dopo un'azione ajax o prossima slide.

en: If checked, refreshing the page will show the current content and the browsers back and forth arrows will browse the history on the page.
it: Se selezionato, aggiornando la pagina verrà mostrato il contenuto corrente e i browser con le frecce avanti e indietro potranno fogliare la storia sulla pagina.

en: If unchecked, refreshing the page will re-display the content of the original page.
it: Se selezionata, aggiornando la pagina si rivisualizza il contenuto della pagina originale.

en: This will only work on browsers that support history.pushState() and therefor NOT in IE
it: Questo funzionerà solo su browser che supporto history.pushState() e quindi non in IE

en: Switching this off will affect the browsers behaviour.
it: Cambiando questo a off influenzerà il comportamento dei browser.

en: Render shortcode always
it: Traduci sempre shortcode

en: This will skip the check on proper initialisation.
it: In questo modo ignorerà il controllo sulla corretta inizializzazione.

en: This setting is required for certain themes like Gantry to prevent the display of wppa placeholders like [WPPA+ Photo display].
it: Questa impostazione è necessaria per alcuni temi come Gantry per impedire la visualizzazione dei segnaposto wppa come [WPPA+ Photo display].

en: If this check is needed, you can use shortcodes like [wppa ...] only, not scripts like %%wppa%%.
it: Se è necessario questo controllo, è possibile utilizzare shordocode come [wppa ...] solamente, no script come %%wppa%%.

en: Track viewcounts
it: Traccia numero di visualizzazioni

en: Register number of views of albums and photos.
it: Registra numero di visualizzazioni di album e foto.

en: Auto page
it: Pagina automatica

en: Create a wp page for every fullsize image.
it: Crea una pagina wp per ogni immagine a dimensione naturale.

en: Please reload this page after changing!
it: Si prega di ricaricare questa pagina dopo i cambiamenti!

en: Auto page display
it: Mostra pagina automatica

en: The type of display on the autopage pages.
it: Il tipto di visualizzazione sulle pagine automatica.

en: Single photo
it: Foto singola

en: Media type photo
it: Tipo media foto

en: In the style of a slideshow
it: Nello stile di una presentazione

en: Auto page links
it: Link pagina automatica

en: The location for the pagelinks.
it: La posizione per i link a pagina.

en: At top and bottom
it: In alto e basso

en: Defer javascript
it: Ritarda javascript

en: Put javascript near the end of the page.
it: Inserire javascript vicino la fine della pagina.

en: If checkd: May fix layout problems and broken slideshows. May speed up or slow down page appearing.
it: Se selezionato: Può risolvere i problemi di layout e presentazioni rotte. Può accelerare o rallentare la pagina che appare.

en: Inline styles
it: Stili inline

en: Set style specifications inline.
it: Imposta le specifiche di stile in linea.

en: If checked: May fix layout problems, but slows down page appearing.
it: Se selezioato: Può risolvere i problemi di layout, ma rallenta la pagina che appare.

en: Custom style
it: Stile personalizzato

en: Enter custom style specs here.
it: Inserire qui specifiche di stile personalizzato.

en: Use customized style file
it: Usa file di stili personalizzati.

en: This feature is highly discouraged.
it: Questa funzionalità è altamente sconsigliata.

en: Use customized theme file
it: Usa file temi personalizzati

en: Enable photo html access
it: Abilita accesso foto html

en: Lazy or HTML comp
it: Lazy o HTML compressi

en: Tick this box when you use lazy load or html compression.
it: Selezionare questa casella quando si utilizza il carico lazy o compressione HTML.

en: If the filmstrip images do not show up and you have a lazy load or html optimizing plugin active: Check this box
it: Se le pellicole di immagini non sono mostrate e si dispone di un carico lazy o plugin di ottimizzazione  HTML attivo: selezionare questa casella

en: Thumbs first
it: Miniature prima

en: When displaying album content: thumbnails before subalbums.
it: Durante la visualizzazione di contenuti album: miniature prima dei sottoalbum .

en: Login links
it: Link login

en: You must login to... links to login page.
it: È necessario effettuare il login per ... link alla pagina di login.

en: Enable Video
it: Abilita Video

en: Enables video support.
it: Abilita supporto video.

en: Enable Audio
it: Abilita Audio

en: Enables audio support.
it: Abilita supporto audio.

en: Enable 3D Stereo
it: Abilita 3D Stereo

en: Enables 3D stereo photo support.
it: Abilita suppoto 3D stereo foto.

en: Relative urls
it: Url relativi

en: Use relative urls only.
it: Usa solo url relativi.

en: Slideshow related settings
it: Impostazioni relative a presentazione

en: V align
it: Allineamento Verticale

en: Vertical alignment of slideshow images.
it: Allineamento verticale di presentazioni immagini.

en: Specify the vertical alignment of slideshow images.
it: Specificare l'allineamento verticale di presentazioni immagini.

en: If you select --- none ---, the photos will not be centered horizontally either.
it: Se si seleziona --- nessuno ---, le foto non saranno centrati orizzontalmente sia.

en: top
it: superiore

en: center
it: centrato

en: bottom
it: inferiore

en: fit
it: adatta

en: H align
it: Allineamento Orizzontale

en: Horizontal alignment of slideshow images.
it: Allineamento orizzontale di presentazioni immagini.

en: Specify the horizontal alignment of slideshow images. If you specify --- none --- , no horizontal alignment will take place.
it: Specificare l'allineamento orizzontale di presentazioni immagini. Se si specifica --- nessuno ---, nessun allineamento orizzontale avrà luogo.

en: This setting is only usefull when the Column Width differs from the Maximum Width.
it: Questa impostazione è utile solo quando la larghezza della colonna è diverso dalla Larghezza Massima.

en: (Settings I-A1 and I-B1)
it: (Impostazioni I-A1 e I-B1)

en: Start slideshow running.
it: Inizia presentazione in esecuzione.

en: If you select "running", the slideshow will start running immediately, if you select "still at first photo", the first photo will be displayed in browse mode.
it: Se si seleziona "avvia" , la presentazione inizierà a funzionare immediatamente, se si seleziona "ancora alla prima foto", la prima foto verrà visualizzata nel modalità sfoglia.

en: If you select "still at first norated", the first photo that the visitor did not gave a rating will be displayed in browse mode.
it: Se si seleziona "ancora alla prima non valutata", la prima foto che il visitatore non ha valutato verrà visualizzato nella modalità sfoglia.

en: running
it: in esecuzione

en: still at first photo
it: ancora a prima foto

en: still at first norated
it: ancora a prima non votata

en: Start slideonly
it: Avvia solo slide

en: Start slideonly slideshow running.
it: Avvia esecuzione presentazione solo slide

en: Video autostart
it: Autoavvia video

en: Autoplay videos in slideshows.
it: Autoavvia video in presentazioni.

en: Audio autostart
it: Autoavvio audio

en: Autoplay audios in slideshows.
it: Autoavvia audio in presentazioni.

en: Animation type
it: Tpo animazione

en: The way successive slides appear.
it: Il modo con cui la slide successiva appare.

en: Select the way the old slide is to be replaced by the new one in the slideshow/browse fullsize display.
it: Seleziona il modo con cui la vecchia slide è sostituita dalla nuova nella visualizzazione presentazione/sfoglia a dimensione naturale.

en: Fade out and in simultaneous
it: Dissolvenza in uscita e ingresso contemporaneamente

en: Fade in after fade out
it: Dissolvenza in ingresso dopo dissolvenza in uscita

en: Shift adjacent
it: Sposta adiacente

en: Stack on
it: Ammassa su

en: Stack off
it: Pila su

en: Turn over
it: Rotazione

en: Timeout
it: Scadenza

en: Slideshow timeout.
it: Scandenza presentazione.

en: Select the time a single slide will be visible when the slideshow is started.
it: Selezionare il tempo di visibilità di una singola diapositiva quando si avvia la presentazione.

en: Speed
it: Velocità

en: Slideshow animation speed.
it: Velocità animazione presentazione.

en: Specify the animation speed to be used in slideshows.
it: Specificare la velocità di animazione usare per le presentazioni.

en: This is the time it takes a photo to fade in or out.
it: Questo è il tempo che ci vuole ad una foto per dissolvenza in ingresso o uscita.

en: very fast (200 ms.)
it: molto veloce (200 ms.)

en: fast (400 ms.)
it: veloce(400 ms.)

en: normal (800 ms.)
it: normale (800 ms.)

en: slow (1.2 s.)
it: lento (1.2 s.)

en: very slow (2 s.)
it: molto lento (2 s.)

en: extremely slow (4 s.)
it: estremamente lento (4 s.)

en: Slide hover pause
it: Pausa se ci posiziona sulla slide

en: Running Slideshow suspends during mouse hover.
it: Sospendi presentazione durante il posizionamento mouse su.

en: Slideshow wrap around
it: Avvolgei intorno presentazione

en: The slideshow wraps around the start and end
it: La presentazione avvolta intorno all'inizio e fine

en: Full desc align
it: Allinemento descrizione intera

en: The alignment of the descriptions under fullsize images and slideshows.
it: L'allineamento delle descrizioni sotto le immagini e presentazioni a dimensione naturale.

en: Left
it: Sinistra

en: Center
it: Centro

en: Right
it: Destra

en: Remove redundant space
it: Rimuovi spazio ridondante

en: Removes unwanted &lt;p> and &lt;br> tags in fullsize descriptions.
it: Rimuove tag &lt;p> e &lt;br> indesiderati nelle descrizioni in dimensione naturale.

en: This setting has only effect when Table IX-A7 (foreign shortcodes) is checked.
it: Questa impostazione ha effetto solo quando la Tabella IX-A7 (shortcode estranei) è selezionata.

en: Run wpautop on description
it: Esegui wpautop su descrizione

en: Adds &lt;p> and &lt;br> tags in fullsize descriptions.
it: Aggiungi tag &lt;p> e &lt;br> in descrizioni in dimensione naturale.

en: Auto open comments
it: Auto apri commenti

en: Automatic opens comments box when slideshow does not run.
it: Apertura automatica casella commenti quando la presentazione non è avviata.

en: Film hover goto
it: Hover su Pellicola vai a

en: Go to slide when hovering filmstrip thumbnail.
it: Vai alla slide quando ci si posiziona sulla miniatura nella pellicola.

en: Do not use this setting when slides have different aspect ratios!
it: Non usare questa impostazione quando le slide hanno differente proporzioni!

en: Slide swipe
it: Swipe slide

en: Enable touch events swipe left-right on slides on touch screens.
it: Abilita eventi tocco swipe sinistro-destro su slide su schermi touch.

en: Slide page Ajax
it: Pagina slide Ajax

en: Pagelinks slideshow use Ajax
it: Link a pagina presentazione usa Ajax

en: On some systems you need to disable ajax here.
it: Su alcuni sistemi è necessario disabilitare ajax qui.

en: Thumbnail related settings
it: Impostazioni relative alle miniature

en: Photo ordering sequence method.
it: Metodo di sequenza di ordinamento foto.

en: Specify the way the photos should be ordered. This is the default setting. You can overrule the default sorting order on a per album basis.
it: Specificare il modo con cui le foto saranno ordinate. Questa è l'impostazione predefinita. È possibile annullare l'ordine di ordinamento predefinito sulla base dell album.

en: Thumbnail type
it: Tipo miniatura

en: The way the thumbnail images are displayed.
it: Il modo con cui le immagini miniatura saranno mostrare.

en: You may select an altenative display method for thumbnails. Note that some of the thumbnail settings do not apply to all available display methods.
it: È possibile selezionare un metodo di visualizzazione altenativo per le miniature . Si noti che alcune delle impostazioni di anteprima non si applicano a tutti i metodi di visualizzazione disponibili.

en: like album covers
it: come copertine album

en: like album covers mcr
it: come copertine mcr album

en: masonry style columns
it: colonne stile masonry

en: masonry style rows
it: righe stile masonry

en: Placement
it: Posizionamento

en: Thumbnail image left or right.
it: Immagine miniatura sinistra o destra.

en: Indicate the placement position of the thumbnailphoto you wish.
it: Indicare il posizionamento desiderata della miniatura foto.

en: Vertical alignment
it: Allineamento verticale

en: Vertical alignment of thumbnails.
it: Allineamento verticale di miniature.

en: Specify the vertical alignment of thumbnail images. Use this setting when albums contain both portrait and landscape photos.
it: Specificare l'allineamento verticale di immagini miniature. Usa questa impostazione quando l'album contiene sia foto ritratto che paesaggio.

en: It is NOT recommended to use the value --- default ---; it will affect the horizontal alignment also and is meant to be used with custom css.
it: NON è raccomandato usare il valore --- predefinito ---; interesserà anche l'allineamento orizzontale ed è pensato per essere utilizzato con il CSS personalizzato.

en: Thumb mouseover
it: Mouse su miniatura

en: Apply thumbnail mouseover effect.
it: Applica effetto mouseover su miniatura

en: Check this box to use mouseover effect on thumbnail images.
it: Seleziona questa casella per usare effetto mouseover sulle immagini in miniatura.

en: Thumb opacity
it: Opacità miniatura

en: Initial opacity value.
it: Valore opacità iniziale.

en: Enter percentage of opacity. 100% is opaque, 0% is transparant
it: Inserire percentuale di opacità. 100% è opaco, 0% è trasparente

en: Thumb popup
it: Miniatura popup

en: Use popup effect on thumbnail images.
it: Usa effetto popup su miniatura immagini.

en: Thumbnails pop-up to a larger image when hovered.
it: Popup miniature ad una immagine più grande quando ci si posiziona su.

en: Align subtext
it: Allinea sottotesto

en: Set thumbnail subtext on equal height.
it: Impostazion il sottotesto della miniatura uguale all'altezza.

en: Album and covers related settings
it: Impostazioni relative a album e copertine

en: Album order
it: Metodo di sequenza di ordinamento album.

en: Album ordering sequence method.
it: Metodo di sequenza di ordinamento album.

en: Specify the way the albums should be ordered.
it: Specificare il modo con cuil l'album dovrebbe essere ordinato.

en: Default coverphoto selection
it: Seleziona foto copertina predefinita.

en: Default select cover photo method.
it: Medoto di seleziona foto copertina predefinita.

en: This is the initial value on album creation only. It can be overruled on the edit album page.
it: Quest è il valore iniziale solo su creazione album. Può essere annullata nella pagina di modifica album.

en: Random from album
it: Casuale da album

en: Random featured from album
it: Casuale in primo piano da album

en: Most recently added to album
it: Più recentemente aggiunte a album.

en: Random from album or any sub album
it: Casuale da album o qualcunque sotto album

en: Cover image position.
it: Posizione immagine copertina.

en: Enter the position that you want to be used for the default album cover selected in Table IV-D6.
it: Inserire la posizione che si desidera utilizzare per la copertina dell'album predefinito selezionato nella tabella IV-D6.

en: For covertype Image Factory: left will be treated as top and right will be treted as bottom.
it: Per il tipo di copertina immagine di fabbrica: a sinistra saranno trattati come in alto e destra saranno trattati come in basso.

en: For covertype Long Descriptions: top will be treated as left and bottom will be treted as right.
it: Per Descrizione Completa tipo copertina: a sinistra saranno trattati come in alto e destra saranno trattati come in basso.

en: Cover mouseover
it: Mouse su copertina

en: Apply coverphoto mouseover effect.
it: Applicare effetto su copertina foto.

en: Check this box to use mouseover effect on cover images.
it: Seleziona questa casella per usare l'effetto mouseover su immagini di copertina.

en: Cover opacity
it: Opacità copertina

en: Cover type
it: Tipo copertina

en: Select the default cover type.
it: Selezionare il tipo di copertina predefinito.

en: Types with the addition mcr are suitable for Multi Column in a Responsive theme
it: Tipi con mcr aggiuntivi sono adatti per la il Multi Colonna in un tema Responsive

en: The umber of coverphotos. Must be > 1 and < 25.
it: L'ombra delle copertine foto. Deve essere > 1 e < 25.

en: Rating related settings
it: Impostazioni relative alla valutazione

en: Rating login
it: Valutazione login

en: Users must login to rate photos.
it: Utenti devono loggarsi per valutare foto.

en: If users want to vote for a photo (rating 1..5 stars) the must login first. The avarage rating will always be displayed as long as the rating system is enabled.
it: Se l'utente vuole votare per una foto (valuazione 1..5 stelle) deve prima effettuare il login. La valutazione media sarà mostrata purché il sistema di valutazione è abilitato.

en: Rating change
it: Cambia valutazione

en: Users may change their ratings.
it: L'utente puossono cambiare le loro valutazioni.

en: If "One button vote" is selected in Table I-E1, this setting has no meaning
it: Se il "Pulsante un voto" è selezionato in Tabella I-E1, questa impostazione non ha alcun significato

en: Rating multi
it: Valutazione multipla

en: Users may give multiple votes.
it: L'utente può assegnare voti multipli.

en: Users may give multiple votes. (This has no effect when users may change their votes.)
it: Gli utenti possono assegnare voti multipli. (Questo non ha effetto quando gli utenti devono cambiare i loro voti).

en: Rate own photos
it: Valuta foto proprietarie

en: It is allowed to rate photos by the uploader himself.
it: È permesso votare le foto caricamento da se stesso.

en: Rating requires comment
it: Valutazione richiede commento

en: Users must clarify their vote in a comment.
it: Gli utenti devono chiarire il loro voto in un commento.

en: This value counts dislike rating.
it: Questo valore conta le valutazioni di non mi piace.

en: This value will be used for a dislike rating on calculation of avarage ratings.
it: Questo valore sarà usato per una valutazione dei non mi piace per il calcolo della valutazione media.

en: points
it: punti

en: Next after vote
it: Prossima dopo voto

en: Goto next slide after voting
it: Vai alla prossima slide dopo la votazione

en: If checked, the visitor goes straight to the slide following the slide he voted. This will speed up mass voting.
it: Se selezionato, il visitatore va dritto alla slide che segue a quella ha votato. Questo permetterà di accelerare la votazione di massa.

en: Star off opacity
it: Opacità stella spenta

en: Rating star off state opacity value.
it: Valore opacità stella di valutazione spenta

en: Notify admin every x times.
it: Notifica amministratore ogni x volte.

en: If this number is positive, there will be a thumb down icon in the rating bar.
it: Se il numero è positivo, ci sara una icona col pollice in giù nella barra di valutazione.

en: Cicking the icon indicates a user wants to report that an image is inappropiate.
it: Cliccando l'icona indicata un utente può riportare che un'immagine è inadeguta.

en: Admin will be notified by email after every x reports.
it: All'amministratore sarà notificato tramite email dopo ogni x report.

en: A value of 0 disables this feature.
it: Un valore pari a 0 disabilita questa funzionalità.

en: reports
it: report

en: Pending after
it: In attesa dopo

en: Set status to pending after xx dislike votes.
it: Imposta lo stato a in attesa dopo xx voti di non piace.

en: Delete after
it: Rimuovi dopo

en: Deete photo after xx dislike votes.
it: Rimuovi foto dopo xx voti di non mi piace.

en: Show dislike count
it: Mostra conteggio non mi piace

en: Show the number of dislikes in the rating bar.
it: Mostra il numero di non mi piace nella varra di valutazione.

en: Displayes the total number of dislike votes for the current photo.
it: Mostra il numero totale di voti non mi piace per la foto corrente.

en: Rating display type
it: Tipo di visualizzazione valutazione

en: Specify the type of the rating display.
it: Specificare il tipo di visualizzazione valutazione.

en: Graphic
it: Grafica

en: Numeric
it: Numerica

en: Show average rating
it: Mostra valutazione media

en: Display the avarage rating and/or vote count on the rating bar
it: Mostra la valutazione media e/o conteggio voti sulla barra di valutazione

en: If checked, the average rating as well as the current users rating is displayed in max 5 or 10 stars.
it: Se selezionata , la valutazione media così come la valutazione corrente degli utenti vengono visualizzati in max 5 o 10 stelle.

en: If unchecked, only the current users rating is displayed (if any).
it: Se selezionato, solo la valutazione dell'utente corrente è mostrata (se presente).

en: If "One button vote" is selected in Table I-E1, this box checked will display the vote count.
it: Se "Pulsante un voto" è selezionato in Tabella I-E1, questa casella selezionata mostrerà il conteggio voti.

en: Single vote button text
it: Testo pulsante singolo voto

en: The text on the voting button.
it: Il testo sul pulsante di votazione.

en: This text may contain qTranslate compatible language tags.
it: Il testo può contenere tag di linguaggio compatibili qTranslate.

en: Single vote button text voted
it: Testo Pulsante singolo voto votato

en: The text on the voting button when voted.
it: Il testo sul pulsante di votazione quando votato.

en: Single vote button thumbnail
it: Miniatura pulsante singolo voto

en: Display single vote button below thumbnails.
it: Mostra un pulsante di singolo voto sotto miniature.

en: This works only in single vote mode: Table I-E1 set to "one button vote"
it: Questo lavora solo in modalità singolo voto: Tabella I-E1 imposta a "pulsante un voto"

en: Medal bronze when
it: Medaglia di bronzo quando

en: Photo gets medal bronze when number of top-scores ( 5 or 10 ).
it: Le foto ottengono la medaglia di bronzo quando il numero di miglior punteggi ( 5 o 10).

en: When the photo has this number of topscores ( 5 or 10 stars ), it will get a bronze medal. A value of 0 indicates that you do not want this feature.
it: Quando la foto ha questo numero di miglior puntegg (5 o 10 stella ), sarà assegnata una medaglia di bronzo. Un valore di 0 indica che non si desidera questa funzionalità.

en: Topscores
it: Punteggi migliori

en: Medal silver when
it: Medaglia d'argento quando

en: Photo gets medal silver when number of top-scores ( 5 or 10 ).
it: Le foto ottengono la medaglia d'argento quando il numero di miglior punteggi ( 5 o 10 ).

en: When the photo has this number of topscores ( 5 or 10 stars ), it will get a silver medal. A value of 0 indicates that you do not want this feature.
it: Quando la foto ha questo numero di miglior puntegg (5 o 10 stella ), sarà assegnata una medaglia d'argento. Un valore di 0 indica che non si desidera questa funzionalità.

en: Medal gold when
it: Medaglia d'oro quando

en: Medal tag color
it: Colore tag medaglia

en: The color of the tag on the medal.
it: Il colore del tag sulla medaglia.

en: Red
it: Rosso

en: Green
it: Verde

en: Blue
it: Blu

en: Medal position
it: Posizione medaglia

en: The position of the medal on the image.
it: La posizione della medaglia sull'immagine.

en: Top left
it: In alto a sinistra

en: Top right
it: In alto a destra

en: Bottom left
it: In basso a sinistra

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Top criterium
it: Miglior criterio

en: The top sort item used for topten results from shortcodes.
it: Il miglior ordinamento elementi usato per risultati dei migliori dieci da shortcode.

en: Mean raiting
it: Valutazione media

en: Rating count
it: Conteggio valutazione

en: Viewcount
it: Conteggio visualizzazioni

en: Comments related settings
it: Impostazioni relative ai commenti

en: Commenting login
it: Login per commentare

en: Users must be logged in to comment on photos.
it: L'utente deve essere loggato per commentare su foto.

en: Check this box if you want users to be logged in to be able to enter comments on individual photos.
it: Seleziona questa casella se si vuole che gli utenti loggati siano abilitati ad inserire commenti su foto singole.

en: Comments view login
it: Login vista commento

en: Users must be logged in to see comments on photos.
it: Gli utenti devono essere loggati per vedere i commenti sulle foto.

en: Check this box if you want users to be logged in to be able to see existing comments on individual photos.
it: Selezionare questa casella se si vuole che gli utenti loggati siano abilitati a vedere i commenti esistenti su foto singole.

en: Last comment first
it: Ultimo commento prima

en: Display the newest comment on top.
it: Mostra il nuovo commento in alto.

en: If checked: Display the newest comment on top.
it: Se selezionato: Mostra il nuovo commento in alto.

en: If unchecked, the comments are listed in the ordere they were entered.
it: Se deselezionato, i commenti sono elencati nell'ordine con cuoi sono stati inseriti.

en: Comment moderation
it: Moderazione commento

en: Comments from what users need approval.
it: Commenti degli utenti necessitano di approvazione.

en: Select the desired users of which the comments need approval.
it: Selezionare gli utenti desiderati i cui commenti necessitano di approvazione.

en: All users
it: Tutti gli utenti

en: Logged out users
it: Utenti non loggati

en: No users
it: Nessun utente

en: Comment email required
it: Commento email richiesta

en: Commenting users must enter their email addresses.
it: Per commentare gli utenti devono inserire il loro indirizzo email.

en: Comment notify
it: Notifica commento

en: Select who must receive an e-mail notification of a new comment.
it: Selezionare chi devere ricevere un'email di notifica di un nuovo commento.

en: --- None ---
it: --- Nessuno ---

en: --- Admin ---
it: --- Amministratore ---

en: --- Album owner ---
it: --- Proprietario album ---

en: --- Admin & Owner ---
it: --- Amministratore & Proprietario ---

en: --- Uploader ---
it: --- Caricatore ---

en: --- Up & admin ---
it: -- Caricatore & Amministratore ---

en: --- Up & Owner ---
it: --- Caricatore & Proprietario ---

en: Comment notify previous
it: Notifica precedente commento

en: Notify users who has commented this photo earlier.
it: Notifica agli utenti chi ha commentato questa foto prima.

en: Comment ntfy added
it: Notifica commento aggiunto

en: Show "Comment added" after successfull adding a comment.
it: Mostra "Commento Aggiunto" dopo l'aggiunta di un commento con successo.

en: ComTen alt display
it: Mostra ComTen alt

en: Display comments at comten thumbnails.
it: Mostra commenti in miniature dieci commenti.

en: Comten Thumbnail width
it: Larghezza miniatura dieci commenti

en: The width of the thumbnail in the alt comment display.
it: La larghezza delle miniature nella visualizzione alt commento.

en: Pixels
it: Pixel

en: Show smiley picker
it: Mostra selettore smiley

en: Display a clickable row of smileys.
it: Mostra un riga cliccabile di smiley.

en: Show commenter email
it: Mostra email commentatori

en: Show the commenter's email in the notify emails.
it: Mostra l'email dei commentatori nelle notifiche email.

en: Shows the email address of the commenter in all notify emails.
it: Mostra indirizzo email dei commenti in tutte le notifiche email

en: If switched off, admin will still receive the senders email in the notification mail
it: Se cambiato a off, gli amministratori continueranno a ricevere l'email dei mittenti nella mail di notifica

en: The opacity of the lightbox overlay background.
it: L'opacità dello sfondo sovrapposto del lightbox

en: Click on background
it: Clicca su sfondo

en: Select the action to be taken on click on background.
it: Selezionare l'azione da prendere su click su sfondo.

en: Nothing
it: Nessuna

en: Exit (close)
it: Esci (chiudi)

en: Browse (left/right)
it: Sfoglia (sinistra/destra)

en: Overlay animation speed
it: Velocità di animazione sovrapposizione

en: The fade-in time of the lightbox images
it: La durata di dissolvenza in ingresso delle immagini lightobx

en: very fast (100 ms.)
it: molto veloce (100 ms.)

en: fast (200 ms.)
it: veloce (200 ms.)

en: normal (300 ms.)
it: normale (300 ms.)

en: slow (500 ms.)
it: lenta (500 ms.)

en: very slow (1 s.)
it: molto lenta (1 s.)

en: extremely slow (2 s.)
it: estremamente lenta (2 s.)

en: Overlay slideshow speed
it: Velocità sovrapposizione presentazione

en: The time the lightbox images stay
it: La durata di visualizzazione delle immagini lightbox

en: fast (3 s.)
it: veloce (3 s.)

en: normal (5 s.)
it: noramle (5 s.)

en: slow (8 s.)
it: lenta (8 s.)

en: very slow (13 s.)
it: molto lenta (13 s.)

en: extremely slow (20 s.)
it: estremamente lento (20 s.)

en: Overlay at top in Chrome
it: Sovrapponi in alto in Chrome

en: Place the overlay (lightbox) image at the top of the page in Chrome browsers.
it: Posiziona l'immagine sovrapposta (lightbox) in alto alla pagina nei browser Chrome.

en: This is required for certain mobile devices.
it: Questo è richiesto per certi dispositivi mobili.

en: WPPA+ Lightbox global
it: Lightbox globale WPPA+

en: Use the wppa+ lightbox also for non-wppa images.
it: Usa lightbox wppa+ anche per immagini non wppa.

en: WPPA+ Lightbox global is a set
it: lightbox globale è un insieme WPPA+

en: Treat the other images as a set.
it: Tratta le altre immagini come un insieme.

en: If checked, you can scroll through the images in the lightbox view. Requires item 5 to be checked.
it: Se selezionato, è possibile scorrere le immagini nella visualizzazione lightbox. Richiede voce 5 selezionata.

en: Use hires files
it: Usa file assunti

en: Use the highest resolution available for lightbox.
it: Usa la più alta risoluzine disponbile per lightbox.

en: Ticking this box is recommended for lightbox fullscreen modes.
it: Selezionare questa casella è raccomandata per la modalità lightbox a tutto schermo.

en: Videos on lightbox start automaticly.
it: Video su lightbox si avviano automaticamente.

en: Audio on lightbox start automaticly.
it: Audo su lightbox si avviano automaticamente.

en: Table V:
it: Tabella V:

en: Fonts:
it: Font:

en: This table describes the Fonts used for the wppa+ elements.
it: Questa tabella descrive i Font usati per gli elementi wppa+.

en: Font size
it: Dimensione font

en: Font color
it: Colore font

en: Font weight
it: Peso font

en: normal
it: normale

en: Album titles
it: Titoli album

en: Font used for Album titles.
it: Font usato per titoli Album.

en: Enter font name, size, color and weight for album cover titles.
it: Inserire il nome del font, dimensione, colore e peso per i titoli di copertina album.

en: Slideshow desc
it: Descrizione presentazione

en: Font for slideshow photo descriptions.
it: Font per descrizioni foto in presentazione.

en: Enter font name, size, color and weight for slideshow photo descriptions.
it: Inserire il nome del font, dimensione, colore e peso per le descrizioni di foto .in presetanzione.

en: Slideshow name
it: Nome presentazione

en: Font for slideshow photo names.
it: Font per nomi foto in presentazione.

en: Enter font name, size, color and weight for slideshow photo names.
it: Inserire il nome del font, dimensione, colore e peso per i nomi foto in presentazione.

en: Navigations
it: Navigazioni

en: Font for navigations.
it: For per navigazioni.

en: Enter font name, size, color and weight for navigation items.
it: Inserire il nome del font, dimensione, colore e peso per gli elementi di navigazione,

en: Font for text under thumbnails.
it: Font per testo sotto miniature.

en: Enter font name, size, color and weight for text under thumbnail images.
it: Inserire il nome del font, dimensione, colore e peso per testo sotto le immagini miniature.

en: General font in wppa boxes.
it: Font generale in caselle wppa.

en: Enter font name, size, color and weight for all other items.
it: Inserire il nome del font, dimensione, colore e peso per tutti gli altri elementi.

en: Font in wppa number bars.
it: Font in barre numeriche wppa.

en: Enter font name, size, color and weight for numberbar navigation.
it: Inserire il nome del font, dimensione, colore e peso per le barre numeriche di navigazione.

en: Numbar Active
it: Barre numeriche Attive

en: Font in wppa number bars, active item.
it: Font in barre numeri wppa, elementi attivi.

en: Font in wppa lightbox overlays.
it: Sovrapponti font in lightbox wppa.

en: Enter font name, size, color and weight for wppa lightbox overlays.
it: Inserire nome font, dimensione, colore e peso per sovrapposizone wppa lightbox.

en: Table VI:
it: Tabella VI:

en: Links:
it: Link:

en: This table defines the link types and pages.
it: Questa tabella definisce il tipo di link e pagine

en: Link page
it: Link pagina

en: Photo specific link overrules
it: Annulla link foto specifica

en: --- The same post or page ---
it: --- Lo stesso post o pagina ---

en: --- No page to link to (yet) ---
it: --- Nessuna link a pagina (ancora) ---

en: --- Will be auto created ---
it: --- Sarà auto creato ---

en: Links from images in WPPA+ Widgets
it: Link da immagini in Widgte WPPA+

en: PotdWidget
it: Widget Potd

en: Photo Of The Day widget link.
it: Link Widget Foto del Giorno

en: Select the type of link the photo of the day points to.
it: Selezionare il tipo di link a cui puntano le foto del giorno.

en: If you select 'defined on widget admin page' you can manually enter a link and title on the Photo of the day Widget Admin page.
it: Se si seleziona 'definita su pagina amministrazione widget' è possibile inserire manualmente un link e il titolo sulla pagina di amministrazione Widget Foto del giorno.

en: no link at all.
it: no link a tutti.

en: the plain photo (file).
it: la foto piana (file).

en: defined on widget admin page.
it: definito su pagina amministrazione widget.

en: the content of the album.
it: il contenuto dell'album.

en: the full size photo in a slideshow.
it: la foto a dimensione naturale in una presentazione.

en: the fullsize photo on its own.
it: la foto a dimensione naturale da sola.

en: a plain page without a querystring.
it: una pagina semplice senza un querystring.

en: SlideWidget
it: Widget Slide

en: Slideshow widget photo link.
it: Link a widget presentazione

en: Select the type of link the slideshow photos point to.
it: Selezionare il tipo di link a cui punta la presentazione.

en: defined at widget activation.
it: definito in attivazione widget.

en: Album widget
it: Widget Album

en: Album widget thumbnail link
it: Link miniatura Widget Album

en: Select the type of link the album widget photos point to.
it: Selezionare il tipo di link a cui puntano i widget album.

en: subalbums and thumbnails.
it: sottoalbum e miniature.

en: slideshow.
it: presentazione.

en: ThumbnailWidget
it: Widget Miniatura

en: Thumbnail widget photo link.
it: Link foto widget miniatura.

en: Select the type of link the thumbnail photos point to.
it: Selezionare il tipo di link a cui puntano le miniature foto.

en: the single photo in the style of a slideshow.
it: la singola foto nello stile di una presentazione.

en: the fs photo with download and print buttons.
it: la foto fs con pulsanti di donwload e stampa.

en: TopTenWidget
it: Widget Top Dieci

en: TopTen widget photo link.
it: Link foto Widget Top Dieci

en: Select the type of link the top ten photos point to.
it: Selezionare il tipo di link a cui puntano le foto Top Dieci

en: the content of the virtual topten album.
it: il contenuto dell'album top dieci virtuale.

en: the content of the thumbnails album.
it: il contenuto dell'album miniature.

en: LasTenWidget
it: Widget Ultime Dieci

en: Last Ten widget photo link.
it: Link foto Widget Ultime dieci

en: Select the type of link the last ten photos point to.
it: Selezionare il tipo di link che punta a ultime dieci foto.

en: the content of the virtual lasten album.
it: il contenuto del ultime dieci album virtuale.

en: CommentWidget
it: Widget commento

en: Comment widget photo link.
it: Commento widget foto link.

en: Select the type of link the comment widget photos point to.
it: Selezionare il tipo di link a cui i widget foto commento puntano.

en: the content of the virtual comten album.
it: il contenuto del comten album virtuale.

en: FeaTenWidget
it: Widget Dieci In primo piano

en: FeaTen widget photo link.
it: Link foto widget Dieci In pprimo piano

en: Select the type of link the featured ten photos point to.
it: Selezionare il tipo di link che puntano alle foto in primo piano.

en: the content of the virtual featen album.
it: il contenuto dell'album virtuale dieci in primo piano.

en: Links from other WPPA+ images
it: Link da altri immagini WPPA+

en: Cover Image
it: Immagine di copertina

en: The link from the cover image of an album.
it: Il link dalla copertina di un album.

en: Select the type of link the coverphoto points to.
it: Selezionare il tipo di link a cui puntano le copertine foto.

en: The link from the album title can be configured on the Edit Album page.
it: Il link dal titolo dell'album può essere configurato sulla pagina Modifica Album.

en: This link will be used for the photo also if you select: same as title.
it: Questo collegamento verrà utilizzato per la foto anche se si seleziona: come per titolo.

en: If you specify New Tab on this line, all links from the cover will open a new tab,
it: Se si specifica una Nuova Scheda su questa linea, tutti i link dalla copertina apriranno una nuova scheda,

en: except when Ajax is activated on Table IV-A1.
it: eccetto uando Ajax è attivato su Tabella IV-A1.

en: same as title.
it: stesso titolo.

en: a slideshow starting at the photo
it: una presentazione parte alla foto

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Thumbnail link.
it: Link miniatura.

en: Select the type of link you want, or no link at all.
it: Selezionare il tipo di link che desideri, o nessun link a tuttu.

en: If you select the fullsize photo on its own, it will be stretched to fit, regardless of that setting.
it: Se si seleziona la foto intera da solo, sarà allungato per adattarsi, indipendentemente da tale impostazione .

en: Note that a page must have at least %%wppa%% or [wppa][/wppa] in its content to show up the photo(s).
it: Si noti che una pagina deve avere almeno %%wppa %% o [wppa][/wppa] nel suo contenuto per mostrare la/le foto..

en: Auto Page
it: Pagina Automatica

en: Sphoto
it: Sfoto

en: Single photo link.
it: Link songola foto.

en: Mphoto
it: Mfoto

en: Media-like photo link.
it: Link foto Media-like

en: Slideshow fullsize link
it: Link presentazione dimensione naturale

en: You can overrule lightbox but not big browse buttons with the photo specifc link.
it: È possibile annullare lightbox ma non pulsanti grandi  di esplorazione con il link alla foto specifca.

en: lightbox single photos.
it: singola foto lightbox.

en: the thumbnails.
it: le miniature.

en: Film linktype
it: Tipo link pellicola

en: Direct access goto image in:
it: Accesso diretto all'immagine in:

en: Select the action to be taken when the user clicks on a filmstrip image.
it: Selezionare l'azione da intraprendere quando l'utente fa clic sull'immagine di una pellicola. .

en: slideshow window
it: finestra presentazione

en: lightbox overlay
it: sovrapponi lightbox

en: Other links
it: Altri link

en: Download Link (aka Art Monkey link)
it: Link Download (link aka Art Monkey)

en: Makes the photo name a download button.
it: Rendi il nome della foto un pulsante per il download.

en: Link Photo name in slideshow to file or zip with photoname as filename.
it: Link nome foto in presentazione a file o zip con nome foto come nome file.

en: image file
it: file immagine

en: zipped image
it: immagine compressa

en: Art Monkey Source
it: Sorgente Art Monkey

en: Use Source file for art monkey link if available.
it: Utilizzare il file sorgente per il link art monkey, se disponibile.

en: Art Monkey Display
it: Visualizzazione Art Monkey

en: Select button or link ( text ).
it: Selezionare pulsante o link ( testo ).

en: Textlink
it: Link testuale

en: Popup Download Link
it: Link Popup Download

en: Configure the download link on fullsize popups.
it: Configurare il link di download su popup a dimensione naturale.

en: Link fullsize popup download button to either image or zip file.
it: Plusante Link di download su popup a dimensione naturale a immagini o file zip.

en: Download link on lightbox
it: Link di download su lightbox

en: Art monkey link on lightbox photo names.
it: Link Art Monkey su nomi foto lightbox.

en: Album download link
it: Link download album

en: Place an album download link on the album covers
it: Posizionare un link download album sulle copertine album

en: Creates a download zipfile containing the photos of the album
it: Crea un file zip in download contenente le foto dell'album

en: Album download Source
it: Sorgente download album

en: Use Source file for album download link if available.
it: Usa file sorgente per il link download album se disponibile.

en: Tagcloud Link
it: Link Tagcloud

en: Configure the link from the tags in the tag cloud.
it: Configurare il link dai tag nel tag cloud.

en: Link the tag words to ether the thumbnails or the slideshow.
it: Collegare le parole di tag a miniature o presentazione.

en: slideshow
it: presentazione

en: Multitag Link
it: Link Multitag

en: Configure the link from the multitag selection.
it: Configurare il link dalla selezione multitag.

en: Link to ether the thumbnails or the slideshow.
it: Link a miniature o presentazione.

en: Super View Landing
it: Destinazione Super Vista

en: The landing page for the Super View widget.
it: La pagina di destinazaione per widget Super Vista

en: Defined by the visitor
it: Definito dal visitatore

en: Uploader Landing
it: Destinazioner caricatore

en: Select the landing page for the Uploader Widget
it: Selezionare la pagina di destinazione per Widget Caricatore

en: Bestof Landing
it: Destinazione Il Meglio di

en: Select the landing page for the BestOf Widget / Box
it: Selezionare la pagina di destinazione per Widget/Casella Il Meglio di

en: Album navigator Link
it: Link navigatore album

en: Select link type and page for the Album navigator Widget
it: Selezionare il tipo di link e pagina per Widget Navigatore Album

en: Supersearch Landing
it: Destinazione super ricerca

en: Select the landing page for the Supersearch Box
it: Seleziona la pagina di destinazione per la Casella Super ricerca

en: SM widget return
it: Ritormo SM widget

en: Select the return link for social media from widgets
it: Selezionare il link di ritorno per social media da widget

en: If you select Landing page, and it wont work, it may be required to set the Occur to the sequence number of the landing shortcode on the page.
it: Se si seleziona una pagina di Destinazione, e non funzionerà, potrebbe essere richiesto di impostare la verifica del numero di sequenza degli shortcode di destinazione sulla pagina.

en: Normally it is 1, but you can try 2 etc. Always create a new shared link to test a setting.
it: Normalmente è 1, ma si può provare 2 ecc. Crea sempre un nuovo link condiviso per testare un'impostazione.

en: Home page
it: Homepage

en: Landing page
it: Pagina di destinazione

en: Occur
it: Verificare

en: Table VII:
it: Tabella VII:

en: Permissions and Restrictions:
it: Permessi e Restrizioni:

en: This table describes the access settings for admin and front-end activities.
it: Questa tabella descrive le impostazioni di accesso per attività di amministazione e di frontend.

en: Role
it: Ruolo

en: Admin settings per user role. Enabling these settings will overrule the front-end settings for the specific user role
it: Impostazioni di amministrazione per ruolo utente. L'attivazione di queste impostazioni annullerà le impostazioni di frontend per il ruolo utente specifico.

en: Frontend create Albums and upload Photos enabling and limiting settings
it: Impostazioni di abilitazione e limitazione creazione e Album e caricamento Foto del frontend

en: User create Albums
it: Utente crea Album

en: Enable frontend album creation.
it: Abilita creazione album frontend.

en: If you check this item, frontend album creation will be enabled.
it: Se si seleziona questa voce, la creazione album frontend sarà abilitata.

en: User edit album
it: Utente modifica album

en: Enable frontent edit album name and description.
it: Abilita la modifica nome e descrizione album nel frontend.

en: User delete Albums
it: Utente rimuove Album

en: Enable frontend album deletion
it: Abilitare la rimozione album nel frontend.

en: If you check this item, frontend album deletion will be enabled.
it: Se si seleziona questa voce, la rimozione album frontend sarà abilitata.

en: User create Albums login
it: Login utente crea Album

en: Frontend album creation requires the user is logged in.
it: La creazione di album nel frontend richiede che l'utente sia loggiato.

en: Upload limit %s
it: Limite caricamento %s

en: Limit upload capacity for logged out users.
it: Limita capacità di caricamento per utenti non loggati.

en: Limit upload capacity for the user role %s.
it: Limita capacità di caricamento per utenti con ruolo %s.

en: This setting has only effect when Table VII-B2 is unchecked.
it: Questa impostazione ha solo effetto quando la Tabella VII-B2 è non selezionata.

en: This limitation only applies to frontend uploads when the same userrole does not have the Upload checkbox checked in Table VII-A.
it: Questa limitazione si applica solo al caricamento nel frontend quando lo stetto ruolo utente non ha la casella di caricamento selezionato nella Tabella VII-A.

en: A value of 0 means: no limit.
it: Un valore pari a 0: nessun limite.

en: Album limit %s
it: Limite album %s

en: Limit number of albums for the user role %s.
it: Limita il numero di album per l'utente di ruoto %s

en: This limitation only applies to frontend create albums when the same userrole does not have the Album admin checkbox checked in Table VII-A.
it: Questa limitazione si applica solo al creare album nel frontend quando la stesso ruolo utente non ha la casella di controllo di amministrazione album selezionata nella Tabella VII-A.

en: Upload one only
it: Carica solo uno

en: Non admin users can upload only one photo at a time.
it: Gli utenti non amministratori possono caricare solo una foto alla volta.

en: Upload moderation
it: Modera caricamento

en: Uploaded photos need moderation.
it: Le foto caricate necessitano di moderazione .

en: If checked, photos uploaded by users who do not have photo album admin access rights need moderation.
it: Se selezionato, le foto caricate dagli utenti che non hanno i diritti di accesso all'amministrazione album necessitano di moderazione.

en: Users who have photo album admin access rights can change the photo status to publish or featured.
it: Gli utenti che hanno diritti di accesso amministraore album foto possono modificare lo stato delle foto a pubblicate o in primo piano.

en: You can set the album admin access rights in Table VII-A.
it: È possibile impostare i diritti di accesso album di amministrazione nella Tabella VII-A .

en: Upload notify
it: Notifica caricamento

en: Notify admin at frontend upload.
it: Notifica all'amministratore un caricamento dal frontend.

en: If checked, admin will receive a notification by email.
it: Se selezionato, l'amministratore riceverà una notifica tramite email.l

en: Upload backend notify
it: Notifica caricamento backend

en: Notify admin at backend upload.
it: Notifica di amministrazione durante il caricamento di backend .

en: Max size in pixels
it: Dimensione massima in pixel

en: Max size for height and width for front-end uploads.
it: Massima dimensione per altezza e larghezza per caricamenti dal frontend.

en: Enter the maximum size. 0 is unlimited
it: Inserire la dimensione massima. 0 è illimitata

en: Home after Upload
it: Home dopo Caricamento

en: After successfull front-end upload, go to the home page.
it: Dopo il caricamento con successo dal frontend, vai alla homepage.

en: Admin Functionality restrictions for non administrators
it: Restrizioni funzionalità amministrazione per non amministratori

en: Alt thumb is restricted
it: Alt miniatura è limitata

en: Using <b>alt thumbsize</b> is a restricted action.
it: Usare <b>alt dimensione miniatura</b> è un'azione limitata.

en: If checked: alt thumbsize can not be set in album admin by users not having admin rights.
it: Se selezionato: alt dimensione miniatura non può essere impostata in amministrazione album dagli utenti che non hanno diritti di amministratore.

en: Link is restricted
it: Link è limitato

en: Using <b>Link to</b> is a restricted action.
it: Usare <b>Link a</b> è un'azione limitata.

en: If checked: Link to: can not be set in album admin by users not having admin rights.
it: Se selezionato: Link a: non può essere impostata in amministrazione album dagli utenti che non hanno diritti di amministratore.

en: CoverType is restricted
it: Tipo Copertina è limitata

en: Changing <b>Cover Type</b> is a restricted action.
it: Cambiare <b>Tipo Copertina</b> è un'azione limitata.

en: If checked: Cover Type: can not be set in album admin by users not having admin rights.
it: Se selezionato: Tipo Copertina può non essere impostata nell'album amministratore dall'utente che non ha diritti di amministratore.

en: Photo order# is restricted
it: Ordine# foto è limitato

en: Changing <b>Photo sort order #</b> is a restricted action.
it: Cambiare <b>Ordine Foto #</b> è un'azione limitata.

en: If checked: Photo sort order #: can not be set in photo admin by users not having admin rights.
it: Se selezionato: Ordine Foto #: non può essere impostato in amministrazione foto dagli utenti che non hanno diritti di amministratore.

en: Change source restricted
it: Cambia sorgente limitata

en: Changing the import source dir requires admin rights.
it: Cambiare la directory sorgente di importazione richiede diritti di amministatore.

en: If checked, the imput source for importing photos and albums is restricted to user role administrator.
it: Se seleziona, la sorgente di input per l'impotazione foto e album è limitata a utenti di ruolo amministatore.

en: Extended status restricted
it: Sstato esteso limitato

en: Setting status other than pending or publish requires admin rights.
it: Impostazione stato diverso da attesa o pubblicato richiede diritti di amministratore.

en: Photo description restricted
it: Descrizione foto limitato

en: Edit photo description requires admin rights.
it: La modifica della descrizione foto richiede diritti di amministratore.

en: Update photofiles restricted
it: Aggiornamento file foto limitato

en: Re-upload files requires admin rights
it: Ricarica file richiede diritti di amministratore.

en: Miscellaneous limiting settings
it: Impostazioni limitazioni varie

en: Owners only
it: Solo proprietari

en: Limit edit album access to the album owners only.
it: Limitare accesso modifica album solo ai proprietari degli album.

en: If checked, non-admin users can edit their own albums only.
it: Se selezionato, gli utenti non amministratori possono modificare solo gli album di proprietà.

en: Upload Owners only
it: Caricamento solo proprietari

en: Limit uploads to the album owners only.
it: Limita il caricamento all'album solo ai proprietari.

en: If checked, users can upload to their own own albums and --- public --- only.
it: Se selezionato, gli utenti possono caricare solo nei loro album e in quelli --- pubblici ---.

en: Uploader Edit
it: Modifica caricatore

en: Allow the uploader to edit the photo info
it: Abilita il caricatore a modificare le informazioni della foto

en: If checked, any logged in user that has upload rights and uploads an image has the capability to edit the photo information.
it: Se selezionato, qualungue utente loggato che ha i diritti di caricamento e carica un'immagine ha la capacità di modificare le informazioni della foto.

en: Note: This may be AFTER moderation!!
it: Nota: Questo può essere DOPO la moderazione!!

en: Uploader Moderate Comment
it: Caricatore Modera Commento

en: The owner of the photo can moderate the photos comments.
it: Il proprietario della foto può moderare i commenti della foto.

en: This setting requires "Uploader edit" to be enabled also.
it: Questa impostazione richiede anche "Modifica Caricatore" abilitato.

en: Upload memory check frontend
it: Controllo memoria di caricamento frontend

en: Disable uploading photos that are too large.
it: Disabilita il caricamento foto che sono più larghe.

en: To prevent out of memory crashes during upload and possible database inconsistencies, uploads can be prevented if the photos are too big.
it: Per evitare crash di memoria durante il caricamento e possibile incongruenze nel database, i caricamenti possono essere impediti se le foto sono troppo grandi.

en: Upload memory check admin
it: Carica memoria di controllo di amministrazione

en: Comment captcha
it: Captcha commento

en: Use a simple calculate captcha on comments form.
it: Usa un semplrice capatcha calcolato su form commenti.

en: Spam lifetime
it: Tempo di vita spam

en: Delete spam comments when older than.
it: Eliminare i commenti di spam quando più vecchi di.

en: Avoid duplicates
it: Evitare duplicati

en: Prevent the creation of duplicate photos.
it: Prevenire la creazione di foto duplicate.

en: If checked: uploading, importing, copying or moving photos to other albums will be prevented when the desitation album already contains a photo with the same filename.
it: Se selezionato: caricamento, importazione, copia, o spostamento foto ad altri album saranno impediti quando l'album di destinazione contiene giù una foto con lo stesso nome file.

en: Blacklist user
it: Lista nera utente

en: Set the status of all the users photos to 'pending'.
it: Imposta lo statto di tutte le foto degli utenti a 'in attesa'.

en: Also inhibits further uploads.
it: Inibisce anche ulteriori caricamenti.

en: --- select a user to blacklist ---
it: --- selezionare un utente da inserire in lista nera ---

en: The page will be reloaded after the action has taken place.
it: La pagina verrà ricaricata dopo che l'azione ha avuto luogo.

en: User login name <b>( case sensitive! )</b>:
it: Nome utente login <b>( case sensitive! )</b>:

en: Unblacklist user
it: Utenti non in lista nera

en: Set the status of all the users photos to 'publish'.
it: Imposta lo stato tutte le foto degli utenti a 'pubblico'.

en: --- select a user to unblacklist ---
it: --- selezionare un utente da eliminare dalla lista nera ---

en: Photo owner change
it: Cambia proprietario foto

en: Administrators can change photo owner
it: Gli amministratori possono cambiare i proprietari della foto

en: Table VIII:
it: Tabella VIII:

en: Actions:
it: Azioni:

en: This table lists all actions that can be taken to the wppa+ system
it: Queta tabella elenca tutte le azioni che possono essere prese dal sistema wppa+

en: Specification
it: Specificazione

en: Do it!
it: Fallo!

en: To Go
it: Andare

en: Harmless and reverseable actions
it: Azioni innocue e reversibili

en: Ignore concurrency
it: Igonra concorrenza

en: Ignore the prevention of concurrent actions.
it: Ignorare la prevenzione di azioni concorrenti .

en: This setting is meant to recover from deadlock situations only. Use with care!
it: Questa impostazione ha lo scopo di recuperare da solo situazioni di stallo. Usare con cautela!

en: Setup
it: Impostare

en: Re-initialize plugin.
it: Reinizializzare plugin.

en: Re-initilizes the plugin, (re)creates database tables and sets up default settings and directories if required.
it: Reinizializzare il plugin, ri(crea) tabelle database e imposta le impostazioni predefinte e le directory, se necessario.

en: This action may be required to setup blogs in a multiblog (network) site as well as in rare cases to correct initilization errors.
it: Questa azione può essere richiesto per le impostazioni deii blog in un sito multiblog(rete), così come in rari casi per correggere gli errori inizializzazione.

en: Backup settings
it: Impostazioni backup

en: Save all settings into a backup file.
it: Salvare tutte le impostazioni dentro un file di backup.

en: Saves all the settings into a backup file
it: Salvare tutte le impostazioni dentro un file di backup.

en: Load settings
it: Carica impostazioni

en: Restore all settings from defaults, a backup or skin file.
it: Ripristinare tutte le impostazioni di default, un file di backup o di skin.

en: Restores all the settings from the factory supplied defaults, the backup you created or from a skin file.
it: Ripristina tutte le impostazioni da quelle predefinite in dotazione di fabbrica, il backup creato o da un file skin.

en: --- set to defaults ---
it: --- imposta a predefiniti ---

en: --- restore backup ---
it: --- ripristina backup ---

en: Regenerate
it: Rigenerare

en: Regenerate all thumbnails.
it: Rigenerare tutte le miniature.

en: Skip one
it: Salta uno

en: Rerate
it: Rivaluta

en: Recalculate ratings.
it: Ricalcolare valutazioni.

en: This function will recalculate all mean photo ratings from the ratings table.
it: Questa funcione ricalcolerà tutte le medie di valutazioni foto dalla tabella valutazioni.

en: You may need this function after the re-import of previously exported photos
it: Potrebbe essere necessario questa funzione dopo la reimportazione di foto precedentemente esportate

en: Lost and found
it: Perso e trovato

en: Find "lost" photos.
it: Trova foto "perse".

en: This function will attempt to find lost photos.
it: Questa funzione tenterà di trovare delle foto perse.

en: This action will attempt to find and register IPTC and EXIF data from photos in the WPPA+ system.
it: Queste azione tenterà di trovare e registrare dati IPTC e EXIF da foto nel sistema WPPA+.

en: Remake Index Albums
it: Rimarca Indici Album

en: Remakes the index database table for albums.
it: Rimarca la tabella degli indici del database table per gli album.

en: Remake Index Photos
it: Rimarca Indici Foto

en: Remakes the index database table for photos.
it: Rimarca la tabella degli indici del database per le foto.

en: Convert to tree
it: Convertire ad albero

en: Convert filesystem to tree structure.
it: Convertire filesystem in struttura ad albero.

en: Convert to flat
it: Convertire a piatta

en: Convert filesystem to flat structure.
it: Convertire filesystem in una struttura piatta.

en: If you want to go back to a wppa+ version prior to 5.0.16, you MUST convert to flat first.
it: Se si vuole tornare ad una versione precedente di wppa+ 5.0.16, DEVI convertire prima a struttura piatta.

en: Remake the photofiles from photo sourcefiles.
it: Rifare i file foto da file sorgenti foto foto .

en: This action will remake the fullsize images, thumbnail images, and will refresh the iptc and exif data for all photos where the source is found in the corresponding album sub-directory of the source directory.
it: Questa azione rifarà le immagini a dimensione naturale, immagini in miniatura, e aggiornerà i dati IPTC ed EXIF per tutte le foto in cui la sorgente si trova nel relativo sottodirectory album della directory sorgente.

en: Recalc sizes
it: Ricalcola dimensioni

en: Recalculate photosizes and save to db.
it: Ricalcola dimensioni foto e salva nel db.

en: Clearing and other irreverseable actions
it: Pulizia e altre azioni irreversibili

en: Clear ratings
it: Pulizia valutazioni

en: Reset all ratings.
it: Ripristinta tutte le valutazioni.

en: WARNING: If checked, this will clear all ratings in the system!
it: AVVISO: Se abilitato, questo pulirà tutte le valutazioni nel sistema!

en: Clear viewcounts
it: Pulisci conteggio visite

en: Reset all viewcounts.
it: Ripristina tutti i conteggi visualizzazioni

en: WARNING: If checked, this will clear all viewcounts in the system!
it: AVVISO: Se abilitato, questo pulirà tutte i conteggi di visualizzazioni nel sistema!

en: Reset IPTC
it: Ripristina IPTC

en: Clear all IPTC data.
it: Pulisci tutti i dati IPTC.

en: WARNING: If checked, this will clear all IPTC data in the system!
it: AVVISO: Se selezionato, questo cancellerà tutti i dati IPTC nel sistema!

en: Reset EXIF
it: Ripristina EXIF

en: Clear all EXIF data.
it: Cancella tutti i dati EXIF.

en: WARNING: If checked, this will clear all EXIF data in the system!
it: AVVISO: Se selezionato, questo cancellerà tutti i dati EXIF nel sistema!

en: Apply New Photodesc
it: Applicare Nuova Descrizione Foto

en: Not configured
it: Non configurato

en: Video %s is not modified yet
it: Video %s non è ancora modificato

en: Photo %s is not modified yet
it: Foto %s non è ancora modificato

en: Single image shortcode
it: Shortcode immagine singola

en: Hi resolution url
it: Url risoluzione hi

en: Display file url
it: Mostra url file

en: Thumbnail file url
it: Url file miniatura

en: Trash
it: Spazzatura

en: Time is out after processing %d out of %d items.
it: Il tempo è scaduto dopo l'elaborazione %d su %d elementi.

en: %d photos deleted.
it: %d foto rimosse.

en: %1$s photos moved to album %2$s.
it: %1$s foto spostate nell'album %2$s.

en: %1$s photos copied to album %2$s.
it: %1$s foto copiate nell'album %2$s.

en: Changed status to %1$s on %2$s photos.
it: Cambiato stato a %1$s su %2$s foto.

en: Changed owner to %1$s on %2$s photos.
it: Cambiato proprietario a %1$s su %2$s foto.

en: %d photos processed.
it: %d foto processate.

en: Move to
it: Sposta su

en: Copy to
it: Copia in

en: Set status to
it: Imposta stato su

en: Set owner to
it: Imposta proprietario su

en: - select a status -
it: - selezionare uno stato -

en: - select an owner -
it: - selezionare un proprietario -

en: Doit!
it: Fallo!

en: Pressing this button will reload the page after executing the selected action
it: Premendo questo pulsante si ricarica la pagina dopo aver eseguito l'azione selezionata

en: Preview
it: Anteprima

en: Remark
it: Rimarca

en: Not modified
it: Non modificato

en: Page %d is empty, try <a href="%s" >page %d</a>.
it: La pagina %d è vuota, prova <a href="%s" >pagina %d</a>.

en: Setting photo sequence order has only effect if the photo order method is set to <b>Order#</b>
it: L'impostazione ordine di sequenza foto ha effetto solo se il metodo di ordine delle foto è impostato su <b>Ordine#</b>

en: The album is empty.
it: L'album è vuoto.

en: Combined
it: Combinato

en: Word
it: Parola

en: Count
it: Conteggio

en: WPPA+ Photo Of The Day
it: Foto Del Giorno WPPA+

en: Photo Of The Day
it: Foto Del Giorno

en: You can set the content and the sizes in this widget in the <b>Photo Albums -> Sidebar Widget</b> admin page.
it: È possibile impostare il contenuto e le dimensioni di questo widget nella pagina di amministrazione <b>Foto Album -> Barra laterale Widget</b>.

en: WPPA+ QR Widget
it: Widget QR WPPA+

en: You can set the sizes and colors in this widget in the <b>Photo Albums -> Settings</b> admin page.
it: È possibile impostare dimensioni e colori in questo widget nella pagina di amministrazione <b>Foto Album-> Impostazioni</b>.

en: WPPA+ Search Photos
it: Ricerca Foto WPPA+

en: Search Photos
it: Ricerca Foto

en: Text:
it: Testo:

en: Enter optional text that will appear before the input box. This may contain HTML so you can change font size and color.
it: Inserire il testo facoltativo che apparirà prima della casella di immissione. Questo può contenere HTML in modo da poter modificare la dimensione del carattere e il colore.

en: Enable rootsearch
it: Abilita ricerca root

en: Enable subsearch
it: Abilita sottoricerca

en: Saved settings restored
it: Impostazioni salvate ripristinate

en: Unable to restore saved settings
it: Abilita per ripristinare le impostazioni salvate

en: Reset to default settings
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: Unable to set defaults
it: Impossibile impostare i valori predefiniti

en: Skinfile %s loaded
it: Skinfile %s caricato

en: Upload error %s
it: Errore caricamento %s

en: Uploaded file %s is not a .png file
it: Il file caricato %s non è un file .png

en: Upload of %s done
it: Caricamento di %s fatto

en: No file selected or error on upload
it: Nessun file selezionato o errore sul caricamento

en: Uploaded file %s is not a .ttf file
it: Il file caricato %s non è un file .ttf

en: Uploaded file %s is not a valid image file
it: Il file caricato %s non è un file di immagine valido

en: %s invalid ratings removed. Please run Table VIII-A5: Rerate to fix the averages.
it: Valutazione invalida %s rimossa. Eseguire Tabella VIII-A5: Rivaluta per risolvere le medie.

en: %s obsolete settings removed.
it: Impostazione obsoleta %s rimossa.

en: WP Photo Album Plus Settings
it: Impostazioni WP Photo Album Plus

en: Database revision:
it: Revisione Database:

en: WP Charset:
it: Set caratteri WP:

en: Multisite in singlesite mode.
it: Multisito in modalità singolo sito.

en: Multisite enabled.
it: Multisito abilitato.

en: Please de-activate plugin <i style="font-size:14px;">
it: Si prega di disattivare il plugin <i style="font-size:14px;">

en: . </i>This plugin will cause wppa+ to function not properly.
it: . </i>Questo plugin porterà wppa+ a non funzionare correttamente.

en: Please note that plugin <i style="font-size:14px;">
it: Si prega di notare che il plugin <i style="font-size:14px;">

en: </i> can cause wppa+ to function not properly if it is misconfigured.
it: </i> può portare wppa + a funzionare non correttamente se è mal configurato.

en: There is a serious misconfiguration in your servers PHP config. Function imagecreatefromjpeg() does not exist. You will encounter problems when uploading photos and not be able to generate thumbnail images. Ask your hosting provider to add GD support with a minimal version 1.8.
it: Vi è un grave errore di configurazione nel server PHP. La funzione imagecreatefromjpeg( ) non esiste. Si riscontreranno problemi durante il caricamento foto e non sarà in grado di generare immagini in miniatura. Chiedi al tuo provider hosting per aggiungere il supporto GD con una minima versione pari a 1.8.

en: Rebuilding the Album index needs completion. See Table VIII
it: Ricostruire l'indice Album ha bisogno di completamento. Vedi Tabella VIII

en: Rebuilding the Photo index needs completion. See Table VIII
it: Ricostruire l'indice Foto ha bisogno di completamento. Vedi Tabella VIII

en: Remove empty albums needs completion. See Table VIII
it: Rimuovi album vuoti necessari al di completamento. Vedi Tabella VIII

en: Applying new photo description needs completion. See Table VIII
it: Applicare nuova descrizione foto necessario al completamento. Vedi Tabella VIII

en: Appending to photo description needs completion. See Table VIII
it: Appendere alla descrizione foto necessario al completamento. Vedi Tabella VIII

en: Removing from photo description needs completion. See Table VIII
it: Rimuovere dalla descrizione foto necessario al completamento. Vedere Tabella VIII

en: Removing file extensions needs completion. See Table VIII
it: Rimuovere estensioni file necessario al completamento. Vedere Tabella VIII

en: Regenerating the Thumbnails needs completion. See Table VIII
it: Rigenerare le Miniature necessarie al completamento. Vedere Tabella VIII

en: Rerating needs completion. See Table VIII
it: Rivalutazione necessaria al completamento. Vedere Tabella VIII

en: A thumbframe width or height should not be smaller than a thumbnail size. Please correct the corresponding setting(s) in Table I-C
it: Una larghezza o altezza della frame miniatura non dovrebbe essere inferiore a una dimensione di miniatura. Si prega di correggere le impostazioni corrispondenti nella tabella I-C

en: Show legenda
it: Mostra legenda

en: Button
it: Pulsante

en: action that causes page reload.
it: azione che provoca ricaricamento pagina .

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: action that does not cause page reload.
it: azione che non causa ricaricamento pagina.

en: Setting unmodified
it: Impostazione non modificata

en: Update in progress
it: Aggiornamento in corso

en: Setting updated
it: Impostazione aggiornata

en: Update failed
it: Aggiornamento fallito

en: Hide this
it: Nascondi questo

en: System
it: Sistema

en: Access
it: Accesso

en: Counts
it: Conteggi

en: Covers
it: Copertine

en: Links
it: Link

en: Navigation
it: Navigazione

en: Page
it: Pagina

en: Rating
it: Valutazione

en: Sizes
it: Dimensioni

en: Slideshows
it: Presentazioni

en: Social Media
it: Socail Media

en: Uploads
it: Caricamenti

en: Widgets
it: Opzioni di scrittura

en: Click on the banner of a (sub)table to open/close it, or
it: Clicca sul banner di una (sotto)tabella per aprirla/chiuderla, o

en: Show settings related to:
it: Mostra impostazioni reletave a:

en: and ( optionally ) to:
it: e ( opzionalmente ) a:

en: Quick setup
it: Configurazione rapida

en: Do a quick initial setup
it: Esegui una configurazione rapida iniziale

en: Close quick setup
it: Chiudi configurazione rapida

en: Table O:
it: Tabella O:

en: Quick Setup:
it: Configurazione Rapida:

en: This table enables you to quickly do an inital setup.
it: Questa tabella consente di eseguire rapidamente una configurazione iniziale.

en: Setting
it: Impostazione

en: Help
it: Aiuto

en: To quickly setup WPPA+ please answer the following questions. You can alway change any setting later. <span style="color:#700">Click on me!</span>
it: Per una rapida installazione WPPA+ si prega di rispondere alle seguenti domande . Si può sempre puntuale modificare le impostazioni in seguito. <span style="color:#700">Clicca su di me!</span>

en: Is your theme <i>responsive</i>?
it: Il tuo tema è <i>responsive</i>?

en: Responsive themes have a layout that varies with the size of the browser window.
it: I temi responsive hanno un layout che varia con la dimensione della finestra del browser.

en: WPPA+ needs to know this to automaticly adept the width of the display to the available width on the page.
it: WPPA+ deve conoscere questo per adattare automaticamente la larghezza della visualizzazione alla larghezza disponibile nella pagina.

en: Do you want to downsize photos during upload?
it: Si desidera ridimensionare le foto durante il caricamento?

en: Downsizing photos make them load faster to the visitor, without loosing display quality
it: La riduzione foto rende il loro caricamento piùi veloce al visitatore, senza perdere la qualità di visualizzazione

en: If you answer yes, the photos will be downsized to max 1024 x 768 pixels. You can change this later, if you like
it: Se si risponde sì, le foto saranno ridimensionate a un massimo di 1024 x 768 pixel. È possibile modificare questo in seguito , se lo desideri

en: Do you want to save the original photofiles?
it: Si desidera salvare i file delle foto originali?

en: This will require considerable disk space on the server.
it: Ciò richiederà un notevole spazio su disco sul server.

en: If you answer yes, you will be able to remove watermarks you applied with wppa+ in a later stage, redo downsizing to a larger size afterwards, and supply fullsize images for download.
it: Se si risponde sì, sarai in grado di rimuovere i watermark che avete applicato con wppa+ in una fase successiva, rifare ridimensionamento a una dimensione più grande in seguito, e fornire immagini a dimensione naturale per il download.

en: May visitors upload photos?
it: Possono i visitatori caricare foto?

en: It is safe to do so, but i will have to do some settings to keep it safe!
it: È sicuro far ciò, ma dovrò fare alcune impostazioni per tenerlo al sicuro!

en: If you answer yes, i will assume you want to enable logged in users to upload photos at the front-end of the website and allow them to edit their photos name and descriptions.
it: Se si risponde sì, si assume che si desidera abilitare gli utenti registrati a caricare le foto dal frontend del sito web e permettere loro di modificare il loro nome foto e le descrizioni.

en: The photos will be hold for moderation, the admin will get notified by email.
it: Le foto saranno tenute per la moderazione, l'amministratore sarà ottenere avvisato via email.

en: Each user will get his own album to upload to. These settings can be changed later.
it: Ogni utente avrà il suo personale album per caricare. Queste impostazioni possono essere modificate in seguito.

en: Do you want the rating system active?
it: Si desidera attivare il sistema di valutazione?

en: Enable the rating system and show the votes in the slideshow.
it: Abilita il sistema di valutazione e mostra i voti nella presentazione.

en: You can configure the details of the rating system later
it: È possibile configurare i dettagli del sistema di valutazione in seguito

en: Do you want the comment system active?
it: Si desidera attivare il sistema dei commenti?

en: Enable the comment system and show the comments in the slideshow.
it: Abilita il sistema di commento e mostra i commenti nella presentazione.

en: You can configure the details of the comment system later
it: È possibile configurare i dettagli del sistema di commento in seguito

en: Do you want the social media share buttons displayed?
it: Si desidera mostrare i pulsanti di condivisione social media?

en: Display the social media buttons in the slideshow
it: Mostra i pulsanti social media nella presentazione

en: These buttons share the specific photo rather than the page where it is displayed on
it: Questi pulsanti condividono la foto specifica piuttosto che la pagine dove essa è mostrata.

en: Are you going to use IPTC data?
it: Avete intenzione di usare i dati IPTC?

en: IPTC data is information you may have added in a photo manipulation program.
it: I dati IPTC sono informazioni che può avere aggiunto un programma di manipolazione foto.

en: The information can be displayed in slideshows and in photo descriptions.
it: L'informazione può essere mostrata nelle presentazione e nelle descrizioni foto.

en: Are you going to use EXIF data?
it: Avete intenzione di usare dati EXIF?

en: EXIF data is information from the camera like model no, focal distance and aperture used.
it: I dati EXIF sono informazioni dalla fotocamera come numero modello, distanza focare e apertura usata.

en: Are you going to use GPX data?
it: Avete intenzione di utilizzare i dati GPX?

en: Some cameras and mobile devices save the geographic location where the photo is taken.
it: Alcune fotocamere e dispositivi mobile salvano la geolocalizzazione dove la foto è scattata.

en: A Google map can be displayed in slideshows.
it: Una mappa Google può essere mostrata nelle presentazioni.

en: Are you going to use Fotomoto?
it: Avente intenzione di usare Fotomoto?

en: <a href="http://www.fotomoto.com/" target="_blank" >Fotomoto</a> is an on-line print service.
it: <a href="http://www.fotomoto.com/" target="_blank" >Fotomoto</a> è un servizio di stampa online.

en: If you answer Yes, you will have to open an account on Fotomoto.
it: Se rispondete Sì, sarà aperto un account su Fotomoto.

en: Are you going to add videofiles?
it: Avete intenzione di aggiungere file video?

en: You can mix videos and photos in any album.
it: È possibile combinare video e le foto in un album.

en: You can configure the details later
it: È possibile configurare i dettagli più tardi

en: Are you going to add audiofiles?
it: Avete intenzione di aggiungere file audio?

en: You can add audio to photos in any album.
it: È possibile aggiungere audo alle foto in qualunque album.

en: Are you going to upload 3D stereo photos?
it: Avete intenzione di caricare foto 3D stereo?

en: You can add l-r and r-l stereo photo pairs.
it: È possibile aggiungere coppie l-r e r-l di foto stereo.

en: Done?
it: Fatto?

en: If you are ready answering these questions, select <b>yes</b>
it: Se sei pronto a rispondere a queste opzioni, seleziona <b>sì</b>

en: You can change any setting later, and be more specific and add a lot of settings. For now it is enough, go create albums and upload photos!
it: È possibile modificare dopo qualsiasi impostazione, ed essere più specifici e aggiungere un sacco di impostazioni. Per ora è sufficiente, andare a creare album e caricare le foto!

en: Thank you!. The most important settings are done now. You can refine your settings, the behaviour and appearance of WPPA+ in the Tables below.
it: Grazie! Le impostazioni più importanti sono fatte. Può rifinire le tue impostazioni, il comportamento e l'aspetto di WPPA+ nelle Tabelle sottostanti.

en: Table I:
it: Tabella I:

en: Sizes:
it: Dimensioni:

en: This table describes all the sizes and size options (except fontsizes) for the generation and display of the WPPA+ elements.
it: Questa tabella descrive tutte le dimensioni e le opzioni di dimensione (eccetto la dimensione font) per la generazione e visualizzazione degli elementi WPPA+.

en: WPPA+ global system related size settings
it: Impostazioni dimensioni relative sistema globale WPPA+

en: Column Width
it: Larghezza Colonna.

en: The width of the main column in your theme's display area.
it: La larghezza della colonna principale nell'area di visualizzazione del tema.

en: Enter the width of the main column in your theme's display area.
it: Inserire la larghezza della colonna principlare nell'area di visualizzazione del tema.

en: You should set this value correctly to make sure the fullsize images are properly aligned horizontally.
it: Si dovrebbe impostare questo valore correttamente per assicurarsi che le immagini a dimensione naturale siano correttamente allineate orizzontalmente.

en: You may enter 'auto' for use in themes that have a floating content column.
it: È possibile immettere 'auto' per l'utilizzo in temi che hanno una colonna di contenuti mobile.

en: The use of 'auto' is required for responsive themes.
it: L'uso di 'auto' è richiesto per temi responsive.

en: pixels wide
it: larghezza pixel

en: Initial Width
it: Larghezza iniziale

en: The most often displayed colun width in responsive theme
it: La larghezza della colonna più spesso visualizzata in tema responsive

en: Change this value only if your responsive theme shows initially a wrong column width.
it: Cambiare questo valore solo se il tema responsive mostra inizialmente una errata larghezza di colonna.

en: Resize on Upload
it: Ridimensiona su Caricamento

en: Indicate if the photos should be resized during upload.
it: Indica se la foto dovrebbe essere ridimensionata durante il caricamento.

en: If you check this item, the size of the photos will be reduced to the dimension specified in the next item during the upload/import process.
it: Se si seleziona questa voce, la dimensione delle foto sarà ridotto alla dimensiona specificata nella prossima voce durante il processo di caricamento/importazione.

en: The photos will never be stretched during upload if they are smaller.
it: Le foto non saranno mai distese durante il caricamento se sono più piccole.

en: Resize to
it: Ridimensiona a

en: Resize photos to fit within a given area.
it: Ridimensiona foto per adattarle entro un area assegnata.

en: Specify the screensize for the unscaled photos.
it: Specificare la dimensione schermo for le foto non scalate.

en: The use of a non-default value is particularly usefull when you make use of lightbox functionality.
it: L'uso di un valore non predefinitio è particolamente comodo quando si fa uso della funzionalità lightbox.

en: pixels
it: pixel

en: Fit within rectangle as set in Table I-B1,2
it: Adatta entro il rettangolo come impostato in Tabella I-B1,2

en: Photocount threshold
it: Soglia contatore foto

en: Number of photos in an album must exceed.
it: Numero di foto in un album deve superare.

en: Photos do not show up in the album unless there are more than this number of photos in the album. This allows you to have cover photos on an album that contains only sub albums without seeing them in the list of sub albums. Usually set to 0 (always show) or 1 (for one cover photo).
it: Le foto non compaiono nell'album a meno che non ci siano più di questo numero di foto nell'album. Questo permette di avere foto di copertina di un album che contiene solo sotto album senza vederli nella lista dei sotto album. Di solito impostato su 0 (mostra sempre) o 1 (per una foto di copertina).

en: Border thickness
it: Spessore bordo

en: Thickness of wppa+ box borders.
it: Spessore dei bordi delle caselle di wppa+.

en: Enter the thickness for the border of the WPPA+ boxes. A number of 0 means: no border.
it: Inserire lo spessore per il bordo delle caselle WPPA+. Un numero pari 0: nessun bordo.

en: WPPA+ boxes are: the navigation bars and the filmstrip.
it: Le caselle WPPA+ sono: le barre di navigazione e la pellicola.

en: Radius of wppa+ box borders.
it: Border radius delle caselle wppa+.

en: Enter the corner radius for the border of the WPPA+ boxes. A number of 0 means: no rounded corners.
it: Inserire gli angoli arrotondati per il bordo delle caselle WPPA+. Un numero pari a 0: nessun angolo arrotondato.

en: Note that rounded corners are only supported by modern browsers.
it: Nota che gli angoli arrotondati sono solo supportati da browser moderni.

en: Distance between wppa+ boxes.
it: Distanza tra caselle wppa+.

en: Related count
it: Conteggio correlati

en: The default maximum number of related photos to find.
it: Il numero massimo predefinito di foto correlate da trovare.

en: When using shortcodes like [wppa type="album" album="#related,desc,23"][/wppa], the maximum number is 23. Omitting the number gives the maximum of this setting.
it: Quando si usano shortcode come  [wppa type="album" album="#related,desc,23"][/wppa], il massimo numero è 23. L'omissione del numero dà il massimo di questa impostazione.

en: The maximum number of pagelinks to be displayed.
it: Il numero massimo di link a pagine da essere mostrato.

en: pages
it: pagine

en: Max file name length
it: Lunghezza massima nome file

en: The max length of a photo file name excluding the extension.
it: La lunghezza massima di un nome file foto escludendo l'estensione.

en: A setting of 0 means: unlimited.
it: Una impostazione pari a 0: illimitato.

en: chars
it: caratteri

en: Max photo name length
it: Lunghezza massima nome foto

en: The max length of a photo name.
it: La lunghezza massima del nome della foto.

en: Slideshow related size settings
it: Impostazioni dimensioni relative presentazione

en: Maximum Width
it: Larghezza massima

en: The maximum width photos will be displayed in slideshows.
it: La larghezza massima delle foto sarà visualizzata in presentazioni.

en: Enter the largest size in pixels as how you want your photos to be displayed.
it: Inserire la dimensione più larga in pixel come desideri che le foto siano mostrate.

en: This is usually the same as the Column Width (Table I-A1), but it may differ.
it: Questo è solitamente uguale alla Larghezza Colonna (Tabella I-A1), ma può essere diverso.

en: Maximum Height
it: Altezza Massima

en: The maximum height photos will be displayed in slideshows.
it: L'altezza massima delle foto sarà mostrata in presentazioni.

en: This setting defines the height of the space reserved for photos in slideshows.
it: Questa impostazione definisce l'altezza dello spazio riservato per le foto nelle presentazioni.

en: If you change the width of a display by the %%size= command, this value changes proportionally to match the aspect ratio as defined by this and the previous setting.
it: Se si modifica la larghezza di una visualizzazione tramite il comando %%size=, questo valore cambia in proporzione alla proporzioni definite da questo e l'impostazione precedente.

en: pixels high
it: altezza pixel

en: Stretch to fit
it: distendi per adattare

en: Stretch photos that are too small.
it: Distenti foto che sono più piccole.

en: Images will be stretched to the Maximum Size at display time if they are smaller. Leaving unchecked is recommended. It is better to upload photos that fit well the sizes you use!
it: Le immagini saranno distese alla Massima Dimensione al momento della visualizzazione, se sono più piccole. Si raccomanda di lasciare deselezionata. È meglio per caricare foto che si adattano bene alle dimensioni usate!

en: Slideshow borderwidth
it: Larghezza bordo presentazione

en: The width of the border around slideshow images.
it: La larghezza del bordo attorno la presentazione immagini.

en: The border is made by the image background being larger than the image itsself (padding).
it: Il bordo è fatto dall'immagine di sfonto di eessendo più grande dell'immagine stessa (imbottitura) .

en: Additionally there may be a one pixel outline of a different color. See Table III-A2.
it: Inoltre ci può essere un contorno di un pixel di colore diverso. Vedere la Tabella III-A2.

en: The number you enter here is exclusive the one pixel outline.
it: Il numero immesso qui è esclusivamente per il contorno di un pixel.

en: If you leave this entry empty, there will be no outline either.
it: Se si lascia questa voce vuota, non ci sarà alcun contorno.

en: Numbar Max
it: Numero Massimo

en: Maximum numbers to display.
it: Numero massimo da visualizzare.

en: In order to attemt to fit on one line, the numbers will be replaced by dots - except the current - when there are more than this number of photos in a slideshow.
it: Al fine di tentare assolutamente di stare su una sola riga, i numeri verranno sostituiti da punti - eccetto il corrente - quando ci sono più di questo numero di foto in una presentazione.

en: numbers
it: numeri

en: Share button size
it: Dimensione immagine condivisione

en: The size of the social media icons in the Share box
it: La dimensione delle icone dei media social nella casella di condivisione

en: Mini Treshold
it: Soglia Minima

en: Show mini text at slideshow smaller then.
it: Mostra testo piccolo nella presentazione più piccola.

en: Display Next and Prev. as opposed to Next photo and Previous photo when the cotainer is smaller than this size.
it: Mostra Prossimo e Precedente come opposti a Prossima foto e Precedente foto quando il contenitore è più piccolo di questa dimensione.

en: Special use in responsive themes.
it: Uso speciale in temi responsive.

en: The maximum number of slides in a certain view. 0 means no pagination
it: Il massimo numero di slide in una certa visuale. 0 uguale nessuna paginazione

en: slides
it: slide

en: Thumbnail photos related size settings
it: Impostazioni dimensione relative foto miniature

en: Thumbnail Size
it: Dimensione miniatura

en: The size of the thumbnail images.
it: La dimensione delle immagini miniature.

en: This size applies to the width or height, whichever is the largest.
it: Questa dimensione applica alla larghezza o altezza, qualunque è la più larga.

en: Changing the thumbnail size may result in all thumbnails being regenerated. this may take a while.
it: Cambiando la dimensione della miniatura potrebbe comportare la rigenerazione di tutte le miniature. Questo potrebbe richiedere un pò.

en: Thumbnail Size Alt
it: Dimensione miniatura Alt

en: The alternative size of the thumbnail images.
it: La dimensione alternativa delle immagini in miniatura.

en: Thumbnail Aspect
it: Aspetto miniatura

en: Aspect ration of thumbnail image
it: Proporzione dell'immagine miniatura

en: --- same as fullsize ---
it: --- uguale a dimensione naturare ---

en: --- square clipped ---
it: --- quadrato tagliato ---

en: 4:5 landscape clipped
it: 4:5 paesaggio tagliato

en: 3:4 landscape clipped
it: 3:4 paesaggio tagliato

en: 2:3 landscape clipped
it: 2:3 paesaggio tagliato

en: 9:16 landscape clipped
it: 9:16 paesaggio tagliato

en: 1:2 landscape clipped
it: 1:2 paesaggio tagliato

en: --- square padded ---
it: --- quadrato bloccato ---

en: 4:5 landscape padded
it: 4:5 paesaggio bloccato

en: 3:4 landscape padded
it: 3:4 paesaggio bloccato

en: 2:3 landscape padded
it: 2:3 paesaggio bloccato

en: 9:16 landscape padded
it: 9:16 paesaggio bloccato

en: 1:2 landscape padded
it: 1:2 paesaggio padded

en: Thumbframe width
it: Larghezza frame miniatura

en: The width of the thumbnail frame.
it: La larghezza della frame miniatura.

en: Set the width of the thumbnail frame.
it: Imposta la larghezza della frame miniatura.

en: Set width, height and spacing for the thumbnail frames.
it: Imposta larghezza, altezza e spaziatura per frame miniature.

en: These sizes should be large enough for a thumbnail image and - optionally - the text under it.
it: Questa dimensione dobrebbe essere larga abbastanza per un'immagine miniatura e - opzionalmente --- il testo sotto essa.

en: Thumbframe width Alt
it: Larghezza frame miniatura Alt

en: The width of the alternative thumbnail frame.
it: La larghezza della frame miniatura alternativa.

en: Thumbframe height
it: Altezza frame miniatura

en: The height of the thumbnail frame.
it: L'altezza della frame miniatura.

en: Set the height of the thumbnail frame.
it: Imposta l'altezza della frame miniatura.

en: Thumbframe height Alt
it: Alt altezza frame miniatura

en: The height of the alternative thumbnail frame.
it: L'altezza della frame della miniatura alternativa.

en: Thumbnail spacing
it: Spaziatura miniature

en: The spacing between adjacent thumbnail frames.
it: La spaziatura tra frame di miniature adiacenti.

en: Set the minimal spacing between the adjacent thumbnail frames
it: Impostare la minima spaziatura tra frame di mianiature adiacenti.

en: Auto spacing
it: Auto spaziatura

en: Space the thumbnail frames automatic.
it: Spaziatura automatica frame di miniature.

en: If you check this box, the thumbnail images will be evenly distributed over the available width.
it: Se si seleziona questa casella, le immagini miniature saranno distribuite in modo uniforme su tutta la larghezza disponibile.

en: In this case, the thumbnail spacing value (setting I-9) will be regarded as a minimum value.
it: In questo caso, il valore di spaziatura delle miniature (impostazione I-9) sarà considerata come unl valore minimo.

en: Page size
it: Dimensione pagina

en: Max number of thumbnails per page.
it: Numero massimo di miniature per pagina.

en: Enter the maximum number of thumbnail images per page. A value of 0 indicates no pagination.
it: Inserire il numero massimo di immagini miniatura per pagina. Un valore di 0 indica nessuna paginazione.

en: thumbnails
it: miniature

en: The size of the thumbnail popup images.
it: La dimensione immagini miniature popup.

en: Enter the size of the popup images. This size should be larger than the thumbnail size.
it: Inserire la dimensione delle immagini popup. Questa dimensione dovrebbe essere più larga della dimensione della miniatura.

en: This size should also be at least the cover image size.
it: Questa dimensione dobrebbe essere al più la dimensione dell'immagine di copertina.

en: Changing the popup size may result in all thumbnails being regenerated. this may take a while.
it: Cambiando la dimensione della dimensione popup può comportare la rigenerazione di tutte le miniature. Questo puà richiedere un pò.

en: Although this setting has only visual effect if "Thumb popup" (Table IV-C8) is checked,
it: Anche se questa impostazione ha solo effetto visivo se "Miniatura popup" (Tabella IV-C8) è selezionata,

en: the value must be right as it is the physical size of the thumbnail and coverphoto images.
it: il valore deve essere appropriato in quanto è la dimensione fisica delle immagini in miniatura e foto di copertina.

en: Use thumbs if fit
it: Usare miniature se adatto

en: Use the thumbnail image files if they are large enough.
it: Usare il file di immagine miniatura se sono abbastanza larghe.

en: This setting speeds up page loading for small photos.
it: Questa impostazione velocizza il caricamento pagina per foto piccole.

en: Do NOT use this when your thumbnails have a forced aspect ratio (when Table I-C2 is set to anything different from --- same as fullsize ---)
it: NON usare questo quando le miniature hanno un proporzioni forzate (quando Tabella I-C2 è settata a qualcosa di diverso da --- uguale a dimensione naturale ---)

en: Album cover related size settings
it: Impostazioni dimensione relatvie a copertina album

en: Maximum width for a album cover display.
it: Larghezza massima per una visualizzazione copertina album.

en: Display covers in 2 or more columns if the display area is wider than the given width.
it: Visualizza copertine in 2 o più colonne se l'are di visualizzazione è più ampia della larghezza data.

en: This also applies for 'thumbnails as covers', and will NOT apply to single items.
it: Questo si applica anche per 'miniature come copertine', e NON sarà applicato al singolo oggetto.

en: Min Cover height
it: Altezza Copertina minima

en: Minimal height of an album cover.
it: Altezza minima di una copertina album.

en: If you use this setting to make the albums the same height and you are not satisfied about the lay-out, try increasing the value in the next setting
it: Se si utilizza questa impostazione per rendere gli album della stessa altezza e non siete soddisfatto del layout, provare ad aumentare il valore nella successiva fase di impostazione

en: Min Text frame height
it: Altezza minina frame testo

en: The minimal cover text frame height incl header.
it: La minima altezza della frame di testo incluso intestazione.

en: The height starting with the album title up to and including the view- and the slideshow- links.
it: L'altezza a partire dal titolo dell'album fino ad includere il link d visualizzazione e i link della presentazione.

en: This setting enables you to give the album covers the same height while the title does not need to fit on one line.
it: Questa impostazione consente di dare le copertine degli album la stessa altezza, mentre il titolo non ha bisogno di stare su una sola riga.

en: This is the recommended setting to line-up your covers!
it: Questa è l'impostazione consigliata per allineare le copertine!

en: Min Description height
it: Altezza minima Descrizione

en: The minimal height of the album description text frame.
it: L'altezza minima delle frame della descrizione testuale dell'album.

en: The minimal height of the description field in an album cover display.
it: L'altezza minima del campo descrizione in una visualizzazione copertina album.

en: This setting enables you to give the album covers the same height provided that the cover images are equally sized and the titles fit on one line.
it: Questa impostazione consente di dare alle copertine degli album la stessa altezza a condizione che le immagini di copertina siano ugualmente dimensioniate e i titoli stanno su una sola riga.

en: To force the coverphotos have equal heights, tick the box in Table I-D7.
it: Per fozare la foto di copertina ad avere uguale altezza, barrare la casella nella Tabella I-D7.

en: You may need this setting if changing the previous setting is not sufficient to line-up the covers.
it: Potrebbe essere necessario cambiare questa impostazione se l'impostazione precedente non è sufficiente a allineare le copertine.

en: Coverphoto size
it: Dimenzione foto copertina

en: The size of the coverphoto.
it: La dimensione della copertina foto.

en: Changing the coverphoto size may result in all thumbnails being regenerated. this may take a while.
it: La modifica delle dimensioni della foto di copertina può comportare la rigenerazione di tutte le miniature. Questo potrebbe richiedere un pò.

en: Coverphoto size multi
it: Foto di copertina dimensione multipla

en: The size of coverphotos if more than one.
it: La dimensione delle foto di copertina se più di una.

en: Size is height
it: La dimensione è di altezza

en: The size of the coverphoto is the height of it.
it: La dimensione delle foto di copertina è l'altezza di esso.

en: If set: the previous setting is the height, if unset: the largest of width and height.
it: Se impostato: l'impostazione precedente è l'altezza, se non impostato: il più grande di larghezza e altezza.

en: This setting applies for coverphoto position top or bottom only (Table IV-D3).
it: Questa impostazione è applicata per la posizione della foto di copertina in cima o in basso solo (Tabella IV-D3).

en: This makes it easyer to make the covers of equal height.
it: Questo rende più facile a fare le copertine di uguale altezza.

en: Max number of covers per page.
it: Numero massimo di copertine per pagina.

en: Enter the maximum number of album covers per page. A value of 0 indicates no pagination.
it: Inserire il numero massimo di copertine album per pagina. Un valore di 0 indica nessuna paginazione.

en: covers
it: copertine

en: Rating and comment related size settings
it: Impostazioni relative alla dimensione di valutazione e commenti

en: Rating size
it: Dimensione di valutazione

en: Select the number of voting stars.
it: Selezionare il numero di stelle di voto.

en: Standard: 5 stars
it: Standard: 5 stelle

en: Extended: 10 stars
it: Esteso: 10 stelle

en: One button vote
it: Un pulsante di voto

en: Display precision
it: Precisione di visualizzazione

en: Select the desired rating display precision.
it: Selezionare la precisione di visualizzazione desiderata della valutazione.

en: decimal places
it: decimali

en: Size of Avatar images.
it: Dimensione delle immagini di Avatar.

en: The size of the square avatar; must be > 0 and < 256
it: La dimensione dell'avatar quadradto; deve essere > 0 e < 256

en: Rating space
it: Spazio di valutazione

en: Space between avg and my rating stars
it: Spazio tra media e mie stelle di valutazione

en: Widget related size settings
it: Impostazioni relative dimensioni widget

en: Widget width
it: Larghezza widget

en: The useable width within widgets.
it: La larghezza utilizzabile all'interno dei widget.

en: Widget width for photo of the day, general purpose (default), slideshow (default) and upload widgets.
it: La larghezza del widget foto del giorno, scopo generale (predefinto), presentazione (predefinito) e widget caricamento.

en: TopTen count
it: Contatore Top Dieci

en: Number of photos in TopTen widget.
it: Numero di foto in widget Top Dieci.

en: Enter the maximum number of rated photos in the TopTen widget.
it: Inserire il massimo numero delle voto valutate nel widget Top Dieci

en: TopTen size
it: Dimensione Top Dieci

en: Size of thumbnails in TopTen widget.
it: Dimensione delle miniature in widget Top Dieci.

en: Enter the size for the mini photos in the TopTen widget.
it: Inserire la dimensione per le foto miniatura nel widget Top Dieci.

en: The size applies to the width or height, whatever is the largest.
it: La dimensione applica alla larghezza o altezza, qualunque sia il più grande.

en: Recommended values: 86 for a two column and 56 for a three column display.
it: Valori raccomandati: 86 per una visualizzazione a due colonne e 56 per una visualizzazione a tre colonne.

en: Comment count
it: Contatore commenti

en: Number of entries in Comment widget.
it: Numero di voci in widget Commenti.

en: Enter the maximum number of entries in the Comment widget.
it: Inserire il numero massimo di voci nel widget Commenti.

en: entries
it: voci

en: Comment size
it: Dimensione commento

en: Size of thumbnails in Comment widget.
it: Dimensione delle miniature in widget Commenti.

en: Enter the size for the mini photos in the Comment widget.
it: Inserire la dimensione per le miniature foto nel widget Commento.

en: Thumbnail count
it: Contatore miniatura.

en: Number of photos in Thumbnail widget.
it: Numero di foto in widget Miniatura.

en: Enter the maximum number of rated photos in the Thumbnail widget.
it: Inserire il numero massimo di foto valutate nel widget Miniatura.

en: Thumbnail widget size
it: Dimensione widget Miniatura

en: Size of thumbnails in Thumbnail widget.
it: Dimensione delle miniature nel widget Miniatura.

en: Enter the size for the mini photos in the Thumbnail widget.
it: Inserire la dimensione per le foto miniatura nel widget Miniatura.

en: LasTen count
it: Contatore Ultime Dieci

en: Number of photos in Last Ten widget.
it: Numero di foto in widget Ultime Dieci

en: Enter the maximum number of photos in the LasTen widget.
it: Inserire il numero massimo di foto in widget Ultime Dieci

en: LasTen size
it: Dimensione Ultime Dieci

en: Size of thumbnails in Last Ten widget.
it: Dimensione delle miniature in widget Ultime Dieci.

en: Enter the size for the mini photos in the LasTen widget.
it: Inserire la dimensione per le foto miniatura in widget Ultime Dieci.

en: Album widget count
it: Contatore widget Album

en: Number of albums in Album widget.
it: Numero di album in widget Album.

en: Enter the maximum number of thumbnail photos of albums in the Album widget.
it: Inserire il massimo numero di foto miniatura degli album nel widget Album.

en: Album widget size
it: Dimensione widget Album

en: Size of thumbnails in Album widget.
it: Dimensioni delle miniature in widget Album.

en: Enter the size for the mini photos in the Album widget.
it: Inserire la dimensione per le miniature foto in widget Album.

en: FeaTen count
it: Conteggio Dieci Foto in primo piano

en: Number of photos in Featured Ten widget.
it: Numero di foto in widget Dieci in primo piano

en: Enter the maximum number of photos in the FeaTen widget.
it: Inserire il numero massimo di foto in widget Dieci in primo piano.

en: FeaTen size
it: Dimensioni Dieci in primo piano

en: Size of thumbnails in Featured Ten widget.
it: Dimensione delle miniature in widget Dieci in primo piano.

en: Enter the size for the mini photos in the FeaTen widget.
it: Inserire la dimensione delle miniature in widget Dieci in primo piano

en: Tagcloud min size
it: Dimensione minima Tagcloud

en: Minimal fontsize in tagclouds
it: Dimensione minima font in tagcloud

en: Tagcloud max size
it: Dimensione massima Tagcloud

en: Maximal fontsize in tagclouds
it: Dimensione massima font in tagcloud

en: Lightbox related size settings. These settings have effect only when Table IX-J3 is set to wppa
it: Impostazioni delle dimensioni relative al lightbox. Queste impostazioni hanno effetto solo quando la tabella IX-J3 è impostata su wppa

en: Number of lines on the lightbox description area, exclusive the n/m line.
it: Numero di righe sull'area descrizione lightbox, esclusiva la linea n/m.

en: Enter a number in the range from 0 to 24 or auto
it: Inserire un numero nel range da 0 a 24 o auto

en: lines
it: righe

en: Magnifier cursor size
it: Dimensione cursore lente d'ingrandimento

en: Select the size of the magnifier cursor.
it: Selezionare la imensione del cursore lente d'ingrandimento

en: small
it: piccolo

en: medium
it: medio

en: large
it: largo

en: Video related size settings
it: Impostazioni dimensioni relative ai video

en: Default width
it: Larghezza predefinita

en: The width of most videos
it: La larghezza di più video

en: Default height
it: Altezza predefinita

en: The height of most videos
it: L'altezza di più video

en: Table II:
it: Tabella II:

en: Visibility:
it: Visibilità:

en: This table describes the visibility of certain wppa+ elements.
it: Questa tabella descrive la visibilità di certi elementi wppa+.

en: Breadcrumb related visibility settings
it: Impostazioni visibilitù relative ai breadcrumb

en: Breadcrumb on posts
it: Breadcrumb su post

en: Show breadcrumb navigation bars.
it: Mostra barre di navigazione breadcrumb.

en: Indicate whether a breadcrumb navigation should be displayed
it: Indiciare se una barra di navigazione breadcrumb dovrebbe essere mostrata.

en: Breadcrumb on pages
it: Breadcrumb su pagine

en: Breadcrumb on search results
it: Breadcrumb su risultati di rircerca

en: Show breadcrumb navigation bars on the search results page.
it: Mostra barre di navigazione breadcrumb sul pagina dei risultati di ricerca.

en: Indicate whether a breadcrumb navigation should be displayed above the search results.
it: Indiciare se una barra di navigazione breadcrumb dovrebbe essere mostrata sopra i risultati di ricerca.

en: Breadcrumb on topten displays
it: Breadcrumb su visualizzazione migliori dieci

en: Show breadcrumb navigation bars on topten displays.
it: Mostra barre di navigazione breadcrumb su visualizzazioni migliori dieci.

en: Indicate whether a breadcrumb navigation should be displayed above the topten displays.
it: Indiciare se una barra di navigazione breadcrumb dovrebbe essere sopra visualizzazioni migliori dieci.

en: Breadcrumb on last ten displays
it: Breadcbrumb su visualizzazioni migliori dieci.

en: Show breadcrumb navigation bars on last ten displays.
it: Mostra barre di navigazione breadcrumb su visualizzazioni migliori dieci.

en: Indicate whether a breadcrumb navigation should be displayed above the last ten displays.
it: Indicare se una barra di navigazione breadcrumb dovrebbe essere sopra le ultime dieci visualizzazioni.

en: Breadcrumb on comment ten displays
it: Bredcrumb su visualizzazioni dieci commenti

en: Show breadcrumb navigation bars on comment ten displays.
it: Mostra barre di navigazione su visualizzazioni dieci commenti.

en: Indicate whether a breadcrumb navigation should be displayed above the comment ten displays.
it: Indicare se una breadcrumb di navigazione deve essere visualizzata sopra il commento dieci visualizzazioni.

en: Breadcrumb on tag result displays
it: Breadcrumb su visualizzioni tag risultati

en: Show breadcrumb navigation bars on tag result displays.
it: Mostra barre di navigazione breadcrumb su visualizzioni tag risultato.

en: Indicate whether a breadcrumb navigation should be displayed above the tag result displays.
it: Indicare se una navigazione breadcrumb deve essere visualizzato sopra visualizzalizzazioni tag risultato.

en: Breadcrumb on featured ten displays
it: Breadcrumb sulle 10 visualizzazioni in primo piano

en: Show breadcrumb navigation bars on featured ten displays.
it: Mostra barre di navigazione breadcrumb su 10 visualizzazioni in primo piano.

en: Indicate whether a breadcrumb navigation should be displayed above the featured ten displays.
it: Indicare se una navigazione breadcrumb deve essere visualizzato sopra 10 visualizzazioni in primo piano.

en: Breadcrumb on related photos displays
it: Breadcrumb su visualizzazioni foto correlate

en: Show breadcrumb navigation bars on related photos displays.
it: Mostra barre di navigazione breadcrumb su visualizzazioni foto correlate

en: Indicate whether a breadcrumb navigation should be displayed above the related photos displays.
it: Indicare se una navigazione breadcrumb deve essere visualizzato su visualizzazioni foto correlate

en: Show "Home" in breadcrumb.
it: Mostra "Home" in breadcrumb.

en: Indicate whether the breadcrumb navigation should start with a "Home"-link
it: Indicare se la navigazione breadcrumb dovrebbe iniziare con un link "Home"

en: Show the page(s) in breadcrumb.
it: Mostra la/le pagina/ne in breadcrumb.

en: Indicate whether the breadcrumb navigation should show the page(hierarchy)
it: Indicare se una navigazione breadcrumb dovrebbe mostrare la pagine(gerarchia)

en: Separator
it: Seperatore

en: Breadcrumb separator symbol.
it: Simbolo separtore breadcrumb.

en: Select the desired breadcrumb separator element.
it: Selezionare l'elemento separatore breadcrumb desiderato.

en: A text string may contain valid html.
it: Una stringa di testa può contenere html valido.

en: An image will be scaled automatically if you set the navigation font size.
it: Un immagine sarà scalata automaticamente se imposti la dimensione dei font di navigazione.

en: Text (html):
it: Testo (html):

en: Image (url):
it: Immagine (url):

en: Breadcrumb separator text.
it: Testo separatore breadcrumb.

en: Enter the HTML code that produces the separator symbol you want.
it: Inserire il codice HTML che produce il simbolo sepratore che vuoi.

en: It may be as simple as '-' (without the quotes) or as complex as a tag like <div>..</div>.
it: Esso può essere semplice come '-' (senza gli apici) o complesso come un tag come <div>..</div>.

en: Image Url
it: Url immagine

en: Full url to separator image.
it: Url assoluto all'immagine sepatore.

en: Enter the full url to the image you want to use for the separator symbol.
it: Inserire l'url assoluto all'immagine che vuoi usare come simbolo seperatore.

en: Pagelink position
it: Posizione link a pagina

en: The location for the pagelinks bar.
it: La posizione per la barra dei link a pagina.

en: Top
it: In alto

en: Bottom
it: In basso

en: Both
it: Entrambi

en: Thumblink on slideshow
it: Link miniatura su presentazione

en: Show a thumb link on slideshow bc.
it: Mostra un link miniatura su presentazione bc.

en: Show a link to thumbnail display on an breadcrumb above a slideshow
it: Mostra un link alla visualizzazione miniatura su un breadcrumb sotto una presentazione

en: Slideshow related visibility settings
it: Impostazioni relative alla visiblità presentazione

en: Start/stop
it: Avvia/ferma

en: Show the Start/Stop slideshow bar.
it: Mostra la barra Avvia/Ferma presentazione.

en: If checked: display the start/stop slideshow navigation bar above the full-size images and slideshow
it: Se selezionato: mostra la barra di navigazione presentazione avvia/ferma sotto le immagini a dimensioni naturali e presentazione

en: Browse bar
it: Barra navigazione

en: Show Browse photos bar.
it: Mostra barra navigazione foto.

en: If checked: display the preveous/next navigation bar under the full-size images and slideshow
it: Se selezionato: mostra la barra di navigazione precedente/prossima sotto le immagini e presentazione

en: Filmstrip
it: Pellicola

en: Show Filmstrip navigation bar.
it: Mostra barra di navigazione pellicola.

en: If checked: display the filmstrip navigation bar under the full_size images and slideshow
it: Se selezionato: mostra la barra di navigazione pellicola sotto l'immagine a dimensione naturale e presentazione

en: Film seam
it: Cucitura pellicola

en: Show seam between end and start of film.
it: Mostra cucitura tra fine e inizio di una pellicola.

en: If checked: display the wrap-around point in the filmstrip
it: Se selezionato: visualizzare il punto di arrotolamento della pellicola

en: Photo name
it: Nome foto

en: Display photo name.
it: Mostra nome foto.

en: If checked: display the name of the photo under the slideshow image.
it: Se selezionato: mostra il nome della foto sotto l'immagine della presentazione.

en: Add (Owner)
it: Aggiungi (Proprietario)

en: Add the uploaders display name in parenthesis to the name.
it: Aggiungere il nome visualizzato nel caricamento in parentesi al nome.

en: Photo desc
it: Descrizione foto

en: Display Photo description.
it: Mostra descrizione Foto.

en: If checked: display the description of the photo under the slideshow image.
it: Se selezionato: mostra la descrizione della foto sotto l'immagine della presentazione.

en: Hide when empty
it: Nascondi quando vuoto

en: Hide the descriptionbox when empty.
it: Nascondi la casella di descrizione quando vuota.

en: Rating system
it: Sistema di valutazione

en: Enable the rating system.
it: Abilitazione il sistema di valutazione.

en: If checked, the photo rating system will be enabled.
it: Se selezionato, il sistema di valutazione foto sarà abilitato.

en: Comments system
it: Sistema commenti

en: Enable the comments system.
it: Abilita il sistema commenti.

en: Display the comments box under the fullsize images and let users enter their comments on individual photos.
it: Mostra la casella dei commenti sotto l'immagine a dimensione naturale e lascia che gli utenti inseriscano i loro commenti sulle singole foto.

en: Comment Avatar default
it: Avatar predefinito commenti

en: Show Avatars with the comments if not --- none ---
it: Mostra Avatar con i commenti se no --- nessuno ---

en: mystery man
it: uomo misterioso

en: Comment Avatar url
it: Url Avatar commenti

en: Comment Avatar default url.
it: Url Avatar predefinito commenti.

en: Big Browse Buttons
it: Pulsanti Navigazione Grandi

en: Enable invisible browsing buttons.
it: Abilita pulanti di navigazione invisibili.

en: If checked, the fullsize image is covered by two invisible areas that act as browse buttons.
it: Se selezionato, l'immagine a dimensione naturale è coperta da due are invisibili che agiscono come pulsanti di navigazione.

en: Make sure the Full height (Table I-B2) is properly configured to prevent these areas to overlap unwanted space.
it: Assicurarsi che l'altezza completa (Tabella I-B2) sia configurato correttamente per evitare queste aree vadano sovrapporsi con spazio indesiderato.

en: Ugly Browse Buttons
it: Pulsanti Navigazione Ugly

en: Enable the ugly browsing buttons.
it: Abiltare pulsanti di navigazione ugly.

en: If checked, the fullsize image is covered by two browse buttons.
it: Se selezionata, l'immagine a dimensione naturale è coperta da due pulsanti di navigazione.

en: Black
it: Nero

en: Start/stop icons
it: Icone avvia/ferma

en: Show start and stop icons at the center of the slide
it: Mostra icone avvia e ferma al centro della slide

en: Show custom box
it: Mostra casella personalizzata

en: Display the custom box in the slideshow
it: Mostra casella personalizzata nella presentazione

en: You can fill the custom box with any html you like. It will not be checked, so it is your own responsability to close tags properly.
it: È possibile riempire la casella personalizzata con qualsiasi codice HTML a piacere. Esso non verrà controllato, quindi è propria responsabilità di chiudere i tag correttamente.

en: The position of the box can be defined in Table IX-E.
it: La posizione della casella può essere definito in Tabella IX-E.

en: Custom content
it: Contenuto personalizzato

en: The content (html) of the custom box.
it: Il contenuto (html) della casella personalizzata.

en: Slideshow/Number bar
it: Barra Presentazione/Numero

en: Display the Slideshow / Number bar.
it: Mostra la barra Presetnazione / Numero.

en: If checked: display the number boxes on slideshow
it: Se selezionato: mostra il numeri di caselle su presentazione

en: IPTC system
it: Sistema IPTC

en: Enable the iptc system.
it: Abilita il sistema iptc.

en: Display the iptc box under the fullsize images.
it: Mostra la casella iptc sotto l'immagine a dimensione naturale.

en: IPTC open
it: Apri IPTC

en: Display the iptc box initially opened.
it: Mostra la casella iptc inizialmente aperta.

en: Display the iptc box under the fullsize images initially open.
it: Mostra la casella iptc sotto l'immagina a dimensione naturalre inizialmente aperta.

en: EXIF system
it: Sistema EXIF

en: Enable the exif system.
it: Abilita il sistema exif.

en: Display the exif box under the fullsize images.
it: Mostra la casella exif sotto l'immagine a dimensione naturale.

en: EXIF open
it: Apri EXIF

en: Display the exif box initially opened.
it: Mostra la casella exif inizialmente aperta.

en: Display the exif box under the fullsize images initially open.
it: Mostrare la casella exif sotto l'immagine a dimensione naturale inizialmente aperta.

en: Social media share box related visibility settings
it: Impostazioni relative alla visibilità della casella di condivisione media Social

en: Show Share Box
it: Mostr Casella Condivisione

en: Display the share social media buttons box.
it: Mostra la casella dei pulsanti di condivisione media social

en: Hide when running
it: Nascondi quando avviato

en: Hide the SM box when slideshow runs.
it: Nascondi la casella SM quando la presentazione scorre.

en: Show Share Box Widget
it: Mostra Widget Casella Condivisione

en: Display the share social media buttons box in widgets.
it: Mostra la casella dei pulsanti di condivisione media social nei widget.

en: This setting applies to normal slideshows in widgets, not to the slideshowwidget as that is a slideonly display.
it: Questa impostazione è applicata alla presentazioni normali nei widget, non al widget presentazione come quello che mostra una singola slide.

en: Show Share Buttons Thumbs
it: Mostra Miniautre Pulsanti Condivisione

en: Display the share social media buttons under thumbnails.
it: Mostra i pulsanti di condivisione media social sotto miniature.

en: Show Share Buttons Lightbox
it: Mostra Pulsanti Condivisione Lightbox

en: Display the share social media buttons on lightbox displays.
it: Mostra i pulsanti di condivisione media social su visualizzazioni lightbox.

en: Show Share Buttons Mphoto
it: Mostra Pulsandi Condivisioni M-Foto

en: Display the share social media buttons on mphoto displays.
it: Mostra i pulsanti di condivisione media social su visualizzazioni m-foto.

en: Show QR Code
it: Mostra Codice QR

en: Display the QR code in the share box.
it: Mostra il codice QR nella casella di condivisione.

en: Show Twitter button
it: Mostra pulsante Twitter

en: Display the Twitter button in the share box.
it: Mostra il pulsante Twitter nella casella di condivisione.

en: Show Google+ button
it: Mostra pulsante Google+

en: Display the Google+ button in the share box.
it: Mostra il pulsante Google+ nella casella di condivisione.

en: Show Pinterest button
it: Mostra il pulsante Pinterest

en: Display the Pintrest button in the share box.
it: Mostra il pulsante Pinterest nella casella di condivisione.

en: Show LinkedIn button
it: Mostra pulsante LinkdIn

en: Display the LinkedIn button in the share box.
it: Mostra il pulsante LinkedIn nella casella di condivisione.

en: Show Facebook share button
it: Mostra il pulsante di condivsione Facebook

en: Display the Facebook button in the share box.
it: Mostra il pulsante di condivisone Facebook nella casella di condivisione.

en: Show Facebook like button
it: Mostra il pulsante di Like Facebook

en: Display type
it: Tipo di visualizzazione

en: Select the Facebook button display type.
it: Selezionare il tipo di visualizzazione del pulsante Facebook

en: Button with counter
it: Pulsante con contatore

en: Box with counter
it: Casella con contatore

en: Show Facebook comment box
it: Mostra casella commento Facebook

en: Display the Facebook comment dialog box in the share box.
it: Mostra la casella di dialogo commenti Facebook nella casella di condivisione.

en: Facebook User Id
it: Id Utente Facebook

en: Enter your facebook user id to be able to moderate comments and sends
it: Inserisci il tuoi id utente facebook per essere abilitatao alla moderazione dei commenti e invia

en: Facebook App Id
it: App Id Facebook

en: Enter your facebook app id to be able to moderate comments and sends
it: Inserisci il tuoi app id facebook per essere abilitatao alla moderazione dei commenti e invia

en: Load Facebook js SDK
it: Carica Facebook js SDK

en: Uncheck this box only when there is a conflict with an other plugin that also loads the Facebook js SDK.
it: Deseleziona questa casella solo quando c'è un conflitto con un altro plugin che può caricare anche la Facebook js SDK.

en: Share single image
it: Condividi singola immagine

en: Share a link to a single image, not the slideshow.
it: Condividi un link a una singola immagine, non la presentazione.

en: The sharelink points to a page with a single image rather than to the page with the photo in the slideshow.
it: Il link di condivisione punta alla pagina con un'immagine singola piuttosto che alla pagina con la foto nella presentazione.

en: Thumbnail display related visibility settings
it: Impostazioni relatavie alla vibilità della visualizzazione miniatura

en: Thumbnail name
it: Nome miniatura

en: Display Thumbnail name.
it: Nome visualizzazione miniatura

en: Display photo name under thumbnail images.
it: Mostra nome foto sotto le immagini in miniatura.

en: Thumbnail desc
it: Decrizione miniatura

en: Display Thumbnail description.
it: Mostra la descrizione della miniatura.

en: Display description of the photo under thumbnail images.
it: Mostra la descrizione della foto sotto le immagini in miniatura.

en: Thumbnail rating
it: Valutazione miniatura

en: Display Thumbnail Rating.
it: Mostra la valutazione della miniatura.

en: Display the rating of the photo under the thumbnail image.
it: Mostra la valutazione della foto sotto l'immagine in miniatura.

en: Thumbnail comcount
it: Conteggio commenti miniatura

en: Display Thumbnail Comment count.
it: Mostra il conteggio dei commenti nella visualizzazione miniatura.

en: Display the number of comments to the photo under the thumbnail image.
it: Mostra il numero di commenti alla foto sotto l'immagine miniatura.

en: Thumbnail viewcount
it: Conteggio visualizzazioni miniatura

en: Display the number of views.
it: Mostra il numero di visualizzazioni.

en: Display the number of views under the thumbnail image.
it: Mostra il numero di visualizzazioni sotto l'immagina miniatura.

en: Thumbnail video
it: Miniatura video

en: Show video controls on thumbnail displays.
it: Mostra i controlli video su visualizzazioni miniatura.

en: Works on default thumbnail type only. You can play the video only when the link is set to no link at all.
it: Lavora solo su tipi di miniatura predefinita. È possibile riprodurre il video solo quando il link è impostato alcun link a tutti.

en: Thumbnail audio
it: Miniatura audio

en: Show audio controls on thumbnail displays.
it: Mostra controlli audio su visualizzazioni miniatura.

en: Works on default thumbnail type only.
it: Lavora solo su tipo di miniatura predefinito.

en: Popup name
it: Nome popup

en: Display Thumbnail name on popup.
it: Mostra il nome della miniatura su popup.

en: Display photo name under thumbnail images on the popup.
it: Mostra il nome della foto sotto l'immagine miniatura sul popup.

en: Popup (owner)
it: Popup (proprietario)

en: Display owner on popup.
it: Mostra il proprietario su popup.

en: Display photo owner under thumbnail images on the popup.
it: Mostra il proprietario foto sotto l'immagina miniatura sul popup.

en: Popup desc
it: Descrizione popup

en: Display Thumbnail description on popup.
it: Mostra la descrizione miniautra su popup.

en: Display description of the photo under thumbnail images on the popup.
it: Mostra la descrizione della foto sotto l'immagine miniatura sul popup.

en: Popup desc no links
it: Popup descrizione no link

en: Strip html anchor tags from descriptions on popups
it: Elimina ancore html tag dalle descrizioni su popup

en: Use this option to prevent the display of links that cannot be activated.
it: Usa questa opzione per prevenire la visualizzazione dei link che non possono essere attivati.

en: Popup rating
it: Poupup valutazione

en: Display Thumbnail Rating on popup.
it: Mostra Valutazione Miniatura su popup.

en: Display the rating of the photo under the thumbnail image on the popup.
it: Mostra la valutazione della foto sotto l'immagina in miniatura sul popup.

en: Popup comcount
it: Contatore commento popup

en: Display Thumbnail Comment count on popup.
it: Popup conteggio commenti

en: Display the number of comments of the photo under the thumbnail image on the popup.
it: Mostra il numero di commenti delle foto sottto l'immagine in miniatura sul popup.

en: Show rating count
it: Mostra conteggio valutazioni

en: Display the number of votes along with average ratings.
it: Mostra il numero di voti insiema alla valutazione media.

en: If checked, the number of votes is displayed along with average rating displays on thumbnail and popup displays.
it: Se selezionato, il numero di voti è mostrato insieme alla media delle valutazioni su miniatura e visualizzazioni popup

en: Show name on thumb area
it: Mostra il nome su area miniatura

en: Select if and where to display the album name on the thumbnail display.
it: Seleziona se e dove mostra il nome dell'album su una visualizzazione miniatura.

en: None
it: Nessuno

en: At the top
it: In alto

en: At the bottom
it: In basso

en: Show desc on thumb area
it: Mostra descrizione nell'area miniatura

en: Select if and where to display the album description on the thumbnail display.
it: Selezionare se e dove mostrare la descrizione album sulla visualizzazione miniatura.

en: Show Edit/Delete links
it: Mostra link Modifica/Rimuovi

en: Show these links under default thumbnails for owner and admin.
it: Mostra questi link sotto le miniature predefinite per proprieatrio e ammnistratore.

en: Show empty thumbnail area
it: Mostra l'area miniatura vuota

en: Display thumbnail areas with upload link only for empty albums.
it: Mostra le aree miniature con link di caricamento solo per gli album vuoti.

en: Album cover related visibility settings
it: Impostazioni relative alla visibilità della copertina album

en: Covertext
it: Testo copertina

en: Show the text on the album cover.
it: Mostra il testo sulla copertina dell'album

en: Display the album decription on the album cover
it: Mostra la descrizione dell'album sulla copertina dell'album

en: Enable the slideshow.
it: Abilita la presentazione.

en: If you do not want slideshows: uncheck this box. Browsing full size images will remain possible.
it: Se non si vogliono le presentazioni: deseleziona questa casella. Lo sfoglio delle immagini a dimensioni naturali resterà possibile.

en: Slideshow/Browse
it: Presetanzione/Sfoglia

en: Display the Slideshow / Browse photos link on album covers
it: Mostra il link Presenazione/Sfoglia foto sulla copertina album.

en: This setting causes the Slideshow link to be displayed on the album cover.
it: Questa impostazione fa sì che il link Presentazione sia visualizzato sulla copertina dell'album.

en: If slideshows are disabled in item 2 in this table, you will see a browse link to fullsize images.
it: Se le presentazioni sono disabilitate in voce 2 in questa tabella, si vedrà un link sfoglia per immagine a dimensioni normali.

en: If you do not want the browse link either, uncheck this item.
it: Se non si desidera il link sfoglia, deselezionare questa voce.

en: View ...
it: Mostra ...

en: Display the View xx albums and yy photos link on album covers
it: Visualizza il link xx album e yy foto sulla copertina dell'album

en: Treecount
it: Conteggio ad albero

en: Disaplay the total number of (sub)albums and photos in subalbums
it: Mostra il numero totale di (sotto)album e foto in sotto-album

en: Displays the total number of sub albums and photos in the entire album tree in parenthesis if the numbers differ from the direct content of the album.
it: Mostra il numero totale di sotto-album e foto nell'intero album delle foto in parentesi se se i numeri differiscono dal contenuto diretto dell'album.

en: Show categories
it: Mostra categorie

en: Display the album categories on the covers.
it: Mostra le categorie dell'album sulle copertine.

en: Skip empty albums
it: Salta album vuoti

en: Do not show empty albums, except for admin and owner.
it: Non mostrare album vuoti, eccetto per amministratore e proprietario.

en: Widget related visibility settings
it: Impostazioni relativo la visibilità widget

en: Big Browse Buttons in widget
it: Bottoni Sfoglia Grandi in widget

en: Enable invisible browsing buttons in widget slideshows.
it: Abilita pulsanti di navigazione invisibili nel widget presentazioni.

en: Ugly Browse Buttons in widget
it: Pulsanti Sfoglia Ugly in widget

en: Enable ugly browsing buttons in widget slideshows.
it: Abilita pulsanti sfoglia ugly in widget presentazioni.

en: If checked, the fullsize image is covered by browse buttons.
it: Se selezionato, l'immagine intera è coperta da pulsanti Sfoglia.

en: Album widget tooltip
it: Tootlip album widget

en: Show the album description on hoovering thumbnail in album widget
it: Mostra la descrizione sull'hover della miniatura in widget album.

en: Lightbox related settings. These settings have effect only when Table IX-J3 is set to wppa
it: Impostazioni relative a lightbox. Queste impostazioni hanno effetto solo quando la Tabella IX-J3 è impostata su wppa

en: Overlay theme color
it: Sovrapponi colore tema

en: The color of the image border and text background.
it: Il colore del bordo dell'immagine a sfondo del testo.

en: White
it: Bianco

en: Overlay background color
it: Sovrapponi colore di sfondo

en: The color of the outer background.
it: Il colore dello sfondo esterno.

en: Overlay slide name
it: Sovrapponi nome slide

en: Show name if from slide.
it: Mostra il nome se da slide.

en: Shows the photos name on a lightbox display when initiated from a slide.
it: Mostra il nome delle foto su una visualizzazione lightbox quando avviato da una slide.

en: This setting also applies to film thumbnails if Table VI-11 is set to lightbox overlay.
it: Questa impostazione viene applicata anche ai film di miniature se la Tabella IV-11 è settata a sovrapposizione lightbox.

en: Overlay slide desc
it: Sovrapponi descrizione slide

en: Show description if from slide.
it: Mostra la descrizione se da slide.

en: Shows the photos description on a lightbox display when initiated from a slide.
it: Mostra la descrizione delle foto su una visualizzazione lightbox quando avviato da una slide.

en: Overlay thumb name
it: Sovrapponi nome miniatura

en: Show the photos name if from thumb.
it: Mostra il nome delle foto se da miniatura.

en: Shows the name on a lightbox display when initiated from a standard thumbnail or a widget thumbnail.
it: Mostra il nome su una visualizzazione lightbox quando avviato da una miniatura standard o un widget miniatura.

en: This setting applies to standard thumbnails, thumbnail-, comment-, topten- and lasten-widget.
it: Questa impostazione viene applicata a wiidge miniature standard, miniatura-,commento-,top dieci- e recenti.

en: Overlay thumb desc
it: Sovrapponi descrizione miniatura

en: Show description if from thumb.
it: Mostra descrizione se da miniatura.

en: Shows the photos description on a lightbox display when initiated from a standard thumbnail or a widget thumbnail.
it: Mostra la descrizione delle foto su una visualizzazione lightbox quando avviato da una miniatura standard o un widget miniatura.

en: Overlay potd name
it: Sovrappono nome potd

en: Show the photos name if from photo of the day.
it: Mostra il nome delle foto se da foto del giorno.

en: Shows the name on a lightbox display when initiated from the photo of the day.
it: Mostra il nome su una visualizzazione lightbox quando avviato dalla foto del giorno.

en: Overlay potd desc
it: Sovrapponi descrizione potd

en: Show description if from from photo of the day.
it: Mostra descrizione se da foto del giorno.

en: Shows the photos description on a lightbox display when initiated from the photo of the day.
it: Mostra la descrizione foto su una visualizzazione lightbox quando avviata da foto del giorno.

en: Overlay sphoto name
it: Sovrapponi nome foto

en: Show the photos name if from a single photo.
it: Mostra il nome delle foto se da una foto singola foto.

en: Shows the name on a lightbox display when initiated from a single photo.
it: Mosta il nome su una visualizzazione lightbox quando avviato da una singola foto.

en: Overlay sphoto desc
it: Sovrapponi descrizone foto

en: Show description if from from a single photo.
it: Mostra descrizione se da una singola foto.

en: Shows the photos description on a lightbox display when initiated from a single photo.
it: Mostra la descrizione foto su una visualizzazione lightbox quando avviato da una singola foto.

en: Overlay mphoto name
it: Sovrapponi nome m-foto

en: Show the photos name if from a single media style photo.
it: Mostra il nome delle foto se da una singola foto in stile multimediale.

en: Shows the name on a lightbox display when initiated from a single media style photo.
it: Mostra il nome su una visualizzazione lightbox quando avviato da una singola foto in stile multimediale.

en: Overlay mphoto desc
it: Sovrapponi descrizione m-foto

en: Show description if from from a media style photo.
it: Mostra la descrizione se da una singola foto in stile multimediale

en: Shows the photos description on a lightbox display when initiated from a single media style photo.
it: Mostra la descrizione delle foto su una visualizzazione lightbox quando avviata da una singola foto in stile multimediale.

en: Overlay albumwidget name
it: Sovrapponi nome widget album

en: Show the photos name if from the album widget.
it: Mostra il nome delle foto se dal widget album.

en: Shows the name on a lightbox display when initiated from the album widget.
it: Mostra il nome su una visualizzazione lightbox quando avviato dal widget album.

en: Overlay albumwidget desc
it: Sovrapponi descrizione widget album

en: Show description if from from the album widget.
it: Mostra descrizione se dal widget album.

en: Shows the photos description on a lightbox display when initiated from the album widget.
it: Mostra le descrizioni delle foto su una visualizzazione lightbox quando avviato dal widget album.

en: Overlay coverphoto name
it: Sovrapponi nome foto copertina

en: Show the photos name if from the album cover.
it: Mostra il nome della foto se dalla copertina dell'album.

en: Shows the name on a lightbox display when initiated from the album coverphoto.
it: Mostra il nome su una visualizzazione lightbox quando avviato da foto di copertina dell'album.

en: Overlay coverphoto desc
it: Sovrapponi descrizione foto di copertina

en: Show description if from from the album cover.
it: Mostra descrizione se dalla copertina dell'album.

en: Shows the photos description on a lightbox display when initiated from the album coverphoto.
it: Mostra la descrizione delle foto su una visualizzazione lightbox quando avviata da una foto di copertina dell'album.

en: Overlay add owner
it: Sovrapponi aggiungi proprietario

en: Add the owner to the photo name on lightbox displays.
it: Aggiungi il proprietario al nome della foto su visualizzazioni lightbox.

en: This setting is independant of the show name switches and is a global setting.
it: Questa impostazione è indipendente dal cambiare lo visualizzazione del nome ed è un'impostazione globale.

en: Overlay show start/stop
it: Sovrapponi mostra avvia/ferma

en: Show Start and Stop for running slideshow on lightbox.
it: Mostra Avvia e Ferma per lo scorrimento presentazione su lightbox.

en: Overlay show legenda
it: Copri mostra legenda

en: Show "Press f for fullsize" etc. on lightbox.
it: Mostra "Premi f per dimensione naturale" etc. su lightbox.

en: Independant of this setting, it will not show up on mobile devices.
it: Indipendentemente da questa impostazione, non verrà visualizzato su dispositivi mobili.

en: Show fullscreen icons
it: Mostra icone a tutto schermo

en: Shows fullscreen and back to normal icon buttons on upper right corner
it: Mostra a tutto schermo e torna alla normalità i pulsanti a icona nell'angolo in alto a destra

en: Overlay show counter
it: Copri mostra contatore

en: Show the x/y counter below the image.
it: Mostra il contatore x/y sotto l'immagine.

en: Show Zoom in
it: Mostra Ingradisci

en: Display tooltip "Zoom in" along with the magnifier cursor.
it: Mostra tooltip "Ingrandisci" insieme con il cursore lente di ingrandimento.

en: If you select ---none--- in Table I-G2 for magnifier size, the tooltop contains the photo name.
it: Se si seleziona --- nessuno --- nella tabella I-G2 per dimensioni lente di ingrandimento, il tooltop contiene il nome della foto.

en: Frontend upload configuration settings
it: Impostazioni di configurazione caricamento del frontend

en: User upload Photos
it: Caricamento foto utenti

en: Enable frontend upload.
it: Abilita caricamento frontend.

en: If you check this item, frontend upload will be enabled according to the rules set in the following items of this table.
it: Se si seleziona questa voce, il caricamento di frontend sarà abilitato secondo le regole stabilite nelle seguenti voci di questa tabella.

en: User upload Photos login
it: Login caricamento foto utente

en: Frontend upload requires the user is logged in.
it: Il caricamento di frontened richiede che l'utente sia loggato.

en: If you uncheck this box, make sure you check the item Owners only in Table VII-D1.
it: Se si deseleziona questa casella, assicuratevi di controllare le voce proprietari solo nella Tabella VII-D1.

en: Also: set the owner to ---public--- of the albums that are allowed to be uploaded to.
it: Inoltre: impostare il proprietario a --- pubblico --- degli album che sono autorizzati a essere caricati.

en: User upload Ajax
it: Caricmento utente Ajax

en: Shows the upload progression bar.
it: Mostra la barra di progressione caricamento

en: Show Copyright
it: Mostra Copyright

en: Show a copyright warning on frontend upload locations.
it: Mostra un avviso di copyright sulla posizone di caricamento nel frontend.

en: Copyright notice
it: Avviso Copyright

en: The message to be displayed.
it: Il messaggio da visualizzare.

en: User Watermark
it: Waterkmark utente

en: Uploading users may select watermark settings
it: Gli utenti nel caricamento possono selezionare le impostazioni del watermark

en: If checked, anyone who can upload and/or import photos can overrule the default watermark settings.
it: Se selezionato, nessuno puà caricare e/o importare foto, può annullare le impostazioni predefinite watermark.

en: User name
it: Nome utente

en: Uploading users may overrule the default name.
it: Gli utenti nel caricamento possono annullare il nome predefinito.

en: If checked, the default photo name as defined in Table IX-D13 may be overruled by the user.
it: Se selezionato, il nome predefinito della foto come definito nella Tabella IX-D13 può essere annullato dall'utente.

en: Apply Newphoto desc user
it: Applicare nuova descrizione foto utente

en: Give each new frontend uploaded photo a standard description.
it: Assegna ad ogni nuovo foto caricata dal frontend una descrizione standard.

en: If checked, each new photo will get the description (template) as specified in Table IX-D5.
it: Se selezionato, ogni nuova foto otterà la descrizione (template) come specificata in Tabella IX-D5.

en: User desc
it: Descrizione utente

en: Uploading users may overrule the default description.
it: gli utenti possono annullare la descrizione predefinita del caricamento.

en: User upload custom
it: Utente caricamento personalizzato

en: Frontend upload can fill in custom data fields.
it: Il caricamento di frontend può caricare in campi di dati personalizzati.

en: User upload tags
it: Tag di caricamento utente

en: Frontend upload can add tags.
it: Il caricamento di frontend può aggiungere tag.

en: You can configure the details of tag addition in Table IX-D18.x
it: È possibile configurare i dettagli dei tag aggiunti nella Tabella IX-D18.x

en: Tag selection box
it: Casella di selezione tag

en: Front-end upload tags selecion box.
it: Casella di selezione tag di Front-end

en: On:
it: Su:

en: Caption box
it: Casella didscalia

en: The title of the tag selection box.
it: Il titolo della casella selezione tag.

en: Tags box
it: Casella dei tag

en: The tags in the selection box.
it: I tag nella casella di selezione

en: Enter the tags you want to appear in the selection box. Empty means: all existing tags
it: Inserire i tag che si desidera visualizzare nella casella di selezione. Mezzo vuoto: tutti i tag esistenti

en: New tags
it: Nuovi tag

en: Input field for any user defined tags.
it: Campo di immissione per i tag definiti dall'utente.

en: New tags caption
it: Nuovi tag didascalia

en: The caption above the tags input field.
it: La didascalia sotto il campo di immisione tag

en: Preview tags
it: Anteprima tag

en: Show a preview of all tags that will be added to the photo info.
it: Mostra un'anteprima di tutti i tag che saranno aggiunti alle informazioni della foto.

en: Miscellaneous visibility settings
it: Impostazioni varie visibilità

en: Frontend ending label
it: Etichetta finale frontend

en: Frontend upload / create / edit dialog closing label text.
it: Testo dell'etichetta di chiusura della finestra di dialogo di caricamento/crezione/modifica nel frontend.

en: Abort
it: Fallito

en: Close
it: Chiudi

en: Exit
it: Uscita

en: Quit
it: Esci

en: Widget thumbs fontsize
it: Dimensione Widget thumbs

en: Font size for thumbnail subtext in widgets.
it: Dimensione font per sottotesto miniatura in widget.

en: Arrow color
it: Colore freccia

en: Left/right browsing arrow color.
it: Colore freccia di navigazione sinistra/destra

en: Enter the color of the filmstrip navigation arrows.
it: Inserisci il colore delle frecce di navigazione della pellicola.

en: Owner on new line
it: Proprietario sulla nuova linea

en: Place the (owner) text on a new line.
it: Posizione il testo (proprietario) su una nuova linea.

en: Custom datafields
it: Campi di dati personalizzati

en: Define up to 10 custom data fields for photos.
it: Definire fino a 10 campi di dati personalizzati per le foto.

en: Name and visibility %s
it: Nome e visibilità %s

en: If enabled, new photos will have their status set to the dat/time specified here.
it: Se abilitato, le nuove foto abranno il loro stato settato alla data/ora specificata qui.

en: Are you sure you want to schedule all photos in this album?
it: Sei sicuro di voler programmare tutte le foto in questo album?

en: Schedule all
it: Programma tutto

en: Are you sure you want to clear the ratings in this album?
it: Sei sicuro di voler cancellare le valutazioni in questo album?

en: Reset ratings
it: Resetta valutazioni

en: Change the upload limit or remove photos to enable new uploads.
it: Cambia il limite di caricamento o rimuovi foto per permettere nuovi caricamenti.

en: (max %d)
it: (massimo %d)

en: Album is full
it: L'album è pieno

en: Apply new photo desc
it: Applicare nuova descrizione foto

en: Remake all
it: Rifai tutto

en: Remark:
it: Rifai:

en: Album %s is not modified yet
it: L'album %s non è modifica ancora

en: Change sequence order by drag and drop
it: Modifica ordine di sequenza tramite trascina e rilascia

en: Moderate comment
it: Modera commento

en: Moderate photo
it: Modera foto

en: Edit photo
it: Modifica foto

en: Delete Album
it: Rimuovi Album

en: Are you sure you want to delete this album?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo album?

en: Press Delete to continue, and Cancel to go back.
it: Premi Rimuovi per continuare, e Cancella per tornare indietro.

en: What would you like to do with photos currently in the album?
it: Cosa ti piacerebbe fare con le foto attualmente nell'album ?

en: Delete
it: Elimina

en: Move to:
it: Sposta in:

en: Cancel
it: Cancella

en: Unable to move photos. Album not deleted.
it: Impossibile spostare le foto. Album non rimosso.

en: Manage Albums
it: Gestisci Album

en: Are you sure you want to create a new album?
it: Sei sicuro di voler creare un nuovo album?

en: Create New Empty Album
it: Crea Nuovo Album Vuoto

en: Switch to Collapsable table
it: Passa a Tabella Espandibile

en: Switch to Flat table
it: Passa a Tabella piana

en: Order
it: Ordine

en: Parent
it: Genitore

en: Albums/Photos/Moderation required/Scheduled
it: Album/Foto/Moderazione richiesta/Programmato

en: Quick
it: Rapido

en: Bulk
it: Massa

en: Create
it: Crea

en: Are you sure you want to create a subalbum?
it: Sei sicuro di voler creare un sotto album?

en: No albums yet.
it: Nessun album ancora.

en: Collapse subalbums
it: Riduci sottoalbum

en: Expand subalbums
it: Espandi sottoalbum

en: The following albums are ---separate--- and do not show up in the generic album display
it: I seguenti album sono --- separati -- e non appaiono nella visualizzazione album generici

en: Search for photos to edit
it: Ricerca di foto da modificare

en: Enter search words seperated by commas. Photos will meet all search words by their names, descriptions, translated keywords and/or tags.
it: Inserisci parole di ricerca separati da virgole. Foto verranno incocieranno con tutte le parole di ricerca con i loro nomi, descrizioni, parole chiave e/o tag tradotti.

en: Any
it: Qualsiasi

en: Search for
it: Cerca per

en: There are <strong>%d</strong> albums and <strong>%d</strong> photos in the system.
it: Ci sono <strong>%d</strong> album e <strong>%d</strong> foto nel sistema.

en: <strong>%d</strong> photos are pending moderation.
it: <strong>%d</strong> foto sono in attesa di moderazione.

en: <strong>%d</strong> photos are scheduled for later publishing.
it: <strong>%d</strong> foto sono programmate per essere pubblicate dopo.

en: The most recently added album is <strong>%s</strong> (%d).
it: L'album più recentemente aggiunto <strong>%s</strong> (%d).

en: The most recently added photo is <strong>%s</strong> (%d)
it: La foto più recentemente aggiunta è <strong>%s</strong> (%d)

en: Unable to move photos to album %s. Album not deleted.
it: Impossibile spostare le foto all'album %s. Album non rimosso.

en: Time is out after %d photo deletes. Please redo this operation
it: Il tempo è scatuto dopo la rimozione di %d foto . Si prega di ripetere questa operazione

en: Album Deleted.
it: Album Rimosso.

en: auto select max %s random
it: auto seleziona massimo %s casuale

en: auto select max %s featured
it: auto seleziona massimo %s foto in primo piano

en: max %s most recent added
it: massimo %s più recentemente aggiunte

en: max %s from (grand)child albums
it: massimo %s da album (genitori)figli

en: --- random ---
it: --- casuale ---

en: --- random featured ---
it: --- casuale in primo piano ---

en: --- most recent added ---
it: --- più recentemente aggiunte ---

en: --- random from (grand)children ---
it: --- casuale da (genitore)figlio ---

en: Nameless, filename =
it: Senza nome, nome file =

en: View the album
it: Vedi album

en: View the cover photo | View the cover photos
it[0]: Vedi la foto di copertina
it[1]: Vedi le foto di copertina

en: View
it: Vedi

en: albums
it: Album

en: and
it: e

en: photo
it: foto

en: photos
it: Foto

en: New!
it: Nuovo!

en: New
it: Nuovo

en: Browse photos
it: Sfoglia foto

en: Category: | Categories:
it[0]: Categoria:

en: WPPA+ Album navigator
it: Navigatore album WPPA+

en: Album navigator
it: Navigatore album

en: Title:
it: Titolo:

en: Album selection or Parent album:
it: Album selezionato o album Genitore:

en: --- all albums ---
it: --- tutti gli album ---

en: --- all generic albums ---
it: --- tutti gli album generic ---

en: --- all separate albums ---
it: --- tutti gli album separati ---

en: Skip "empty" albums:
it: Salta album "vuoti":

en: yes.
it: sì.

en: WPPA+ Albums
it: Album WPPA+

en: Thumbnail Albums
it: Miniature Album

en: Upload at least %d photos to this album!
it: Caricare almeno %d foto a questo album!

en: --- most recently added albums ---
it: --- album più recentemente aggiunti ---

en: Show album names:
it: Mostra nomi album

en: You can set the sizes in this widget in the <b>Photo Albums -> Settings</b> admin page.
it: È possibile impostare le dimensioni di questo widget nella pagina di amministazione di <b> Album Foto -> Impostazioni</b>.

en: There is no filetype available for your browser, or your browser does not support html5 audio
it: Non vi è alcun tipo di file disponibili per il browser o il tuo browser non supporta l'audio HTML5

en: WPPA+ Best Of Rated Photos
it: Foto Valutate Miglori WPPA+

en: Best Of Photos
it: Meglio delle foto

en: Photo(s)
it: Foto

en: Owner(s)
it: Proprietario/i

en: Last week
it: La settimana scorsa

en: This week
it: Questa settimana

en: Last month
it: Il mese scorso

en: This month
it: Questo mese

en: Last year
it: Lo scorso anno

en: This year
it: Quest'anno

en: Number of max ratings
it: Numero di valutazioni massime

en: Mean value
it: Valore medio

en: Subtitle:
it: Sottotitolo:

en: No of max ratings:
it: Numero di valutazioni massime:

en: Mean rating:
it: Valutazione media:

en: Rating count:
it: Conteggio valutazioni:

en: --- none ---
it: --- nessuno ---

en: The authors album(s)
it: L'album/Gli album degli autori

en: The photos in the authors album(s)
it: Le foto nell'album/negli album degli autori

en: All the authors photos
it: Tutte le foto degli autori

en: Photo search results
it: Risultati della ricerca foto

en: Search in current section
it: Ricerca solo nella sezione corrente

en: Search in current results
it: Ricerca in risultati correnti

en: Albums
it: Album

en: Photos
it: Foto

en: Category
it: Categoria

en: Text
it: Testo

en: CTRL+Click to add/remove option.
it: CTRL+Clicca per aggiungere / rimuovere l'opzione.

en: Items must meet all selected options.
it: I prodotti devono soddisfare tutte le opzioni selezionate.

en: Submit
it: Invia

en: Super View Photos
it: Super vista foto

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Tagged photos
it: Foto con tag

en: Please select a tagcloud landing page in Table VI-C3b
it: Si prega di selezionare una pagina di atterraggio tagcloud nella tabella VI-C3b

en: Multi Tagged photos
it: Tagged multi foto

en: Please select a multitag landing page in Table VI-C4b
it: Si prega di selezionare una pagina di atterraggio multitag nella tabella VI-C4b

en: Please check the tag(s) that the photos must have
it: Si prega di controllare i tag (s) che devono avere le foto

en: And
it: È

en: Or
it: O

en: Find!
it: Trova!

en: Social media landing page
it: Pagina di destinazione Social media

en: See this image on %s
it: Visualizza su %s

en: Tweet %s on Twitter
it: Twitta %s su Twitter

en: Share on Twitter
it: Condividi su Twitter

en: Share %s on Google+
it: Condividi %s su Google+

en: Share on Google+
it: Condividi su Google+

en: Share %s on Pinterest
it: Condividi %s on Pinterest

en: Share on Pinterest
it: Condividi on Pinterest

en: Comment on Facebook:
it: Commenta su Facebook:

en: Working...
it: Elaborazione in corso...

en: Delete album
it: Eliminare album

en: Create Album
it: Crea album

en: Enter album name.
it: Immettere il nome dell'album.

en: Don't leave this blank!
it: Non lasciare questa opzione vuota!

en: Enter album description
it: Immettere la descrizione album

en: Create album
it: Crea album

en: Max uploads reached
it: Max uploads raggiunto

en: Upload Photo
it: Carica foto

en: Max photo size: %d x %d (%2.1f MegaPixel)
it: Dimensione massima foto:% dx% d (% 2.1f MegaPixel)

en: Apply watermark file:
it: Applica file filigrana:

en: Position:
it: Posizione:

en: If you leave this blank, iptc tag 005 (Graphic name) will be used as photoname if available, else the original filename will be used as photo name.
it: Se si lascia questo vuoto,il tag iptc 005 (nome Grapico) verrà utilizzato come nome foto se disponibile, altrimenti il nome del file originale verrà utilizzato come nome foto.

en: If you leave this blank, iptc tag 120 (Caption) will be used as photoname if available, else the original filename will be used as photo name.
it: Se si lascia questo vuoto,il tag iptc 120 (Didascalia) verrà utilizzato come nome foto se disponibile, altrimenti il nome del file originale verrà utilizzato come nome foto.

en: If you leave this blank, the original filename will be used as photo name.
it: Se lasci vuoto, il nome del file verrà usato come nome foto.

en: Enter photo name
it: Inserire nome della foto

en: Enter/modify photo description
it: Inserisci/modifica descrizione foto

en: hidden
it: nascosto

en: Preview tags:
it: Tags Anteprima:

en: Please select an album and try again
it: Seleziona un album e riprovare

en: Upload photo
it: Carica foto

en: ERROR: unable to upload files.
it: ERRORE: impossibile caricare i file.

en: Edit albuminfo
it: Modifica albuminfo

en: Album description:
it: Descrizione Album:

en: Update album
it: Aggiornamento album

en: wrote:
it: scrive:

en: Awaiting moderation
it: In attesa di moderazione

en: Marked as spam
it: Contrassegnato come spam

en: Edit!
it: Modifica!

en: Send!
it: Invia!

en: Your name:
it: Il tuo nome:

en: Your email:
it: La tua email:

en: Your comment:
it: Il tuo commento:

en: You must <a href="%s">login</a> to enter a comment
it: Devi <a href="%s">effettuare il login</a> per inserire un commento

en: You must login to enter a comment
it: Devi effettuare il login per inserire un commento

en: %d comment | %d comments
it[0]: %d commento
it[1]: %d commenti

en: Leave a comment
it: Lascia un commento

en: Show IPTC data
it: Mostra dato IPTC

en: Hide IPTC data
it: Nascondi dato IPTC

en: No IPTC data
it: Nessun dato IPTC

en: Show EXIF data
it: Mostra dato EXIF

en: Hide EXIF data
it: Nascondi dato EXIF

en: No EXIF data
it: Nessun dato EXIF

en: < Previous
it: < Precedente

en: Next >
it: Successivo >

en: See the authors albums
it: Vedi gli album autori

en: See the authors photos
it: Vedi gli autori foto

en: See all the authors photos
it: Vedi tutte le foto autori

en: Photo by: %s
it: Foto di: %s

en: Mean value: %4.2f.
it: Valore medio: % 4.2f.

en: Photo %s not found.
it: Photo %s non trovato.

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Post:
it: Posta:

en: Page:
it: Pagina:

en: with category:
it: con la categoria:

en: with name:
it: con il nome:

en: with words:
it: con le parole:

en: with tag:
it: con tag

en: of owner:
it: dell'armatore:

en: with iptc tag:
it: con tag iptc:

en: with content:
it: con contenuto:

en: with exif tag:
it: con tag exif:

en: View the thumbnails
it: Vedi le miniature

en: Searchresults from album %s and its subalbums
it: Risultati Ricerca da album %s e tutti i sotto album

en: Searchstring:
it: Stringa di ricerca:

en: Photos by EXIF date
it: Foto per data EXIF

en: Photos by date of upload
it: Foto per data di caricamento

en: Photos by date last modified
it: Foto per data di ultima modifica

en: Photos by %s
it: Foto di %s

en: Various albums
it: Vari album

en: Albums:
it: Album:

en: Top rated photos
it: Le foto più votate

en: Recently uploaded photos
it: Foto caricate di recente

en: Recently commented photos
it: Foto commentate di recente

en: Featured photos
it: Foto in prima pagina

en: Related photos
it: Foto correlate

en: Tagged photos:
it: Foto con targhetta:

en: or
it: o

en: Recently updated albums
it: Album recentemente aggiornati

en: Various albums by %s
it: Vari Album di %s

en: Thumbnail view
it: Visualizza tutte le foto

en: Thumbs
it: Miniature

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Buy now
it: Acquista ora

en: Unit Price: %s each
it: Prezzo al pezzo: %s ogni

en: Qty:
it: Qtà:

en: Photo Albums -> Edit Comment
it: Album Foto -> Modifica Commento

en: Photo:
it: Foto:

en: User:
it: Utente:

en: Email:
it: Indirizzo Email:

en: Comment:
it: Commento:

en: Save Changes
it: Salva modifiche

en: Comment deleted
it: Commento rimosso

en: Could not bulk update status
it: Non è stato possibile aggiornare in blocco lo stato

en: Could not bulk delete spam
it: Non è stato possibile rimuovere in blocco lo spam

en: Changes Saved
it: Modifiche Salvate

en: Photo Albums -> Moderate Comment
it: Album Foto -> Modera Commento

en: Photo Albums -> Comment admin
it: Album Foto -> Amministra Commento

en: <h3>The Comment system is not activated</h3><p>To activate: check Table II item 18 on the <b>Photo Albums -> Settings</b> screen and press <b>Save Changes</b>
it: <h3>Il sistema dei commenti non è attivato</h3><p>Per attivare: controlla la Tabella II voce 18 sulla schermata <b>Album Foto -> Impostazioni</b> e premere <b>Salva Modifiche</b>

en: Total:
it: Totale:

en: Approved:
it: Approvato:

en: Pending:
it: Attesa:

en: Auto deleted spam:
it: Auto rimuovi spam:

en: Linkpage:
it: Link a pagina:

en: --- Please select a page ---
it: --- Per favore seleziona una pagina ---

en: You can see the photo and all its comments on the selected page by clicking on the thumbnail image
it: È possibile vedere la foto e tutti i suoi commenti sulla pagina selezionata facendo clic sulla miniatura dell'immagine

en: Display status:
it: Mostra stato:

en: all
it: tutto

en: pending
it: attesa

en: approved
it: approvato

en: Display order:
it: Ordine di visualizzazione:

en: Bulk action:
it: Azione in blocco:

en: Approve all pending
it: Approva tutti in attesa

en: Move all pending to spam
it: Spota tutti in attesa in spam

en: Delete all spam
it: Rimuovi tutto lo spam

en: Save Settings / Perform bulk action
it: Salva Impostazioni/Eseguire azioni in blocco

en: Photo
it: Foto

en: User
it: Utente

en: Time since
it: Tempo dalla

en: Comment
it: Commento

en: Click to see the fullsize photo and all comments
it: Clicca per vedere la foto a dimensione naturale e tutti i commenti

en: Reply to your comment on photo: %s on %s
it: Risposta al tuo commento sulla foto: %s su %s

en: Reply
it: Rispondi

en: Pending
it: Pendente

en: Approved
it: Approvato

en: Are you sure you want to delete this comment?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo commento?

en: Unable to update comment. Err =
it: Impossibile aggiornare il commento. Err =

en: WPPA+ Comments on Photos
it: Commenti su Foto WPPA+

en: Comments on Photos
it: Commenti sulle Foto

en: wrote
it: scritto

en: Photo not found
it: Foto non trovata

en: Default photo album for
it: Album di foto predefinito per

en: ERROR: Resized or copied image could not be created.
it: ERRORE: Immagine ridimensionata o copiata non può essere creata.

en: ERROR: File %s is not a valid picture file.
it: ERRORE: Il file %s non è un file immagina valido.

en: Based on your server memory limit you should not upload images larger then <strong>%d x %d (%2.1f MP)</strong>
it: Sulla base del limite di memoria del server non si devono caricare immagini più grandi, di <strong>%d x %d (%2.1f MP)</strong>

en: - select an album -
it: - Selezionare un album -

en: --- all ---
it: --- tutto ---

en: --- generic ---
it: --- generico ---

en: --- multiple see below ---
it: --- Multiple vedi sotto ---

en: --- a selection box ---
it: --- Una casella di selezione ---

en: --- separate ---
it: --- separato ---

en: Photo id =
it: Id foto =

en: Value =
it: Valore =

en: Jan
it: Gen

en: May
it: Mag

en: Jun
it: Giu

en: Jul
it: Lug

en: Aug
it: Ago

en: Sep
it: Set

en: Oct
it: Ott

en: Dec
it: Dic

en: n.a.
it: n.d.

en: Not Defined
it: Non definita

en: Manual
it: Manuale

en: Program AE
it: Programma AE

en: Aperture-priority AE
it: A priorità di apertura AE

en: Shutter speed priority AE
it: Priorità della velocità dell'otturatore AE

en: Creative (Slow speed)
it: Creative (bassa velocità)

en: Action (High speed)
it: Azione (ad alta velocità)

en: Portrait
it: Ritratto

en: Landscape
it: Orizzontale

en: Bulb
it: Bulbo

en: Average
it: Medio

en: Center-weighted average
it: Media centrale pesata

en: Multi-spot
it: Multispot

en: Multi-segment
it: Multi-segmento

en: Partial
it: Parziale

en: Other
it: Altro

en: No Flash
it: Senza flash

en: Fired
it: Infuocato

en: Fired, Return not detected
it: Infuocato, Rientro non rilevato

en: Fired, Return detected
it: Infuocato, Rientro rilevato

en: On, Did not fire
it: On, non infuocato

en: On, Fired
it: On, Infuocato

en: On, Return not detected
it: On, Rientro non rilevato

en: On, Return detected
it: On, Rientro rilevato

en: Off, Did not fire
it: Off, non infuocato

en: Off, Did not fire, Return not detected
it: Off, non infuocato, Rientro non rilevato

en: Auto, Did not fire
it: Auto, non infuocato

en: Auto, Fired
it: Auto, infuocato

en: Auto, Fired, Return not detected
it: Auto, Infuocato, Rientro non rilevato

en: Auto, Fired, Return detected
it: Auto, Infuocato, Rientro rilevato

en: No flash function
it: No funzione flash

en: Off, No flash function
it: Off, No funzione flash

en: Fired, Red-eye reduction
it: Infuocato, riduzione occhi-rossi

en: Fired, Red-eye reduction, Return not detected
it: Infuocato, riduzione occhi-rossi, Rientro non rilevato

en: Fired, Red-eye reduction, Return detected
it: Infuocato, riduzione occhi-rossi, Rientro rilevato

en: On, Red-eye reduction
it: On, riduzione occhi-rossi

en: Red-eye reduction, Return not detected
it: riduzione occhi-rossi, Rientro non rilevato

en: On, Red-eye reduction, Return detected
it: Su, riduzione occhi-rossi, Rientro non rilevato

en: Off, Red-eye reduction
it: Off, riduzione occhi-rossi

en: Auto, Did not fire, Red-eye reduction
it: Auto, non è scattato, riduzione occhi rossi

en: Auto, Fired, Red-eye reduction
it: Auto, Infiammato, riduzione occhi rossi

en: Auto, Fired, Red-eye reduction, Return not detected
it: Auto, Infiammato, riduzione occhi rossi, Rientro non rilevato

en: Auto, Fired, Red-eye reduction, Return detected
it: Auto, Infiammato, riduzione occhi rossi, Rientro rilevato

en: Photos will be exported to: <b>%s</b>.
it: Le foto saranno esportate in: <b>%s</b>.

en: Export photos from album <span style="font-size:12px;">(Including Album information)</span>:
it: Le foto esportate dall'album <span style="font-size:12px;">(Incluse informazioni Album)</span>:

en: Export
it: Esporta

en: Exporting...<br/>
it: Esportazione...<br/>

en: ok, <br/>Filling
it: ok, <br/>caricato

en: failed<br/>
it: fallito<br/>

en: Can export albums and photos, but cannot make a zipfile. Your php version is < 5.2.7.
it: Può esportare album e foto, ma non può fare un file zip. La tua versione php è < di 5.2.7.

en: Can export albums and photos, but cannot make a zipfile. Your php version does not support ZipArchive.
it: Può esportare album e foto, ma non può fare un file zip. La ta versione non supporta gli archivi Zip.

en: <br/>Processing album
it: <br/>Elaborazione album

en: done.
it: fatto.

en: photos processed.
it: foto processate.

en: <br/>Done export albums.
it: <br/>Esportazione album fatta.

en: Nothing to export
it: Niente da esportare

en: <br/>Closing zip.
it: <br/>Chiusura zip.

en: <br/>Deleting temp files.
it: <br/>Cancellazione file temporanei.

en: <br/>Done!
it: <br/>Fatto!

en: Cannot write to file %s.
it: Impossibile scrivere sul file %s.

en: Could not open album output file.
it: Impossibile aprire il file di output dell'album.

en: Could not read album data.
it: Impossibile leggere i dati dell'album.

en: Could not open photo output file.
it: Impossibile aprire il file di output della foto.

en: Could not read photo data.
it: Impossibile leggere i dati della foto.

en: WPPA+ Featured Photos
it: Foto in primo piano WPPA+

en: Featured Photos
it: Foto in primo piano

en: View the featured photos
it: Mostra le foto in primo piano

en: No related photos found.
it: Nessuna foto correlata trovata.

en: There are %s albums found. Only the first %s will be shown. Please refine your search criteria.
it: Trovati %s album. Solo le prime %s saranno visualizzate. Per favore affinate la ricerca.ie cercate anche per data.

en: Are you sure you want to remove this photo?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questa foto?

en: Comment edited
it: Il commento è stato modificato

en: Photo comment
it: Commento foto

en: Comment on photo:
it: Commento su foto:

en: wrote on photo
it: scritto su foto

en: Moderate comment admin
it: commento amministratore moderato

en: Moderate manage photo
it: Gestisci foto moderate

en: You receive this email as you are assigned to moderate
it: Si riceve questa email poichè autorizzati a moderare

en: You receive this email as administrator of the site
it: Si riceve questa email poichè amministratori del sito

en: You receive this email as uploader of the photo
it: Si riceve questa email come caricatore della foto

en: You receive this email as owner of the album
it: Si riceve questa email come proprietario dell'album

en: You receive this email because you commented this photo earlier.
it: Si riceve questa email perchè hai commentato questa foto in precedenza.

en: Comment added
it: Il commento è stato aggiunto

en: Sorry, you gave a wrong answer.\n\nPlease try again to solve the computation.
it: Ci dispiace, hai dato una risposta sbagliata.\n\nRiprova di risolvere il calcolo.

en: Could not process comment.\nProbably timed out.
it: Il commento non può essere processato.\nProbabilmente il tempo è scaduto.

en: A video can not be printed or downloaded
it: Un video non può essere stampato o scaricato

en: ERROR: Illegal attempt to enter a rating.
it: ERRORE: Tentativo illegale di inserire in un voto.

en: ERROR: Illegal attempt to enter a comment.
it: ERRORE: Tentativo illegale di inserire in un commento.

en: ERROR: Illegal attempt to create an album.
it: ERRORE: Tentativo illegale di creare un album.

en: Wrong captcha, please try again
it: Captcha errato, riprovare

en: Album #%s created
it: Album #%s creato

en: Could not create album
it: Impossibile creare album

en: ERROR: Illegal attempt to upload a file.
it: ERRORE : Tentativo illegale di caricare un file.

en: Photo upload
it: Caricamento foto

en: %d photo successfully uploaded | %d photos successfully uploaded
it[0]: %d foto caricate con successo
it[1]: %d foto caricate con successo

en: %s points added
it: %s punti aggiunti

en: Upload failed
it: Caricamento fallito

en: %d upload failed | %d uploads failed
it[0]: %d caricamento fallito
it[1]: %d caricamenti falliti

en: Error during upload
it: Si è verificato un errore durante il caricamento

en: Uploaded file is not an image
it: Il file caricato non è una immagine

en: Only gif, jpg and png image files are supported. Returned filetype = %d.
it: Solo file di immagini gif, jpg e png sono supportati. Tipo file ritornato = %d.

en: Uploaded file is larger than the allowed maximum of %d x %d pixels.
it: Il file caricato è più grande del massimo consentito di %d x %d pixel.

en: Uploaded file %s already exists in this album.
it: Il file %s caricato esiste già in questo album.

en: The image is too big. Max photo size: %d x %d (%2.1f MegaPixel)
it: L'immagine è troppo grande. Dimensione massima foto: %d x %d (%2.1f MegaPixel)

en: Could not insert photo into db.
it: Impossibile inserire foto nel db.

en: New photo uploaded: %s
it: Nuova foto caricata :%s

en: User %1$s uploaded photo %2$s into album %3$s
it: L'utente %1$s ha caricato %2$s foto dentro l'album %3$s

en: This upload requires moderation
it: Questo caricamento richiede una moderazione.

en: Details:
it: Dettagli:

en: Manage photo
it: Gestisci foto

en: You can upload after
it: Puoi caricare dopo

en: Download
it: Scaricare

en: Zoom in
it: Zoom avanti

en: WPPA+ General purpose widget
it: Widge per scopi Generali WPPA+

en: WPPA+ Text
it: Testo WPPA+

en: Enter the content just like a normal text widget. This widget will interprete [wppa] shortcodes.
it: Inserire il contenuto, proprio come un widget di testo normale. Questo widget interpeterà gli shotcode [wppa].

en: Don't forget size="%s"
it: Non dimenticare size="%s"

en: Automatically add paragraphs
it: Aggiungi automaticamente paragrafi

en: Show to logged in users only
it: Mostra solo agli utenti registrati

en: Help and Information
it: Aiuto e Informazioni

en: Plugin Description
it: Descrizione plugin

en: This plugin is designed to easily manage and display your photo albums within your WordPress site.
it: Questo plugin è progettato per gestire  visualizzare in modo semplice gli album di foto all'interno del vostro sito WordPress.

en: Features:
it: Funzionalità:

en: You can create various albums that contain photos as well as sub albums at the same time.
it: È possibile creare album che contengono sia foto sia sotto-album

en: There is no limitation to the number of albums and photos.
it: Non ci sono limiti al numero di album e fotografie

en: There is no limitation to the nesting depth of sub-albums.
it: Non c'è limite ai livelli di sotto-album che si possono creare

en: You have full control over the display sizes of the photos.
it: Sei tu a decidere il formato in cui saranno visualizzate le foto

en: You can specify the way the albums are ordered.
it: È possibile specificare il modo in cui gli album sono ordinati.

en: You can specify the way the photos are ordered within the albums, both on a system-wide as well as an per album basis.
it: È possibile specificare il modo in cui le foto sono ordinate all'interno degli album, sia a livello di sistema, così come una base per l'album.

en: The visitor of your site can run a slideshow from the photos in an album by a single mouseclick.
it: Gli utenti del tuo sito possono avviare la proiezione delle immagini di un album con un click del mouse

en: The visitor can see an overview of thumbnail images of the photos in album.
it: Il visitatore può visualizzare una panoramica di immagini in miniatura delle foto dell'album.

en: The visitor can browse through the photos in each album you decide to publish.
it: Il visitatore può sfogliare le foto in ogni album che si decide di pubblicare.

en: You can add a Sidebar Widget that displays a photo which can be changed every hour, day or week.
it: È possibile aggiungere un widget per la barra laterale che visualizza una foto che può essere cambiata ogni ora, giorno o settimana.

en: You can add a Sidebar Search Widget, a Tagcloud widget and many others. See the WP Widgets admin page.
it: È possibile aggiungere un widget di ricerca per la barra laterale, un Tagcloud widget e molti altri. Vedere la pagina di amministrazione Widget di WP.

en: Plugin Admin Features
it: Funzionalità Amministrazione Plugin

en: You can find the plugin admin section under Menu Photo Albums on the admin screen.
it: È possibile trovare la sezione di amministrazione plugin in Menu Album Foto sulla schermata di amministrazione.

en: The following submenus exist.
it: Il seguente sottomenu esiste.

en: Photo Albums: Create and manage Albums.
it: Album Foto: Crea e gestisci Album.

en: Upload photos: To upload photos to an album you created.
it: Carica Foto: Per caricare foto su un album creato.

en: Import photos: To bulk import photos that have been uploaded by an ftp program.
it: Importa foto: Per importare in massa foto che sono state caricate tramite un programma ftp.

en: Settings: To control the various settings to customize your needs.
it: Impostazioni: Per controllare le varie impostazioni per personalizzare le vostre esigenze.

en: Photo of the Day: To specify the behaviour for an optional potd sidebar widget.
it: Foto del Giorno: Per specificare il comportamento di un widget potd opzionale per le barre leaterali.

en: Comments: The comments on photos management admin page.
it: Commenti: La pagina di amministrazione per la gestione dei commenti sulle foto.

en: Help & Info: The screen you are watching now.
it: Aiuto & Info: La schermata che si sta guardando adesso.

en: Installation
it: Installazione

en: You can install the plugin via the standard WP plugins admin page.
it: È possibile installare il plugin tramite la pagina standard di amministazione plugin di WP.

en: If you want to do it manually, follow the next steps:
it: Se si desidera farlo manualmente, seguire i passi successivi:

en: Unzip and upload the wppa plugin folder to
it: Decomprimere e caricare la cartella wppa del plugin a

en: Make sure that the folder
it: Assicurarsi che la cartella

en: exists and is writable by the server (CHMOD 755)
it: esista e sia scrivibile dal server (CHMOD 755)

en: Activate the plugin in WP Admin -> Plugins.
it: Attivare il plguin in Amministrazione WP -> Plugin

en: Upgrading WP Photo Album Plus
it: Aggiornamento WP Photo Album Plus

en: When upgrading WP Photo Album Plus be aware of:
it: Durante l'aggiornamento di WP Photo Album Plus fate attenzione a:

en: The revision number consists of 3 parts, Major, minor and fix revision. The current version is:
it: Il numero di revisione consiste di 3 parti, Maggiore, minore e revisione di correzione. Ia corrente versione è:

en: When an update implies a major or minor version change and you have copied wppa-theme.php or wppa-style.css to your themes directory, you will have to remove them and make new copies and/or alterations if that should still be needed.
it: Quando un aggiornamento implica un maggiore o minore cambiamento di versione e avete copiato wppa-theme.php o wppa-style.css nella directory temi, si dovrà rimuoverli e fare nuove copie e/o alterazioni se ne avrete ancora bisogno.

en: You will get a one-time reminder after upgrading, the first time you open a wppa admin page.
it: Si otterrà un promemoria dopo l'aggiornamento, la prima volta che si apre una pagina di amministrazione wppa.

en: How to start
it: Come iniziare

en: Install WP Photo Album Plus as described above under "Installation".
it: Installare WP Photo Album Plus come descritto alla voce "Installazione".

en: Create at least two albums in the "Photo Albums" tab. Leave "Parent" at "--- none ---".
it: Creare almeno due album nella scheda "Album Foto" .Lasciare " Genitore" a " --- nessuno ---".

en: In the uploads tab, you can now upload you photots. Upload at least 2 photos to each album. Make sure the photos you are uploading are of reasonable size (say up to 1024x768 pixels).
it: Nella scheda caricamenti, è ora possibile caricare foto. Carica almeno 2 foto per ogni album. Assicurarsi che le foto che si sta caricando sono di dimensioni ragionevoli (diciamo fino a 1024x768 pixel).

en: Create a new WP Page, name it something like "Photo Gallery" and put in the content:
it: Creare una nuovo Pagina WP, nominandola con qualcosa come "Galleria Foto" e inserisci nel contenuto:

en: Publish the page, and view the page from your WP site.
it: Pubblica la pagina, e visualizza la pagina dal tuo sito WP.

en: Now, go playing with the settings in the "Settings" panel, discover all the configurable options and watch what is happening when you re-open the "Photo Gallery" page.
it: Ora, andare a giocare con le impostazioni nell pannello "Impostazioni", scoprire tutte le opzioni configurabili e guardare quello che sta succedendo quando si ri-apre la pagina "Galleria Foto".

en: If you want a "Photo of the day" sidebar widget you can use an album for that purpose. See all the options in the "Photo of the day" submenu.
it: Se si desiera un widget "Foto del giorno" nella barra laterale puoi usare un album a questo scopo. Vedere tutte le opzioni nel sottomenu "Foto degl giorno".

en: Creating a Photo Album Page or a Post with photos - Advanced
it: Creazione di un pagina Album Foto o Post con le foto - Avanzato

en: Create a page like you normally would in WordPress, using the "Default Template". In my example, give it the page title of "Photo Gallery". In the Page Content section add the following code:
it: Creare una pagina come si farebbe normalmente in WordPress, usando il "Template Predefinito". Nel mio esempio, assegno "Garlleria Foto" al titolo della pagina. Nella sezione Contenuto Pagina aggiungere il seguente codice:

en: This will result in a gallery of all Albums that have their parent set to "--- none ---".
it: Questo si tradurrà in una galleria di tutti gli album che hanno loro genitore impostato su "--- nessuno ---" .

en: If you want to display a single album - say album number 19 - in a WP page or WP post (they act exactly the same), modify the shortcode like this:
it: Se si desidera visualizzare un singolo album - ad esempio l'album numero 19 - in una pagina WP o post WP (si comportano esattamente lo stesso), modificare lo shortcode in questo modo:

en: This will result in the display of the <b>contents</b> of album nr 19.
it: Ciò comporterà la visualizzazione dei <b>contenuti</b> dell'album nr 19.

en: If you want to display the <b>cover</b> of the album, i.e. like one of the albums in the "Photo Gallery" as used above, use a schortcode like this:
it: Se si desidera visualizzare la <b>copertina</b> dell'album, cioè come uno degli album nella "Galleria fotografica", come utilizzato in precedenza, utilizzare uno schortcode come quest :

en: If you want to display the <b>slideshow</b> directly, use:
it: Se si desidera visualizzare direttamente la <b>presenazione</b>, usare:

en: You can add a third argument if you want the photos to be displayed at a different size than normal. You can "overrule" the "Full size" setting by adding the line (for e.g. 300px):
it: È possibile aggiungere un terzo argomento, se si desidera che le foto da visualizzare abbia una dimensione diversa rispetto al normale . È possibile "annullare" l'impostazione "grandezza naturale" aggiungendo la riga (per esempio 300px) :

en: The shortcode may be used more than once in a single page or post.
it: Lo shortcode può essere utilizzato più di una volta in una singola pagina o post.

en: For more information see <a href="http://wppa.opajaap.nl/shortcode-reference/" >the documentation</a>
it: Per maggiori informazioni vedere <a href="http://wppa.opajaap.nl/shortcode-reference/" >la documentazione</a>

en: You can also create a custom page template by dropping the following code into a page template:
it: È inoltre possibile creare un template di pagina personalizzato inserento il seguente codice in un template di pagina:

en: If you want to display the <b>contents</b> of a single album in the template - say album number 19 - the code would be:
it: Se si desidera visualizzare i <b>contenuti</b> di un singolo nel template - ad esempio l'album number 19 - il codice dovrebbe essere:

en: If you want the <b>cover</b> to be displayed instead, use the following code:
it: Se si desidera invece che sia la <b>copertina</b> ad essere visualizza, usare il seguente codice:

en: And to display the <b>slideshow</b> it would be:
it: E per mostrare la <b>presentazione</b> dovrebbe essere:

en: If you want to specify a size, add another argument:
it: Se si desidera specificare una dimensione, aggiungere un altro argomento:

en: In order to work properly, the wppa_albums() tag needs to be within the <a href="http://codex.wordpress.org/The_Loop" target="_blank">WordPress loop</a>.
it: Per poter funzionare correttamente, il tag wppa_albums() deve essere all'interno del <a href="http://codex.wordpress.org/The_Loop" target="_blank">ciclo WordPress</a>.

en: For more information on creating custom page templates, click
it: Per ulteriori informazioni sulla creazione di template di pagina personalizzati, fare clic

en: here
it: qui

en: Facts to remember
it: I fatti da ricordare

en: You can remove the plugin and re-install the latest version always. This will not affect your photos or albums.
it: È sempre possibile rimuovere il plugin e re installare l'ultima versione. Ciò non influirà le tue foto o gli album.

en: If you go back in version no, run the Setup procedure in <b>Table VIII-A1</b> of the Photo Albums->Settings admin page.
it: Se si va indietro nel numero di versione, eseguire la procedura di installazione in <b>Tabella VIII-A1</b> dela pagina di amministazione in Album Foto -> Impostazioni.

en: Plugin Support And Feature Request
it: Supporto Plugin E Richiesta Funzionalità

en: If you've read over this readme carefully and are still having issues, if you've discovered a bug,
it: Se avete letto su questo readme attentamente e continui ad avere problemi, se hai scoperto un bug,

en: or have a feature request, please check the <a href="http://wordpress.org/tags/wp-photo-album-plus">forum</a> for this plugin and/or leave a question there.
it: o hai una richiesta di funzionalità, si prega di consultare il <a href="http://wordpress.org/tags/wp-photo-album-plus">forum</a> per questo plug-in e/o lasciare una domanda lì.

en: For hot fixes check the <a href="http://plugins.trac.wordpress.org/log/wp-photo-album-plus/">development log</a> for this plugin.
it: Per hot fix controllare il <a href="http://plugins.trac.wordpress.org/log/wp-photo-album-plus/">log di sviluppo</a> per questo plugin.

en: You may also visit the <a href="http://wppa.opajaap.nl/" target="_blank">WPPA+ Docs & Demos site</a> that also contains the <a href="http://wppa.opajaap.nl/?page_id=39" target="_blank">WPPA+ Tutorial</a>.
it: Si può anche visitare il <a href="http://wppa.opajaap.nl/" target="_blank">sito WPPA+ Documentazione & Demo</a> che contiene anche il <a href="http://wppa.opajaap.nl/?page_id=39" target="_blank">Tutorial WPPA+</a>.

en: If you love this plugin, I would appreciate a donation, either in <a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_donations&business=OpaJaap@OpaJaap.nl&item_name=WP-Photo-Album-Plus&item_number=Support-Open-Source&currency_code=USD&lc=US">USD</a> or in <a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_donations&business=OpaJaap@OpaJaap.nl&item_name=WP-Photo-Album-Plus&item_number=Support-Open-Source&currency_code=EUR&lc=US">EURO</a>.
it: Se amate questo plugin, Gradirei una donazione, sia in <a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_donations&business=OpaJaap@OpaJaap.nl&item_name=WP-Photo-Album-Plus&item_number=Support-Open-Source&currency_code=USD&lc=US">USD</a> o in <a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_donations&business=OpaJaap@OpaJaap.nl&item_name=WP-Photo-Album-Plus&item_number=Support-Open-Source&currency_code=EUR&lc=US">EURO</a>.

en: About and credits
it: Informazioni e crediti

en: WP Photo Album Plus is extended with many new features and is maintained by J.N. Breetvelt, a.k.a. (<a href="http://www.opajaap.nl/">OpaJaap</a>)
it: WP Photo Album Plus è esteso con molte nuove caratteristiche ed è mantenuto da J.N. Breetvelt, a.k.a. (<a href="http://www.opajaap.nl/">OpaJaap</a>)

en: Thanx to R.J. Kaplan for WP Photo Album 1.5.1.
it: Grazie a  R.J. Kaplan per WP Photo Album 1.5.1.

en: Thanx to E.S. Rosenberg for programming tips on security issues.
it: Grazie a E.S. Rosenberg per suggerimenti di programmazione su questioni di sicurezza.

en: Thanx to Pavel &#352;orejs for the Numbar code.
it: Grazie a Pavel &#352;orejs per il codice Numerico.

en: Thanx to the users who reported bugs and asked for enhancements. Without them WPPA should not have been what it is now!
it: Grazie a tutti gli utenti che hanno segnalato bug e chiesto miglioramenti. Senza di loro WPPA non avrebbe potuto essere quello che è adesso!

en: Licence
it: Licenza

en: WP Photo Album is released under the
it: WP Photo Album è rislasciato sotto

en: licence.
it: licenza.

en: Gold medal
it: Medaglia d'oro

en: Gold
it: Oro

en: Silver medal
it: Medaglia d'argento

en: Silver
it: Argento

en: Bronze medal
it: Medaglia di bronzo

en: Bronze
it: Bronzo

en: none
it: niente

en: unknown
it: sconosciuto

en: --- deleted ---
it: --- eliminato ---

en: All Albums
it: Tutti album

en: WPPA+ Last Ten Uploaded Photos
it: WPPA+ Ultime Deici Foto Caricate

en: Last Ten Photos
it: Ultime Dieci Foto

en: Last Ten Uploaded Photos
it: Ultime dieci foto caricate

en: View the most recent uploaded photos
it: Mostra le foto più recentemente caricate

en: Select --- multiple see below --- in the Album selection box. Then enter album numbers seperated by commas
it: Selezionare --- multipla vedi sotto --- nella casella di selezione dell'album. Quindi, immettere i numeri album separati da virgole

en: Display:
it: Mostra:

en: thumbnail images
it: immagini miniature

en: photo names
it: nomi foto

en: Show time since:
it: Mostra ora da:

en: App
it: Approva

en: Mod
it: Modifica

en: Del
it: Elimina

en: Are you sure you want to publish this photo?
it: Sei sicuro di voler pubblicare questa foto?

en: Approve
it: Approva

en: Moderate
it: Modera

en: PhotoAdmin
it: FotoAdmin

en: CommentAdmin
it: CommentoAdmin

en: Are you sure you want to publish this comment?
it: Sei sicuro di voler pubblicare questo commento?

en: Are you sure you want to remove this comment?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo commento?

en: Scheduled for %s
it: Previsto per %s

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Succ.

en: View thumbnails
it: Visualizza miniature

en: You can run only one maintenance procedure at a time
it: È possibile eseguire solo una procedura di manutenzione alla volta

en: Error
it: Errore

en: Orphan photos
it: Foto orfane

en: This album contains refound lost photos
it: Questo album contiene foto perse ritrovate

en: Required
it: Obbligatorio

en: There are no index items.
it: Non ci sono elementi di indice.

en: There are no error log messages
it: Non ci sono messaggi di log di errore

en: There are no ratings
it: Non ci sono valutazioni

en: There are no active sessions
it: Non ci sono sessioni attive

en: WPPA+ Photo Tags
it: Tag Foto WPPA+

en: Photo Tags Filter
it: Filtro Tag Foto

en: No of columns:
it: Num di colonne:

en: Select multiple tags or --- all ---:
it: Selezionare tag multipli o --- tutto ---

en: Press f for fullscreen.
it: Premere f per fullscreen.

en: Keys: f = next mode; q,x = exit; p = previous, n = next, s = start/stop, d = dismiss this notice.
it: Tasti: f = modalità successiva; q,x = esci; p = precedente, n = successiva, s = avvia/ferma, d = rimuovere questa notifica.

en: Keys: f = next mode; q,x = exit; d = dismiss this notice.
it: Tasti: f = modalità successiva; q,x = esci; d = rimuovere questa notifica.

en: Start
it: Avvio

en: Slower
it: + lento

en: Faster
it: + veloce

en: of
it: di

en: Previous photo
it: Foto precedente

en: Next photo
it: Foto successiva

en: Prev.
it: Prec.

en: Average&nbsp;rating
it: Voto&nbsp;medio

en: My&nbsp;rating
it: Mio&nbsp;voto

en: Avg.
it: Media

en: Mine
it: Il mio

en: You marked this image as inappropriate.
it: Hai contrassegnato questa immagine come inadeguata.

en: including mine
it: incluso il mio

en: Please enter your name
it: Inserisci il tuo nome

en: Please enter a valid email address
it: Inserisci un indirizzo email valido

en: Please enter a comment
it: Inserisci un commento

en: Double click to start/stop slideshow running
it: Doppio click per avvio/stop riproduzione slideshow

en: Edit photos
it: Modifica foto

en: Moderate photos
it: Moderare foto

en: You do not have the rights to do this
it: Non disponi dei permessi per fare questo

en: This photo is no longer awaiting moderation.
it: Questa foto non è più in attesa di moderazione.

en: There are no photos awaiting moderation at this time.
it: Non ci sono foto in attesa di moderazione in questo momento.

en: Manage all photos by timestamp
it: Gestisci tutte le foto tramite timestamp

en: Photo %s has been removed.
it: Foto %s è stata rimossa.

en: No photos matching your search criteria.
it: Nessuna foto corrispondere ai tuoi criteria di ricerca.

en: No photos yet in this album.
it: Nessun foto ancora in questo album.

en: top - left
it: sopra - sinistra

en: top - center
it: sopra - centro

en: top - right
it: sopra - destra

en: center - left
it: centro - sinistra

en: center - center
it: centro - centro

en: center - right
it: centro - destra

en: bottom - left
it: sotto - sinistra

en: bottom - center
it: sotto - centro

en: bottom - right
it: sotto - destra

en: Preview:
it: Anteprima:

en: Rotate
it: Ruota

en: Are you sure you want to rotate this photo left?
it: Sei sicuro di voler ruotare questa foto a sinistra?

en: Are you sure you want to rotate this photo 180&deg;?
it: Sei sicuro di voler ruotare questa foto di 180&deg;?

en: Are you sure you want to rotate this photo right?
it: Sei sicuro di voler ruotare questa foto a destra?

en: If it says 'Photo rotated', the photo is rotated.
it: Se esso dice 'Foto ruotata', la foto è ruotata.

en: If it says 'Photo rotated', the photo is rotated. %s the page.
it: Se esso dice 'Foto ruotata', la foto è ruotata. %s la pagina

en: Preview fullsize video
it: Anteprima video a tutto schermo

en: Preview fullsize photo
it: Anteprima foto a tutto schermo

en: Audio disabled
it: Audio disabilitato

en: Upload:
it: Carica:

en: local time
it: ora locale

en: By:
it: Di:

en: Rating:
it: Valutazione:

en: Entries:
it: Voci:

en: Mean value:
it: Valore medio:

en: Disliked by %d visitors
it: Non mi piace da %d visitatori

en: %d pending votes.
it: %d voti pendenti.

en: Views
it: Visualizzazioni

en: Photo sort order #:
it: Ordine foto #:

en: Are you sure you want to move this photo?
it: Sei sicuro di voler spostare questa foto?

en: Please select an album to move the photo to first.
it: Si prega di selezionare un album per spostare la foto di prima.

en: Move photo to
it: Spostare foto a

en: Are you sure you want to copy this photo?
it: Sei sicuro di voler copiare questa foto?

en: Please select an album to copy the photo to first.
it: Si prega di selezionare un album per copiare la foto di prima.

en: Copy photo to
it: Copia foto a

en: Are you sure you want to delete this photo?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questa foto?

en: Delete photo
it: Rimuovi foto

en: Autopage Permalink:
it: Permalink autopaginazione:

en: Same tab
it: Stessa scheda

en: New tab
it: Nuova scheda

en: Link title:
it: Link titolo:

en: If you want this link to be used, check 'PS Overrule' checkbox in table VI.
it: Se si vuole che questo link sia usato, controllare la casella ' Annulla PS'' nella tabella VI.

en: HTML Alt attribute:
it: Attributo HTML Alt:

en: Filename:
it: Nome file:

en: Update file
it: Aggiornamento file

en: Upload
it: Caricare

en: Video size:
it: Dimensione video:

en: Width:
it: Larghezza:

en: pix, (0=default:%s)
it: pix, (0=predefinito:%s)

en: Height:
it: Altezza:

en: Formats:
it: Formati:

en: Filesize:
it: Dimensione file:

en: Photo sizes:
it: Dimensioni foto:

en: Source file:
it: File sorgente:

en: Remake display file and thumbnail file
it: Rifai file visualizzazione e file miniature

en: Remake files
it: Rifai file

en: Unavailable
it: Non disponbile

en: Display file:
it: File visualizzazione:

en: Thumbnail file:
it: File miniatura:

en: Remake thumbnail file
it: Rifai file miniatura

en: Remake
it: Rifai

en: no stereo image or ready anaglyph
it: nessuna immagine stereo o anaglifo pronto

en: Left - right stereo image
it: Immagine stero sinistra - destra

en: Right - left stereo image
it: Immagine stereo destra - sinista

en: Images:
it: Immagini:

en: Location:
it: Luogo:

en: Refresh the page after changing to see the degrees being updated
it: Aggiornare la pagina dopo aver cambiato per vedere i livelli in fase di aggiornamento

en: Photoname:
it: Nome foto:

en: Update Photo name
it: Aggiorna nome Foto

en: Update Photo description
it: Aggiorna descrizione Foto

en: Tags:
it: Tag:

en: Separate tags with commas.
it: Separare i tag con virgole.

en: No tags yet
it: Nessun tag ancora

en: Status:
it: Stato:

en: Publish
it: Pubblica

en: Featured
it: In primo piano

en: Scheduled
it: Programmato

en: Private
it: Privato

en: Note: Featured photos should have a descriptive name; a name a search engine will look for!
it: Nota: Le foto in primo piano dovrebbero avere un nome descrittivo; un nome che i motori di ricerca cercheranno.

en: Apply watermark
it: Applica watermark

en: Are you sure? Once applied it can not be removed!
it: Sei sicuro? Una volta applicato non può essere rimosso!

en: And I do not know if there is already a watermark on this photo
it: E non so se c'è già una watermark su questa foto

en: Pages:
it: Pagine:

en: Edit
it: Modifica

en: Warning. No page defined for search results!
it: Attenzione. Nessuna pagina definita per i risultati della ricerca!

en: Search
it: Cerca

en: Search Results for: %s
it: Risultati della ricerca per: %s

en: Nothing Found
it: Non è stato trovato nulla

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
it: Ci dispiace, ma nulla corrisponde ai tuoi criteri di ricerca. Riprova con alcune parole chiave diverse.

en: No photos found matching your search criteria.
it: Nessuna foto trovata corrisponde alle caratteristiche richieste.

en: No albums found matching your search criteria.
it: Nessun album trovato corrispondenti criteri di ricerca.

en: No albums or photos found matching your search criteria.
it: Nessun album o foto corrispondente ai criteri di ricerca.

en: Settings successfully backed up
it: Backup impostazioni effettauto con successo

en: Unable to backup settings
it: Impossibile effettuare backup impostazioni

en: Error writing to settings backup file
it: Errore durante la scrittura del file di backup delle impostazioni

en: Settings file not found
it: File impostazioni non trovato

en: Please supply a numeric value greater than or equal to
it: Si prega di fornire un valore numerico maggiore di o uguale a

en: for
it: per

en: and less than or equal to
it: a minore di o uguale a

en: --- public ---
it: --- pubblico ---

en: --- My depot ---
it: --- Mio archivio ---

en: --- Ngg Galleries ---
it: --- Gallerie Ngg ---

en: File %s is of an unsupported filetype and has been removed.
it: Il fie %s è un tipo di file non supportato ed è stato rimosso.

en: Unexpected error:
it: Errore inaspettato:

en: Missing database table:
it: Tabella database mancante:

en: Missing directory:
it: Directory mancante:

en: Directory is not writable:
it: La directory non è scrivibile:

en: Directory is not readable:
it: La directory non è leggibile:

en: Please de-activate and re-activate the plugin. If this problem persists, ask your administrator.
it: Si prega di disattivare e riattivare il plugin. Se il problema persiste, chiedere al tuo ammistratore.

en: Prev page
it: Pagina precedente

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Album %s is full
it: Album %s è pieno

en: Photo %s already exists in album number %s. Removed from depot.
it: La foto %s esiste già nell'album numero %s. Rimossa dall'archivio.

en: Photo %s already exists in album number %s.
it: La foto %s esiste già nell'album numero %s.

en: ERROR: Attempt to upload a photo that is too large to process (%s).
it: ERRORE: Tentativo di caricare una foto che è troppo grande da elaborare (%s).

en: Too big
it: Troppo grande

en: WARNING: You are uploading photos that are too small. Photos must be larger than the thumbnail size and larger than the coverphotosize.
it: AVVISO: Si sta caricando foto troppo piccole. Le foto devono essere più grandi delle dimensioni della miniatura e più grandi della dimensione della copertina.

en: Too small
it: Troppo piccola

en: ERROR: Unable to retrieve image size of
it: ERRORE: Impossibile recuperare le dimensioni dell'immagine di

en: Are you sure it is a photo?
it: Sei sicuro che è una foto?

en: No imagesize
it: Nessuna dimensione image

en: Unsupported mime type encountered:
it: Tipo MIME incontrato non supportato:

en: Album not known while trying to add a photo
it: Album non noto durante il tentativo di aggiungere una foto

en: Album %s does not exist or is not accessable while trying to add a photo
it: L'album %s non esiste o non è accessibile durante il tentativo di aggiungere una foto

en: Could not insert photo.
it: Impossibile inserire la foto.

en: ERROR: Unknown file or album.
it: ERRORE: File o album sconosciuto.

en: Photo&thinsp;Albums
it: Album&thinsp;Foto

en: Upload Photos
it: Carica Foto

en: Edit Photos
it: Modificare Foto

en: Import Photos
it: Importa Foto

en: Moderate Photos
it: Foto di moderata

en: Export Photos
it: Export Foto

en: Settings
it: Impostazioni

en: Photo of the day Widget
it: Widget Foto del giorno

en: Photo of the day
it: Foto del giorno

en: Manage comments
it: Gestisci commenti

en: Comments
it: Commenti

en: Help &amp; Info
it: Aiuto &amp; Info

en: Uploading is temporary diabled for you
it: Il caricamento è temporaneamente disabiliato per te

en: Editing is temporary diabled for you
it: La modifica è temporaneamente disabilitata per te

en: Importing is temporary diabled for you
it: L'importazione è temporaneamente disabilitata per te

en: Import
it: Importa

en: Update
it: Aggiorna

en: Help & Info
it: Aiuto & Info

en: Docs & Demos
it: Documenti & demo

en: Photo Albums
it: Album fotografici

en: All modifications are instantly updated on the server. The <b style="color:#070" >Remark</b> field keeps you informed on the actions taken at the background.
it: Tutte le modifiche vengono immediatamente aggiornate sul server. Il campo di <b style="color:#070">osservazione</b> ti tiene informato sulle azioni intraprese in background.

en: Exit & Refresh
it: Uscita & Refresh

en: Security check failure
it: Fallimento controllo di sicurezza

en: You do not have the rights to moderate photos this way
it: Non si dispone dei diritti per moderare le foto in questo modo

en: Failed to update stutus of photo %s
it: Impossibile aggiornare lo stato della foto %s

en: Please refresh the page
it: Aggiorna la pagina

en: Failed to update stutus of comment %s
it: Impossibile aggiornare lo stato del commento %s

en: Photo removed
it: Foto rimossa

en: Comment removed
it: Commento rimosso

en: Could not remove comment
it: Impossibile rimuovere il commento

en: Unexpected error
it: Errore inaspettato

en: This feature is not enabled on this website
it: Questa funzione non è abilitata su questo sito

en: The album is empty
it: L'album è vuoto

en: Unable to create zip archive
it: Impossibile creare l'archivio zip

en: Unable to create zip archive. code = %s
it: Impossibile creare archivio zip. codice = %s

en: Only %s out of %s photos could be added to the zipfile
it: Solo %s di %s foto potrebbe essere aggiunto al file zip

en: Unknown source of request
it: Richiesta da fonte sconosciuta

en: Empty filename
it: Nome file vuoto

en: Unable to create tempdir
it:  Impossibile creare tempdir

en: Unknown type
it: Tipo sconosciuto

en: The photo does no longer exist
it: La foto non esiste più

en: An error occurred while processing you rating request.
it: Si è verificato un errore durante l'elaborazione di una richiesta di valutazione.

en: Maybe you opened the page too long ago to recognize you.
it: Forse è stata aperta una pagina data fa per riconoscerti.

en: You may refresh the page and try again.
it: Si può aggiornare la pagina e riprovare.

en: Althoug an error occurred while processing your rating, your vote has been registered.
it: Nonostante si è verificato un errore durante l'elaborazione della valutazione, il vostro voto è stato registrato.

en: However, this may not be reflected in the current pageview
it: Tuttavia, questo non può essere riflesso nel visualizzazione della pagina corrente

en: Photo has been removed.
it: La foto è stata rimossa.

en: Sorry, you can not rate your own photos
it: Siamo spiacenti, non è possibile valutare le tue foto

en: Please enter a comment.
it: Si prega di inserire un commento.

en: Security check failure.
it: Fallimento controllo di sicurezza.

en: Photo rated
it: Foto di voto

en: Please explain your vote in a comment.
    Your vote will be discarded if you don't.
    
    After completing your comment,
    you can refresh the page to see
    your vote became effective.
it: Si prega di spiegare il tuo voto in un commento.
    Il tuo voto sarà scartata se non lo fai.
    
    Dopo aver completato il tuo commento,
    you can refresh the page to see
    il tuo voto diventare valido.

en: You do not have the rights to delete a photo
it: Non si dispone dei diritti per rimuovere una foto

en: Photo %s has been deleted
it: La foto %s è stata rimossa

en: You do not have the rights to update album information
it: Non si dispone dei diritti per aggiornare le informazioni album

en: <b>Ratings cleared</b>
it: <b>Valutazioni cancellate</b>

en: No ratings for this photo.
it: Nessuna valutazione per questa foto.

en: An error occurred while clearing ratings
it: Si è verificato un erorre durante la cancellazione delle valutazioni

en: <b>No photos in this album</b>
it: <b>Nessuna foto in questo album</b>

en: <b>Tags set to defaults</b> (reload)
it: <b>Tag impostati a predefiniti</b> (reload)

en: An error occurred while setting tags
it: Si è verificato un errore durante le impostazioni dei tag

en: <b>Tags added width defaults</b> (reload)
it: <b>Tag aggiungi con predefiniti</b> (ricaricare)

en: An error occurred while adding tags
it: Si è verificato un errore durante l'aggiunta dei tag

en: Album name may not be empty.<br />Reset to <b>%s</b>
it: Il nome dell'album non può essere vuoto.<br />Ripristina a <b>%s</b>

en: Name
it: Nome

en: Description
it: Descrizione

en: Unbalanced tags in album description!
it: Tag non bilanciati nella descrizione dell'album!

en: Album order #
it: Ordine album #

en: Cover photo
it: Foto copertina

en: Parent album
it: Album genitore

en: Photo order
it: Ordine foto

en: Use Alt thumbsize
it: Usare Alt thumbsize

en: Cover Type
it: Tipo copertina

en: Link type
it: Tipo link

en: Link to
it: Link a

en: Owner
it: Proprietario

en: User %s does not exist
it: L'utente %s non esiste

en: Upload limit count
it: Conteggio limite di caricamento

en: Upload limit time
it: Tempo limite di caricamento

en: Default tags
it: Tag predefiniti

en: Categories
it: Categorie

en: Sub albums sort order
it: Ordine sotto album

en: Schedule date/time
it: Programma data/ora

en: <b>%s</b> of album %s updated
it: <b>%s</b> dell'album %s aggionato

en: All photos set to scheduled per date
it: Tutte le foto impostate in programma per data

en: An error occurred while trying to update <b>%s</b> of album %s
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di aggiornamento <b>%s</b> dell'album %s

en: Press CTRL+F5 and try again.
it: Premere CTRL+F5 a riprovare.

en: You do not have the rights to update comment status
it: Non si dispone dei diritti per aggiornare lo status commento

en: Status of comment #%s updated
it: Stato del commento #%s aggiornato

en: Error updating status comment #%s
it: Errore di aggiornamento dello stato del commento #%s

en: You do not have the rights to change photos
it: Non si dispone dei diritti per modificare le foto

en: Watermark applied
it: Watermark applicato

en: An error occured while trying to apply a watermark
it: Si è verificato un errore durante il tentantivo di applicare un waterkmark

en: You do not have the rights to update photo information
it: Non si disponde dei diritti di aggiornamento delle informazioni della foto

en: %s updated to %s.
it: %s aggiornato a %s

en: Format error %s. Must be yyyy:mm:dd hh:mm:ss
it: Erorre formato %s. Deve essere yyyy:mm:dd hh:mm:ss

en: Exif date/time updated
it: Data/ora Exif aggiornata

en: Enter a value > -90 and < 90
it: Inserire un valore > -90 e < 90

en: Lattitude updated
it: Latitudine aggiornata

en: Could not update lattitude
it: Impossibile aggiornare la latitudine

en: Enter a value > -180 and < 180
it: Inserire un valore > -180 and < 180

en: Longitude updated
it: Longitudine aggiornata

en: Could not update longitude
it: Impossibile aggiornare la longitudine

en: Photo files remade
it: File foto rifatti

en: Could not remake files
it: Impossibile rifare i file

en: Thumbnail remade
it: Miniature rifatte

en: Could not remake thumbnail
it: Impossibile rifare le miniature

en: left
it: sinistra

en: right
it: destra

en: Photo %s rotated %s
it: Foto %s ruotata %s

en: An error occurred while trying to rotate photo %s
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di rotazione della foto %s

en: A photo with filename %s already exists in album %s.
it: Una foto con nome file %s già presente nell'album %s

en: Photo %s has been moved to album %s (%s)
it: La foto %s è stata spostata nell'album %s (%s)

en: An error occurred while trying to move photo %s
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di spostare la foto %s

en: Photo %s copied to album %s (%s)
it: Foto %s copiata nell'album %s (%s)

en: An error occurred while trying to copy photo %s
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di copiare la foto %s

en: Unbalanced tags in photo description!
it: Tag non bilanciati nella descrizione della foto!

en: Photo order #
it: Foto ordine #

en: User %s does not exists
it: L'utente %s non esiste

en: Link title
it: Link titolo

en: Photo Tags
it: Tag foto

en: Status
it: Stato

en: HTML Alt
it: Alt HTML

en: Video width
it: Larghezza video

en: Please enter an integer value >= 0
it: Si prega di inserire un valore intero >= 0

en: Video height
it: Altezza video

en: <b>%s</b> of video %s updated
it: <b>%s</b> del video %s aggiornato

en: <b>%s</b> of photo %s updated
it: <b>%s</b> della foto %s aggiornata

en: An error occurred while trying to update <b>%s</b> of photo %s
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di aggiornare <b>%s</b> della foto %s

en: <b>Custom field %s</b> of photo %s updated
it: <b>Campo personalizzato %s</b> della foto %s aggiornato

en: <b>Error during upload.</b>
it: <b>Errore durante il caricamento.</b>

en: Photo files updated.
it: File foto aggiornati.

en: Could not update files.
it: Impossibile aggiornare i file.

en: Stereo mode updated in %d milliseconds
it: Modalità stereo aggiornata in %d millisecondi

en: You do not have the rights to update settings
it: Non si dispone dei diritti per aggiornare le impostazioni

en: Capability granted
it: Abilità concessa

en: Capability withdrawn
it: Abilità ritirata

en: Column width.
it: Larghezza colonna.

en: Initial width.
it: Larghezza iniziale.

en: Full size.
it: A grandezza naturale.

en: Max height.
it: Altezza massima.

en: Thumbnail size.
it: Dimensione miniatura.

en: Thumbnail frame width
it: Larghezza frame miniatura

en: Thumbnail frame height
it: Altezza frame miniatura

en: Thumbnail Spacing
it: Spaziatura miniatura

en: Photocount treshold.
it: Soglia conteggio foto.

en: Thumb page size.
it: Dimensione pagina miniatura.

en: Cover photo size.
it: Dimensione foto copertina.

en: Album page size.
it: Dimensione pagina album.

en: Number of TopTen photos
it: Numerare foto TopTen

en: Widget image thumbnail size
it: Laghezza widet immagine miniatura

en: Max Cover width
it: Max larghezza Copertina

en: Minimal description height
it: Altezza minima descrizione

en: Minimal cover height
it: Altezza minima copertina

en: Minimal text frame height
it: Altezza minima frame testo

en: Border width
it: Larghezza bordo

en: Box spacing
it: Spaziatura Box

en: Popup size
it: Dimensione popup

en: Fullsize border width
it: Larghezza bordi a tutto schermo

en: Lightbox Bordersize
it: Dimensione bordo Lightbox

en: Number of Comment widget entries
it: Numero di Commenti voci di widget

en: Comment Widget image thumbnail size
it: Larghezza immagine miniautra Widget commento

en: Opacity.
it: Opacità.

en: Avatar size
it: Dimensizone avatar

en: Watermark opacity
it: Opacità waterkmark

en: Number of text lines
it: Numero di righe di testo

en: Overlay opacity
it: Opacità overlay

en: Upload limit
it: Limite di caricamento

en: Notify inappropriate
it: Notifica inadeguato

en: Dislike pending
it: Non mi piace pendenti

en: Dislike delete
it: Non mi piace rimosso

en: Max execution time
it: Massimo tempo di esecuzione

en: Cube Points points
it: Punti Cube Points

en: JPG Image quality
it: Qualità Immagine JPG

en: Number of coverphotos
it: Numero di copertine

en: Dislike value
it: Valore non mi piace

en: Slideshow pagesize
it: Pagesize presentazione

en: Max Pagelinks
it: Massimo Link a pagine

en: Ratings cleared
it: Valutazioni cancellate

en: Could not clear ratings
it: Non è possibile rimuovere le valutazioni

en: Viewcounts cleared
it: Contatori visite cancellati

en: Could not clear viewcounts
it: Non è possibile cancellare i contatori visite

en: IPTC data cleared
it: Dati IPTC cancellati

en: Refresh this page to clear table X
it: Aggiorna questa pagina per cancelllare la tabella X

en: Could not clear IPTC data
it: Non è possibile cancellare i dati IPTC

en: EXIF data cleared
it: Dati EXIF cancellati

en: Refresh this page to clear table XI
it: Aggiorna la pagina per cancellare la tabella XI

en: Could not clear EXIF data
it: I dati EXIF ​​non possono essere cancellati

en: Recuperation performed
it: Recupero eseguito

en: Illegal format. Please enter a 6 digit hexadecimal color value. Example: #77bbff
it: Formato illegate. Si prega di inserire un valore di colore esadecimale a 6 cifre. Esempio: #77bbff

en: You just changed a setting that requires the recalculation of ratings.
it: È appena cambiato un'impostazione che richiede il ricalcolo delle valutazioni.

en: Please run the appropriate action in Table VIII.
it: Si prega di eseguire l'azione appropriata in Tabella VIII.

en: Unable to create or write to %s
it: Impossibile creare o scrivere %s

en: Source can not be inside the wppa folder.
it: La sorgente non può essere dentro la cartella wppa.

en: The content must contain w#album
it: Il contenuto deve contenere w#album

en: The content must contain w#lat and w#lon
it: Il contenuto deve contenere w#lat and w#lon

en: Members
it: Membri

en: Parent of the member albums
it: Genitore del membro dell'album

en: User %s has been blacklisted.
it: L'utente %s è stato inserito nella lista nera.

en: User %s does not exist.
it: L'utente %s non esiste.

en: The content of the Custom box has been changed to display the Fotomoto toolbar.
it: Il contenuto del casella personalizzata è stato modificata per visualizzare la barra degli strumenti Fotomoto.

en: The display of the custom box has been enabled
it: La visualizzazione della casella personalizzata è stata abilitata.

en: The content of the Custom box has been changed to display maps.
it: Il contenuto del casella personalizzata è stato modificata per visualizzare le mappe.

en: This value can not be empty
it: Questo valore non può essere vuoto

en: Failed to set %s to %s
it: Impossibile impostare %s a %s

en: Setting %s updated to %s
it: Impostazione %s aggiornata a %s

en: You just changed a setting that requires the regeneration of thumbnails.
it: È appena cambiato un'impostazione che richiede la rigenerazione delle miniature.

en: Missing album id
it: Id album mancante

en: You do not have the rights to delete this album
it: Non si dispone dei diritti per eliminare questo album

en: You may also enter:
it: Si può anche inserire:

en: You may also leave/set this blank
it: Si può anche lasciare/impostare vuoto

en: Upload to this album
it: Carica su questo album

en: Warning:
it: Attenzione:

en: The uploads directory does not exist or is not writable by the server. Please make sure that %s is writeable by the server.
it: La directory di caricamento non esiste o non è scrivibile dal server. Si prega di fare in modo che %s sia scrivibile dal server.

en: Manage Photos
it: Gestisci Foto

en: Copy / move / delete / edit name / edit description / change status
it: Copia / sposta / rimuovi / modifica nome / modifica descrizione / cambia stato

en: Edit photo information except copy and move
it: Modifica informazionei foto eccetto copia e sposta

en: Edit photo information
it: Modifica informazioni foto

en: Back to album table
it: Ritorna alla tabella album

en: Top of page
it: Inizio pagina

en: New Album
it: Nuovo Album

en: Could not create album.
it: Impossibile creare album.

en: Added.
it: Aggiunto.

en: Edit Album Information
it: Modificare Informazioni Album

en: Auto Save
it: Salvataggio Automatico

en: All modifications are instantly updated on the server, except for those that require a button push.
it: Tutte le modifiche vengono aggiornate istantaneamente nel server, ad eccezione di quelle che richiedono un pulsante.

en: The <b style="color:#070" >Remark</b> fields keep you informed on the actions taken at the background.
it: I campi <b style="color:#070" >Nota</b> vi tengono informati sulle azioni precendemente prese.

en: Album number:
it: Numero album:

en: Name:
it: Nome:

en: Update Album name
it: Aggiornamento nome Album

en: Type the name of the album. Do not leave this empty.
it: Digitare il nome dell'album . Non lasciarlo vuoto.

en: Description:
it: Descrizione:

en: Update Album description
it: Aggiornameno descrizione Album

en: Enter / modify the description for this album.
it: Inserire/modificare la descrizione per questo album.

en: Modified:
it: Modificato:

en: Views:
it: Visite:

en: Owned by:
it: Posseduto da:

en: WARNING If you change the owner, you will no longer be able to modify this album and upload or import photos to it!
it: AVVISO: Se si cambia il proprietario, non sarà più in grado di modificare questo album e caricare o importare le foto in esso!

en: Enter user login name or <b>--- public ---</b>
it: Inserire il nome di accesso utente o <b> --- pubblico ---</b>

en: Album sort order #:
it: Ordinamento album ordine #:

en: Album order # has only effect if you set the album sort order method to <b>Order #</b> in the Photo Albums -> Settings screen.<br />
it: L'ordinamento album # ha effetto solo se imposti il metodo di ordinamento album a <b>Ordine #</b> nella schermata Album Foto -> Impostazioni<br />.

en: If you want to sort the albums by order #, enter / modify the order number here.
it: Se si desidera ordinare gli album in ordine #, inserire/modificare il numero d'ordine qui.

en: Parent album:
it: Album genitore:

en: If this is a sub album, select the album in which this album will appear.
it: Se questo è un sotto album, selezionare l'album in cui questo album dovrà apparire.

en: Photo order:
it: Ordine foto:

en: --- default ---
it: --- predefinito ---

en: Order #
it: Ordine #

en: Random
it: Casuale

en: Rating mean value
it: Valore di valutazione medio

en: Number of votes
it: Numero di voti

en: EXIF Date
it: Data EXIF

en: Order # desc
it: Ordine # decrescente

en: Name desc
it: Nome decrescente

en: Rating mean value desc
it: Valutazione media decrescente

en: Number of votes desc
it: Numero di voti decrescente

en: Timestamp desc
it: Timestamp decrescente

en: EXIF Date desc
it: Data EXIF decrescente

en: Specify the way the photos should be ordered in this album.
it: Specificare il modo in cui le foto devono essere ordinati in questo album.

en: The default setting can be changed in the <b>Photo Albums -> Settings</b> page <b>Table IV-C1</b>.
it: L'impostazione predefinita può essere modificata in <b>Album Foto -> Impostazioni</b> pagina <b>Tabella IV-C1</b>.

en: Sub album sort order:
it: Ordine sotto-album:

en: See Table IV-D1
it: Vedere Tabella IV-D1

en: Order # reverse
it: Ordine # inverso

en: Name reverse
it: Nome inverso

en: Timestamp reverse
it: Timestamp inverso

en: Specify the sequence order method to be used for the sub albums of this album.
it: Specificare il metodo d'ordine della sequenza da utilizzare per i sotto album di questo album.

en: Use alt thumbsize:
it: Usare alt thumbsize:

en: yes
it: sì

en: If set to <b>yes</b> The settings in <b>Table I-C1a,3a</b> and <b>4a</b> apply rather than <b>I-C1,3</b> and <b>4</b>.
it: Se impostato su <b>sì</b> le impostazioni in <b>Tabella I-C1a,3a</b> e <b>4a</b> sono applicate piuttosto che quelle in <b>I-C1,3</b> e <b>4</b>.

en: Cover Type:
it: Tipo copertina:

en: Long Descriptions
it: Descrizione estesa

en: Image Factory
it: Immagine di fabbrica

en: Long Descriptions mcr
it: Descrizione estesa mcr

en: Image Factory mcr
it: Immagini di fabbrica mcr

en: The default cover type is the systems standard set in the <b>Photo Albums -> Settings</b> page <b>Table IV-D6</b>.
it: Il tipo di copertina predefinita è il set standard dei sistemi in <b>Album Foto -> Impostazioni</b> page <b>Tabella IV-D6</b>.

en: Cover Photo:
it: Foto di copertina:

en: Select the photo you want to appear on the cover of this album.
it: Selezionare la foto che si desidera visualizzare sulla copertina di questo album.

en: Select the way the cover photos of this album are selected, or select a single image.
it: Selezionare il modo in cui le foto di copertina di questo album sono selezionatie, oppure selezionare una singola immagine.

en: Upload limit:
it: Limite di caricamento:

en: for ever
it: per sempre

en: per hour
it: all'ora

en: per day
it: al giorno

en: per week
it: alla settimana

en: per month
it: al mese

en: per year
it: all'anno

en: Set the upload limit (0 means unlimited) and the upload limit period.
it: Impostare il limite di upload (0 significa illimitato) e il periodo limite di caricamento.

en: Unlimited
it: Illimitato

en: Catogories:
it: Categorie:

en: Separate categories with commas.
it: Separare le categorie con virgole.

en: Examples:
it: Esempi:

en: - select -
it: - selezionare -

en: No categories yet
it: Non ci sono ancora categorie

en: Select to add
it: Selezionare per aggiungere

en: Default photo tags:
it: Tag predefiniti foto:

en: Enter the tags that you want to be assigned to new photos in this album.
it: Inserire i tag che si desidera assegnare alle nuove foto in questo album.

en: Are you sure you want to set the default tags to all photos in this album?
it: Sei sicuro che si desidera impostare i tag predefiniti per tutte le foto in questo album?

en: Are you sure you want to add the default tags to all photos in this album?
it: Sei sicuro che si desidera aggiungere i tag di default per tutte le foto in questo album?

en: Apply default tags
it: Applicare tag predefiniti

en: Tag all photos in this album with the default tags.
it: Tagga tutte le foto in questo album con i tag predefiniti.

en: Add default tags
it: Aggiungere tag predefiniti

en: Add the default tags to all photos in this album.
it: Aggiungere tag predefiniti a tutte le foto in questo album.

en: Link type:
it: Tipo link:

en: the sub-albums and thumbnails
it: i sotto-album e le miniature

en: the sub-albums
it: i sotto-album

en: the thumbnails
it: le miniature

en: the album photos as slideshow
it: l'album fotografico come presentazione

en: the link page with a clean url
it: il link della pagina con url pulita

en: no link at all
it: nessun link a tutti

en: If you select "the link page with a clean url", select an Auto Page of one of the photos in this album.
it: Se selezionate "il link della pagina con url pulita", selezionare un Auto Pagina di una delle foto in questo album.

en: If you select "the link page with a clean url", make sure you enter the correct shortcode on the target page.
it: Se selezionate "il link della pagina con url pulita", assicurati di inserire il shortcode corretta.

en: Link to:
it: Link a:

en: There are no pages (yet) to link to.
it: Non ci sono pagine (ancora) a cui collegarsi.

en: --- the same page or post ---
it: --- la stessa pagina o post ---

en: If you want, you can link the title to a WP page in stead of the album's content. If so, select the page the title links to.
it: Se si desidera, è possibile collegare il titolo di una pagina WP al posto del contenuto dell'album. In tal caso, selezionare la pagina i link dei titoli.

en: Schedule:
it: Programma:
