Development (trunk) - en to sv translation catalogue (3502 entries)

en: %1$s photos copied to album %2$s.
sv: %1$s bilder kopieras till albumet %2$s.

en: %1$s photos moved to album %2$s.
sv: %1$s bilder flyttas till albumet %2$s.

en: %d comments
sv: %d  kommentarer

en: %d pending votes.
sv: %d väntande röster.

en: %d photos deleted.
sv: %d bilder raderade.

en: %d photos processed.
sv: %d bilder behandlade.

en: %s Votes
sv: %s Röster

en: %s invalid ratings removed. Please run Table VIII-A5: Rerate to fix the averages.
sv: %s ogiltiga betyg avlägsnas. Kör Tabell VIII-A5: Omgraderar för att fixa genomsnitten.

en: %s obsolete settings removed.
sv: %s föråldrade inställningar borttagna.

en: %s points added.
sv: %s punkter tillagda.

en: %s updated to %s.
sv: %s uppdaterad till %s.

en: ( Always )
sv: ( Alltid )

en: (Settings I-A1 and I-B1)
sv: (Inställningar I-A1 och -B1)

en: * Album contains less than the minimun number of photos
sv: * Albumet innehåller mindre än minimunantal foton

en: , a subalbum of
sv: , ett underalbum till

en: - - - Comments box activated - - -
sv: - - - Kommentarsbox aktiverad - - -

en: - - - EXIF box activated - - -
sv: - - - EXIF box aktiverad - - -

en: - - - IPTC box activated - - -
sv: - - - IPTC box aktiverad - - -

en: - - - Rating enabled - - -
sv: - - - Betyg tillgängligt - - -

en: - - - Voting enabled - - -
sv: - - - Röstning påslagen - - -

en: - The latest created album -
sv: - Den senaste skapade albumet -

en: - all -separate- albums -
sv: - alla -enskilda- album -

en: - all albums -
sv: - alla album -

en: - all albums except -separate-
sv: - alla album utom -enskilda-

en: - none -
sv: Inga

en: - select (another) album or a set -
sv: - välj (annat) album eller uppsättning -

en: - select -
sv: - välj -

en: - select a status -
sv: - välj en status -

en: - select an album -
sv: - välj ett album -

en: - select an owner -
sv: -Välj en ägare-

en: - start over -
sv: - starta om -

en: - top rated photos -
sv: - högst bedömda bilderna -

en: --- A random selection of featured photos ---
sv: --- Ett slumpmässigt utbud av lockande bilder ---

en: --- Admin & Owner ---
sv: — Admin & ägare —

en: --- Album owner ---
sv: --- Albumägare ---

en: --- All photos in the system ---
sv: — Alla bilder i systemet —

en: --- My depot ---
sv: --- Min depå ---

en: --- My depot ---
sv: — Min depå —

en: --- Ngg Galleries ---
sv: — Ngg Gallerier —

en: --- No page to link to (yet) ---
sv: --- Ingen sida att länka till (ännu) ---

en: --- None ---
sv: --- Ingen ---

en: --- Photos that have certain tags ---
sv: --- Bilder som har vissa taggar ---

en: --- Please select a page ---
sv: — Välj en sida —

en: --- The most recently commented photos ---
sv: --- De senast kommenterade bilderna ---

en: --- The most recently uploaded photo ---
sv: --- De senast uppladdade bilderna ---

en: --- The most recently uploaded photos ---
sv: --- De senast uppladdade bilderna ---

en: --- The photo of the day ---
sv: --- Dagens bild ---

en: --- The same post or page ---
sv: --- Samma post eller sida ---

en: --- The top rated photos ---
sv: --- Topprankade bilder ---

en: --- Up & Owner ---
sv: --- Upp & ägare ---

en: --- Up & admin ---
sv: — Upp & admin —

en: --- Uploader ---
sv: --- Uppladdare ---

en: --- Will be auto created ---
sv: — Kommer att autoskapas —

en: --- a selection box ---
sv: --- en markeringsruta ---

en: --- all ---
sv: --- alla ---

en: --- all albums ---
sv: --- alla album ---

en: --- all generic albums ---
sv: --- alla allmänna album ---

en: --- all separate albums ---
sv: --- alla enskilda album ---

en: --- default ---
sv: --- standard ---

en: --- deleted ---
sv: --- raderad ---

en: --- generic ---
sv: --- generisk ---

en: --- most recent added ---
sv: — Senaste tillagda —

en: --- most recently added albums ---
sv: --- senast tillagda album ---

en: --- multiple see below ---
sv: --- multipla se nedan ---

en: --- none ---
sv: --- ingen ---

en: --- none --- used.
sv: --- Ingen --- används.

en: --- off ---
sv: --- av ---

en: --- please select category ---
sv: --- Välj kategori ---

en: --- please select tag(s) ---
sv: --- Välj tagg (ar) ---

en: --- public ---
sv: — publikt —

en: --- random ---
sv: — slumpvis —

en: --- random featured ---
sv: — Slumpmässig lockande —

en: --- random from (grand)children ---
sv: —slumpmässigt från (förälder)barn—

en: --- restore backup ---
sv: — återställ säkerhetskopia —

en: --- same as fullsize ---
sv: --- samma som fullstorlek ---

en: --- select a user to blacklist ---
sv: — välj en användare att svartlista —

en: --- select a user to unblacklist ---
sv: --- välj en användare att vitlista ---

en: --- separate ---
sv: --- separera ---

en: --- set to defaults ---
sv: —inställt på standard—

en: --- square clipped ---
sv: --- kvadrat klippt ---

en: --- square padded ---
sv: --- kvadrat vadderad ---

en: --- text: description ---
sv: --- text: beskrivning ---

en: --- text: filename ---
sv: --- text: filnamn ---

en: --- text: name ---
sv: --- text: namn ---

en: --- text: pre-defined ---
sv: --- text: fördefinierade ---

en: --- the same page or post ---
sv: --- samma sida eller inlägg ---

en: -select a tag-
sv: -välj en tagg-

en: . </i>This plugin will cause wppa+ to function not properly.
sv: . </i>Detta tillägg kommer orsaka att wppa+ inte fungerar som det ska.

en: 1 Comment | %s Comments
sv[0]: 1 kommentar
sv[1]: %s kommentarer

en: 1 Upload failed | %s uploads failed.
sv[0]: 1 uppladdning misslyckades
sv[1]: %s uppladdning misslyckades

en: 1 day
sv: 1 dag

en: 1 dislike
sv: 1 ogillande

en: 1 hour
sv: 1 timme

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: 1 month
sv: 1 månad

en: 1 second
sv: 1 sekund

en: 1 week
sv: 1 vecka

en: 1 year
sv: 1 år

en: 1. Get yourself a Fotomoto account.
sv: 1. Skaffa dig ett Fotomoto konto.

en: 10 minutes
sv: 10 minuter

en: 18 months
sv: månader

en: 180&deg;
sv: 180&grad;

en: 1:2 landscape clipped
sv: 1:2 liggande klippt

en: 1:2 landscape padded
sv: 1:2 liggande vadderad

en: 2. Install the Fotomoto plugin, enter the "Fotomoto Site Key:" and check the "Use API Mode:" checkbox.
sv: 2. installera Fotomoto tillägget, ange "Fotomoto Site Key:" och kryssa i "Use API-läge:".

en: 2:3 landscape clipped
sv: 2:3 liggande klippt

en: 2:3 landscape padded
sv: 2:3 liggande vadderad

en: 3:4 landscape clipped
sv: 3:4 liggande klippt

en: 3:4 landscape padded
sv: 3:4 liggande vadderad

en: 4:5 landscape clipped
sv: 4:5 liggande klippt

en: 4:5 landscape padded
sv: 4:5 liggande vadderad

en: 9:16 landscape clipped
sv: 9:16 liggande klippt

en: 9:16 landscape padded
sv: 9:16 liggande vadderad

en: < Previous
sv: < Föregående

en: </i> can cause wppa+ to function not properly if it is misconfigured.
sv: </i> kan orsaka att wppa+ inte fungerar riktigt om det är felkonfigurerat.

en: </strong><h3>WP Photo ALbum Plus Error message</h3>This is a multi site installation. One of the following 3 lines must be entered in wp-config.php:
sv: </strong><h3>WP Fotoalbum Plus Felmeddelande</h3>Detta är en multisite installation. Ett av följande tre rader måste anges i wp-config.php:

en: </strong>The album index table needs to be rebuilt. Please run <b>Photo Albums -> Settings</b> admin page <b>Table VIII-A8</b><strong>
sv: </strong>Albumets indextabell måste byggas om. Kör <b>Fotoalbum -> Inställningar</b> admin sida <b>Tabell VIII-A8</b><strong>

en: </strong>The avarage ratings need to be recalculated. Please run <b>Photo Albums -> Settings</b> admin page <b>Table VIII-A5</b><strong>
sv: </strong>De genomsnittliga betygen måste räknas om. Kör <b>Fotoalbum -> Inställningar</b> adminsida <b>Tabell VIII-A5</b><strong>

en: </strong>The cats system needs to be converted. Please run <b>Photo Albums -> Settings</b> admin page <b>Table VIII-B17</b><strong>
sv: </strong>Kategorisystemet måste konverteras. Kör <b>Fotoalbum-> Inställningar</b> Adminsidan <b>Tabell VIII-B17</b><strong>

en: </strong>The photo index table needs to be rebuilt. Please run <b>Photo Albums -> Settings</b> admin page <b>Table VIII-A9</b><strong>
sv: </strong>Bildens indextabell måste byggas om. Kör <b>Fotoalbum -> Inställningar</b> admin sida <b>Tabell VIII-A9</b><strong>

en: </strong>The tags system needs to be converted. Please run <b>Photo Albums -> Settings</b> admin page <b>Table VIII-B16</b><strong>
sv: </strong>Taggsystemet måste konverteras. Kör <b>Fotoalbum-> Inställningar</b> Adminsidan <b>Tabell VIII-B16</b><strong>

en: <a href="http://www.fotomoto.com/" target="_blank" >Fotomoto</a> is an on-line print service.
sv: <a href=”http://www.fotomoto.com/” target=”_blank” >Fotomoto</a> är en on-line utskriftstjänst

en: <b>%s</b> of album %s updated
sv: <b>%s</b> av album %s uppdaterad

en: <b>%s</b> of photo %s updated
sv: <b>%s</b> av foto %s uppdaterad

en: <b>%s</b> of video %s updated
sv: <b>%s</b> av video %s uppdaterad

en: <b>Custom field %s</b> of photo %s updated
sv: <b>Anpassat fält %s</b> av bild %s uppdaterad

en: <b>Error during upload.</b>
sv: <b>Fel vid uppladdning.</b>

en: <b>No photos in this album</b>
sv: <b>Inga bilder i detta album</b>

en: <b>Notice:</b> your server allows you to upload <b>%s</b> files of maximum total <b>%s</b> bytes and allows <b>%s</b> seconds to complete.
sv: <b>Notera:</b> din server tillåter dig att ladda upp <b>%s</b> filer av max total <b>%s</b> bytes och tillåter <b>%s</b> sekunder för att bli klar.

en: <b>Ratings cleared</b>
sv: <b>Betygen rensade</b>

en: <b>Tags added width defaults</b> (reload)
sv: <b>Etiketter tillagda med standardvärden</b> (ladda om)

en: <b>Tags set to defaults</b> (reload)
sv: <b>Etiketter återställda till standardvärden</b> (ladda  om)

en: <br /><b>define( 'WPPA_MULTISITE_BLOGSDIR', true );</b> <small>// Multisite prior to WP 3.5 with every site its own albums and photos</small>
sv: <br /><b>define( 'WPPA_MULTISITE_BLOGSDIR', true );</b> <small>// Multisite prior to WP 3.5 där varje site har sina egna album och bilder</small>

en: <br /><b>define( 'WPPA_MULTISITE_GLOBAL', true );</b> <small>// Multisite with one common set of albums and photos</small>
sv: <br /><b>define( 'WPPA_MULTISITE_GLOBAL', true );</b> <small>// Multisite med en gemensam uppsättning av album och bilder</small>

en: <br /><br /><b>define( 'WPPA_MULTISITE_INDIVIDUAL', true );</b> <small>// Multisite WP 3.5 or later with every site its own albums and photos</small>
sv: <br /><br /><b>define( 'WPPA_MULTISITE_INDIVIDUAL', true );</b> <small>// Multisite WP 3.5 eller senare där varje site har sina egna album och bilder</small>

en: <br /><br /><em>If you upload photos, they will be placed in the wrong location and will not be visible for visitors!</em><strong>
sv: <br /><br /><em>Om du laddar upp bilder, kommer de att placeras på fel plats och blir då inte synliga för besökare!</em>

en: <br /><br />For more information see: <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-photo-album-plus/faq/">the faq</a>
sv: <br /><br />För mer information se: <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-photo-album-plus/faq/">FAQ</a>

en: <br />Memory used on this page: %6.2f Mb.
sv: <br />Använt minne på denna sida: %6.2f Mb.

en: <br />There are %d settings and %d runtime parameters.
sv: <br />Det finns %d inställningar och %d runtime parametrar.

en: <br />You can enter either a web page address like <i>http://mysite.com/mypage/</i> or a full url to an image file like <i>http://mysite.com/wp-content/uploads/wppa/4711.jpg</i>
sv: <br /> Du kan antingen ange en webbsideadress typ <i>http://mysite.com/mypage/</i> eller en fullständig url till en bildfil typ <i>http://mysite.com/wp-content/uploads/wppa/4711.jpg</i>

en: <br/>Closing zip.
sv: <br/>Stänger zipfil.

en: <br/>Deleting temp files.
sv: <br/> Raderar temporärfiler.

en: <br/>Done export albums.
sv: <br/> Albumexport klar.

en: <br/>Done!
sv: <br/>Klart!

en: <br/>Processing album
sv: <br/>Bearbetar album

en: <h3>The Comment system is not activated</h3><p>To activate: check Table II item 18 on the <b>Photo Albums -> Settings</b> screen and press <b>Save Changes</b>
sv: <h3> Kommentarssystemet inte är aktiverat </h3><p> För att aktivera: markera Tabell II punkt 18 på <b>Fotoalbum -> Inställningar</b> och tryck på <b>Spara ändringar</b>

en: <small>Ask your administrator to upgrade php to version 5.2.7 or later. This will enable you to upload zipped photos.</small>
sv: <small>Be administratören att uppgradera php till version 5.2.7 eller senare. Detta gör att du kan ladda upp zippade bilder.</small>

en: <span style="color:red" >Warning: Do not upload copyrighted material!</span>
sv: <span style="color:red" >Varning: Ladda inte upp upphovsrättsskyddat material!</span>

en: <span style="color:red;">Requires at least PHP version 5.3</span>
sv: <span style="color:red;">Kräver minst PHP version 5.3</span>

en: <strong>%d</strong> photos are pending moderation.
sv: <strong>%d</strong> bilder väntar på anpassning.

en: <strong>%d</strong> photos are scheduled for later publishing.
sv: <strong>%d</strong> bilder är planerade till senare publicering.

en: A Google map can be displayed in slideshows.
sv: En Google-karta kan visas i bildspel.

en: A calendar box
sv: En kalenderruta

en: A filmstrip only
sv: Endast en filmremsa

en: A fully featured slideshow
sv: Ett fullfjädrat bildspel

en: A gallery with covers and/or thumbnails
sv: Ett galleri med omslag och/eller miniatyrer

en: A generic albums display
sv: En generisk albumvisning

en: A landing page shortcode
sv: En landningssidas kortkod

en: A match is found while searching also when the entered token is somewhere in the middle of a word.
sv: En matchning hittas medan du söker även när den angivna symbolen är någonstans i mitten av ett ord.

en: A match need not start at the first char.
sv: En matchning behöver inte börja på det första tecknet.

en: A maximum of 100 photos can be previewd
sv: Max 100 bilder kan förhandsvisas

en: A multitag box
sv: En multitaggruta

en: A number of 0 means No limit
sv: Ett antal 0 betyder ingen begränsning

en: A photo with filename %s already exists in album %s.
sv: En bild med filnamn %s finns redan i album %s.

en: A plain single photo
sv: En enda vanlig bild

en: A random selection of featured photos
sv: Ett slumpmässigt urval av lockande bilder

en: A real life preview. To update: refresh the page.
sv: En verklig förhandsvisning. För att uppdatera: uppdatera sidan.

en: A safe value is 45
sv: Ett säkert värde är 45

en: A search box
sv: En sökruta

en: A search/selection box
sv: En sök-/markerings-ruta

en: A setting of 0 means: unlimited.
sv: En inställning på 0 betyder: obegränsat.

en: A single image
sv: En enda bild

en: A single photo
sv: Ensam bild

en: A single photo in the style of a slideshow
sv: En enda bild i stil med ett bildspel

en: A single photo with caption
sv: En enda bild med bildtext

en: A slideshow
sv: Ett bildspel

en: A slideshow of the photos in an album
sv: Ett bildspel av bilderna i ett album

en: A slideshow with a filmstrip only
sv: Ett bildspel med endast en filmremsa

en: A slideshow without supporting boxes
sv: Ett bildspel utan stödramar

en: A special selection
sv: Ett särskilt urval

en: A suitable watermarkfile typically consists of a transparent background and a black text or drawing.
sv: En lämplig vattenstämpelfil består typiskt av en genomskinlig bakgrund och en svart text eller ritning.

en: A supersearch box
sv: En Supersökruta

en: A superview box
sv: En Supervisningsruta

en: A tagcloud box
sv: En taggmolnsruta

en: A text string may contain valid html.
sv: En textsträng kan innehålla giltig html.

en: A thumbframe width or height should not be smaller than a thumbnail size. Please correct the corresponding setting(s) in Table I-C
sv: En miniatyr-rams bredd eller höjd bör inte vara mindre än en miniatyrstorlek. Rätta motsvarande inställning(ar) i tabell I-C

en: A value less than <span style="color:blue" >100</span> will automaticly be interpreted as a <span style="color:blue" >percentage</span> of the available space.
sv: Ett värde mindre än <span style="color:blue" >100</span> kommer automatiskt tolkas som en <span style="color:blue" >procentandel</span> av det tillgängliga utrymmet.

en: A value of 0 disables this feature
sv: Värdet 0 inaktiverar denna funktion

en: A value of 0 disables this feature.
sv: Värdet 0 inaktiverar den här funktionen.

en: A value of 0 means: no limit.
sv: Värdet 0 betyder: ingen gräns.

en: A video can not be printed or downloaded
sv: En video kan inte skrivas ut eller laddas ner

en: API key
sv: API nyckel

en: API secret
sv: API hemlighet

en: Abort
sv: Avbryt

en: About and credits
sv: Om och medverkanden

en: Access
sv: Behörighet

en: Action (High speed)
sv: Aktion (hög hastighet)

en: Actions:
sv: Åtgärder:

en: Activate the plugin in WP Admin -> Plugins.
sv: Aktivera tillägget i WP Admin -> Tillägg.

en: Activates shortcode [wppa_set][/wppa_set].
sv: Aktiverar kortkod [wppa_set] [/ wppa_set].

en: Add (Owner)
sv: Lägg till (ägare)

en: Add GPX tag
sv: Lägg till GPX tagg

en: Add a shortcode to the end of all posts.
sv: Lägg en kortkod till slutet av alla inlägg.

en: Add default tags
sv: Lägg till standardtaggar

en: Add og meta tags
sv: Lägg till OG metataggar

en: Add og meta tags to the page header.
sv: Lägg Open Graph metataggar till sidhuvudet.

en: Add shortcode to posts
sv: Lägg till kortkod till inlägg

en: Add the default tags to all photos in this album.
sv: Lägg till standardtaggar till alla bilder i detta album.

en: Add the owner to the photo name on lightbox displays.
sv: Lägg till bildens ägare till bildnamnet på lightboxvisningar.

en: Add the uploaders display name in parenthesis to the name.
sv: Lägg till uppladdarens visningsnamn inom parentes till namnet.

en: Added.
sv: Tillagt.

en: Additional features:
sv: Ytterligare funktioner:

en: Additionally there may be a one pixel outline of a different color. See Table III-A2.
sv: Dessutom kan det finnas en 1-pixelskontur av en annan färg. Se Tabell III-A2.

en: Additionally your hosting provider may have set other limitations on uploading files.
sv: Dessutom kan ditt webbhotell ha satt andra begränsningar på att ladda upp filer.

en: Adds &lt;p> and &lt;br> tags in fullsize descriptions.
sv: Lägger &lt;p> och &lt;br> taggar i fullstora bilders beskrivningar.

en: Admin Functionality restrictions for non administrators
sv: Admin funktionalitet restriktioner för icke administratörer

en: Admin bar menu admin
sv: Visa adminmeny på adminsidor.

en: Admin bar menu frontend
sv: Adminfält meny frontend

en: Admin settings per user role. Enabling these settings will overrule the front-end settings for the specific user role
sv: Admin inställningar per användarroll. Aktivera dessa inställningar åsidosätter front-end inställningar för specifik användarroll

en: Admin will be notified by email after every x reports.
sv: Admin kommer att meddelas via e-post efter varje x rapporter.

en: Administrators can change photo owner
sv: Administratörer kan ändra bildägare

en: Administrators can change the limit settings in the "Edit Album Information" admin page.
sv: Administratörer kan ändra begränsningsinställningarna i "Redigera albuminformation" på adminsidan.

en: After successfull front-end upload, go to the home page.
sv: Efter framgångsrik framsideuppladdning, gå till startsidan.

en: After upload: Go to the <b>Edit Album</b> page.
sv: Efter uppladdning: Gå till <b>Redigera Album</b> sidan.

en: After upload: Go to the <b>Edit Photos</b> page.
sv: Efter uppladdning: Gå till <b>Redigera bilder</b> sidan.

en: After upload: Go to the <b>Import Photos</b> page.
sv: Efter uppladdning: Gå till <b>Redigera bilder</b> sidan.

en: Ajax NON Admin
sv: Ajax ICKE Admin

en: Album #%s created
sv: Album #%s skapat

en: Album %s does not exist or is not accessable while trying to add a photo
sv: Album %s finns inte eller är inte tillgängligt vid försök att lägga till ett foto

en: Album %s is full
sv: Album %s är fullt

en: Album %s is not modified yet
sv: Album %s är inte modifierad ännu

en: Album Admin
sv: Album-admin

en: Album Deleted.
sv: Albumet raderat.

en: Album Preview
sv: Förhandstitt av album

en: Album and covers related settings
sv: Album- och omslags-relaterade inställningar

en: Album cover related size settings
sv: Albumomslagsrelaterade storleksinställningar

en: Album cover related visibility settings
sv: Albumomslags-relaterade synlighetsinställningar

en: Album description:
sv: Albumbeskrivning:

en: Album download Source
sv: Albumets nedladdningskälla

en: Album download link
sv: Album nedladdningslänk

en: Album is full
sv: Albumet är fullt

en: Album limit %s
sv: Albumgräns %s

en: Album name may not be empty.<br />Reset to <b>%s</b>
sv: Albumnamn får inte vara tomt.<br />Återställ till <b>%s</b>

en: Album names in urls
sv: Albumnamn i URLer

en: Album navigator
sv: Album navigatör

en: Album navigator Link
sv: Album navigationslänk

en: Album not known while trying to add a photo
sv: Albumet okänt vid försök att lägga till ett foto

en: Album number:
sv: Albumnummer:

en: Album order
sv: Albumsortering

en: Album order #
sv: Albumordning #

en: Album order # has only effect if you set the album sort order method to <b>Order #</b> in the Photo Albums -> Settings screen.<br />
sv: Albumsortering # har bara effekt om du ställer in albumets sorteringsordning till <b>Sortering #</b> i Fotoalbumen -> Inställningar. <br />

en: Album ordering sequence method.
sv: Albumsorteringens sekvensmetod.

en: Album page size.
sv: Albumsidans storlek.

en: Album sel hierarchic
sv: Val av albumhierarki

en: Album selection or Parent album:
sv: Albumval eller föräldraalbum:

en: Album sort order #:
sv: Albumets sorteringsordning #:

en: Album titles
sv: Albumtitlar

en: Album to import to:
sv: Album att importera till:

en: Album widget count
sv: Albumwidget räknare

en: Album widget size
sv: Albumwidget storlek

en: Album widget thumbnail link
sv: Album widget miniatyr länk

en: Album widget tooltip
sv: Albumwidgetens verktygstips

en: Albums
sv: Album

en: Albums and thumbnails
sv: Album och miniatyrer

en: Albums created.
sv: Album skapat.

en: Albums db table name.
sv: Album db tabellnamn.

en: Albums owned by a certain user
sv: Album som ägs av en viss användare

en: Albums tagged with a certain category
sv: Album taggade med en viss kategori

en: Albums/Photos/Moderation required/Scheduled
sv: Album/Bilder/Anpassning krävs/Schemalagda

en: Albums:
sv: Album:

en: Align subtext
sv: Justera undertext

en: All Albums
sv: Alla album

en: All albums
sv: - alla album -

en: All albums in the system
sv: Alla album i systemet

en: All available custom data fields are in use. There is no space for
sv: Alla tillgängliga anpassade datafält är i bruk. Det finns inget utrymme för

en: All modifications are instantly updated on the server, except for those that require a button push.
sv: Alla ändringar är omedelbart uppdaterade på servern, med undantag för de som kräver ett knapptryck.

en: All modifications are instantly updated on the server. The <b style="color:#070" >Remark</b> field keeps you informed on the actions taken at the background.
sv: Alla ändringar uppdateras automatiskt på servern. <b style="color:#070" > Anmärkningesfältet </b> håller dig informerad om de åtgärder som vidtagits i bakgrunden.

en: All photos in the system
sv: Alla bilder i systemet

en: All photos set to scheduled per date
sv: Alla bilder schemalagda per datum

en: All the authors photos
sv: Alla författarens bilder

en: All users
sv: Alla användare

en: Allow HTML
sv: Tillåt HTML

en: Allow HTML in album and photo descriptions.
sv: Tillåt HTML i album och bildbeskrivningar.

en: Allow WPPA+ Debugging
sv: Tillåt WPPA+ Debugging

en: Allow the uploader to edit the photo info
sv: Tillåt uppladdaren att redigera  bildinfo

en: Allow the use of &amp;debug=.. in urls to this site.
sv: Tillåta användning av &amp; debut = .. i URLer till den här webbplatsen.

en: Also inhibits further uploads.
sv: Hejdar också ytterligare uppladdningar.

en: Also, copying or moving photos to different albums, will also copy/move the sourcefiles.
sv: Också, att kopiera eller flytta bilder till olika album, kommer också kopiera/flytta källfilerna.

en: Also: set the owner to ---public--- of the albums that are allowed to be uploaded to.
sv: Dessutom: sätt ägaren till — publik — på de albumen som  det är tillåtet att ladda upp till.

en: Alt thumb is restricted
sv: Alt miniatyr är begränsad

en: Althoug an error occurred while processing your rating, your vote has been registered.
sv: Även om ett fel uppstod när vi processade ditt betyg, har din röst registrerats.

en: Although this setting has only visual effect if "Thumb popup" (Table IV-C8) is checked,
sv: Även om denna inställning bara har synlig effekt om ”Miniatyr popup” (Tabell IV-C8) är markerat,

en: An error occured while trying to apply a watermark
sv: Ett fel uppstod vid försök att använda en vattenstämpel

en: An error occurred during update
sv: Ett fel uppstod under uppdateringen

en: An error occurred while adding tags
sv: Ett fel uppstod när taggar lades till

en: An error occurred while clearing ratings
sv: Ett fel uppstod vid rensning av betygen

en: An error occurred while processing you rating request.
sv: Ett fel uppstod när betyg behandlades.

en: An error occurred while setting tags
sv: Ett fel uppstod vid inställningar av taggar

en: An error occurred while trying to copy photo %s
sv: Ett fel inträffade vid försök att kopiera foto %s

en: An error occurred while trying to move photo %s
sv: Ett fel inträffade vid försök att flytta foto %s

en: An error occurred while trying to rotate photo %s
sv: Ett fel inträffade vid försök att rotera foto %s

en: An error occurred while trying to update <b>%s</b> of album %s
sv: Ett fel uppstod under uppdateringsförsöket <b>%s</b> av album %s

en: An error occurred while trying to update <b>%s</b> of photo %s
sv: Ett fel inträffade vid försök att uppdatera <b>% s </ b> av foto% s

en: An image will be scaled automatically if you set the navigation font size.
sv: En bild kommer att skalas automatiskt om du ställer in navigationsteckenstorlek.

en: An other box type
sv: En annan boxtyp

en: An upload box
sv: En uppladdningsruta

en: And
sv: Och

en: And I do not know if there is already a watermark on this photo
sv: Och jag vet inte om det redan finns en vattenstämpel på denna bild

en: And to display the <b>slideshow</b> it would be:
sv: Och för att visa <b>bildspelet</b> ska det vara:

en: Animation type
sv: Animations typ

en: Any
sv: Vilken som helst

en: Any medal
sv: Guldmedalj

en: Aperture-priority AE
sv: Bländarförval AE

en: Append this text to all photo descriptions.
sv: Bifoga denna text till alla bildbeskrivningar.

en: Append to photodesc
sv: Lägg till bildbeskr.

en: Appending to photo description needs completion. See Table VIII
sv: Lägga till Bildbeskrivning kräver komplettering. Se Tabell VIII

en: Apply New Photodesc
sv: Använd ny fotobeskrivning

en: Apply New photo description on all photos in the system.
sv: Tillämpa nya Bildbeskrivning på alla bilder i systemet.

en: Apply Newphoto desc
sv: Använd ny fotobeskrivning

en: Apply Newphoto desc user
sv: Använd ny fotobeskrivning användare

en: Apply coverphoto mouseover effect.
sv: Applicera omslagsbilds mouseover effekt.

en: Apply default tags
sv: Tillämpa standardtaggar

en: Apply new photo desc
sv: Använd ny fotobeskrivning

en: Apply thumbnail mouseover effect.
sv: Applicera mouseover effekt på miniatyrer.

en: Apply watermark
sv: Applicera vattenstämpel

en: Apply watermark according to current settings to all photos.
sv: Applicera vattenstämpel enligt aktuella inställningar för alla bilder.

en: Apply watermark file:
sv: Lägg till vattenstämpelfil:

en: Applying new photo description needs completion. See Table VIII
sv: Tillämpa nya Bildbeskrivning kräver komplettering. Se Tabell VIII

en: Approve
sv: Godkänn

en: Approve all pending
sv: Godkänn alla väntande

en: Approved
sv: Godkännd

en: Approved:
sv: Godkänd:

en: Are you going to add audiofiles?
sv: Kommer du att lägga till ljudfiler?

en: Are you going to add videofiles?
sv: Kommer du att lägga till videofiler?

en: Are you going to use EXIF data?
sv: Ska du använda EXIF-data?

en: Are you going to use Fotomoto?
sv: Ska du använda Fotomoto?

en: Are you going to use GPX data?
sv: Ska du använda GPX data?

en: Are you going to use IPTC data?
sv: Ska du använda IPTC-data?

en: Are you sure it is a photo?
sv: Är det säkert att det är ett foto?

en: Are you sure you want to add the default tags to all photos in this album?
sv: Är du säker på att du vill lägga till standardtaggar till alla bilder i detta album?

en: Are you sure you want to clear the ratings in this album?
sv: Är du säker du vill ta bort betygen i detta album?

en: Are you sure you want to copy this photo?
sv: Är du säker på att du vill kopiera bilden?

en: Are you sure you want to create a new album?
sv: Är du säker att du vill skapa ett nytt album?

en: Are you sure you want to create a subalbum?
sv: Är du säker på att du vill skapa ett underalbum?

en: Are you sure you want to delete this album?
sv: Är du säker att du vill radda detta album?

en: Are you sure you want to delete this comment?
sv: Är du säker på att du vill radera den här kommentaren?

en: Are you sure you want to delete this photo?
sv: Är du säker att du vill radera den här bilden?

en: Are you sure you want to mark this image as inappropriate?
sv: Är du säker att du vill markera den här bilden som opassande?

en: Are you sure you want to move this photo?
sv: Är du säker på att du vill flytta bilden?

en: Are you sure you want to publish this comment?
sv: Är du säker på att du vill publicera den här kommentaren?

en: Are you sure you want to publish this photo?
sv: Är du säker på att du vill publicera den här bilden?

en: Are you sure you want to remove this comment?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här kommentaren?

en: Are you sure you want to remove this photo?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här bilden?

en: Are you sure you want to rotate this photo 180&deg;?
sv: Är du säker på att du vill rotera den här bilden 180&deg;?

en: Are you sure you want to rotate this photo left?
sv: Är du säker att du vill rotera den här bilden?

en: Are you sure you want to rotate this photo right?
sv: Är du säker på att du vill rotera bilden åt höger?

en: Are you sure you want to schedule all photos in this album?
sv: Är du säker på att du vill schemalägga alla bilder i detta album?

en: Are you sure you want to set the default tags to all photos in this album?
sv: Är du säker på att du vill ställa in standardtaggar till alla bilder i detta album?

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Are you sure? Once applied it can not be removed!
sv: Är du säker? Väl tillämpat kan det inte tas bort!

en: Arrow color
sv: Pil-färg

en: Art Monkey Display
sv: Art Monkey visning

en: Art Monkey Source
sv: Art Monkey källa

en: Art monkey link on lightbox photo names.
sv: Art Monkey länk på lightbox bildnamn.

en: As soon as an album is created when a directory is imported, a wp page is made that displays the album content.
sv: Så snart ett album skapas när en katalog importeras, skapas en wp-sida som visar albumets innehåll.

en: Ask your administrator to give you more rights, or create <b>%s</b> manually using an FTP program.
sv: Be din administrat ge dig mer rättigheter, eller skapa <b>%s</b> manuellt med ett FTP-program.

en: Aspect ration of thumbnail image
sv: Sidoförhållande av miniatyrbild

en: At the bottom
sv: I botten

en: At the top
sv: På toppen

en: At top and bottom
sv: Överst och nederst

en: Audio
sv: Ljud

en: Audio autostart
sv: Ljud autostart

en: Audio disabled
sv: Ljud inaktiverat

en: Audio file types:
sv: Ljudfiltyper:

en: Audio on lightbox start automaticly.
sv: Ljud på lightboxen startar automatiskt.

en: Audios imported.
sv: Ljud importerat.

en: Auto Page
sv: Auto sida

en: Auto Save
sv: Autospara

en: Auto continue
sv: Fortsätt automatiskt

en: Auto deleted spam:
sv: Autoraderade spam:

en: Auto open comments
sv: Auto öppna kommentarer

en: Auto page
sv: Auto sida

en: Auto page display
sv: Auto sidvisning

en: Auto page links
sv: Auto sida länkar

en: Auto spacing
sv: Autoavstånd

en: Auto, Did not fire
sv: Auto, avfyrades ej

en: Auto, Did not fire, Red-eye reduction
sv: Auto, avfyrades ej, Röda ögon reduktion

en: Auto, Fired
sv: Auto, avfyrades

en: Auto, Fired, Red-eye reduction
sv: Auto, avfyrades, Röda ögon reduktion

en: Auto, Fired, Red-eye reduction, Return detected
sv: Auto, avfyrades, Röda ögon reduktion, bekräftad

en: Auto, Fired, Red-eye reduction, Return not detected
sv: Auto, avfyrades, Röda ögon reduktion, ingen bekräftelse

en: Auto, Fired, Return detected
sv: Auto, avfyrades, bekräftad

en: Auto, Fired, Return not detected
sv: Auto, avfyrades, ingen bekräftelse

en: Automatic opens comments box when slideshow does not run.
sv: Öppnar automatiskt kommentarsrutans när bildspel inte körs.

en: Automatically add paragraphs
sv: Lägg automatiskt till stycken

en: Autopage Permalink:
sv: Autosida Permalänk:

en: Autoplay audios in slideshows.
sv: Autostarta ljud i bildspel.

en: Autoplay videos in slideshows.
sv: Autostarta video i bildspel.

en: Avatar size
sv: Avatarstorlek

en: Average
sv: Medel

en: Average&nbsp;rating
sv: Medel&nbsp;gradering

en: Avg.
sv: Medel

en: Avoid duplicates
sv: Undvik dubbletter

en: Awaiting moderation
sv: Avvaktar moderering

en: Back to album table
sv: Tillbaka till albumtabellen

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Backgrounds:
sv: Bakgrunder:

en: Backup settings
sv: Inställningar för säkerhetskopiering

en: Based on your server memory limit you should not upload images larger then <strong>%d x %d (%2.1f MP)</strong>
sv: Baserat på din servers minnesgräns bör du inte ladda upp bilder större än <strong>%d x %d (%2.1f MP)</strong>

en: Behaviour:
sv: Beteende:

en: Best Of Photos
sv: Bäst av foton

en: BestOf
sv: BästAv

en: BestOf box background.
sv: BästAv-rutans bakgrund

en: Bestof Landing
sv: Målsida för BästaAv

en: Big Browse Buttons
sv: Stora bläddra knappar

en: Big Browse Buttons in widget
sv: Stora Bläddra Knappar i widgeten

en: Black
sv: Svart

en: Black on transparent background
sv: Svart på genomskinlig bakgrund

en: Black round
sv: Svart rund

en: Black square
sv: Svart Kvadrat

en: Black text on white background
sv: Svart text på vit bakgrund

en: Blacklist user
sv: Svartlista användare

en: Blue
sv: Blå

en: Border color
sv: Ramfärg

en: Border radius
sv: Ramradie

en: Border thickness
sv: Ramtjocklek

en: Border width
sv: Rambredd

en: Both
sv: Båda

en: Bottom
sv: Botten

en: Bottom left
sv: botten vänster

en: Bottom right
sv: botten höger

en: Box A:
sv: Ruta A:

en: Box B:
sv: Ruta B:

en: Box C:
sv: Ruta C:

en: Box spacing
sv: Rutavstånd

en: Box with counter
sv: Ruta med räknare

en: Breadcrumb on comment ten displays
sv: Brödsmulor på kommentar tio visningar

en: Breadcrumb on featured ten displays
sv: Brödsmulor på stolta tio visningar

en: Breadcrumb on last ten displays
sv: Brödsmulor på sistatio visningar

en: Breadcrumb on pages
sv: Brödsmulor på sidor

en: Breadcrumb on posts
sv: Brödsmulor på inlägg

en: Breadcrumb on related photos displays
sv: Brödsmulor på relaterade bildvisningar

en: Breadcrumb on search results
sv: Brödsmulor på sökresultat

en: Breadcrumb on tag result displays
sv: Brödsmulor på taggresultat visningar

en: Breadcrumb on topten displays
sv: Brödsmulor på topptio visningar

en: Breadcrumb related visibility settings
sv: Brödsmule-relaterade synlighetsinställningar

en: Breadcrumb separator symbol.
sv: Brödsmulans avgränsnings-symbol.

en: Breadcrumb separator text.
sv: Brödsmulans avgränsnings-symbol.

en: Bronze
sv: Brons

en: Bronze medal
sv: Bronsmedalj

en: Browse (left/right)
sv: Bläddra (vänster/höger)

en: Browse Bar with Photo X of Y counter
sv: Bläddrafält med Bild X Y räknare

en: Browse bar
sv: Bläddringsfält

en: Browse photos
sv: Scrolla foton

en: Browsebar
sv: Bläddringsfält

en: Bulb
sv: Öppen slutare

en: Bulk
sv: Massåtgärd

en: Bulk action:
sv: Masshandling:

en: Button
sv: Knapp

en: Button with counter
sv: Knapp med räknare

en: Buy now
sv: Köp nu

en: By EXIF date
sv: EXIF datum

en: By date last modified
sv: Foton efter datum senast ändrat

en: By date of upload
sv: Foton efter datum för uppladdning

en: By:
sv: Av:

en: CDN Service
sv: CDN Tjänst

en: CSVs imported,
sv: CSVs importerat.

en: CTRL+Click to add/remove option.
sv: CTRL   Klicka för att lägga till / ta bort alternativet.

en: Calendar
sv: Kalenderrutans bakgrund.

en: Calendar box background.
sv: Kalenderrutans bakgrund.

en: Calendar type:
sv: Kalendertyp:

en: Can export albums and photos, but cannot make a zipfile. Your php version does not support ZipArchive.
sv: Kan exportera album och bilder, men kan inte göra en zipfil. Din php version stöder inte ZipArkiv.

en: Can export albums and photos, but cannot make a zipfile. Your php version is < 5.2.7.
sv: Kan exportera album och bilder, men kan inte göra en zipfil. Din php versionen är < 5.2.7.

en: Can not open file. Can not continue. (1)
sv: Kan inte öppna filen. Kan inte fortsätta. (1)

en: Can not open file. Can not continue. (2)
sv: Kan inte öppna filen. Kan inte fortsätta. (2)

en: Can not read header. Can not continue.
sv: Kan inte läsa rubrik. Kan inte fortsätta.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot write to file %s.
sv: Kan inte skriva till filen %s.

en: Capability granted
sv: Behörighet beviljad

en: Capability withdrawn
sv: Behörighet återkallad

en: Caption box
sv: Bildtextruta

en: Categories
sv: Kategorier

en: Categories:
sv: Kategorier:

en: Category
sv: Kategori

en: Category:
sv: Kategori:

en: Catogories:
sv: Kategorier:

en: Center
sv: Centrum

en: Center-weighted average
sv: Centrumvägt medel

en: Change every
sv: Ändra varje

en: Change sequence order by drag and drop
sv: Ändra visningsordning genom att dra och släppa

en: Change source restricted
sv: Ändra källa är begränsad

en: Change the upload limit or remove photos to enable new uploads.
sv: Ändra uppladdningsbegränsning eller ta bort bilder för att möjliggöra nya uppladdningar.

en: Change this value only if your responsive theme shows initially a wrong column width.
sv: Ändra detta värde endast om ditt responsiva tema initialt visar fel kolumnbredd.

en: Change to:
sv: Ändra till:

en: Changed owner to %1$s on %2$s photos.
sv: Bytte ägare till %1$s på %2$s foton.

en: Changed status to %1$s on %2$s photos.
sv: Ändrade status till %1$s på %2$s foton.

en: Changes Saved
sv: Ändringar sparade

en: Changes Saved. Don't forget to activate the widget!
sv: Ändringar sparade. Glöm inte att aktivera widgeten!

en: Changing <b>Cover Type</b> is a restricted action.
sv: Ändra <b>Omslagstyp</b> är en begränsad åtgärd.

en: Changing <b>Photo sort order #</b> is a restricted action.
sv: Ändra <b>Bildsorteringsordning #</b> är en begränsad åtgärd.

en: Changing the coverphoto size may result in all thumbnails being regenerated. this may take a while.
sv: Ändra omslagsbildens storlek kan resultera i att miniatyrerna återskapas. Detta kan ta en tag.

en: Changing the import source dir requires admin rights.
sv: Ändra importkällans bibliotek kräver adminrättigheter.

en: Changing the popup size may result in all thumbnails being regenerated. this may take a while.
sv: Ändring av popupstorleken kan leda till att alla miniatyrer återskapas. Detta kan ta ett tag.

en: Changing the thumbnail size may result in all thumbnails being regenerated. this may take a while.
sv: Ändring av miniatyrstorlek kan leda till att alla miniatyrer återskapas. Detta kan ta ett tag.

en: Check if the HTML tags are properly closed: "balanced".
sv: Kontrollera om HTML-taggar är ordentligt stängda: "balanserade".

en: Check tag balance
sv: Kontrollera tagg balans

en: Check this box if you want users to be logged in to be able to enter comments on individual photos.
sv: Markera den här rutan om du vill att användarna ska vara inloggad för att kunna skriva kommentarer på enskilda foton.

en: Check this box if you want users to be logged in to be able to see existing comments on individual photos.
sv: Markera denna ruta om du vill att användare ska logga in för att kunna se befintliga kommentarer på enskilda bilder.

en: Check this box to use mouseover effect on cover images.
sv: Markera rutan för att använda mouseover effekt på omslagsbilder.

en: Check this box to use mouseover effect on thumbnail images.
sv: Markera rutan för att använda mouseover effekt på miniatyrbilder.

en: Check/uncheck all
sv: Markera/avmarkera alla

en: Checked
sv: Kontrollerad

en: Checkout
sv: Logga ut

en: Choose a convenient name like "albums" or so; this will be the name of a folder inside .../wp-content/. Make sure you choose a unique name
sv: Välj ett bekvämt namn typ "album" eller liknande; detta kommer att vara namnet på en mapp inuti .../wp-content/. Se till att du väljer ett unikt namn

en: Cicking the icon indicates a user wants to report that an image is inappropiate.
sv: Att klicka på ikonen indikerar att en användare vill rapportera att en bild är olämplig.

en: Class ZipArchive does not exist! Check your php configuration
sv: Klass ZipArchive finns inte! Kontrollera din php-konfiguration

en: Clear all EXIF data.
sv: Rensa alla EXIF-data.

en: Clear all IPTC data.
sv: Rensa alla IPTC-data.

en: Clear ratings
sv: Rensa betygen

en: Clear viewcounts
sv: Rensa visningsräknare

en: Clearing and other irreverseable actions
sv: Rensning och andra oåterkalleliga åtgärder

en: Click for help
sv: Klicka för hjälp

en: Click on background
sv: Klicka på bakgrund

en: Click on the banner of a (sub)table to open/close it, or
sv: Klicka på bannern till en (under)tabell för att öppna/stänga den, eller

en: Click this if you do NOT like this image!
sv: Klicka detta om du INTE gillar bilden!

en: Click to see the fullsize photo and all comments
sv: Klicka för att se fotot i fullstorlek och alla kommentarer

en: Click to start/stop
sv: Klicka för att starta/stoppa

en: Close
sv: Stäng

en: Close quick setup
sv: Stäng snabb installation

en: Cloud name
sv: Molnnamn

en: Cloudinary in maintenance mode
sv: Cloudinary i underhållsläge

en: Cloudinary routines not installed.
sv: Cloudinary rutiner inte installerat.

en: Cloudinary usage
sv: Cloudinary användning

en: Cloudinary usage data not available
sv: Cloudinary användning

en: Collapse subalbums
sv: Kollapsa underalbum

en: Column Width
sv: Kolumnbredd

en: Column width.
sv: Kolumnbredd.

en: ComTen alt display
sv: Kommentar10 alt visning

en: Combined
sv: Kombinerad

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment Avatar default
sv: Kommentar Avatar standard

en: Comment Avatar default url.
sv: Kommentar Avatar standard url.

en: Comment Avatar url
sv: Kommentar Avatar url

en: Comment Widget image thumbnail size
sv: Kommentarwidgetens miniatyrbildsstorlek

en: Comment added
sv: Kommentar tillagd

en: Comment admin page size
sv: Adminsidans kommentarsstorl.

en: Comment captcha
sv: Kommentar captcha

en: Comment count
sv: Kommentarräknare

en: Comment deleted
sv: Kommentar raderad

en: Comment edited
sv: Kommentar ändrad

en: Comment email required
sv: Kommentar kräver epost

en: Comment input and display areas.
sv: Kommentarinmatnings- och visnings-områden.

en: Comment moderation
sv: Kommentar moderering

en: Comment notify
sv: Kommentar meddela

en: Comment notify previous
sv: Kommentar  meddela tidigare

en: Comment ntfy added
sv: Kommentar medd tillagt

en: Comment on Facebook:
sv: Kommentar på Facebook:

en: Comment on photo:
sv: Kommentar om bild:

en: Comment removed
sv: Kommentar borttagen

en: Comment size
sv: Kommentar storlek

en: Comment widget photo link.
sv: Kommentar widget bild länk.

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: CommentAdmin
sv: KommentarAdmin

en: CommentWidget
sv: KommentarWidget

en: Commenting login
sv: Kommentera login

en: Commenting users must enter their email addresses.
sv: Kommenterande användare måste ange deras e-postadresser.

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Comments Box
sv: Kommentarsruta

en: Comments db table name.
sv: Kommentarer db tabellnamn.

en: Comments from what users need approval.
sv: Kommentarer från användare som behöver godkännas.

en: Comments on Photos
sv: Kommentarer till bilderna

en: Comments related settings
sv: Kommentar-relaterade inställningar

en: Comments system
sv: Kommentarsystem

en: Comments view login
sv: Kommentarer Visa logga in

en: Comments:
sv: Kommentarer:

en: Comments: The comments on photos management admin page.
sv: Kommentarer: Underhåll av bildkommentarer på adminsidan.

en: Compressed file types: .zip
sv: Komprimerade filtyper: .zip

en: Comten Thumbnail width
sv: Kommentar10 miniatyr bredd

en: Configure the download link on fullsize popups.
sv: Konfigurera nedladdningslänken på fullstorleks popups.

en: Configure the link from the multitag selection.
sv: Konfigurera länken från multitagg valet.

en: Configure the link from the tags in the tag cloud.
sv: Konfigurera länk från taggarna i etikettmolnet.

en: Confirm create
sv: Bekräfta skapa

en: Connecting to edit album...
sv: Ansluter för att redigera album ...

en: Connecting to edit photos...
sv: Ansluter för att redigera bilder ...

en: Connecting to your depot...
sv: Ansluter till din depå ...

en: Continue automatic after time out
sv: Fortsätt automatiskt efter timeout

en: Convert filesystem to flat structure.
sv: Konvertera filsystemet till platt struktur.

en: Convert filesystem to tree structure.
sv: Konvertera filsystemet till trädstruktur.

en: Convert to flat
sv: Konvertera till platt

en: Convert to tree
sv: Konvertera till träd

en: Copy / move / delete / edit name / edit description / change status
sv: Kopiera / flytta /radera / namnändra / ändra beskt / ändra status

en: Copy Owner
sv: Kopiera Ägare

en: Copy Timestamp
sv: Kopiera Tidstämpel

en: Copy photo to
sv: Kopiera foto till

en: Copy the owner when copying photo.
sv: Kopiera ägaren när du kopierar bild.

en: Copy timestamp when copying photo.
sv: Kopiera tidstämpel när du kopierar bild.

en: Copy to
sv: Kopiera till

en: Copyright notice
sv: Copyrightmeddelande

en: Could not bulk delete spam
sv: Kunde inte massradera spam

en: Could not bulk update status
sv: Kunde inte massuppdatera status

en: Could not clear EXIF data
sv: Kunde inte rensa EXIF-data

en: Could not clear IPTC data
sv: Kunde inte rensa IPTC-data

en: Could not clear ratings
sv: Kunde inte rensa betygen

en: Could not clear viewcounts
sv: Kunde inte rensa visningsräknare

en: Could not create album
sv: Kunde inte skapa album

en: Could not create album.
sv: Kunde inte skapa album.

en: Could not create page.
sv: Kunde inte skapa sida.

en: Could not create the wppa directory.
sv: Kunde inte skapa WPPA katalogen.

en: Could not create the wppa fonts directory.
sv: Kunde inte skapa WPPA teckensnittskatalogen.

en: Could not create the wppa thumbs directory.
sv: Kunde inte skapa wppa miniatyrs katalogen.

en: Could not create the wppa watermarks directory.
sv: Kunde inte skapa wppa vattenstämplar katalogen.

en: Could not insert photo into db.
sv: Kunde inte sätta in bilden i databasen.

en: Could not insert photo.
sv: Det gick inte att infoga bilden.

en: Could not open album output file.
sv: Kunde inte öppna albumets utdatafil.

en: Could not open photo output file.
sv: Kunde inte öppna foto utdatafil.

en: Could not process comment.\nProbably timed out.
sv: Det gick inte att behandla kommentaren.\nFörmodligen tidsöverdrag.

en: Could not read album data.
sv: Kunde inte läsa data album.

en: Could not read photo data.
sv: Kunde inte läsa bilddata.

en: Could not remake files
sv: Kunde inte göra om filer

en: Could not remake thumbnail
sv: Kunde inte återskapa miniatyr

en: Could not remove comment
sv: Kunde inte ta bort kommentar

en: Could not update files.
sv: Kunde inte uppdatera filer.

en: Could not update lattitude
sv: Kunde inte uppdatera latitud

en: Could not update longitude
sv: Kunde inte uppdatera longitud

en: Count
sv: Räkna

en: Counts
sv: Räknare

en: Cover Image
sv: Omslagsbild

en: Cover Photo:
sv: Försättsfoto:

en: Cover Photos and popups.
sv: Omslagsbilder och popup:er.

en: Cover Type
sv: Omslagsyp

en: Cover Type:
sv: Omslagstyp:

en: Cover image position.
sv: Omslagsbildens placering.

en: Cover mouseover
sv: Omslagsbildens mouseover

en: Cover opacity
sv: Omslagsopacitet

en: Cover photo
sv: Försättsfoto

en: Cover photo size.
sv: Försättsfotots storlek.

en: Cover type
sv: Omslagstyp

en: CoverType is restricted
sv: Omslagstyp är begränsad

en: Coverphoto size
sv: Omslagsbildens storlek

en: Coverphoto size multi
sv: Omslagsbild-storlek multi

en: Covers
sv: Omslag

en: Covertext
sv: Omslagstext

en: Create
sv: Skapa

en: Create Album
sv: Skapa album

en: Create New Empty Album
sv: Skapa nytt tomt album

en: Create a new WP Page, name it something like "Photo Gallery" and put in the content:
sv: Skapa en ny WP sida, namnge den något liknande ”Fotogalleri” och lägg in innehållet:

en: Create a page like you normally would in WordPress, using the "Default Template". In my example, give it the page title of "Photo Gallery". In the Page Content section add the following code:
sv: Skapa en sida som du normalt gör i Wordpress, med hjälp av ”standardmall”. I mitt exempel, ge sidan titeln ”Fotogalleri”. I Sidinnehålls-sektionen lägger du till följande kod:

en: Create a wp page for every fullsize image.
sv: Skapa en wp sida för varje fullskalig bild.

en: Create album
sv: Skapa album

en: Create all autopages
sv: Skapa alla autosidor

en: Create all the pages to display slides individually.
sv: Skapa alla sidor att visa enskilda diabilder.

en: Create an album for each user logging in.
sv: Skapa ett album för varje användare som loggar in.

en: Create at least two albums in the "Photo Albums" tab. Leave "Parent" at "--- none ---".
sv: Skapa minst två album i ”Fotoalbum”-fliken. Lämna ”Förälder” på ”— ingen —”.

en: Create wp page when a directory to album is imported.
sv: Skapa en wp-sida när en katalog till album importeras.

en: Creates a download zipfile containing the photos of the album
sv: Skapar en nedladdningsbar zipfil som innehåller foton från albumet

en: Creates an .htaccess file in .../uploads/wppa/
sv: Skapar en .htaccess-fil i …/uploads/wppa/

en: Creating a Photo Album Page or a Post with photos - Advanced
sv: Skapar en fotoalbum sida eller ett inlägg med bilder - Avancerad

en: Creative (Slow speed)
sv: Kreativt (låg hastighet)

en: Cube Points points
sv: Cube Points poäng

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom Box
sv: Anpassad ruta

en: Custom box background.
sv: Anpassade rutors bakgrund.

en: Custom content
sv: Anpassat innehåll

en: Custom data files of type .csv
sv: Anpassade datafiler av typen .csv

en: Custom datafields
sv: Anpassade datafält

en: Custom datafields enabled
sv: Anpassade datafält aktiverat

en: Custom style
sv: Anpassad stil

en: Database revision:
sv: Databas revision:

en: Deete photo after xx dislike votes.
sv: Radera efter xx ogilla-röster.

en: Default album for import:
sv: Standardalbum för import:

en: Default album linktype
sv: Standardalbum-länktyp

en: Default coverphoto
sv: Standard omslagsbild

en: Default coverphoto selection
sv: Standardval av omslagsbild

en: Default height
sv: Förvald höjd:

en: Default parent
sv: Förvald förälder

en: Default parent always
sv: Alltid förvald förälder

en: Default photo album for
sv: Standardalbum för

en: Default photo name
sv: Standard bildnamn

en: Default photo tags:
sv: Förvalda fototaggar:

en: Default select cover photo method.
sv: Standard för val av omslagsfotometod.

en: Default tags
sv: Förvalda taggar

en: Default width
sv: Förvald bredd:

en: Defer javascript
sv: Skjut upp JavaScript

en: Define up to 10 custom data fields for photos.
sv: Definiera upp till 10 anpassade datafält för foton.

en: Defined by the visitor
sv: Definieras av besökaren

en: Delete
sv: Radera

en: Delete Album
sv: Radera album

en: Delete after
sv: Radera efter

en: Delete after successful extraction.
sv: Radera efter fullgjord extraktion.

en: Delete album
sv: Ta bort album

en: Delete all
sv: Radera allt

en: Delete all autopages
sv: Skapa alla autosidor

en: Delete all spam
sv: Radera alla spam

en: Delete all the pages to display slides individually.
sv: Ta bort alla sidorna för att visa fotoslides individuellt.

en: Delete derived images
sv: Ta bort härledda bilder

en: Delete photo
sv: Radera foto

en: Delete spam comments when older than.
sv: Radera spam kommentarer när äldre än.

en: Deletes all derived images !!!
sv: Tar bort alla härledda bilder!!!

en: Deletes them all !!!
sv: Tar bort dem alla!

en: Desc
sv: Beskr

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Details:
sv: Detaljer:

en: Direct access goto image in:
sv: Direktåtkomst gå till bild i:

en: Directories with optional subdirs containig photos
sv: Kataloger med valfria underkataloger innehållande bilder

en: Directory is not readable:
sv: Bibliotek är inte läsbart:

en: Directory is not writable:
sv: Biblioteket är inte skrivbart:

en: Directory to album imports.
sv: Katalog för albumimport.

en: Disable uploading photos that are too large.
sv: Hindra uppladdningar av bilder som är för stora.

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disaplay the total number of (sub)albums and photos in subalbums
sv: Visa det totala antalet av (under)album och foton i underalbum

en: Dislike delete
sv: Radera ogillade

en: Dislike pending
sv: Ogilla väntande

en: Dislike value
sv: Ogilla värde

en: Disliked by %d visitors
sv: Ogillad av %d besökare

en: Display
sv: Visa

en: Display Next and Prev. as opposed to Next photo and Previous photo when the cotainer is smaller than this size.
sv: Visa Nästa och Föreg. i stället för Nästa foto och Föregående foto när rutan är mindre än denna storlek.

en: Display Photo description.
sv: Visa bild beskrivning.

en: Display Thumbnail Comment count on popup.
sv: Visa Miniatyr Kommentars-räknare på popup.

en: Display Thumbnail Comment count.
sv: Visa miniatyrkommentars räknare.

en: Display Thumbnail Rating on popup.
sv: Display Miniatyrbilds Betyg på popup.

en: Display Thumbnail Rating.
sv: Visa miniatyr betyg.

en: Display Thumbnail description on popup.
sv: Visa miniatyrens beskrivningen på popup.

en: Display Thumbnail description.
sv: Visa miniatyr-beskrivning.

en: Display Thumbnail name on popup.
sv: Visa miniatyrnamn på popup.

en: Display Thumbnail name.
sv: Visa miniatyrnamn.

en: Display a clickable row of smileys.
sv: Visa en klickbar rad av smileys.

en: Display album names in urls.
sv: Visa albumnamn i URLer.

en: Display comments at comten thumbnails.
sv: Visa kommentarer på kommentar10 miniatyrer.

en: Display confirmation dialog before creating album.
sv: Visa bekräftelsedialogrutan innan du skapar album.

en: Display covers in 2 or more columns if the display area is wider than the given width.
sv: Visningen täcker in 2 eller fler kolumner om visningsområdet är bredare än den givna bredden.

en: Display description of the photo under thumbnail images on the popup.
sv: Visa beskrivning av bilden under miniatyrbilder på popup.

en: Display description of the photo under thumbnail images.
sv: Visa beskrivning av bilden i miniatyrbilder.

en: Display file url
sv: Visa fil url

en: Display file:
sv: Visa fil:

en: Display method:
sv: Visningsmetod:

en: Display name
sv: Visa namn

en: Display order:
sv: Visningsordning:

en: Display owner on popup.
sv: Visa ägare på popup.

en: Display photo name under thumbnail images on the popup.
sv: Visa bildnamn under miniatyrbilder på popup.

en: Display photo name under thumbnail images.
sv: Visa bildnamn under miniatyrbilder.

en: Display photo name.
sv: Visa bildnamn.

en: Display photo names in urls.
sv: Visa bildnamn i URLer.

en: Display photo owner under thumbnail images on the popup.
sv: Visa bildägare i miniatyrbilder på popup.

en: Display precision
sv: Visningsprecision

en: Display single vote button below thumbnails.
sv: Visa enkel röstaknapp under miniatyrbilder.

en: Display status:
sv: Visningsstatus:

en: Display the Facebook button in the share box.
sv: Visa Facebook-knappen i delarutan.

en: Display the Facebook comment dialog box in the share box.
sv: Visa Facebooks kommentarruta i delarutan.

en: Display the Google+ button in the share box.
sv: Visa Google+ knappen i delarutan.

en: Display the LinkedIn button in the share box.
sv: Visa Linkedin knappen i delarutan.

en: Display the Pintrest button in the share box.
sv: Visa Pintrest knappen i delarutan.

en: Display the QR code in the share box.
sv: Visa QR-kod i delarutan.

en: Display the Slideshow / Browse photos link on album covers
sv: Visa bildspel / Bläddra bilder-länkar på albumomslagen

en: Display the Slideshow / Number bar.
sv: Visa Bildspel- / Nummer-rad.

en: Display the Twitter button in the share box.
sv: Visa Twitterknappen i delarutan.

en: Display the View xx albums and yy photos link on album covers
sv: Visa vyn xx album och yy bilder länk på albumomslagen

en: Display the album categories on the covers.
sv: Visa albumkategorierna på omslagen.

en: Display the album decription on the album cover
sv: Visa albumbeskrivning på albumomslaget

en: Display the avarage rating and/or vote count on the rating bar
sv: Visa medelbetyget och/eller rösträkningen i betygsfältet

en: Display the comments box under the fullsize images and let users enter their comments on individual photos.
sv: Visa kommentarsrutan under fullstora bilder och låt användare ange sina synpunkter på enskilda bilder.

en: Display the custom box in the slideshow
sv: Visa den anpassade rutan i bildspelet

en: Display the exif box initially opened.
sv: Visa EXIF-rutan initialt öppen.

en: Display the exif box under the fullsize images initially open.
sv: Visa EXIF-rutan under fullstora bilder initialt öppen.

en: Display the exif box under the fullsize images.
sv: Visa exif rutan under fullstora bilder.

en: Display the iptc box initially opened.
sv: Visa IPTC-rutan initialt öppen.

en: Display the iptc box under the fullsize images initially open.
sv: Visa IPTC-rutan under fullstora bilder initialt öppen.

en: Display the iptc box under the fullsize images.
sv: Visa IPTC-rutan under fullstora bilder.

en: Display the newest comment on top.
sv: Visa den nyaste kommentaren överst.

en: Display the number of comments of the photo under the thumbnail image on the popup.
sv: Visa antalet kommentarer av bilden under miniatyrbilden på popup.

en: Display the number of comments to the photo under the thumbnail image.
sv: Visa antalet kommentarer till bilden under miniatyrbilden.

en: Display the number of views under the thumbnail image.
sv: Visa antalet visningar under miniatyrbilden.

en: Display the number of views.
sv: Visa antalet visningar.

en: Display the number of votes along with average ratings.
sv: Visa antalet röster tillsammans med genomsnittliga betyg.

en: Display the rating of the photo under the thumbnail image on the popup.
sv: Visa betyget av bilden under miniatyrbilden på popup.

en: Display the rating of the photo under the thumbnail image.
sv: Visa betyget av bilden under miniatyrbilden.

en: Display the search results on page.
sv: Välj den sida som ska användas för att visa sökresultat. Sidan MÅSTE innehålla %%wppa%% eller [wppa][/wppa].

en: Display the share social media buttons box in widgets.
sv: Visa sociala mediers knapp-ruta i widgetar.

en: Display the share social media buttons box.
sv: Visa sociala mediers knapp-ruta.

en: Display the share social media buttons on lightbox displays.
sv: Visa sociala medier-knappar i lightboxvisningar.

en: Display the share social media buttons on mphoto displays.
sv: Visa sociala medier-knappar i mphotovisningar.

en: Display the share social media buttons under thumbnails.
sv: Visa sociala medier knapparna under miniatyrer.

en: Display the social media buttons in the slideshow
sv: Visa sociala medier-knappar i bildspelet

en: Display thumbnail areas with upload link only for empty albums.
sv: Visa miniatyrbildsområden med ladda upp länk endast för tomma album.

en: Display tooltip "Zoom in" along with the magnifier cursor.
sv: Visa verktygstipset ”Zooma in” tillsammans med förstoringsglasmarkören.

en: Display type
sv: Visningstyp

en: Display:
sv: Visa:

en: Displayes the total number of dislike votes for the current photo.
sv: Visar det totala antalet ogilla-röster för den aktuella bilden.

en: Displays the total number of sub albums and photos in the entire album tree in parenthesis if the numbers differ from the direct content of the album.
sv: Visar det totala antalet underalbum och bilder i hela albumträdet i parentes om siffrorna skiljer sig från den direkta innehållet i albumet.

en: Distance between wppa+ boxes.
sv: Avstånd mellan WPPA+ rutor.

en: Do NOT remove the text w#fotomoto from the Custombox ( Table II-B15 ).
sv: Ta INTE bort texten w#fotomoto från Anpassningsruran ( Tabell II-B15 ).

en: Do NOT use this when your thumbnails have a forced aspect ratio (when Table I-C2 is set to anything different from --- same as fullsize ---)
sv: Använd INTE detta när dina miniatyrer har ett påtvingad bildformat (när Tabell I-C2 är inställd på något annat än — samma som fullstorlek —)

en: Do a quick initial setup
sv: Gör en snabb första installationen

en: Do also search the album categories.
sv: Sök även albumkategorier.

en: Do also search the comments on photos.
sv: Sök även bildkommentarer.

en: Do also search the photo tags.
sv: Sök även bildtaggar.

en: Do it!
sv: Gör det!

en: Do not create duplicates
sv: Skapa inte duplikat

en: Do not forget to reset with [wppa_set][/wppa_set]
sv: Glöm inte att återställa med [wppa_set][/ wppa_set]

en: Do not search 'separate' albums.
sv: Sök inte ’enskilda’ album.

en: Do not show empty albums, except for admin and owner.
sv: Visa inte tomma album, med undantag för admin och ägare.

en: Do not use this setting when slides have different aspect ratios!
sv: Använd inte denna inställning när diabilder har olika bildformat!

en: Do you want the comment system active?
sv: Vill du att kommentarsystemet aktiveras?

en: Do you want the rating system active?
sv: Vill du att betygssystemet aktivas?

en: Do you want the social media share buttons displayed?
sv: Vill du att knappar för delning på sociala medier visas?

en: Do you want to downsize photos during upload?
sv: Vill du att skala ner bilder under uppladdning?

en: Do you want to save the original photofiles?
sv: Vill du spara de ursprungliga bildfilerna?

en: Do_shortcode priority
sv: Gör_kortkod-prioritet

en: Docs & Demos
sv: Dok. & Demos

en: Doit!
sv: Gör det!

en: Don't forget size="%s"
sv: Glöm inte =”%s”

en: Don't leave this blank!
sv: Lämna inte detta tomt!

en: Done processing files.
sv: klar med filerna.

en: Done!
sv: Klart!

en: Done?
sv: Klar?

en: Double click to start/stop slideshow running
sv: Dubbelklick för att starta/avbryta bildspelet

en: Download
sv: Ladda ner

en: Download Link (aka Art Monkey link)
sv: Hämta Länk (typ Art Monkey länk)

en: Download album
sv: Ladda ner album

en: Download link on lightbox
sv: Hämta-länk på lightbox

en: Download:
sv: Ladda ner:

en: Downsizing photos make them load faster to the visitor, without loosing display quality
sv: Nedskärning av bilder gör dem snabbare att ladda för besökaren, utan att förlora bildkvalitet

en: Draft
sv: Utkast

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: ERROR: Attempt to upload a photo that is too large to process (%s).
sv: FEL: Försök att ladda upp ett foto som är för stort att processa (%s).

en: ERROR: File %s is not a valid picture file.
sv: FEL: Filen %s är inte en giltig bildfil.

en: ERROR: Illegal attempt to create an album.
sv: FEL: Ogiltigt försök att skapa ett album.

en: ERROR: Illegal attempt to enter a comment.
sv: FEL: Ogiltigt försök att skriva en kommentar.

en: ERROR: Illegal attempt to enter a rating.
sv: FEL: Ogiltigt försök att ange ett betyg.

en: ERROR: Illegal attempt to upload a file.
sv: FEL: Ogiltigt försök att ladda upp en fil.

en: ERROR: Resized or copied image could not be created.
sv: FEL: Storleksändrad eller kopierad bild kunde inte skapas.

en: ERROR: Unable to retrieve image size of
sv: FEL: Det gick inte att hämta bildstorlek på

en: ERROR: Unknown file or album.
sv: FEL: Okänd fil eller album.

en: ERROR: unable to upload files.
sv: FEL: kunde inte ladda upp filer.

en: EXIF Configuration:
sv: EXIF-konfiguration:

en: EXIF Date
sv: EXIF datum

en: EXIF Date desc
sv: EXIF Datum fallande

en: EXIF box
sv: EXIF-ruta

en: EXIF data
sv: EXIF-data

en: EXIF data cleared
sv: EXIF-data rensad

en: EXIF data is information from the camera like model no, focal distance and aperture used.
sv: EXIF-data är information från kameran som modell nr, brännvidd och bländare.

en: EXIF db table name.
sv: EXIF db tabellnamn.

en: EXIF display box background.
sv: EXIF-visningsrutas bakgrund.

en: EXIF open
sv: EXIF öppen

en: Each user will get his own album to upload to. These settings can be changed later.
sv: Varje användare kommer att få sitt eget album att ladda upp till. Dessa inställningar kan ändras senare.

en: Easily manage and display your photo albums and slideshows within your WordPress site.
sv: Hantera enkelt och visa dina fotoalbum och bildspel på din WordPresswebbplats.

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Album Information
sv: Redigera albuminformation

en: Edit Photos
sv: Redigera bilder

en: Edit albuminfo
sv: Redigera albuminfo

en: Edit photo
sv: Redigera bild

en: Edit photo description requires admin rights.
sv: Redigera fotobeskrivning kräver adminrättigheter.

en: Edit photo information
sv: Redigera fotoinformation

en: Edit photo information except copy and move
sv: Redigera fotoinformation förutom kopiera och flytta

en: Edit photos
sv: Redigera bilder

en: Edit tag
sv: Redigera tagg

en: Edit!
sv: Redigera!

en: Editing is temporary diabled for you
sv: Redigering är tillfälligt stängt för dig

en: Eight days
sv: Åtta dagar

en: Email
sv: Epost

en: Email:
sv: Epost:

en: Empty filename
sv: Tomt filnamn

en: Enable (sub)albums of:
sv: Aktivera (under)album av:

en: Enable <i>in-line</i> settings
sv: Aktivera <i>i-line</i> inställningar

en: Enable Audio
sv: Aktivera Audio

en: Enable Rootsearch
sv: Aktivera rotsökning

en: Enable Subsearch
sv: Aktivera subsökning

en: Enable Video
sv: Aktivera video

en: Enable all tags
sv: Aktivera alla taggar

en: Enable foreign shortcodes in album names, albums desc and photo names
sv: Aktivera främmande kortkoder i albumnamn, albumbeskrivning och fotonamn

en: Enable frontend album creation.
sv: Aktivera framside albumskapande.

en: Enable frontend album deletion
sv: Aktivera framsideradering av album

en: Enable frontend upload.
sv: Aktivera framsideuppladdning.

en: Enable frontent edit album name and description.
sv: Aktivera framsideredigera albumnamn och beskrivning.

en: Enable invisible browsing buttons in widget slideshows.
sv: Aktivera osynliga bläddraknappar i widget-bildspel.

en: Enable invisible browsing buttons.
sv: Aktivera osynliga bläddringsknappar.

en: Enable photo html access
sv: Aktivera foto html-behörighet

en: Enable pretty links
sv: Aktivera  nätta länkar

en: Enable rootsearch
sv: Aktivera rotsökning

en: Enable subsearch
sv: Aktivera subsökning

en: Enable the application of watermarks.
sv: Aktivera tillämpningen av vattenstämplar.

en: Enable the comment system and show the comments in the slideshow.
sv: Aktivera kommentarssystemet och visa kommentarerna i bildspelet.

en: Enable the comments system.
sv: Aktivera kommentarsystemet.

en: Enable the exif system.
sv: Aktivera exif-systemet.

en: Enable the generation and understanding of pretty links.
sv: Aktivera generering och förståelse av nätta länkar.

en: Enable the iptc system.
sv: Aktivera iptc-systemet.

en: Enable the rating system and show the votes in the slideshow.
sv: Aktivera betygssystemet och visa rösterna i bildspelet.

en: Enable the rating system.
sv: Aktivera i betygssystemet.

en: Enable the slideshow.
sv: Aktivera bildspelet.

en: Enable the ugly browsing buttons.
sv: Aktivera de fula bläddraknapparna.

en: Enable the use of non-wppa+ shortcodes in fullsize photo descriptions.
sv: Aktivera användning av icke-wppa+ kortkoder i fullstora bilders beskrivningar.

en: Enable the use of non-wppa+ shortcodes in thumbnail photo descriptions.
sv: Aktivera användning av icke-wppa+ kortkoder i miniatyrbildsbeskrivningar.

en: Enable touch events swipe left-right on slides on touch screens.
sv: Aktivera pekhändelsen svep åt vänster-höger på diabilder på pekskärmar.

en: Enable ugly browsing buttons in widget slideshows.
sv: Aktivera fula bläddraknappar i widget-bildspel.

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Enables audio support.
sv: Aktiverar ljudstöd.

en: Enables video support.
sv: Aktiverar stöd för video.

en: Enter / modify the description for this album.
sv: Skriv in / ändra beskrivningen för detta album.

en: Enter / modify the shortcode to be generated for the gpx plugin. It must contain w#lat and w#lon as placeholders for the lattitude and longitude.
sv: Ange / ändra kortkod som ska genereras för gpx plugin. Det måste innehålla w#lat och w#lon som platshållare för latitud och longitud.

en: Enter a number in the range from 0 to 24 or auto
sv: Ange ett tal från 0 till 24 eller auto

en: Enter a value > -180 and < 180
sv: Skriv ett värde > -180 och <180

en: Enter a value > -90 and < 90
sv: Ange ett värde > -90 och < 90

en: Enter album description
sv: Ange albumbeskrivning

en: Enter album name.
sv: Ange albumnanm.

en: Enter custom style specs here.
sv: Ange anpassade stil specs här.

en: Enter font name, size, color and weight for album cover titles.
sv: Ange typsnitt, storlek, färg och vikt för albumomslagens titlar.

en: Enter font name, size, color and weight for all other items.
sv: Ange typsnitt, storlek, färg och vikt för alla andra objekt.

en: Enter font name, size, color and weight for navigation items.
sv: Ange typsnitt, storlek, färg och vikt för navigationsobjekt.

en: Enter font name, size, color and weight for numberbar navigation.
sv: Ange typsnitt, storlek, färg och vikt för nummerfältets navigation.

en: Enter font name, size, color and weight for slideshow photo descriptions.
sv: Ange typsnitt, storlek, färg och vikt för bildspel fotobeskrivningar.

en: Enter font name, size, color and weight for slideshow photo names.
sv: Ange typsnitt, storlek, färg och vikt för bildspels bildnamn.

en: Enter font name, size, color and weight for text under thumbnail images.
sv: Ange typsnitt, storlek, färg och vikt för text under miniatyrbilder.

en: Enter font name, size, color and weight for wppa lightbox overlays.
sv: Ange typsnitt, storlek, färg och vikt för wppa ljusbordsöverlägg.

en: Enter loginnames seperated by commas
sv: Ange inloggningsnamnen avdelade med kommatecken

en: Enter new tags:
sv: Ange nya etiketter:

en: Enter optional text that will appear before the input box. This may contain HTML so you can change font size and color.
sv: Skriv in valfri text som kommer att visas före inmatningsrutan. Detta kan innehålla HTML så att du kan ändra teckenstorlek och färg.

en: Enter percentage of opacity. 100% is opaque, 0% is transparant
sv: Ange andelen opacitet. 100% är ogenomskinlig, 0% är genomskinlig

en: Enter photo name.
sv: Ange bildnamn.

en: Enter search words seperated by commas. Photos will meet all search words by their names, descriptions, translated keywords and/or tags.
sv: Ange sökord avdelade med kommatecken. Foton kommer att uppfylla alla sökord med deras namn, beskrivningar, översatta nyckelord och/eller taggar.

en: Enter the HTML code that produces the separator symbol you want.
sv: Ange den HTML-kod som skapar den avgränsnings-symbol du vill ha.

en: Enter the color of the filmstrip navigation arrows.
sv: Ange färg på filmremsans navigeringspilar.

en: Enter the content just like a normal text widget. This widget will interprete [wppa] shortcodes.
sv: Ange innehållet precis som i en vanlig text widget. Denna widget kommer tolka [WPPA] kortkoder.

en: Enter the corner radius for the border of the WPPA+ boxes. A number of 0 means: no rounded corners.
sv: Ange hörnradie för ramen till WPPA+ rutorna. 0 betyder: inga rundade hörn.

en: Enter the default description.
sv: Ange standardbeskrivning.

en: Enter the desired display width and alignment of the photo in the sidebar.
sv: Ange önskad visningsbredd och justering av fotot i sidofältet.

en: Enter the full url to the image you want to use for the separator symbol.
sv: Ange den fullständiga webbadressen till den bild du vill använda som avgränsnings-symbol.

en: Enter the largest size in pixels as how you want your photos to be displayed.
sv: Ange den största storleken i pixlar som du vill att dina bilder ska visas i.

en: Enter the maximum number of album covers per page. A value of 0 indicates no pagination.
sv: Ange det maximala antalet albumomslag per sida. Värdet 0 anger ingen sidnumrering.

en: Enter the maximum number of entries in the Comment widget.
sv: Ange det maximala antalet införanden i Kommentars-widgeten.

en: Enter the maximum number of photos in the FeaTen widget.
sv: Ange det maximala antalet bilder i Stolt10 widgeten.

en: Enter the maximum number of photos in the LasTen widget.
sv: Ange det maximala antalet betygsatta bilder i 10Senaste-widgeten.

en: Enter the maximum number of rated photos in the Thumbnail widget.
sv: Ange det maximala antalet betygsatta bilder i Miniatyrs-widgeten.

en: Enter the maximum number of rated photos in the TopTen widget.
sv: Ange det maximala antalet betygsatta bilder i Topp10 widgeten.

en: Enter the maximum number of thumbnail images per page. A value of 0 indicates no pagination.
sv: Ange det maximala antalet miniatyrbilder per sida. Värdet 0 anger ingen sidnumrering.

en: Enter the maximum number of thumbnail photos of albums in the Album widget.
sv: Ange det maximala antalet miniatyrbilder av album i Album-widgeten.

en: Enter the maximum size. 0 is unlimited
sv: Ange den maximala storleken. 0 är obegränsad

en: Enter the position that you want to be used for the default album cover selected in Table IV-D6.
sv: Ange den positionen som du vill ska användas för standard albumomslaget som valts i Tabell IV-D6.

en: Enter the size for the mini photos in the Album widget.
sv: Ange storlek för minibilder i Album-widgeten.

en: Enter the size for the mini photos in the Comment widget.
sv: Ange storlek för minibilder i Kommentars-widgeten.

en: Enter the size for the mini photos in the FeaTen widget.
sv: Ange storlek för minibilder i Stolt10-widgeten.

en: Enter the size for the mini photos in the LasTen widget.
sv: Ange storlek för minibilder i 10Senaste-widgeten.

en: Enter the size for the mini photos in the Thumbnail widget.
sv: Ange storlek för minibilder i Miniatyrs-widgeten.

en: Enter the size for the mini photos in the TopTen widget.
sv: Ange storlek för mini bilder i Topp10 widgeten.

en: Enter the size of the popup images. This size should be larger than the thumbnail size.
sv: Ange storleken på popupbilderna. Denna storlek ska vara större än miniatyrstorlek.

en: Enter the tags that you want to be assigned to new photos in this album.
sv: Skriv in de taggar som du vill ska tilldelas nya bilder i detta album.

en: Enter the tags you want to appear in the selection box. Empty means: all existing tags
sv: Ange etiketterna du vill ska visas i rutan. Tomt betyder: alla befintliga etiketter

en: Enter the thickness for the border of the WPPA+ boxes. A number of 0 means: no border.
sv: Ange tjocklek för ramarna till WPPA+ rutorna. 0 betyder: ingen ram.

en: Enter the title and the url. Do'nt forget the HTTP://
sv: Ange titel och webbadress. Glöm inte HTTP: //

en: Enter the width and optionally the height of the area wherein the slides will appear. If you specify a 0 for the height, it will be calculated. The value for the height will be ignored if you set the vertical alignment to 'fit'.
sv: Ange bredd och eventuellt höjd på ytan där bilderna kommer att visas. Om du anger 0 för höjden, kommer den att beräknas. Värdet för höjden ignoreras om du ställer den vertikala justeringen till 'passa'.

en: Enter the width of the main column in your theme's display area.
sv: Ange bredden på huvudkolumnen i ditt temas visningsområde.

en: Enter user login name or <b>--- public ---</b>
sv: Ange inloggningsnamn eller <b>— offentligt —</b>

en: Enter valid CSS color hexadecimal like #000000 for black or #ffffff for white for the padded thumbnails.
sv: Ange giltig CSS färg hexadecimal som #000000 för svart eller #ffffff för vitt för vadderade miniatyrer.

en: Enter valid CSS colors for Cover photo and popup backgrounds and borders.
sv: Ange giltiga CSS färger för omslagsbilder och popup-bakgrunder och -gränser.

en: Enter valid CSS colors for bestof box backgrounds and borders.
sv: Ange giltiga CSS färger för bästav-rutans bakgrunder och gränser.

en: Enter valid CSS colors for calendar box backgrounds and borders.
sv: Ange giltiga CSS färger för IPTC-rutans bakgrunder och gränser.

en: Enter valid CSS colors for comment box backgrounds and borders.
sv: Ange giltiga CSS färger för kommentarrutas bakgrunder och gränser.

en: Enter valid CSS colors for custom box backgrounds and borders.
sv: Ange giltiga CSS färger för anpassad rutas bakgrunder och gränser.

en: Enter valid CSS colors for even numbered backgrounds and borders of album covers and thumbnail displays 'As covers'.
sv: Ange giltiga CSS färger för jämna bakgrunder och gränsar av albumomslag och miniatyrvisning ’som omslag’.

en: Enter valid CSS colors for exif box backgrounds and borders.
sv: Ange giltiga CSS färger för EXIF-rutans bakgrunder och gränser.

en: Enter valid CSS colors for fullsize photo backgrounds and borders.
sv: Ange giltiga CSS färger för fullstorleksbilds bakgrunder och gränser.

en: Enter valid CSS colors for iptc box backgrounds and borders.
sv: Ange giltiga CSS färger för IPTC-rutans bakgrunder och gränser.

en: Enter valid CSS colors for multitag box backgrounds and borders.
sv: Ange giltiga CSS färger för multitaggrutans bakgrunder och gränser.

en: Enter valid CSS colors for name and description box backgrounds and borders.
sv: Ange giltiga CSS färger för namn- och beskrivnings-rutas bakgrunder och gränser.

en: Enter valid CSS colors for navigation backgrounds and borders.
sv: Ange giltiga CSS färger för navigerings-bakgrunder och -gränser.

en: Enter valid CSS colors for numbar active box backgrounds and borders.
sv: Ange giltiga CSS färger för Nummerrad-rutans bakgrunder och gränser.

en: Enter valid CSS colors for numbar box backgrounds and borders.
sv: Ange giltiga CSS färger för Nummerrad-rutans bakgrunder och gränser.

en: Enter valid CSS colors for odd numbered backgrounds and borders of album covers and thumbnail displays 'As covers'.
sv: Ange giltiga CSS färger för udda numrerade bakgrunder och gränsar av albumomslag och miniatyrvisningar 'som omslag'.

en: Enter valid CSS colors for search box backgrounds and borders.
sv: Ange giltiga CSS färger för sökrutans bakgrunder och gränser.

en: Enter valid CSS colors for share box backgrounds and borders.
sv: Ange giltiga CSS färger för dela-rutas bakgrunder och gränser.

en: Enter valid CSS colors for superview box backgrounds and borders.
sv: Ange giltiga CSS färger för supervisnings-rutans bakgrunder och gränser.

en: Enter valid CSS colors for tagcloud box backgrounds and borders.
sv: Ange giltiga CSS färger för Taggmolnrutans bakgrunder och gränser.

en: Enter valid CSS colors for upload box backgrounds and borders.
sv: Ange giltiga CSS färger för uppladdningsrutans bakgrunder och gränser.

en: Enter your Google maps api key here if you have one.
sv: Ange din Google Maps API nyckel här om du har en.

en: Enter your facebook app id to be able to moderate comments and sends
sv: Ange ditt Facebook app id för att kunna moderera kommentarer och sändningar

en: Enter your facebook user id to be able to moderate comments and sends
sv: Ange ditt Facebook användarid att kunna moderera kommentarer och sändningar

en: Enter/modify photo description
sv: Ange/ändra bildens beskrivning

en: Enter/modify the title for the widget. This is a default and can be overriden at widget activation.
sv: Ange/ändra titeln för widgeten. Detta är standard och kan överstyras vid aktivering av widgeten.

en: Entries:
sv: Besök:

en: Error
sv: Fel

en: Error during upload
sv: Fel vid uppladdning

en: Error inserting audio %s, unknown or non existent album.
sv: Fel vid insättning av ljud %s, okänt eller icke existerande album.

en: Error inserting photo
sv: Fel vid insättning av bild

en: Error inserting photo %s, unknown or non existent album.
sv: Fel vid insättning av bild %s, okänt eller icke existerande album.

en: Error inserting video %s, unknown or non existent album.
sv: Fel vid insättning av video %s, okänt eller icke existerande album.

en: Error updating status comment #%s
sv: Fel vid uppdatering av statuskommentar #%s

en: Error writing to settings backup file
sv: Fel vid skrivning till bakupfilens inställningar

en: Error: unexpected fgets() fail in wppa_get_meta_data().
sv: Fel: oväntat fgets() misslyckas i wppa_get_meta_data().

en: Even
sv: Jämn

en: Even background.
sv: Jämn bakgrund.

en: Example: [wppa_set name="wppa_thumbtype" value="masonry-v"][/wppa_set] sets the thumbnail type to vertical masonry style
sv: Exempel: [wppa_set name =”wppa_thumbtype” value=”masonry-v”][/ wppa_set] sätter miniatyrtyp till vertikal murverksstil

en: Examples:
sv: Exempel:

en: Except for the system font, are font files of type ttf and reside in
sv: Med undantag för systemets typsnitt, är teckensnittsfiler av typen ttf och vistas i

en: Exclude separate
sv: Uteslut enskilda

en: Execute shortcode expansion on filter priority in posts and pages.
sv: Köra kortkod expansion på filter prioritet i inlägg och sidor.

en: Execute shortcode expansion on filter priority in widgets.
sv: Köra kortkod expansion på filter prioritet i widgets.

en: Exif date/time updated
sv: EXIF/datum uppdateras

en: Exit
sv: Avsluta

en: Exit & Refresh
sv: Avsluta & uppdatera

en: Exit (close)
sv: Exit (Stäng)

en: Expand subalbums
sv: Expandera underalbum

en: Explanation:
sv: Förklaring:

en: Export
sv: Exportera

en: Export Photos
sv: Exportera foton

en: Export photos from album <span style="font-size:12px;">(Including Album information)</span>:
sv: Exportera bilder från album <span style=”font-size:12px;”>(inklusive albuminformation)</span>:

en: Exporting...<br/>
sv: Exporterar…<br/>

en: Extended status restricted
sv: Utökad status begränsas

en: Extended: 10 stars
sv: Utökad: 10 stjärnor

en: External services related settings and actions.
sv: Inställningar relaterade till Externa inställningar och åtgärder.

en: FE Albums public
sv: Offentliga FrontEnd album

en: Facebook App Id
sv: Facebook App ID

en: Facebook User Id
sv: Facebook användar-Id

en: Facts to remember
sv: Fakta att minnas

en: Fade in after fade out
sv: Tona in efter tona ut

en: Fade out and in simultaneous
sv: Tona ut och in samtidigt

en: Failed to extract
sv: Misslyckades att extrahera

en: Failed to set %s to %s
sv: Misslyckades sätta %s till %s

en: Failed to update stutus of comment %s
sv: Misslyckades uppdatera status av kommentar %s

en: Failed to update stutus of photo %s
sv: Misslyckades att uppdatera status för foto %s

en: Failed!
sv: Misslyckades!

en: Faster
sv: Snabbare

en: FeaTen count
sv: Stolt10 räknare:

en: FeaTen size
sv: Stolt10 storlek

en: FeaTen widget photo link.
sv: Stolt10 widget fotolänk.

en: FeaTenWidget
sv: Stolt10Widget

en: Featured
sv: Utvald

en: Featured Photos
sv: Lockande bilder

en: Featured photos
sv: Utvalda bilder

en: Features:
sv: Funktioner:

en: Feed use thumb
sv: Feed anv. miniatyrer

en: Feeds use thumbnail pictures always.
sv: Feeds använder alltid miniatyrbilder.

en: File %s is of an unsupported filetype and has been ignored during extraction.
sv: Filen %s är av fel filtyp och har ignorerats under extraktionen.

en: File %s is of an unsupported filetype and has been removed.
sv: Filen %s är av en osupportad filtyp och har tagits bort.

en: File:
sv: Fil:

en: Filename
sv: Filnamn

en: Filename without extension
sv: Filnamn utan filändelse

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Filesize:
sv: Filstorlek:

en: Film Strip with embedded Start/Stop and Goto functionality
sv: Film Strip med inbäddad Start/Stopp och Gå till funktionalitet

en: Film hover goto
sv: Bildremse-hovring gå till

en: Film linktype
sv: Bildspels länktyp

en: Film seam
sv: Filmsöm

en: FilmStrip
sv: Bildremsa

en: Filmstrip
sv: Filmremsa

en: Filter priority
sv: Filterprioritet

en: Find "lost" photos.
sv: Hitta "förlorade" bilder.

en: Find remote photos
sv: Hitta fjärr-bilder

en: Find!
sv: Sök!

en: Fired
sv: Avfyrad

en: Fired, Red-eye reduction
sv: Avfyrades, Röda ögon reduktion

en: Fired, Red-eye reduction, Return detected
sv: Avfyrades, Röda ögon reduktion, bekräftad

en: Fired, Red-eye reduction, Return not detected
sv: Avfyrades, Röda ögon reduktion, ingen bekräftelse

en: Fired, Return detected
sv: Avfyrad, bekräftad

en: Fired, Return not detected
sv: Avfyrad, ingen bekräftelse

en: First
sv: Första

en: Firstname Lastname
sv: Förnamn Efternamn

en: Fit within rectangle as set in Table I-B1,2
sv: Passa inom rektangeln som anges i Tabell I-B1,2

en: Five days
sv: Fem dagar

en: Fix cats
sv: Fixa kategorier

en: Fix tags
sv: Fixa Taggar

en: Fixed photo
sv: bilden fixad

en: Fixes cats to be conform current database rules.
sv: Fixar kategorier att uppfylla aktuella databasregler.

en: Fixes tags to be conform current database rules.
sv: Fixar taggar att uppfylla aktuella databasregler.

en: Floating searchtoken
sv: Flytande söksymbol

en: Font color
sv: Typsnittsfärg

en: Font family
sv: Typsnittsfamilj

en: Font for navigations.
sv: Typsnitt för navigering.

en: Font for slideshow photo descriptions.
sv: Typsnitt för bildspels bildbeskrivningar.

en: Font for slideshow photo names.
sv: Teckensnitt för bildspels bildnamn.

en: Font for text under thumbnails.
sv: Typsnitt för text under miniatyrer.

en: Font in wppa lightbox overlays.
sv: Typsnitt i yppa ljusbordsöverlägg.

en: Font in wppa number bars, active item.
sv: Typsnitt i yppa nummerfält, aktiva objektet.

en: Font in wppa number bars.
sv: Typsnitt i wppa nummerfält

en: Font size
sv: Teckenstorlek

en: Font size for thumbnail subtext in widgets.
sv: Teckenstorlek för miniatyrundertext i widgets.

en: Font used for Album titles.
sv: Teckensnittet som används för albumtitlar.

en: Font weight
sv: Typsnittsvikt

en: Fonts:
sv: Typsnitt:

en: Fontsize for the Fotomoto toolbar.
sv: Teckenstorlek för verktygsfältet Fotomoto.

en: For covertype Image Factory: left will be treated as top and right will be treted as bottom.
sv: För omslagstyp Image Factory: vänster kommer att användas som topp och höger kommer att användas som botten.

en: For covertype Long Descriptions: top will be treated as left and bottom will be treted as right.
sv: För omslagstyp Långa Beskrivningar: topp kommer att användas som vänster och botten kommer att användas som höger.

en: For hot fixes check the <a href="http://plugins.trac.wordpress.org/log/wp-photo-album-plus/">development log</a> for this plugin.
sv: För hotfixar, kontrollera <a href="http://plugins.trac.wordpress.org/log/wp-photo-album-plus/">development log</a> för detta tillägg.

en: For more information about slideshow image borders see the help on Table I-B4
sv: Mer information om bildspelbilders ramar finns i hjälpen på Tabell I-B4

en: For more information on creating custom page templates, click
sv: För mer information om hur du skapar anpassade sidmallar klicka

en: For more information see <a href="http://wppa.opajaap.nl/shortcode-reference/" >the documentation</a>
sv: För mer information, se <a href="http://wppa.opajaap.nl/shortcode-reference/" >dokumentationen</a>

en: Foreign shortcodes fullsize
sv: Främmande kortkoder för fullstorlek

en: Foreign shortcodes general
sv: Generella främmande kortkoder

en: Foreign shortcodes thumbnails
sv: Främmande kortkoder för miniatyrer

en: Format error %s. Must be yyyy:mm:dd hh:mm:ss
sv: Formatet fel %s. måste vara åååå:mm:dd hh:mm:ss

en: Formats:
sv: Format:

en: Fotomoto fontsize
sv: Fotomoto teckenstorlek

en: Fotomoto minwidth
sv: Fotomoto minbredd

en: Four days
sv: Fyra dagar

en: Four weeks
sv: Fyra veckor

en: Front-end upload tags selecion box.
sv: Taggvalsruta för framsideuppladdning.

en: Frontend ajax use no admin files.
sv: Frontens ajax använder inga admin-filer.

en: Frontend album creation requires the user is logged in.
sv: Framsideskapande av album kräver att användaren är inloggad.

en: Frontend create Albums and upload Photos enabling and limiting settings
sv: Framsideskapa Album och ladda upp bilder aktivera och begränsa inställningar

en: Frontend created albums are --- public ---
sv: Album skapade på framsidan är --- offentliga ---

en: Frontend ending label
sv: Framsidans avslutningsetikett

en: Frontend upload / create / edit dialog closing label text.
sv: Framside uppladdning / skapa / redigera dialogrutans stängnings etikettext.

en: Frontend upload can add tags.
sv: Framside-uppladdaren kan lägga till taggar.

en: Frontend upload can fill in custom data fields.
sv: Framside-uppladdaren kan fylla i egna datafält.

en: Frontend upload configuration settings
sv: Framsidans uppladdningsinställningar

en: Frontend upload requires the user is logged in.
sv: Frontens uppladdning kräver att användaren är inloggad.

en: Full desc align
sv: Full beskr. justera

en: Full size.
sv: Full storlek.

en: Full url to separator image.
sv: Fullständig url till avgränsningsbild.

en: Fullsize Slideshow Photos.
sv: Fullstorleks Bildspel foton.

en: Fullsize border width
sv: Fullstorleks rambredd

en: Function exif_read_data() does not exist. This means that <b>EXIF</b> is not enabled. If you want to use <b>EXIF</b> data, ask your hosting provider to add <b>'--enable-exif'</b> to the php <b>Configure Command</b>.
sv: Funktions exif_read_data() finns inte. Detta innebär att <b>EXIF</b> inte är aktiverat. Om du vill använda <b>EXIF-data,</b> be ditt webbhotell att lägga <b>'--enable-exif'</b> till php <b>Configure Command</b>

en: GPX Implementation
sv: GPX Implementering

en: GPX Shortcode
sv: GPX kortkod

en: General font in wppa boxes.
sv: Allmän typsnitt i wppa fält.

en: Geo info edit
sv: Redigera Geoinfo

en: Give each new frontend uploaded photo a standard description.
sv: Ge varje ny framside-uppladdad bild en standardbeskrivning.

en: Give each new photo a standard description.
sv: Ge varje nytt foto en standardbeskrivning.

en: Globally change a tagname.
sv: Ändra ett tagnamn globalt.

en: Go to slide when hovering filmstrip thumbnail.
sv: Gå till bild när musen svävar över bildremsans miniatyrer.

en: Gold
sv: Guld

en: Gold medal
sv: Guldmedalj

en: Google maps API key
sv: Google Maps API-nyckel

en: Goto next slide after voting
sv: Gå till nästa bild efter betygsättning

en: Grant album name
sv: Bevilja albumnamn

en: Grant an album
sv: Bevilja albumnamn

en: Grant parent
sv: Bevilja förälder

en: Graphic
sv: Grafisk

en: Green
sv: Grön

en: H align
sv: H just

en: HTML Alt attribute:
sv: HTML Alt attribut:

en: Harmless and reverseable actions
sv: Ofarliga och reversibla åtgärder

en: Height:
sv: Höjd:

en: Help
sv: Hjälp

en: Help & Info
sv: Hjälp & info

en: Help & Info: The screen you are watching now.
sv: Hjälp & Info: Skärmen du tittar på just nu.

en: Help &amp; Info
sv: Hjälp &amp; Info

en: Help and Information
sv: Hjälp och information

en: Hi resolution url
sv: Högupplösnings url

en: Hide
sv: Göm

en: Hide EXIF data
sv: Göm EXIF data

en: Hide IPTC data
sv: Göm IPTC data

en: Hide the SM box when slideshow runs.
sv: Dölj SM-ruta när bildspel körs.

en: Hide the and/or radiobuttons and do the or method in the multitag widget and shortcode.
sv: Göm och/eller radioknapparna och gör eller-metoden i multitagg widget och kortkod.

en: Hide the descriptionbox when empty.
sv: Göm beskrivningsrutan när det är tomt.

en: Hide this
sv: Göm detta

en: Hide toolbar on running slideshows
sv: Göm verktygsfältet på bildspel som körs

en: Hide when empty
sv: Göm när tom

en: Hide when running
sv: Göm vid körning

en: Home
sv: Hem

en: Home after Upload
sv: Hem efter uppladdning

en: Home page
sv: Hemsida

en: Horizontal alignment of slideshow images.
sv: Horisontell justering av bildspelsbilder.

en: Horizontal alignment:
sv: horisontal justering

en: How to start
sv: Hur man börjar

en: However, this may not be reflected in the current pageview
sv: Men detta kan återspeglas i den nuvarande sidvisningen

en: However, you may encounter conflicts with themes and/or other plugins, so test it troughly!
sv: Du kan dock stöta på konflikter med teman och/eller andra plugins, så testa den ordentligt!

en: Html
sv: HTML

en: IMPORTANT UPGRADE NOTICE
sv: VIKTIGT UPPGRADERINGSMEDDELANDE

en: IPTC Configuration:
sv: IPTC Konfiguration:

en: IPTC box
sv: IPTC-ruta

en: IPTC data
sv: IPTC-data

en: IPTC data cleared
sv: IPTC-data rensad

en: IPTC data is information you may have added in a photo manipulation program.
sv: IPTC-data är information som du kan ha lagt in via ett bildredigeringsprogram.

en: IPTC db table name.
sv: IPTC db tabellnamn.

en: IPTC display box background.
sv: IPTC-visningsrutas bakgrund.

en: IPTC open
sv: IPTC öppen

en: IPTC system
sv: IPTC-system

en: If "One button vote" is selected in Table I-E1, this box checked will display the vote count.
sv: Om "Enknappsröstning" har valts i Tabell I-E1, visar denna ruta betygsräkningen.

en: If "One button vote" is selected in Table I-E1, this setting has no meaning
sv: Om "Enknappsröstning" har valts i Tabell I-E1 har denna inställning ingen betydelse

en: If NOT set to Forever: You need to run Table VIII-B15 on a regular basis.
sv: Om INTE inställd för alltid: Måste du köra tabell VIII-B15 regelbundet.

en: If checkd: May fix layout problems and broken slideshows. May speed up or slow down page appearing.
sv: Om markerad: Kan fixa layoutproblem och trasiga bildspel. Kan eventuellt snabba upp eller bromsa sidovisningen.

en: If checked, admin will receive a notification by email.
sv: Om markerad, kommer admin att få ett meddelande via e-post.

en: If checked, an attempt will be made to restart an admin process when the time is out.
sv: Om markerad, kommer ett försök göras att starta en adminprocess när tiden gått ut.

en: If checked, any logged in user that has upload rights and uploads an image has the capability to edit the photo information.
sv: Om markerad, inloggade användare som har uppladdningsrättigheter och laddar upp en bild kan redigera bildens informationen.

en: If checked, anyone who can upload and/or import photos can overrule the default watermark settings.
sv: Om markerad, kan alla som kan ladda upp och/eller importera bilder upphäva förvald vattenstämpel-inställning.

en: If checked, each new photo will get the description (template) as specified in Table IX-D5.
sv: Om markerad, kommer varje nytt foto få beskrivning (mall) enligt Tabell IX-D5.

en: If checked, each new photo will get the description (template) as specified in the next item.
sv: Om markerad, kommer varje ny bild få beskrivningen (mall) som anges i nästa punkt.

en: If checked, links to social media and the qr code will have "/token1/token2/" etc in stead of "&arg1=..&arg2=.." etc.
sv: Om markerad, kommer länkar till sociala medier och qr-kod att ha ”/token1/token2/” osv i stället för ”&arg1=..&arg2=..” osv.

en: If checked, non-admin users can edit their own albums only.
sv: Om markerad, kan icke-administratörer bara redigera sina egna album.

en: If checked, photos can be watermarked during upload / import.
sv: Om markerad, kan bilder bli vattenstämplade under uppladdning / import.

en: If checked, photos that are deleted from wppa, will also be removed from the sourcefiles.
sv: Om markerad, kommer bilder som tas bort från wppa, även att tas bort från källfilerna.

en: If checked, photos uploaded by users who do not have photo album admin access rights need moderation.
sv: Om markerad, bilder uppladdade av användare som inte har bildalbum admin behörigheter behöver godkännas.

en: If checked, refreshing the page will show the current content and the browsers back and forth arrows will browse the history on the page.
sv: Om markerad, kommer uppdatering av sidan att visa det aktuella innehållet och webbläsarens fram och tillbaka pilar kommer visa sidans historia.

en: If checked, the average rating as well as the current users rating is displayed in max 5 or 10 stars.
sv: Om markerad, visas det genomsnittliga betyget liksom de nuvarande användarbetygen i max 5 eller 10 stjärnor.

en: If checked, the copied photo is not "new"
sv: Om markerad, är den kopierade bilden inte "ny"

en: If checked, the default photo name as defined in Table IX-D13 may be overruled by the user.
sv: Om markerad, kan standardfotonamn som definieras i tabell IX-D13 upphävas av användaren.

en: If checked, the fullsize image is covered by browse buttons.
sv: Om markerad, täcks den fullstora bilden av bläddringsknappar.

en: If checked, the fullsize image is covered by two browse buttons.
sv: Om markerad, täcks den fullstora bilden av två bläddringsknappar.

en: If checked, the fullsize image is covered by two invisible areas that act as browse buttons.
sv: Om markerad, täcks den fullstora bilden av två osynliga områden som fungerar som bläddrings-knapparna.

en: If checked, the header of the page will contain metatags that refer to all featured photo files.
sv: Om markerad, kommer sidhuvudet på sidan innehålla metataggar som refererar till alla lockande bildfiler.

en: If checked, the header of the page will contain metatags that refer to featured photos on the page in the page context.
sv: Om markerad, kommer sidhuvudet på sidan innehålla metataggar som hänvisar till lockande bilder på webbplatsen på sidans kontext.

en: If checked, the imput source for importing photos and albums is restricted to user role administrator.
sv: Om markerad, är importkällan för att importera bilder och album begränsad till användarroll administratören.

en: If checked, the number of votes is displayed along with average rating displays on thumbnail and popup displays.
sv: Om markerad, är det antal röster tillsammans med genomsnittliga betyg på miniatyr- och popup-visningar som visas.

en: If checked, the photo rating system will be enabled.
sv: Om markerad, kommer bilden betygssystem aktiveras.

en: If checked, the shortcode to use for the "add to cart" button in photo descriptions is [cart ...]
sv: Om markerad, är kortkoden som ska användas för "lägg i varukorg"-knappen i fotobeskrivningar: [cart ...]

en: If checked, the visitor goes straight to the slide following the slide he voted. This will speed up mass voting.
sv: Om markerad, skickas besökaren direkt till nästa bild i bildremsan efter betygsättning. Detta kommer att snabba upp massröstning.

en: If checked, users can upload to their own own albums and --- public --- only.
sv: Om markerad, kan användare bara ladda upp till sina egna album och — offentliga —.

en: If checked, you can scroll through the images in the lightbox view. Requires item 5 to be checked.
sv: Om markerad, kan du bläddra igenom bilderna i ljusbordsvyn. Kräver att punkt 5 skall markeras.

en: If checked: Cover Type: can not be set in album admin by users not having admin rights.
sv: Om markerad: Omslastyp: kan inte ställas in i album admin av användare som inte har administratörsrättigheter.

en: If checked: Display the newest comment on top.
sv: Om markerad: Visa den nyaste kommentaren överst.

en: If checked: If photo files are found in the source directory that do not exist in the corresponding album, they will be added to the album.
sv: Om markerad: Om bildfiler hittas i källkatalogen men som inte finns i motsvarande album, kommer de att läggas till i albumet.

en: If checked: Link to: can not be set in album admin by users not having admin rights.
sv: Om markerad: Länk till: kan inte ställas in i album admin av användare som inte har administratörsrättigheter.

en: If checked: May fix layout problems, but slows down page appearing.
sv: Om markerad: Kan fixa layoutproblem, men gör sidovisning långsam.

en: If checked: Photo sort order #: can not be set in photo admin by users not having admin rights.
sv: Om markerad: Bildsorteringsordning #: inte kan ställas in i foto admin av användare som inte har administratörsrättigheter.

en: If checked: alt thumbsize can not be set in album admin by users not having admin rights.
sv: Om markerad: alternativ miniatyrstorlek kan inte ställas in i album admin av användare som inte har administratörsrättigheter.

en: If checked: appending (?)(&)debug or (?)(&)debug=<int> to an url to this site will generate the display of special WPPA+ diagnostics, as well as php warnings
sv: Om markerad: appendix (?)(&)debut or (?)(&)debug=<int> till en url till denna webbplats kommer att generera visning av special WPPA+ diagnostik, samt php varningar

en: If checked: assures http access to your wppa photo files, despite other .htaccess settings that may protect these files.
sv: Om markerad: försäkrar http-åtkomst till dina wppa-fotofiler, trots andra .htaccess inställningar som kan skydda dessa filer.

en: If checked: display the description of the photo under the slideshow image.
sv: Om markerad: visa beskrivningen av bilden under bildspels-bilden.

en: If checked: display the filmstrip navigation bar under the full_size images and slideshow
sv: Om markerad: visa filmremsans navigeringsfältet under fullstora bilder och bildspel

en: If checked: display the name of the photo under the slideshow image.
sv: Om markerad: visa namnet på bilden under bildspelsbilden.

en: If checked: display the number boxes on slideshow
sv: Om markerad: visa sifferrutor på bildspel

en: If checked: display the preveous/next navigation bar under the full-size images and slideshow
sv: Om markerad: visa föreg./nästa navigeringsfältet under fullstora bilder och bildspel

en: If checked: display the start/stop slideshow navigation bar above the full-size images and slideshow
sv: Om markerad: visa start/stopp bildspel navigeringsfältet ovanför fullstora bilder och bildspel

en: If checked: display the wrap-around point in the filmstrip
sv: Om markerad: visa omlott punkt i filmremsan

en: If checked: html is allowed. WARNING: No checks on syntax, it is your own responsability to close tags properly!
sv: Om markerad: html är tillåtet. VARNING: Inga kontroller av syntax, det är ditt eget ansvar att stänga taggar ordentligt!

en: If checked: uploading, importing, copying or moving photos to other albums will be prevented when the desitation album already contains a photo with the same filename.
sv: Om markerad: uppladdning, import, kopiering eller flytt av bilder till andra album kommer att förhindras när destinationsalbumet redan innehåller ett foto med samma filnamn.

en: If enabled, new photos will have their status set to the dat/time specified here.
sv: Om aktiverad, kommer nya bilder få sin status inställd till den datum/tid som anges här.

en: If it says 'Photo rotated', the photo is rotated.
sv: Om det står ”Foto roterat”, är fotot roterat.

en: If it says 'Photo rotated', the photo is rotated. %s the page.
sv: Om det står ”Foto roterat”, är fotot roterat. %s sidan.

en: If photoname numeric, add leading zeros
sv: Om bildnamn är numeriskt, lägg till inledande nollor

en: If set to 'yes', Vertical alignment will be forced to 'fit'.
sv: Om satt till 'ja', kommer vertikal justering tvingas till 'passa'.

en: If set to <b>yes</b> The settings in <b>Table I-C1a,3a</b> and <b>4a</b> apply rather than <b>I-C1,3</b> and <b>4</b>.
sv: Om satt till <b>ja</ b> Gäller inställningarna i <b>Tabell I-C1a,3a</ b> och <b>4a</ b> istället för <b>I-C1,3</ b > och <b>4</ b>.

en: If set: the previous setting is the height, if unset: the largest of width and height.
sv: Om satt: den tidigare inställningen är höjden, annars: den största av bredd och höjd.

en: If slideshows are disabled in item 2 in this table, you will see a browse link to fullsize images.
sv: Om bildspel är avaktiverade i punkt 2 i denna tabell, kommer du att se en bläddra-länk till fullstora bilder.

en: If switched off, admin will still receive the senders email in the notification mail
sv: Om avslagen, erhåller admin fortfarande avsändarens email i aviserings-mailen

en: If the HTML tags in an album or a photo description are not in balance, the description is not updated, an errormessage is displayed
sv: Om HTML-taggar i ett album eller en bildbeskrivning inte är i balans, uppdateras inte beskrivningen, ett felmeddelande visas

en: If the filmstrip images do not show up and you have a lazy load or html optimizing plugin active: Check this box
sv: Om filmremse bilderna inte dyker upp och du har en lady loda eller html optimerings-plugin aktiv: Markera rutan

en: If the line of dots stops growing or your browser reports Ready, your server has given up. In that case: try again
sv: Om raden av prickar slutar växa eller webbläsaren rapporterar Klar, har din server gett upp. I så fall: försök igen

en: If this box is ticked, page content updates from within wppa+ displays will be Ajax based as much as possible.
sv: Om den här rutan är markerad, kommer sidinnehåll som uppdateras inifrån wppa+ visningar vara Ajax baserad så mycket som möjligt.

en: If this check is needed, you can use shortcodes like [wppa ...] only, not scripts like %%wppa%%.
sv: Om denna kontroll behövs, kan du bara använda kortkoder som [wppa …], inte skript som %%wppa%%.

en: If this is a sub album, select the album in which this album will appear.
sv: Om detta är ett underalbum, välj det album som detta album kommer att visas i.

en: If this number is positive, there will be a thumb down icon in the rating bar.
sv: Om detta nummer är positivt, kommer det att finnas en tumme ner-ikon i betygsfältet.

en: If unchecked, only the current users rating is displayed (if any).
sv: Om markerad, visas bara de nuvarande användarnas betyg (om någon).

en: If unchecked, refreshing the page will re-display the content of the original page.
sv: Om omarkerad, kommer uppdatering av sidan att visa innehållet i den ursprungliga sidan.

en: If unchecked, the comments are listed in the ordere they were entered.
sv: Om omarkerad, kommentarerna visas i den ordning de skapades.

en: If users want to vote for a photo (rating 1..5 stars) the must login first. The avarage rating will always be displayed as long as the rating system is enabled.
sv: Om användarna vill rösta på en bild (betyg 1..5 stjärnor) måste de logga in först. Medelbetyg kommer alltid att visas så länge betygssystemet är aktiverat.

en: If you answer Yes, you will have to open an account on Fotomoto.
sv: Om du svarar ja, måste du öppna ett konto på Fotomoto.

en: If you answer yes, i will assume you want to enable logged in users to upload photos at the front-end of the website and allow them to edit their photos name and descriptions.
sv: Om du svarar ja, kommer jag att anta att du vill aktivera inloggade användare att ladda upp bilder på främre delen av webbplatsen och ge dem möjlighet att redigera sina bildnamn och beskrivningar.

en: If you answer yes, the photos will be downsized to max 1024 x 768 pixels. You can change this later, if you like
sv: Om du svarar ja, kommer bilderna att minskas till max 1024 x 768 pixlar. Du kan ändra detta senare om du vill

en: If you answer yes, you will be able to remove watermarks you applied with wppa+ in a later stage, redo downsizing to a larger size afterwards, and supply fullsize images for download.
sv: Om du svarar ja, kommer du att kunna ta bort vattenstämplar som du tillämpade med wppa+ i ett senare skede, göra om nedskalning till en större storlek efteråt, och tillhandahålla storformatsbilder för nedladdning.

en: If you are ready answering these questions, select <b>yes</b>
sv: Om du är klar med att svara på dessa frågor, väljer du <b>ja</b>

en: If you change the width of a display by the %%size= command, this value changes proportionally to match the aspect ratio as defined by this and the previous setting.
sv: Om du ändrar bredden på ett fönster med %%size = kommando, ändras detta värde proportionellt för att matcha bildförhållandet enligt denna definition och föregående inställning.

en: If you check the box, the value of this field is displayable in photo descriptions at the frontend with keyword w#c%s
sv: Om du kryssar i rutan, visas värdet i detta fält i fotobeskrivningar på framsidan med nyckelord w#c%s

en: If you check this box, the thumbnail images will be evenly distributed over the available width.
sv: Om du markerar den här rutan, kommer miniatyrbilderna vara jämnt fördelade över tillgängliga bredden.

en: If you check this item, frontend album creation will be enabled.
sv: Om du markerar det här alternativet kommer framsidealbumskapande att aktiveras.

en: If you check this item, frontend album deletion will be enabled.
sv: Om du markerar det här alternativet kommer framsideradering av album att aktiveras.

en: If you check this item, frontend upload will be enabled according to the rules set in the following items of this table.
sv: Om du markerar det här alternativet kommer framsideuppladdning aktiveras enligt de regler som satts i följande poster i den här tabellen.

en: If you check this item, the size of the photos will be reduced to the dimension specified in the next item during the upload/import process.
sv: Om du markerar det här alternativet kommer storleken på bilderna reduceras till dimensionen som anges i nästa punkt under uppladdningen/importen.

en: If you do not want slideshows: uncheck this box. Browsing full size images will remain possible.
sv: Om du inte vill ha bildspel: avmarkera rutan. Bläddring av fullstora bilder är fortfarande möjligt.

en: If you do not want the browse link either, uncheck this item.
sv: Om du inte vill ha bläddrings-länken heller, avmarkera denna.

en: If you encounter conflicts with the theme or other plugins, increasing this value sometimes helps. Use with great care!
sv: Om du stöter på konflikter med temat eller andra plugins, kan det hjälpa att öka detta värde. Använd med försiktighet!

en: If you go back in version no, run the Setup procedure in <b>Table VIII-A1</b> of the Photo Albums->Settings admin page.
sv: Om du går tillbaka i versionsnummer, kör installationsproceduren i <b>Tabell VIII-A1</b> i Fotoalbum->Inställningar adminsida.

en: If you have many featured photos, you might wish to uncheck this item to reduce the size of the page header.
sv: Om du har många lockande bilder, kanske du vill avmarkera detta alternativ för att minska storleken på sidhuvudet.

en: If you leave this blank, iptc tag 005 (Graphic name) will be used as photoname if available, else the original filename will be used as photo name.
sv: Om du lämnar fältet tomt, kommer iptc tag 005 (Graphic name) att användas om det finns, annars kommer det ursprungliga filnamnet användas som fotonamn.

en: If you leave this blank, iptc tag 120 (Caption) will be used as photoname if available, else the original filename will be used as photo name.
sv: Om du lämnar fältet tomt, kommer iptc tag 120 (Caption) att användas som bildnamn om det finns, annars kommer det ursprungliga filnamnet användas som fotonamn.

en: If you leave this blank, the original filename will be used as photo name.
sv: Om du lämnar fältet tomt, kommer det ursprungliga filnamnet användas som fotonamn.

en: If you leave this entry empty, there will be no outline either.
sv: Om du lämnar detta tomt, kommer det inte finnas någon kontur heller.

en: If you love this plugin, I would appreciate a donation, either in <a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_donations&business=OpaJaap@OpaJaap.nl&item_name=WP-Photo-Album-Plus&item_number=Support-Open-Source&currency_code=USD&lc=US">USD</a> or in <a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_donations&business=OpaJaap@OpaJaap.nl&item_name=WP-Photo-Album-Plus&item_number=Support-Open-Source&currency_code=EUR&lc=US">EURO</a>.
sv: Om du gillar detta tillägg, skulle jag uppskatta en donation, antingen i <a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_donations&business=OpaJaap@OpaJaap.nl&item_name=WP-Photo-Album-Plus&item_number=Support-Open-Source&currency_code=USD&lc=US">USD</a> eller i <a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_donations&business=OpaJaap@OpaJaap.nl&item_name=WP-Photo-Album-Plus&item_number=Support-Open-Source&currency_code=EUR&lc=US">EURO</a>.

en: If you name a photofile like this setting before upload, it will become the coverimage automaticly.
sv: Om du namnger en bildfil med denna inställning innan uppladdning, kommer det aromatiskt bli en omslagsbild.

en: If you ommit this, the link will not work at all or simply refresh the (home)page.
sv: Om du hoppar över detta, kommer länken inte att fungera eller bara uppdaterar (hem)sidan.

en: If you select "running", the slideshow will start running immediately, if you select "still at first photo", the first photo will be displayed in browse mode.
sv: Om du väljer "kör", kommer bildspelet att börja visas omedelbart, om du väljer "stanna på första fotot" kommer det första fotot visas i bläddringsläge.

en: If you select "still at first norated", the first photo that the visitor did not gave a rating will be displayed in browse mode.
sv: Om du väljer "stanna på första ickerankad”, det första fotot besökaren inte givit någon betyg kommer att visas i bläddringsläge.

en: If you select "the link page with a clean url", make sure you enter the correct shortcode on the target page.
sv: Om du väljer ”länksidan med en ren url ”, se till att du anger rätt kortkod på målsidan.

en: If you select "the link page with a clean url", select an Auto Page of one of the photos in this album.
sv: Om du väljer ”länksidan med en ren url ”, välj en Automatsida av en av bilderna i detta album.

en: If you select 'defined on widget admin page' you can manually enter a link and title on the Photo of the day Widget Admin page.
sv: Om du väljer 'definieras på widget admin sidan' kan du manuellt mata in en länk och titel på Dagens bild widget Admin sidan.

en: If you select --- none ---, the photos will not be centered horizontally either.
sv: Om du väljer — ingen — kommer bilderna inte att centreras horisontellt heller.

en: If you select ---none--- in Table I-G2 for magnifier size, the tooltop contains the photo name.
sv: Om du väljer —ingen— i Tabell I-G2 för förstorings-storlek, innehåller verktygstipset fotonamnet.

en: If you select Landing page, and it wont work, it may be required to set the Occur to the sequence number of the landing shortcode on the page.
sv: Om du väljer landningssida, och det brukar fungera, kan det vara nödvändigt att ange händelsen till sekvensnumret till landningskortkoden på sidan.

en: If you select anything different from "Albums and thumbnails", "Photos only" is assumed (Table IX-E6).
sv: Om du väljer något annat från "Album och miniatyrer", "Bara bilder" antas (Tabell IX-E6).

en: If you select the fullsize photo on its own, it will be stretched to fit, regardless of that setting.
sv: Om du väljer fullstor bild för sig själv, kommer den att sträckas för att passa, oavsett den inställningen.

en: If you set it here, it overrules a possible setting for font-size in .FotomotoToolbarClass on the Fotomoto dashboard.
sv: Om du anger det här, åsidosätter det en möjlig inställning för teckenstorlek i .FotomotoToolbarClass på Fotomotos instrumentpanel.

en: If you specify New Tab on this line, all links from the cover will open a new tab,
sv: Om du anger Ny flik på denna linje kommer alla länkar från omslaget att öppnas i en ny flik,

en: If you tick this box and configured the new photo time, you can even limit the number by the setting in Table I-F7, or set that number to an unlikely high value.
sv: Om du markerar den här rutan och konfigurerat ny fototid, kan du även begränsa värdet med inställningen i Tabell I-F7, eller ställa in värdet till ett osannolik högt värde.

en: If you uncheck this box, make sure you check the item Owners only in Table VII-D1.
sv: Om du avmarkerar den här rutan, se till att du markerar Endast ägare i tabell VII-D1.

en: If you use a lightbox plugin that uses rel="lbox-id" you can enter the lbox-id here.
sv: Om du använder en lightbox plugin som använder rel=”lbox-id” kan du ange lbox-id här.

en: If you use html, please check item A-1 of this table.
sv: Om du använder html, markera A-1 i denna tabell.

en: If you use this setting to make the albums the same height and you are not satisfied about the lay-out, try increasing the value in the next setting
sv: Om du använder den här inställningen för att få samma höjd på albumen och du inte är nöjd med utseendet, prova att öka värdet i nästa inställning

en: If you want a "Photo of the day" sidebar widget you can use an album for that purpose. See all the options in the "Photo of the day" submenu.
sv: Om du vill ha en ”Dagens bild” sidomenywidget kan du använda ett album för detta ändamål. Se alla alternativen i ”Dagens bild” undermenyn.

en: If you want a <b>- special -</b> selection or get rid of it, you may need to use <b>- start over -</b> first.
sv: Om du vill ha ett <b>- special -</b> val eller bli av med det, kan du behöva använda <b>- börja om -</b> först.

en: If you want that the photos have all the selected tags, check this box. Leave it unchecked if the photo must have atleast only one of the selected tags
sv: Om du vill att bilderna har alla valda taggar, markera den här rutan. Lämna omarkerat om bilden bara ska ha minst en av de utvalda taggar

en: If you want the <b>cover</b> to be displayed instead, use the following code:
sv: Om du vill att <b>omslaget</b> ska visas istället, använd följande kod:

en: If you want this link to be used, check 'PS Overrule' checkbox in table VI.
sv: Om du vill att länken ska användas, kontrollera ’PS Overrule’ kryssrutan i tabell VI.

en: If you want to display a single album - say album number 19 - in a WP page or WP post (they act exactly the same), modify the shortcode like this:
sv: Om du vill visa en enda album - säg album nummer 19 - i en WP sida eller WP inlägg (de agerar exakt likadant), ändra kortkod så här:

en: If you want to display the <b>contents</b> of a single album in the template - say album number 19 - the code would be:
sv: Om du vill visa <b>innehållet i</b> av ett album i mallen - säg album nummer 19 - ska koden vara:

en: If you want to display the <b>cover</b> of the album, i.e. like one of the albums in the "Photo Gallery" as used above, use a schortcode like this:
sv: Om du vill visa <b>omslaget</b> till albumet, dvs som en av de album i ”Fotogalleri” som används ovan, använd en kortkod som den här:

en: If you want to display the <b>slideshow</b> directly, use:
sv: Om du vill visa <b>bildspelet</b> direkt, använd:

en: If you want to do it manually, follow the next steps:
sv: Om du vill göra det manuellt, gör så här:

en: If you want to go back to a wppa+ version prior to 5.0.16, you MUST convert to flat first.
sv: Om du vill gå tillbaka till en wppa+ version före 5.0.16, MÅSTE du konvertera till platt struktur först.

en: If you want to password protect wp-admin, check this box.
sv: Om du vill lösenordsskydda wp-admin, markera den här rutan.

en: If you want to sort the albums by order #, enter / modify the order number here.
sv: Om du vill sortera albumen enligt #, ange / ändra sorteringsordning här.

en: If you want to specify a size, add another argument:
sv: Om du vill ange en storlek, lägg till ytterligare argument:

en: If you want, you can link the title to a WP page in stead of the album's content. If so, select the page the title links to.
sv: Om du vill, kan du länka titeln till en WP-sida i stället för albumets innehåll. I så fall välj den sida titeln länkar till.

en: If you've read over this readme carefully and are still having issues, if you've discovered a bug,
sv: Om du har läst igenom denna läsmig noggrant och fortfarande har problem, eller om du har upptäckt en bugg,

en: If your php config does not properly set the max execution time, you can set it here. Seconds, 0 means do not change.
sv: Om din php config inte kan ställa in max exekveringstid korrekt, kan du ställa in den här. Sekunder, 0 betyder ingen ändring.

en: If your request exceeds these limitations, it will fail, probably without an errormessage.
sv: Om din förfrågan överskrider dessa begränsningar, kommer det att misslyckas, förmodligen utan felmeddelande.

en: Ignore concurrency
sv: Ignorera samtidighet

en: Ignore the prevention of concurrent actions.
sv: Ignorera förebyggande av samtidiga åtgärder.

en: Ignore:
sv: Ignorera:

en: Illegal format. Please enter a 6 digit hexadecimal color value. Example: #77bbff
sv: Ogiltigt format. Ange ett 6-siffrigt hexadecimalt färgvärde. Exempel: #77bbff

en: Image (url):
sv: Bild (url):

en: Image Alt attribute type
sv: Bild Alt attributtyp

en: Image Url
sv: Bildlänk

en: Images will be stretched to the Maximum Size at display time if they are smaller. Leaving unchecked is recommended. It is better to upload photos that fit well the sizes you use!
sv: Bilder kommer att sträckas ut till den maximala storleken vid visningstiden om de är mindre. Lämna omarkerad rekommenderas. Det är bättre att ladda upp bilder i rätt storlek

en: Import
sv: Importera

en: Import Create page
sv: Importera Skapa sida

en: Import Photos
sv: Importera foton

en: Import into album <i>%s</i>.
sv: Importera till album <i>%s.</i>

en: Import page prieviews
sv: Importera sido-förhandsvisningar

en: Import photos from:
sv: Importera bilder från:

en: Import photos: To bulk import photos that have been uploaded by an ftp program.
sv: Importera foton: Att massimportera bilder som har laddats upp av ett ftp-program.

en: Importing is temporary diabled for you
sv: Importerna är tillfällig avstängt för dig

en: In an upload box, the album is optional. When no album is specified: a selection box will be displayed of the albums the user has the right to upload.
sv: I en uppladdningsruta, är albumet som tillval. När inget album angivits: en markeringsruta visar de album användaren har rätt att ladda upp till.

en: In order to attemt to fit on one line, the numbers will be replaced by dots - except the current - when there are more than this number of photos in a slideshow.
sv: För att försöka få plats på en rad, kommer siffrorna att ersättas av prickar - utom den nuvarande - när det finns mer än detta antal bilder i ett bildspel.

en: In order to function properly:
sv: För att fungera korrekt:

en: In order to work properly, the wppa_albums() tag needs to be within the <a href="http://codex.wordpress.org/The_Loop" target="_blank">WordPress loop</a>.
sv: För att fungera ordentligt, måste wppa_albums() taggen vara inom <a href="http://codex.wordpress.org/The_Loop" target="_blank">WordPress loop</a>.

en: In rare cases changing page content does not work when this box is checked. Verify the functionality!
sv: I sällsynta fall kommer inte ändrar av sidoinnehållet att fungera när den här rutan är markerad. Verifiera funktionalitet!

en: In the style of a slideshow
sv: I bildspelets stilmall

en: In the uploads tab, you can now upload you photots. Upload at least 2 photos to each album. Make sure the photos you are uploading are of reasonable size (say up to 1024x768 pixels).
sv: På fliken uppladdningar, kan du nu ladda upp dina bilder. Ladda upp minst 2 bilder till varje album. Se till att de bilder du laddar upp är av rimlig storlek (säg upp till 1024x768 pixlar).

en: In this case, the thumbnail spacing value (setting I-9) will be regarded as a minimum value.
sv: I detta fall kommer miniatyravståndets värde (inställning I-9) att betraktas som ett minimivärde.

en: Include categories
sv: Inkludera kategorier

en: Include comments
sv: Inkludera kommentarer

en: Include sub albums:
sv: Inkludera underalbum:

en: Include tags
sv: Inkludera taggar

en: Independant of this setting, it will not show up on mobile devices.
sv: Oberoende av denna inställning, kommer det inte att visas på mobila enheter.

en: Index db table name.
sv: Index db tabellnamn.

en: Indicate if the photos should be resized during upload.
sv: Ange om bilderna ska storleksändras under uppladdningen.

en: Indicate the placement position of the thumbnailphoto you wish.
sv: Ange placeringsläget för den miniatyrbild du önskar.

en: Indicate whether a breadcrumb navigation should be displayed
sv: Ange om en brödsmule-navigering ska visas

en: Indicate whether a breadcrumb navigation should be displayed above the comment ten displays.
sv: Ange om en brödsmule-navigering ska visas ovanför kommentar tio-visningar.

en: Indicate whether a breadcrumb navigation should be displayed above the featured ten displays.
sv: Ange om en brödsmule-navigering ska visas ovanför de stolta tio visningarna.

en: Indicate whether a breadcrumb navigation should be displayed above the last ten displays.
sv: Ange om en brödsmule-navigering ska visas ovanför de senast tio visningarna.

en: Indicate whether a breadcrumb navigation should be displayed above the related photos displays.
sv: Ange om en brödsmule-navigering ska visas ovanför relaterade bildvisningar.

en: Indicate whether a breadcrumb navigation should be displayed above the search results.
sv: Ange om en brödsmule-navigering ska visas ovanför sökresultaten.

en: Indicate whether a breadcrumb navigation should be displayed above the tag result displays.
sv: Ange om en brödsmule-navigering ska visas ovanför kommentar taggresultat-visningar.

en: Indicate whether a breadcrumb navigation should be displayed above the topten displays.
sv: Ange om en brödsmule-navigering ska visas ovanför Topp10-visningar.

en: Indicate whether the breadcrumb navigation should show the page(hierarchy)
sv: Ange om brödsmule-navigeringen ska visa sidans hierarki

en: Indicate whether the breadcrumb navigation should start with a "Home"-link
sv: Ange om brödsmule-navigering ska börja med en "Hem"-länk

en: Initial Width
sv: Initial Bredd

en: Initial opacity value.
sv: Initialt opacitetsvärde

en: Initial width.
sv: Initial bredd.

en: Initially display all
sv: Initialt visa alla

en: Inline styles
sv: Inline stilar

en: Input field for any user defined tags.
sv: Inmatningsfält för alla användardefinierade taggar.

en: Insert Gallery
sv: Sätt in Galleri

en: Install WP Photo Album Plus as described above under "Installation".
sv: Installera WP Photo Album Plus som beskrivits ovan under ”Installation”.

en: Internal engine related settings
sv: Interna datamotorrelaterade inställningar

en: Invalid header. Can not continue.
sv: Ogiltig rubrik. Kan inte fortsätta.

en: Invalid header. First item must be 'name', 'photoname' or 'filename'
sv: Ogiltig rubrik. Första objektet måste vara 'namn', 'bildnamn' eller 'filnamn'

en: Iptc
sv: IPTC

en: Is your theme <i>responsive</i>?
sv: Är ditt tema <i>responsivt</i>?

en: It has been deleted.
sv: Det har raderats.

en: It is NOT recommended to use the value --- default ---; it will affect the horizontal alignment also and is meant to be used with custom css.
sv: Det rekommenderas INTE att använda värdet — standard —; det kommer att påverka den horisontella justeringen och är tänkt att användas med skräddarsydd css.

en: It is allowed to rate photos by the uploader himself.
sv: Det är tillåtet att betygsätta bilder från uppladdaren själv.

en: It is important that you select a page that contains at least %%wppa%% or [wppa][/wppa].
sv: Det är viktigt att du väljer en sida som innehåller minst %%wppa%% or [wppa][/wppa].

en: It is recommended to check this box. It shortens links dramatically and simplifies qr codes.
sv: Det rekommenderas att markera den här rutan. Det förkortar länkar dramatiskt och förenklar qr-koder.

en: It is safe to do so, but i will have to do some settings to keep it safe!
sv: Det är säkert att göra så, men jag kommer att behöva göra några inställningar för att hålla det säkert!

en: It is unclear howmany pixels a point is...
sv: Det är oklart hur många pixlar en punkt är ...

en: It is your responsability to avoid duplicate names of albums in the system.
sv: Det är ditt ansvar att undvika dubblett-namn på album i systemet.

en: It is your responsability to avoid duplicate names of photos in the same album.
sv: Det är ditt ansvar att undvika dubblettnamn på bilder i samma album.

en: It may be as simple as '-' (without the quotes) or as complex as a tag like <div>..</div>.
sv: Det kan vara så enkelt som '-' (utan citattecken) eller så komplicerat som en tagg liknande <div>..</div>.

en: Items must meet all selected options.
sv: Objekt måste uppfylla alla valda alternativ.

en: J.N. Breetvelt a.k.a. OpaJaap
sv: J.N. Breetvelt aka OpaJaap

en: JPG Image quality
sv: JPG Bildkvalitet

en: JPG image quality
sv: JPG bildkvalitet

en: Keep source synchronously with wppa system.
sv: Behåll källsynkronisering med wppa systemet.

en: Keep sourcefiles admin
sv: Håll källfiler admin

en: Keep sourcefiles frontend
sv: Behåll framsidans källfiler

en: Keep sync
sv: Behåll sync

en: Keep the original frontend uploaded photo files.
sv: Behåll framside-uppladdade originalbildfiler.

en: Keep the original uploaded and imported photo files.
sv: Behåll original-uppladdade och -importerade bildfiler.

en: Keys: f = next mode; escape = exit; d = dismiss this notice.
sv: Nycklar: f = nästa läge; fly = exit; d = avfärda detta meddelande.

en: Keys: f = next mode; escape = exit; p = previous, n = next, s = start/stop, d = dismiss this notice.
sv: Nycklar: f = nästa läge; fly = exit; p = föregående, n = nästa, s = start / stopp, d = avfärda detta meddelande.

en: Kind of selection:
sv: Typ av val:

en: Landing page
sv: Målsida

en: Landscape
sv: Landskap

en: LasTen count
sv: SistaTio räknare

en: LasTen size
sv: SistaTio storlek

en: LasTenWidget
sv: Sista10Widget

en: Last
sv: Sista

en: Last Ten Photos
sv: Sista tio bilderna

en: Last Ten Uploaded Photos
sv: Senaste tio uppladdade bilderna

en: Last Ten widget photo link.
sv: Sista tio widget bildlänk.

en: Last comment first
sv: Senaste kommentar först

en: Last date first
sv: Senast datum först

en: Last month
sv: Förra månaden

en: Last upload
sv: Senaste uppladdning

en: Last week
sv: Förra veckan

en: Last year
sv: Förra året

en: Lattitude and longitude may be edited in photo admin.
sv: Latitud och longitud kan redigeras i bild-admin.

en: Lattitude updated
sv: Latitud uppdaterad

en: Lazy or HTML comp
sv: Lazy eller HTML kompat.

en: Leading zeroes
sv: Inledande nollor

en: Leave a comment
sv: Skriv en kommentar

en: Leave this blank for default size
sv: Lämna tomt för standardstorlek

en: Left
sv: Vänster

en: Left/right browsing arrow color.
sv: Vänster/höger bläddra-pil färg.

en: Licence
sv: Licens

en: Light gray
sv: Ljusgrått

en: Lightbox Bordersize
sv: Lightboxens Ramstorlek

en: Lightbox keyname
sv: Lightbox nyckelnamn

en: Lightbox related settings. These settings have effect only when Table IX-J3 is set to wppa
sv: Lightbox relaterade inställningar. Dessa inställningar har effekt endast när Tabell IX-J3 är inställd på wppa

en: Lightbox related size settings. These settings have effect only when Table IX-J3 is set to wppa
sv: Lightbox relaterade storleksinställningar. Dessa inställningar har effekt endast när Tabell IX-J3 är inställd på wppa

en: Limit LasTen New
sv: Begränsa SistaTio Nya

en: Limit edit album access to the album owners only.
sv: Begränsa albumbehörighet till enbart albumägarna.

en: Limit number of albums for the user role %s.
sv: Begränsa antalet album för användarrollen %s.

en: Limit upload capacity for logged out users.
sv: Begränsa uppladdningskapacitet för utloggade användare.

en: Limit upload capacity for the user role %s.
sv: Begränsa uppladdningskapacitet för användarrollen %s.

en: Limit uploads to the album owners only.
sv: Begränsa uppladdningar till albumägarna.

en: Limits the LasTen photos to those that are 'New'.
sv: Begränsar SistaTio bilder till dem som är ”Ny”.

en: Link Photo name in slideshow to file or zip with photoname as filename.
sv: Länka bildnamn i bildspel till fil eller zip med bildnamn som filnamn.

en: Link Title ( tooltip ):
sv: Länktitel (tooltip):

en: Link from the title:
sv: Länk från titeln:

en: Link fullsize popup download button to either image or zip file.
sv: Länka fullstor popup nedladdningsknapp till antingen bild eller zip-fil.

en: Link is restricted
sv: Länken är begränsad

en: Link page
sv: Länksida

en: Link target
sv: Länkmål

en: Link the tag words to ether the thumbnails or the slideshow.
sv: Länka taggarna till antingen miniatyrbilder eller bildspelet.

en: Link title
sv: Länktitel

en: Link title:
sv: Länktitel:

en: Link to
sv: Länk till

en: Link to ether the thumbnails or the slideshow.
sv: Länk till antingen miniatyrer eller bildspelet.

en: Link to:
sv: Länk till:

en: Link type
sv: Länktyp

en: Link type:
sv: Länktyp:

en: Link url
sv: Länk URL

en: Link url:
sv: Länk URL:

en: Linkpage:
sv: Länksida:

en: Links
sv: Länkar

en: Links are set on the <b>Photo Albums -> Settings</b> screen.
sv: Länkar är satta på <b>Bildalbum -> Inställningar</b>.

en: Links from images in WPPA+ Widgets
sv: Länkar från bilder i WPPA+ widgetar

en: Links from other WPPA+ images
sv: Länkar från andra WPPA+ bilder

en: Links:
sv: Länkar:

en: List Index
sv: Lista Index

en: List Logfile
sv: Lista loggfil

en: List Ratings
sv: Lista betygen

en: List active sessions
sv: Lista aktiva sessioner

en: Listings
sv: Listor

en: Load Facebook js SDK
sv: Ladda Facebook js SDK

en: Load settings
sv: Ladda inställningar

en: Local
sv: Lokal

en: Location:
sv: Plats:

en: Locked!
sv: Låst!

en: Logged out users
sv: Utloggade användare

en: Login links
sv: Inloggningslänkar

en: Login name
sv: Inloggningsnamn

en: Long Descriptions
sv: Långa beskrivningar

en: Long Descriptions mcr
sv: Långa beskrivningar mcr

en: Longitude updated
sv: Longitud uppdaterad

en: Look only in albums (including sub-albums):
sv: Titta bara i album (inklusive underalbum):

en: Lost and found
sv: Tappade och hittade

en: Magnifier cursor size
sv: Förstoringsglasets pekarstorlek

en: Make sure album cats format is uptodate
sv: Se till att albumkategorier är aktuella

en: Make sure photo tags format is uptodate
sv: Se till att fototaggformatet är aktuellt

en: Make sure photos with gpx data have a Gpx tag
sv: Se till att foton med gpx-uppgifter har en GPX tagg

en: Make sure that the folder
sv: Se till att mappen

en: Make sure the Full height (Table I-B2) is properly configured to prevent these areas to overlap unwanted space.
sv: Se till att Fullhöjd (Tabell I-B2) är rätt inställd för att förhindra dessa områden att överlappa oönskad utrymme.

en: Make sure you have a custom menu and the "Automatically add new top-level pages to this menu" box UNticked!!
sv: Kontrollera att du har en egen meny och ”Lägg automatiskt nya toppsidor till denna meny ” -rutan omarkerad!!

en: Makes the photo name a download button.
sv: Gör bildnamnet till en hämtningsknapp.

en: Manage Albums
sv: Underhåll Album

en: Manage Photos
sv: Underhåll bilder

en: Manage all photos by timestamp
sv: Hantera alla bilder efter tidstämpel

en: Manage comments
sv: Bearbeta kommentarer

en: Manage photo
sv: Bearbeta bild

en: Manual
sv: Manuell

en: Map height
sv: Karthöjd

en: Marked as spam
sv: Markerad som spam

en: Max Albums:
sv: Max Album:

en: Max Cover width
sv: Max omslagsbredd

en: Max EXIF tag array size
sv: Max EXIF-tagg matrisstorlek

en: Max Pagelinks
sv: Max sidlänkar

en: Max Photos:
sv: Max bilder:

en: Max albums found
sv: Max album hittades

en: Max execution time
sv: Max exekveringstid

en: Max file name length
sv: Max längd på filnamn

en: Max height.
sv: Maxhöjd.

en: Max length of displayed photo text in supersearch selectionlist
sv: Max längd på visad fototext i supersöks väljarlista

en: Max length of displayed photonames in supersearch selectionlist
sv: Max längd av visade fotonamn i Supersöks väljarlista

en: Max lifetime
sv: Max livslängd

en: Max number of covers per page.
sv: Max antal omslag per sida.

en: Max number of thumbnails per page.
sv: Max antal miniatyrer per sida.

en: Max number:
sv: Maxnummer:

en: Max photo name length
sv: Maxlängd på bildnamn

en: Max photo size: %d x %d (%2.1f MegaPixel)
sv: Max bildstorlek: %d x %d (%2.1f Megapixel)

en: Max photos found
sv: Max bilder hittade

en: Max ratings: %s.
sv: Max betyg: %s.

en: Max size for height and width for front-end uploads.
sv: Max storlek för höjd och bredd för front-end uppladdningar.

en: Max size in pixels
sv: Maxstorlek i pixlar

en: Max uploads reached
sv: Max antal uppladdningar nådd

en: Max user albums
sv: Max användaralbum

en: Maximal fontsize in tagclouds
sv: Största typstorlek i taggmoln

en: Maximum Height
sv: Maximal höjd

en: Maximum Width
sv: Maximal bredd

en: Maximum numbers to display.
sv: Maximalt antal siffror att visa.

en: Maximum time a photo is indicated as New!
sv: Maxtid en bild indikeras som Ny!

en: Maximum time an album is indicated as New!
sv: Maxtid ett album är indikerat som Ny!

en: Maximum width for a album cover display.
sv: Maximal bredd för en albumomslagsvisning.

en: May
sv: Maj

en: May visitors upload photos?
sv: Får besökare ladda upp bilder?

en: Maybe you opened the page too long ago to recognize you.
sv: Det var kanske länge sedan du öppnade sidan så den glömt dig.

en: Mean raiting
sv: Medelvärde

en: Mean rating:
sv: Medelbetyg:

en: Mean value
sv: Medelvärde

en: Mean value:
sv: Medelvärde:

en: Mean value: %4.2f.
sv: Medelvärde: %4.2f.

en: Medal bronze when
sv: Bronsmedalj när

en: Medal gold when
sv: Guldmedalj när

en: Medal position
sv: Medalj placering

en: Medal silver when
sv: Silvermedalj när

en: Medal tag color
sv: Medalj tagg-färg

en: Media type photo
sv: Media typ bild

en: Media-like photo link.
sv: Media-liknande bildlänk.

en: Members
sv: Medlemmar

en: Meta all
sv: Meta alla

en: Meta on page
sv: Metadata på sidan

en: Meta tags for all featured photos.
sv: Metataggar för alla presenterade bilder.

en: Meta tags for photos on the page.
sv: Metataggar för bilder på sidan.

en: Min Cover height
sv: Minimal omslagshöjd

en: Min Description height
sv: Minsta höjd på beskrivning

en: Min Text frame height
sv: Min textramhöjd

en: Mine
sv: Mina

en: Mini Treshold
sv: Mini tröskelvärde

en: Minimal cover height
sv: Minimal omslagshöjd

en: Minimal description height
sv: Minsta höjd på beskrivning

en: Minimal fontsize in tagclouds
sv: Minsta typstorlek i taggmoln

en: Minimal height of an album cover.
sv: Minimal höjd på ett bildomslag.

en: Minimal text frame height
sv: Minimal textrams-höjd

en: Minimum width to display Fotomoto toolbar.
sv: Minsta bredd att visa Fotomoto verktygsfält.

en: Miscellaneous limiting settings
sv: Diverse begränsningsinställningar

en: Miscellaneous visibility settings
sv: Diverse synlighetsinställningar

en: Miscellaneous:
sv: Övrigt:

en: Missing album id
sv: Saknat album id

en: Missing database table:
sv: Saknad databastabell:

en: Missing directory:
sv: Saknat bibliotek:

en: Missing thumbnail image #%s
sv: Saknas miniatyrbild #%s

en: Moderate
sv: Moderera

en: Moderate Photos
sv: Bearbeta bilder

en: Moderate comment
sv: Moderera kommentar

en: Moderate comment admin
sv: Moderera kommentarer admin

en: Moderate manage photo
sv: Moderera fotohantering

en: Moderate photo
sv: Moderera foto

en: Moderate photos
sv: Moderera bilder

en: Modified:
sv: Ändrad:

en: Most recent photo
sv: Allra senaste bilden

en: Most recently added to album
sv: Senast tillagda till albumet

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Move all pending to spam
sv: Flytta alla väntande till spam

en: Move photo to
sv: Flytta foto till

en: Move to
sv: Flytta till

en: Move to:
sv: Flytta till:

en: Multi Tagged photos
sv: Multitaggade bilder

en: Multi-segment
sv: Flersegment

en: Multi-spot
sv: Flerpunktsmätning

en: Multiple Photos in one selection
sv: Flera bilder i ett val

en: Multisite enabled.
sv: Multisite aktiverat.

en: Multisite in singlesite mode.
sv: Multisite i singelsiteläge.

en: Multitag
sv: Multitagg

en: Multitag Link
sv: Multitagg länk

en: Multitag box background.
sv: Multitagg rutans bakgrund.

en: My rating:
sv: Mina betygsröster:

en: My&nbsp;rating
sv: Min&nbsp;gradering

en: Name
sv: Namn

en: Name and Description bars.
sv: Namn och Beskrivning remsor.

en: Name and visibility %s
sv: Namn och synlighet %s

en: Name desc
sv: Namn fallande

en: Name max length
sv: Namn maxlängd

en: Name of photofile to become cover image
sv: Namn på bildfil som ska bli omslagsbild

en: Name reverse
sv: Namn omvänd

en: Name/desc
sv: Namn/beskrivning

en: Name:
sv: Namn:

en: NameDesc
sv: Namnbeskr

en: Nameless, filename =
sv: Namnlös, filnamn =

en: Navigation
sv: Navigering

en: Navigation bars.
sv: Navigeringsfält.

en: Navigations
sv: Navigering

en: New
sv: Ny

en: New Album
sv: Nytt album

en: New Album and New Photo related miscellaneous settings
sv: Nytt album och nya bildrelaterade diverse inställningar

en: New Photo
sv: Ny bild

en: New albums are created with this upload limit.
sv: Nya album skapas med denna uppladdningsbegränsning.

en: New caption %s added.
sv: Ny bildtext %s tillagd.

en: New photo desc
sv: Ny fotobeskrivning

en: New photo uploaded: %s
sv: Ny bild uppladdad: %s

en: New tab
sv: Ny flik

en: New tags
sv: Nya taggar

en: New tags caption
sv: Ny taggtext

en: New!
sv: Ny!

en: Next
sv: Nästa

en: Next >
sv: Nästa >

en: Next after vote
sv: Nästa efter röstning

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Next photo
sv: Nästa foto

en: Nine days
sv: Nio dagar

en: Nine months
sv: månader

en: No EXIF data
sv: Ingen EXIF data

en: No Flash
sv: Ingen blixt

en: No IPTC data
sv: Ingen ITPC data

en: No Preview available
sv: Ingen förhandsvisning tillgänglig

en: No album defined yet.
sv: Inget album är definierat.

en: No albums exist. You must
sv: Det finns inget album. Du måste

en: No albums found matching your search criteria.
sv: Hittar inga album som matchar dina sökkriterier.

en: No albums or photos found matching your search criteria.
sv: Hittar inga album eller foton som matchar dina sökkriterier.

en: No albums yet.
sv: Inga album ännu.

en: No and / or buttons
sv: Inga och/eller knappar

en: No categories yet
sv: Inga kategorier ännu

en: No dislikes
sv: Inga ogillanden

en: No file selected or error on upload
sv: Ingen markerad fil eller fel på uppladdning

en: No files to import.
sv: Inga filer att importera.

en: No flash function
sv: Ingen blixtfunktion

en: No imagesize
sv: Ingen bildstorlek

en: No name at all
sv: Inget namn alls

en: No of columns:
sv: Antal kolumner:

en: No of max ratings:
sv: Antal av max betyg:

en: No parent specification
sv: Ingen förälderspecifikation

en: No photos found matching your search criteria.
sv: Hittade inga bilder som matchar dina sökkriterier.

en: No photos matching your search criteria.
sv: Hittade inga bilder som matchar dina sökkriterier.

en: No photos yet in this album.
sv: Inga bilder ännu i detta album.

en: No ratings for this photo.
sv: Inga betyg för det här fotot.

en: No related photos found.
sv: Inga relaterade bilder hittades.

en: No tags yet
sv: Inga taggar ännu

en: No users
sv: Inga användare

en: Non admin users can upload only one photo at a time.
sv: Icke admin-användare kan bara ladda upp en bild i taget.

en: None
sv: Ingen

en: Normally it is 1, but you can try 2 etc. Always create a new shared link to test a setting.
sv: Normalt är det 1, men kan vara 2 osv. Skapa alltid en ny delningslänk för att testa inställningen.

en: Not Defined
sv: Inte definierat

en: Not configured
sv: inte konfigurerad

en: Not done yet
sv: Inte klar ännu

en: Not modified
sv: Inte ändrad

en: Note that a page must have at least %%wppa%% or [wppa][/wppa] in its content to show up the photo(s).
sv: Observera att en sida måste ha minst %%wppa%% or [wppa][/wppa] i dess innehåll att visa upp bild(er).

en: Note that rounded corners are only supported by modern browsers.
sv: Observera att rundade hörn endast stöds av moderna webbläsare.

en: Note: Do NOT Disable the Custom box in Table II-B14.
sv: Obs: Avaktivera INTE den Anpassade rutan i Tabell II-B14.

en: Note: Featured photos should have a descriptive name; a name a search engine will look for!
sv: OBS: Utvalda bilder ska ha ett beskrivande namn, ett namn en sökmotor kommer att leta efter!

en: Note: This may be AFTER moderation!!
sv: Obs: Detta kan vara EFTER godkännande!!

en: Nothing
sv: Ingenting

en: Nothing Found
sv: Hittade inget

en: Nothing to export
sv: Inget att exportera

en: Notification of inappropriate image
sv: Anmälan om olämplig bild

en: Notify admin at backend upload.
sv: Meddela admin vid backend uppladdning.

en: Notify admin at frontend upload.
sv: Meddela admin vid framsideuppladdning.

en: Notify admin every x times.
sv: Meddela admin var x gånger.

en: Notify inappropriate
sv: Meddela olämplig

en: Notify users who has commented this photo earlier.
sv: Meddela användare som har kommenterat detta foto tidigare.

en: Now, go playing with the settings in the "Settings" panel, discover all the configurable options and watch what is happening when you re-open the "Photo Gallery" page.
sv: Lek nu med inställningarna i ”Inställningar”-panelen, upptäck alla konfigurerbara alternativ och se vad som händer när du öppnar ”Fotogalleri”-sidan igen.

en: Numbar
sv: Nummerrad

en: Numbar Active
sv: Numbar aktiv

en: Numbar Max
sv: Numfält Max

en: Numbar active
sv: Nummerrad aktiv

en: Number bar active box background.
sv: Nummerrad aktivrutas bakgrund.

en: Number bar box background.
sv: Nummerrad-rutans bakgrund.

en: Number of Comment widget entries
sv: Antal Kommentarer i widgeten

en: Number of TopTen photos
sv: Antal Top 10 bilder

en: Number of albums in Album widget.
sv: Antal album i albumwidget.

en: Number of coverphotos
sv: Antal försättsbilder

en: Number of entries in Comment widget.
sv: Antal införanden i Kommentars-widgeten.

en: Number of lines on the lightbox description area, exclusive the n/m line.
sv: Antal linjer på lightboxens beskrivningområde, exklusive n/m linjen.

en: Number of max ratings
sv: Antal max betyg

en: Number of people who marked this photo as inappropriate
sv: Antalet personer som märkt detta foto som olämpligt

en: Number of photos
sv: Antal bilder

en: Number of photos in Featured Ten widget.
sv: Antal bilder i Stolta Tio widgeten.

en: Number of photos in Last Ten widget.
sv: Antal bilder i senaste tio widgeten.

en: Number of photos in Thumbnail widget.
sv: Antal bilder i miniatyrwidgeten.

en: Number of photos in TopTen widget.
sv: Antal bilder i Top tio widgeten.

en: Number of photos in an album must exceed.
sv: Antal bilder i ett album måste överskrida.

en: Number of points for a comment
sv: Antal poäng för en kommentar

en: Number of points for a rating vote
sv: Antal poäng för en graderad omröstning

en: Number of points for a successfull frontend upload
sv: Antal poäng för en lyckad framside-uppladdning

en: Number of text lines
sv: Antal textrader

en: Number of views
sv: Antal visningar

en: Number of votes
sv: Antal röster

en: Number of votes desc
sv: Antal röster fallande

en: Number of votes: <span id="wppa-vote-count-%s" >%s</span>&nbsp;
sv: Antal röster: <span id="wppa-vote-count-%s" >%s</span>&nbsp;

en: Numeric
sv: Numerisk

en: Occur
sv: Händer

en: Oct
sv: Okt

en: Odd
sv: Udda

en: Odd background.
sv: Udda bakgrund.

en: Off, Did not fire
sv: Av, avfyrades ej

en: Off, Did not fire, Return not detected
sv: Av, avfyrades ej, ingen bekräftelse

en: Off, No flash function
sv: Av, ingen blixtfunktion

en: Off, Red-eye reduction
sv: Av, Röda ögon reduktion

en: Old images from local server, new images from Cloudinary.
sv: Gamla bilder från lokala server, nya bilder från Cloudinary.

en: On some systems you need to disable ajax here.
sv: På vissa system måste du inaktivera ajax här.

en: On, Did not fire
sv: På, avfyrades ej

en: On, Fired
sv: På, avfyrades

en: On, Red-eye reduction
sv: På, Röda ögon reduktion

en: On, Red-eye reduction, Return detected
sv: På, Röda ögon reduktion, bekräftad

en: On, Return detected
sv: På, bekräftad

en: On, Return not detected
sv: På, ingen bekräftelse

en: On:
sv: På:

en: One button vote
sv: En-knapps röstning

en: One day
sv: En dag

en: One hour
sv: En timme

en: One month
sv: En månad

en: One or more wppa+ albums
sv: En eller flera WPPA+ album

en: One week
sv: En vecka

en: One year
sv: År

en: Only %s out of %s photos could be added to the zipfile
sv: Endast %s av %s bilder kunde läggas till i zipfilen

en: Only gif, jpg and png image files are supported. Returned filetype = %d.
sv: Endast gif, jpg och png-bildfiler stöds. Du använde= %d.

en: Opacity.
sv: Opacitet.

en: Optimize files
sv: Optimera filer

en: Optimize image files right after upload/import
sv: Optimera bildfiler direkt efter uppladdning/import

en: Optimize with EWWW image optimizer
sv: Optimera med Ewww image optimizer

en: Optional
sv: Frivillig

en: Or
sv: Eller

en: Or Edit:
sv: Eller Redigera:

en: Or you ou may use the standard page on which you display the generic album.
sv: Eller du kan använda standardsidan där du visar det allmänna albumet.

en: Ord:
sv: Ordn:

en: Order
sv: Ordning

en: Order #
sv: Sortering #

en: Order # desc
sv: Sorteringsordning # fallande

en: Order # reverse
sv: Ordning # omvänd

en: Orphan photos
sv: Föräldralösa bilder

en: Other
sv: Annat

en: Other backgrounds
sv: Andra bakgrunder

en: Other links
sv: Andra länkar

en: Other plugins related settings
sv: Andra pluginrelaterade inställningar

en: Overlay Close label text
sv: Överlägg Stäng etikettext

en: Overlay add owner
sv: Överlägg lägg till ägare

en: Overlay albumwidget desc
sv:  Överlägg albumwidget beskr.

en: Overlay albumwidget name
sv:  Överlägg albumwidget namn

en: Overlay animation speed
sv: Överlägg animationshastighet

en: Overlay at top in Chrome
sv: Överlägg överst i Chrome

en: Overlay background color
sv: Överläggs bakgrundsfärg

en: Overlay coverphoto desc
sv: Överlägg omslagsbild beskr.

en: Overlay coverphoto name
sv: Överlägg omslagsbild namn

en: Overlay mphoto desc
sv: Överlägg mediafoto beskr.

en: Overlay mphoto name
sv: Överlägg mediafoto namn

en: Overlay opacity
sv: Överläggsopacitet

en: Overlay potd desc
sv: Överlägg dagensfoto beskr.

en: Overlay potd name
sv: Överlägg dagensfotonamn

en: Overlay show counter
sv: Överlägg visa räknare

en: Overlay show legenda
sv: Överlägg visa legend

en: Overlay show start/stop
sv: Överlägg visa start/stopp

en: Overlay slide desc
sv: Överlägg bildslide beskr

en: Overlay slide name
sv: Överlägg bildliges namn

en: Overlay slideshow speed
sv: Överlägg bildspelshastighet

en: Overlay sphoto desc
sv: Överlägg enkelfoto beskr.

en: Overlay sphoto name
sv: Överlägg enkelfoto namn

en: Overlay theme color
sv: Överläggs temafärg

en: Overlay thumb desc
sv: Överlägg miniatyrbeskr

en: Overlay thumb name
sv: Överlägg miniatyrnamn

en: Owned by:
sv: Ägs av:

en: Owner
sv: Ägare

en: Owner on new line
sv: Ägare på ny rad

en: Owner(s)
sv: Ägare

en: Owners only
sv: Enbart ägare

en: Page
sv: Sida

en: Page %d is empty, try <a href="%s" >page %d</a>.
sv: Sida %d är tom, försök <a href=”%s” >sida %d</a>.

en: Page <a href="%s" target="_blank" >%s</a> created.
sv: Sidan <a href="%s" target="_blank" >%s</a> skapades.

en: Page content
sv: Sidinnehåll

en: Page sel hierarchic
sv: Val av sidohierarki

en: Page size
sv: Sidstorlek

en: Page status
sv: Sidostatus

en: Page type
sv: Sidtyp

en: Page:
sv: Sida:

en: Pagelink position
sv: Sidlänksplacering

en: Pagelinks slideshow use Ajax
sv: Sidolänkade bildspel använder Ajax

en: Pages:
sv: Sidor:

en: Parent
sv: Förälder

en: Parent album
sv: Föräldra-album

en: Parent album:
sv: Föräldraalbum:

en: Parent of the member albums
sv: Förälder till medlemsalbumen

en: Partial
sv: Delvis

en: Path to plugins directory.
sv: Sökväg till tillägggskatalogen.

en: Paused
sv: Pausad

en: Pending
sv: Väntande

en: Pending after
sv: Väntande efter

en: Pending:
sv: Väntande:

en: Permalink
sv: Permalänk

en: Permalink root
sv: Permalänk rot

en: Permissions and Restrictions:
sv: Tillstånd och Restriktioner:

en: Photo
sv: Foto

en: Photo %s already exists in album %s. (1)
sv: Foto %s finns redan i album %s. (1)

en: Photo %s already exists in album number %s.
sv: Fotot %s finns redan i album nummer %s.

en: Photo %s already exists in album number %s. Removed from depot.
sv: Fotot %s finns redan i album nummer %s. Borttagen från depån.

en: Photo %s copied to album %s (%s)
sv: Foto %s kopierat till album %s (%s)

en: Photo %s has been deleted
sv: Foto %s har raderats

en: Photo %s has been marked as inappropriate by %s different visitors.
sv: Bild %s har markerats som olämpligt av %s olika besökare.

en: Photo %s has been moved to album %s (%s)
sv: Foto %s har flyttats till album %s (%s)

en: Photo %s has been removed.
sv: Bilden %s har tagits bort.

en: Photo %s is not modified yet
sv: Foto %s är inte modifierad ännu

en: Photo %s not found.
sv: Foto %s hittades inte.

en: Photo %s of %s
sv: Foto %s av %s

en: Photo %s rotated %s
sv: Foto %s roterad %s

en: Photo Albums
sv: Fotoalbum

en: Photo Albums -> Comment admin
sv: Fotoalbum -> Kommentar admin

en: Photo Albums -> Edit Comment
sv: Fotoalbum -> Redigera kommentar

en: Photo Albums -> Moderate Comment
sv: Fotoalbum -> Moderera kommentar

en: Photo Albums: Create and manage Albums.
sv: Fotoalbum: Skapa och hantera album.

en: Photo Description Box
sv: Bildbeskrivningsruta

en: Photo Name
sv: Fotonamn

en: Photo Name & Description Box
sv: Bildnamns- & Beskrivnings-ruta

en: Photo Name Box
sv: Bildnamnsruta

en: Photo Of The Day
sv: Dagens bild

en: Photo Of The Day widget link.
sv: Dagens bild widgetlänk

en: Photo Preview
sv: Förhandsvisning bilder

en: Photo Tag Cloud
sv: Bild-Taggmoln

en: Photo Tags
sv: Fototaggar

en: Photo Tags Filter
sv: Bildtaggsfilter

en: Photo admin page size
sv: Bild admin sidstorlek

en: Photo by: %s
sv: Foto av: %s

en: Photo comment
sv: Bildkommentar

en: Photo desc
sv: Bildbeskrivning

en: Photo description restricted
sv: Fotobeskrivning begränsad

en: Photo file types:
sv: Fotofiltyper:

en: Photo files remade
sv: Bildfiler omgjord

en: Photo files updated.
sv: Fotofiler uppdaterade.

en: Photo gets medal bronze when number of top-scores ( 5 or 10 ).
sv: Bilden får bronsmedalj när antal topp-poäng uppnås (5 eller 10).

en: Photo gets medal silver when number of top-scores ( 5 or 10 ).
sv: Bilden får silvermedalj när antal topp-poäng uppnås (5 eller 10).

en: Photo has been removed.
sv: Foto har tagits bort.

en: Photo id =
sv: Foto id =

en: Photo name
sv: Bildnamn

en: Photo names in urls
sv: Bildnamn i URLer

en: Photo not found.
sv: Foto hittades inte

en: Photo of the Day Widget Settings
sv: Dagens bild-widget inställningar

en: Photo of the Day: To specify the behaviour for an optional potd sidebar widget.
sv: Dagens bild: Att ange beteendet för en valfri sidofältets widget.

en: Photo of the day
sv: Dagens foto

en: Photo of the day Widget
sv: Dagens bild Widgeten

en: Photo order
sv: Fotosortering

en: Photo order #
sv: Fotosortering #

en: Photo order# is restricted
sv: Ändra sorterings# är begränsad

en: Photo order:
sv: Fotosortering:

en: Photo ordering sequence method.
sv: Bildsorteringens sekvensmetod.

en: Photo owner change
sv: Bildägare ändra

en: Photo rated
sv: Bilden betygsatt

en: Photo removed
sv: Foto borttaget

en: Photo search results
sv: Bildsöksresultat

en: Photo sizes:
sv: Bildstorlekar:

en: Photo sort order #:
sv: Sorteringsordning #:

en: Photo specific link overrules
sv: Bildspecifik länk upphävs

en: Photo successfully uploaded. | %s photos successfully uploaded.
sv[0]: Bilden är nu uppladdad.
sv[1]: %s bilder är nu uppladdade.

en: Photo upload
sv: Bilduppladdning

en: Photo&thinsp;Albums
sv: Bilder&thinsp;Albums

en: Photo(s)
sv: Bild(er)

en: Photo:
sv: Foto:

en: PhotoAdmin
sv: FotoAdmin

en: Photocount threshold
sv: Tröskelvärde för Bildräknare.

en: Photocount treshold.
sv: Fotoräknares tröskelvärde.

en: Photoname:
sv: Bildnamn:

en: Photos
sv: Foton

en: Photos Uploaded in album nr
sv: Bilder uppladdade i album nr

en: Photos by %s
sv: Bilder av %s

en: Photos by EXIF date
sv: Bilder från EXIF ​​datum

en: Photos by date last modified
sv: Foton efter datum senast ändrat

en: Photos by date of upload
sv: Foton efter datum för uppladdning

en: Photos db table name.
sv: Bildernas db tabellnamn.

en: Photos do not show up in the album unless there are more than this number of photos in the album. This allows you to have cover photos on an album that contains only sub albums without seeing them in the list of sub albums. Usually set to 0 (always show) or 1 (for one cover photo).
sv: Bilder dyker inte upp i albumet om det inte finns mer än detta antal bilder i albumet. Detta gör att du kan ha omslagsbilder på ett album som bara innehåller underalbum utan att se dem i listan över underalbum. Vanligtvis satt till 0 (alltid visa) eller 1 (för en omslagsbild).

en: Photos in albums owned by a certain user
sv: Bilder i album som ägs av en viss användare

en: Photos only
sv: Bara bilder

en: Photos that have (<em>name</em>)[<em>album</em>] will be imported by that <em>name</em> in that <em>album</em>.
sv: Bilder som har (<em>namn</em>)[<em>album</em>] kommer att importeras med <em>namn</em> i det <em>albumet</em>.

en: Photos that have certain tags
sv: Bilder som har vissa taggar

en: Photos updated
sv: Bider uppdaterade

en: Photos uploaded by
sv: Bilden uppladdad av

en: Photos uploaded by a certain user
sv: Bilder uppladdade av en viss användare

en: Photos will be added from the source pool
sv: Bilder kommer att läggas till från källfilerna

en: Photos will be downsized during import.
sv: Bilderna kommer att förminskas under importen.

en: Photos will be exported to: <b>%s</b>.
sv: Bilderna kommer att exporteras till: <b>%s</b>.

en: Pixels
sv: Pixlar

en: Place an album download link on the album covers
sv: Placera en album nedladdningslänk på bildomslagen

en: Place the (owner) text on a new line.
sv: Placera (ägar) text på en ny rad.

en: Place the overlay (lightbox) image at the top of the page in Chrome browsers.
sv: Placera överläggs- (ljusbord) bilden överst på sidan i Chrome webbläsare.

en: Placement
sv: Placering

en: Please CHECK your customized WPPA-STYLE.CSS file against the newly supplied one. You may wish to add or modify some attributes. Be aware of the fact that most settings can now be set in the admin settings page.
sv: Kontrollera din anpassade WPPA-STYLE.CSS fil mot den nyligen levererade. Du kanske vill lägga till eller ändra vissa attribut. Var medveten om att de flesta inställningarna nu kan ställas in på sidan admininställningar.

en: Please REPLACE your customized WPPA-THEME.PHP file by the newly supplied one, or just remove it from your theme directory. You may modify it later if you wish. Your current customized version is NOT compatible with this version of the plugin software.
sv: BYT din anpassade WPPA-THEME.PHP fil genom den nyligen levererade, eller ta bort den från din temakatalog. Du kan ändra den senare om du vill. Din nuvarande anpassad version är INTE kompatibel med den här versionen av insticksprogrammet.

en: Please check the tag(s) that the photos must have
sv: Kontrollera de taggar som bilden måste ha

en: Please complete the shortcode specs
sv: Fyll i kortkod specifikationen

en: Please de-activate and re-activate the plugin. If this problem persists, ask your administrator.
sv: Avaktivera och aktivera tilläget. Om problemet kvarstår, fråga din administratör.

en: Please de-activate plugin <i style="font-size:14px;">
sv: Vänligen avaktivera tillägget <i style=”font-size:14px;”>

en: Please enter a comment
sv: Var vänlig skriv en kommentar

en: Please enter a comment.
sv: Ange en kommentar.

en: Please enter a valid email address
sv: Var vänlig ange en aktuell e-postadress

en: Please enter an integer value >= 0
sv: Ange ett heltalsvärde  >= 0

en: Please enter your name
sv: Var vänlig skriv ditt namn

en: Please explain your vote in a comment.
    Your vote will be discarded if you don't.
    
    After completing your comment,
    you can refresh the page to see
    your vote became effective.
sv: Förklara din röst i en kommentar.
    Din röst kommer att raderas om du inte gör det.
    
    Efter att ha avslutat din kommentar,
    kan du upptatera sidan för att se
    resultatet av din röst.

en: Please note that plugin <i style="font-size:14px;">
sv: Observera att tillägget <i style=”font-size:14px;”>

en: Please read the help
sv: Läs hjälpen

en: Please refresh the page
sv: Uppdatera sidan tack

en: Please reload this page after changing!
sv: Ladda om denna sida efter byte!

en: Please reload this page after the green checkmark appears!
sv: Ladda om denna sida efter att den gröna bocken visas!

en: Please run the appropriate action in Table VIII.
sv: Kör lämpliga åtgärder i Tabell VIII.

en: Please select a display type
sv: Välj en visningstyp

en: Please select a gallery type
sv: Välj en gallerityp

en: Please select a miscellaneous display
sv: Välj en diverse visning

en: Please select a multitag landing page in Table VI-C4b
sv: Välj en tagcloud målsida i Tabell VI-C3b

en: Please select a photo
sv: Välj en bild

en: Please select a search type
sv: Välj en söktyp

en: Please select a single image type
sv: Välj en enda bildtyp

en: Please select a slideshow type
sv: Välj en bildspelstyp

en: Please select a tagcloud landing page in Table VI-C3b
sv: Välj en tagcloud målsida i Tabell VI-C3b

en: Please select a type of selection to be used
sv: Välj en typ av val som ska användas

en: Please select a user
sv: Välj en användare

en: Please select a virtual album
sv: Välj ett virtuellt album

en: Please select an album
sv: Välj ett album

en: Please select an album and try again
sv: Välj ett album och försök igen

en: Please select an album to copy the photo to first.
sv: Välj först ett album att kopiera bilden till.

en: Please select an album to move the photo to first.
sv: Välj först ett album att flytta bilden till.

en: Please select one or more albums
sv: Välj ett eller flera album

en: Please select the tags to show
sv: Välj de taggar som ska visas

en: Please supply a numeric value greater than or equal to
sv: Ange ett numeriskt värde som är större än eller lika med

en: Plugin Admin Features
sv: Plugin Admin funktioner

en: Plugin Description
sv: Tilläggsbeskrivning

en: Plugin Support And Feature Request
sv: Tilläggs-Support Och Funktionsönskemål

en: Plugins directory name.
sv: Tilläggskatalognamn.

en: Plugins directory url.
sv: Sökväg till tillägggskatalogen.

en: Plugins main file name.
sv: Insticksprogrammens huvudfilnamn.

en: Popup (owner)
sv: Popup (ägare)

en: Popup Download Link
sv: Popup Nedladdningslänk

en: Popup comcount
sv: Popup kommentarsräknare

en: Popup desc
sv: Popup-beskr

en: Popup desc no links
sv: Popup-beskr inga länkar

en: Popup name
sv: Popup-namn

en: Popup rating
sv: Popup-betyg

en: Popup size
sv: Popup storlek

en: Portrait
sv: Porträtt

en: Portrait only:
sv: Endast porträtt:

en: Possible values 20..100
sv: Möjliga värden 20..100

en: Post
sv: Inlägg

en: Post:
sv: Inlägg:

en: Poster:
sv: Affisch:

en: PotdWidget
sv: DbldWidget

en: Predefined watermark text
sv: Fördefinierad vattenstämpel text

en: Press CTRL+F5 and try again.
sv: Tryck CTRL+F5 ock försök igen.

en: Press Delete to continue, and Cancel to go back.
sv: Tryck Radera för att fortsätta, och Ångra för att gå tillbaks.

en: Press f for fullscreen.
sv: Tryck f för helskärm.

en: Pressing this button will reload the page after executing the selected action
sv: Genom att trycka på denna knapp kommer sidan att ladda om efter att ha utfört den valda åtgärden

en: Prev page
sv: Föreg sida

en: Prev.
sv: Föreg.

en: Prevent the creation of duplicate photos.
sv: Förhindra uppladdning av identiska bilder.

en: Preview
sv: Förhandsvisa

en: Preview fullsize photo
sv: Förhandsvisa fullstora bilder

en: Preview fullsize video
sv: Förhandsvisa fullstora videos

en: Preview image:
sv: Förhandsgranska bild:

en: Preview tags
sv: Förhandsgranska taggar

en: Preview tags:
sv: Förhandsgranska taggar:

en: Preview:
sv: Förhandsvisa:

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous photo
sv: Föregående foto

en: Private
sv: Privat

en: Processing
sv: Behandlar

en: Processing files, please wait...
sv: Jobbar, vänta...

en: Publish
sv: Publisera

en: Publish the page, and view the page from your WP site.
sv: Publicera sidan, och visa sidan från din WP webbplats.

en: Published
sv: Publicerad

en: Purge logfile
sv: Rensa loggfil

en: Put Name and Description in separate boxes
sv: Sätt namn och beskrivning i egna rutor

en: Put javascript near the end of the page.
sv: Placera JavaScript nära slutet på sidan.

en: QR Code widget size
sv: QR-kodens widgetstorlek

en: QR background color
sv: QR bakgrundsfärg

en: QR code
sv: QR-kod

en: QR color
sv: QR färg

en: Qty:
sv: Ant:

en: Quick
sv: Snabb

en: Quick Setup:
sv: Snabb uppsättning:

en: Quick setup
sv: Snabb installation

en: Quit
sv: Avsluta

en: Radius of wppa+ box borders.
sv: Radie på WPPA+ rutornas ramar.

en: Random
sv: Slumpmässigt

en: Random featured from album
sv: Slumpmässig framhävd från album

en: Random from album
sv: Slumpmässigt från album

en: Random from album or any sub album
sv: Slumpmässigt från album eller någon sub album

en: Rate own photos
sv: Betygsätt egna bilder

en: Rating
sv: Betyg

en: Rating Bar
sv: Betygsfält

en: Rating and comment related size settings
sv: Betyg- och kommentar-relaterade storleksinställningar

en: Rating change
sv: Ändra betyg

en: Rating count
sv: Betygräknare

en: Rating count:
sv: Poängräknare:

en: Rating db table name.
sv: Betyg db tabellnamn.

en: Rating display type
sv: Betyg visningstyp

en: Rating login
sv: Betyg login

en: Rating mean value
sv: Betygsmedelvärde

en: Rating mean value desc
sv: Betygsmedelvärdets fallande

en: Rating multi
sv: Betygsätt många

en: Rating related settings
sv: Betyg relaterade inställningar

en: Rating requires comment
sv: Betyg kräver kommentar

en: Rating size
sv: Betygsstorlek

en: Rating space
sv: Betyg utrymme

en: Rating star off state opacity value.
sv: Opacitetsvärde för betygs-stjärnor.

en: Rating system
sv: Betygsystem

en: Rating:
sv: Betyg:

en: Rating: %s
sv: Betyg: %s

en: Ratings cleared
sv: Betyg rensade

en: Re-add file-ext
sv: Lägg tillbaks filändelse

en: Re-initialize plugin.
sv: Återinitiera tillägget

en: Re-initilizes the plugin, (re)creates database tables and sets up default settings and directories if required.
sv: Återinitiera tillägg skapar databastabeller och sätter upp standardinställningarna och kataloger om det behövs.

en: Re-upload files requires admin rights
sv: Återuppladdning av filer kräver adminrättigheter

en: Read data:
sv: Läs data:

en: Read header:
sv: Läs rubrik:

en: Rebuilding the Album index needs completion. See Table VIII
sv: Ombyggnad av Album-index kräver komplettering. Se Tabell VIII

en: Rebuilding the Photo index needs completion. See Table VIII
sv: Ombyggnad av fotoindex kräver komplettering. Se Tabell VIII

en: Recalc sizes
sv: Räkna om storlekar

en: Recalculate photosizes and save to db.
sv: Räknar om bildstorlekarna och sparar till databasen.

en: Recalculate ratings.
sv: Beräkna om betyg.

en: Recently commented photos
sv: Nyligen kommenterade foton

en: Recently updated albums
sv: Nyligen uppdaterade album

en: Recently uploaded photos
sv: Nyligen uppladdade bilder

en: Recommended values: 86 for a two column and 56 for a three column display.
sv: Rekommenderade värden: 86 för en två-kolumns och 56 för en tre-kolumns visning.

en: Recuperate
sv: Återvinn

en: Recuperation performed
sv: Återhämtning utförs

en: Red
sv: Röd

en: Red-eye reduction, Return not detected
sv: Röda ögon reduktion, ingen bekräftelse

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh the page after changing to see the degrees being updated
sv: Uppdatera sidan efter byte för att se att graderna uppdaterats

en: Refresh this page to clear table X
sv: Uppdatera sidan för att rensa tabell X

en: Refresh this page to clear table XI
sv: Uppdatera sidan för att rensa tabell XI

en: Regenerate
sv: Regenerera

en: Regenerate all thumbnails.
sv: Återskapa alla miniatyrbilder.

en: Regenerating the Thumbnails needs completion. See Table VIII
sv: Ombyggnad av Miniatyrer kräver komplettering. Se Tabell VIII

en: Register number of views of albums and photos.
sv: Registrera antal visningar av album och bilder.

en: Related count
sv: Relaterad räknare

en: Related photos
sv: Relaterade bilder

en: Relative urls
sv: Relativa webbadresser

en: Remake
sv: Återskapa

en: Remake Index Albums
sv: Återskapa Index Album

en: Remake Index Photos
sv: Återskapa Index Bilder

en: Remake add
sv: Återskapa adderade

en: Remake all
sv: Återskapa alla

en: Remake display file and thumbnail file
sv: Återskapa visningsfil och miniatyrfil

en: Remake files
sv: Återskapa filer

en: Remake the photofiles from photo sourcefiles.
sv: Återskapa bildfilerna från bildernas källfiler.

en: Remake thumbnail file
sv: Återskapa miniatyrfil

en: Remakes the index database table for albums.
sv: Återskapar indexet för albumens databastabell.

en: Remakes the index database table for photos.
sv: Återskapar indexet för bildernas databastabell.

en: Remark
sv: Anmärkning

en: Remark:
sv: Anmärkning:

en: Remote
sv: Fjärr

en: Remove empty albums
sv: Ta bort tomma album

en: Remove empty albums needs completion. See Table VIII
sv: Radera tomma album kräver komplettering. Se Tabell VIII

en: Remove file-ext
sv: Ta bort filändelse

en: Remove from depot after successful import, or if the album already exists.
sv: Ta bort från depå efter en lyckad import, eller om albumet redan finns.

en: Remove from depot after successful import.
sv: Ta bort från depå efter lyckad import.

en: Remove from photodesc
sv: Ta bort från bildbeskrivning

en: Remove possible file extension from photo name.
sv: Avlägsna eventuell filändelse från bildnamn.

en: Remove redundant space
sv: Ta bort överflödigt utrymme

en: Remove this text from all photo descriptions.
sv: Ta bort denna text från alla bildbeskrivningar.

en: Removes albums that are not used.
sv: Ta bort album som inte används.

en: Removes old images and verifies/adds new images to Cloudinary.
sv: Tar bort gamla bilder och verifierar/lägger till nya bilder i Cloudinary.

en: Removes unwanted &lt;p> and &lt;br> tags in fullsize descriptions.
sv: Tar bort oönskade &lt;p> och &lt;br> taggar i fullstora bilders beskrivningar.

en: Removes/adds images in the cloud.
sv: Tar bort/lägger till bilder i molnet.

en: Removing file extensions needs completion. See Table VIII
sv: Borttagning av filändelser kräver komplettering. Se Tabell VIII

en: Removing from photo description needs completion. See Table VIII
sv: Borttagning av Bildbeskrivning kräver komplettering. Se Tabell VIII

en: Render shortcode always
sv: Rendera alltid kortkod

en: Reply
sv: Svara

en: Reply to your comment on photo: %s on %s
sv: Svar till din kommentar till foto: %s på %s

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Rerate
sv: Omgradera

en: Rerating needs completion. See Table VIII
sv: Betygsombyggnad kräver komplettering. Se Tabell VIII

en: Reset EXIF
sv: Återställ EXIF

en: Reset IPTC
sv: Återställ IPTC

en: Reset all ratings.
sv: Återställ alla betyg.

en: Reset all viewcounts.
sv: Återställ alla visningsräknare.

en: Reset ratings
sv: Återställ betygen

en: Reset to default settings
sv: Återgå till standardinställningar

en: Resize on Upload
sv: Ändra storlek vid uppladdning

en: Resize photos to fit within a given area.
sv: Ändra storlek på bilder för att passa inom ett givet område.

en: Resize to
sv: Ändra storlek till

en: Responsive themes have a layout that varies with the size of the browser window.
sv: Responsiva teman har en layout som varierar med storleken på webbläsarfönstret.

en: Restore all settings from defaults, a backup or skin file.
sv: Återställ alla inställningar från standardinställningar, en backup eller skalfil.

en: Restores all the settings from the factory supplied defaults, the backup you created or from a skin file.
sv: Återställer alla inställningar från de medföljande fabriksinställningarna, säkerhetskopian som du skapat eller en skalfil.

en: Reverse TV style (Utopia)
sv: Omvänd TV stil (Utopia)

en: Revert the <i>Remove file-ext</i> action.
sv: Ångra <i>Ta bort filen-ext</i> åtgärden.

en: Right
sv: Höger

en: Role
sv: Roll

en: Rotate
sv: Rotera

en: Run wpautop on description
sv: Kör wpautop på beskrivning

en: Running Slideshow suspends during mouse hover.
sv: Spelande bildspel stannar när musen svävar över.

en: Runtime modifyable settings
sv: Modifierbara Runtimeinställningar

en: SEO related settings
sv: SEO relaterade inställningar

en: SM widget return
sv: SM widget tillbaka

en: Same tab
sv: Samma flik

en: Sample
sv: Exempel

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Save EXIF data
sv: Spara EXIF-data

en: Save IPTC data
sv: Spara IPTC-data

en: Save Settings / Perform bulk action
sv: Spar inställningarna / utför masshandling

en: Save all settings into a backup file.
sv: Spara alla inställningar i en backup-fil.

en: Saved settings restored
sv: Sparade inställningarna återställa

en: Saves all the settings into a backup file
sv: Sparar alla inställningar i en backup-fil

en: Schedule all
sv: Schemalägg alla

en: Schedule date/time
sv: Schemalägg datum/tid

en: Schedule:
sv: Schemalägg:

en: Scheduled
sv: Schemalagda

en: Scheduled for %s
sv: Schemalagd för %s

en: Search
sv: Sök

en: Search Albums and Photos related settings
sv: Sök album och bild relaterade inställningar

en: Search Photos
sv: Sök bilder

en: Search Results for: %s
sv: Sök resultat för: %s

en: Search box background.
sv: Sökrutans bakgrund.

en: Search for
sv: Sök efter

en: Search for photos only.
sv: Sök endast bilder.

en: Search for photos to edit
sv: Sök efter bilder att redigera

en: Search in current results
sv: Sök i valda resultat

en: Search in current section
sv: Sök i vald sektion

en: Search page
sv: Söksida

en: Search photos
sv: Sök bilder

en: Search results display
sv: Visa sökresultaten

en: Searchresults from album %s and its subalbums
sv: Sökresultat från album %s och dess underalbum

en: Searchstring:
sv: Söksträng:

en: Security check failure
sv: Säkerhetskontroll misslyckades

en: Security check failure.
sv: Säkerhetskontroll misslyckades.

en: See Table IV-D1
sv: Se Tabell IV-D1

en: See Table IX-K4.7 for the configured lifetime.
sv: Se tabell IX-K4.7 för den konfigurerade livstiden.

en: See Table IX_F for the current watermark settings
sv: Se Tabell IX_F för aktuella inställningar för vattenmärket

en: See all the authors photos
sv: Se alla författarnas foton

en: See also Table IV-A10.
sv: Se även tabell IV-A10.

en: See the authors albums
sv: Se den författarens album

en: See the authors photos
sv: Se författarens bilder

en: See this image on %s
sv: Se den här bilden på %s

en: Select --- multiple see below --- in the Album selection box. Then enter album numbers seperated by commas
sv: Välj — flera, se nedan — i Albumets valruta. Ange sedan albumnummer avdelade med kommatecken

en: Select Local or Remote
sv: Välj Lokalt eller Fjärr

en: Select a CDN Service you want to use.
sv: Välj den CDN service som du vill använda.

en: Select button or link ( text ).
sv: Välj knapp eller länk (text).

en: Select how the widget should display.
sv: Välj hur widgeten ska visa.

en: Select if and where to display the album description on the thumbnail display.
sv: Välj om och var albumets beskrivning ska visas på miniatyrvisningen.

en: Select if and where to display the album name on the thumbnail display.
sv: Välj om och var albumnamnet ska visas på miniatyrvisningen.

en: Select kind of HTML alt="" content for images.
sv: Välj typ av HTML alt="" innehåll för bilder.

en: Select link type and page for the Album navigator Widget
sv: Välj länktyp och sida för Album navigations-widget

en: Select multiple tags or --- all ---:
sv: Markera flera taggar eller — alla —:

en: Select or edit the album(s) you want to use the photos of for the widget.
sv: Välj eller redigera album(en) som du vill använda bilderna från för widgeten.

en: Select tags:
sv: Välj taggar:

en: Select the Facebook button display type.
sv: Välj vilken Facebook knapp som ska visas.

en: Select the action to be taken on click on background.
sv: Välj den åtgärd som ska vidtas vid klicka på bakgrunden.

en: Select the action to be taken when the user clicks on a filmstrip image.
sv: Välj den åtgärd som ska vidtas när användaren klickar på en filmremsas bild.

en: Select the content of the subtitle.
sv: Markera innehållet i undertexten.

en: Select the default cover type.
sv: Välj förvald omslagstyp.

en: Select the desired breadcrumb separator element.
sv: Välj önskad brödsmule avgränsningselementet.

en: Select the desired rating display precision.
sv: Välj önskad betygsvisningsprecision.

en: Select the desired users of which the comments need approval.
sv: Välj de användare vars kommentarerna behöver godkännande.

en: Select the initial status of the page.
sv: Välj ursprung status på sidan.

en: Select the landing page for the BestOf Widget / Box
sv: Välj målsidan för BästaAv Widget / Box

en: Select the landing page for the Supersearch Box
sv: Välj landningssidan för Supersök-ruta

en: Select the landing page for the Uploader Widget
sv: Välj målsidan för Uppladdningswidgeten

en: Select the number of voting stars.
sv: Välj antal betygsstjärnor.

en: Select the page to be used to display search results. The page MUST contain %%wppa%% or [wppa][/wppa].
sv: Välj den sida som ska användas för att visa sökresultat. Sidan MÅSTE innehålla %%wppa%% eller [wppa][/wppa].

en: Select the photo you want to appear on the cover of this album.
sv: Välj det foto du vill ska visas som försättsfoto till detta album.

en: Select the return link for social media from widgets
sv: Välj tillbakalänk för sociala medier från widgets

en: Select the size of the magnifier cursor.
sv: Välj storlek på förstoringsmarkören.

en: Select the time a single slide will be visible when the slideshow is started.
sv: Välj den tid en enda bild kommer att vara synlig när bildspelet startas.

en: Select the type of link the album widget photos point to.
sv: Välj typ av länk albumwidget-bilder pekar på.

en: Select the type of link the comment widget photos point to.
sv: Välj typ av länk kommentarwidget-bilder pekar på.

en: Select the type of link the coverphoto points to.
sv: Välj typ av länk omslagsbilden pekar på.

en: Select the type of link the featured ten photos point to.
sv: Välj typ av länk stolt10 bilderna pekar på.

en: Select the type of link the last ten photos point to.
sv: Välj typ av länk sista10 bilderna pekar på.

en: Select the type of link the photo of the day points to.
sv: Välj typ av länk dagens bild pekar på.

en: Select the type of link the slideshow photos point to.
sv: Välj typ av länk bildspelet pekar på.

en: Select the type of link the thumbnail photos point to.
sv: Välj typ av länk miniatyrbilder pekar på.

en: Select the type of link the top ten photos point to.
sv: Välj typ av länk topp10 bilderna pekar på.

en: Select the type of link you want, or no link at all.
sv: Välj typ av länk du vill ha, eller ingen länk alls.

en: Select the type of page to create.
sv: Välj vilken typ av sida som ska skapas.

en: Select the way the cover photos of this album are selected, or select a single image.
sv: Välj det sätt hur omslagsbilder av detta album väljs, eller välj en enda bild.

en: Select the way the maps are produced.
sv: Välj hur kartorna produceras.

en: Select the way the name of a new uploaded photo should be determined.
sv: Välj hur namnet på en ny uppladdad bild bör fastställas.

en: Select the way the old slide is to be replaced by the new one in the slideshow/browse fullsize display.
sv: Välj hur den gamla bilden ska ersättas av den nya i bildspelet/visa fullstor bild.

en: Select the way the search results should be displayed.
sv: Välj hur sökresultaten ska visas.

en: Select to add
sv: Välj att lägga till

en: Select who must receive an e-mail notification of a new comment.
sv: Välj vilka som måste få ett e-postmeddelande om en ny kommentar.

en: Select:
sv: Välj:

en: Selected Files:
sv: Valda filer:

en: Send!
sv: Skicka!

en: Separate categories with commas.
sv: Avdela kategorier med komma.

en: Separate tags with commas.
sv: Avdela taggar med komma.

en: Separator
sv: Avgränsare

en: Seq
sv: Sekv

en: Set Local/Remote
sv: Sätt Lokal/Fjärr

en: Set max execution time here.
sv: Sätt max exekveringstid här.

en: Set owner to
sv: Sätt ägare till

en: Set source directory
sv: Välj källbibliotek

en: Set status to
sv: Sätt status till

en: Set status to pending after xx dislike votes.
sv: Sätt status till väntande efter xx ogilla-röster.

en: Set style specifications inline.
sv: Sätt stilspecifikationer inline.

en: Set the desired vertical alignment method.
sv: Ställ in önskad vertikal justeringsmetod.

en: Set the height of the thumbnail frame.
sv: Sätt höjden på miniatyrbildens ram.

en: Set the minimal spacing between the adjacent thumbnail frames
sv: Sätt det minimala avståndet mellan intilliggande miniatyrramar

en: Set the status of all the users photos to 'pending'.
sv: Sätt status för alla användarens bilder till 'väntande'

en: Set the status of all the users photos to 'publish'.
sv: Sätt status för alla användarens bilder till 'publicera'

en: Set the upload limit (0 means unlimited) and the upload limit period.
sv: Ställ uppladdningsbegränsning (0 betyder obegränsat) och uppladdningsbegränsningens period.

en: Set the width of the thumbnail frame.
sv: Ange bredden för miniatyrbildens ram.

en: Set thumbnail subtext on equal height.
sv: Ställ miniatyrundertext på samma höjd.

en: Set to 'yes' if there are only portrait images in the album and you want the photos to fill the full width of the widget.<br/>Set to 'no' otherwise.
sv: Ställ in på 'ja' om det bara porträttbilder i albumet och du vill att bilderna ska fylla hela bredden av widgeten.<br/> Ställ annars in på 'nej'.

en: Set width, height and spacing for the thumbnail frames.
sv: Sätt bredd, höjd och mellanrum för miniatyrramar.

en: Sets the priority of the do_shortcode() content filter.
sv: Anger prioritet för do_shortcode() filter.

en: Sets the priority of the wppa+ content filter.
sv: Anger prioritet för wppa+ innehållsfilter.

en: Setting
sv: Inställning

en: Setting %s updated to %s
sv: Inställning %s uppdaterad till %s

en: Setting photo sequence order has only effect if the photo order method is set to <b>Order#</b>
sv: Att ställa fotosekvensordning har endast effekt om bildsortering är inställd på <b>Sortering#</b>

en: Setting status other than pending or publish requires admin rights.
sv: Att sätta status till annat än väntande eller publicera kräver adminrättigheter.

en: Setting unmodified
sv: Inställning oförändrad

en: Setting updated
sv: Inställning uppdaterad

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings file not found
sv: Inställningsfil hittades inte

en: Settings successfully backed up
sv: Backup av Inställningarna lyckades

en: Settings: To control the various settings to customize your needs.
sv: Inställningar: För att kontrollera de olika inställningar för att anpassa dina behov.

en: Share
sv: Dela

en: Share %s on Google+
sv: Dela %s på Google+

en: Share %s on Pinterest
sv: Dela %s på Pinterest

en: Share a link to a single image, not the slideshow.
sv: Dela en länk till en enda bild, inte till bildspelet.

en: Share box
sv: Delaruta

en: Share box display background.
sv: Delningsrutans bakgrund

en: Share button size
sv: Dela-knapp storlek

en: Share on Google+
sv: Dela på Google+

en: Share on Pinterest
sv: Dela på Pinterest

en: Share on Twitter
sv: Dela på Twitter

en: Share single image
sv: Dela en enda bild

en: Shift adjacent
sv: Växla intilliggande

en: Shortcode to add
sv: Kortkod att lägga till

en: Shortcode_priority
sv: Kortkod-prioritet

en: Show "Comment added" after successfull adding a comment.
sv: Visa "Kommentar tillagd" efter lyckad kommentar.

en: Show "Home" in breadcrumb.
sv: Visa "Hem" i brödsmulorna.

en: Show "Press f for fullsize" etc. on lightbox.
sv: Visa ”Tryck på f för stort format” osv. på lightbox.

en: Show Avatars with the comments if not --- none ---
sv: Visa Avatars med kommentarerna om inte --- inget ---

en: Show Browse photos bar.
sv: Visa på Bläddra bilder fältet.

en: Show Copyright
sv: Visa Copyright

en: Show EXIF data
sv: Visa EXIF data

en: Show Edit/Delete links
sv: Visa redigera/ta bort länkar

en: Show Facebook comment box
sv: Visa Facebooks kommentarruta

en: Show Facebook like button
sv: Visa Facebook gillaknappen

en: Show Facebook share button
sv: Visa Facebook dela-knapp

en: Show Filmstrip navigation bar.
sv: Visa filmremsans navigeringsfält.

en: Show Google+ button
sv: Visa Google+ knappen

en: Show IPTC data
sv: Visa IPTC data

en: Show LinkedIn button
sv: Visa Linkedin-knappen

en: Show Pinterest button
sv: Visa Pinterest-knapp

en: Show QR Code
sv: Visa QR-kod

en: Show Share Box
sv: Visa Dela-ruta

en: Show Share Box Widget
sv: Visa Delaruta-widget

en: Show Share Buttons Lightbox
sv: Visa Dela Knappar i Lightbox

en: Show Share Buttons Mphoto
sv: Visa Dela Knappar Mphoto

en: Show Share Buttons Thumbs
sv: Visa Dela Knappar miniatyrer

en: Show Start and Stop for running slideshow on lightbox.
sv: Visa start och stopp för att köra bildspel på lightbox.

en: Show Twitter button
sv: Visa Twitterknappen

en: Show Zoom in
sv: Visa zooma in

en: Show a copyright warning on frontend upload locations.
sv: Visa en upphovsrättsvarning på framsidans uppladdningsplatser.

en: Show a link to thumbnail display on an breadcrumb above a slideshow
sv: Visa en länk till miniatyrvisning på en brödsmula ovanför ett bildspel

en: Show a preview of all tags that will be added to the photo info.
sv: Visa en förhandsgranskning av alla taggar som kommer att läggas till i fotoinfo.

en: Show a thumb link on slideshow bc.
sv: Visa en miniatyrlänk på bildspelets brödsmula.

en: Show album full
sv: Visa om album fullt

en: Show album names:
sv: Visa albumnamn:

en: Show album:
sv: Visa album:

en: Show albums with (grand)parents in selection lists.
sv: Visa album med (far)föräldrar i urvalslistor.

en: Show audio controls on thumbnail displays.
sv: Visa ljudreglage på miniatyrvisningar.

en: Show average rating
sv: Visa Medelbetyg

en: Show breadcrumb navigation bars on comment ten displays.
sv: Visa brödsmulor på kommentaren tio skärmar.

en: Show breadcrumb navigation bars on featured ten displays.
sv: Visa brödsmule-navigeringsrader på stolta tio visningar.

en: Show breadcrumb navigation bars on last ten displays.
sv: Visa brödsmule-navigering på sista tio visningar.

en: Show breadcrumb navigation bars on related photos displays.
sv: Visa brödsmule-navigering på relaterade bildvisningar.

en: Show breadcrumb navigation bars on tag result displays.
sv: Visa brödsmule-navigeringsrader på taggresultat visningar.

en: Show breadcrumb navigation bars on the search results page.
sv: Visa brödsmule-navigeringsfält på sökresultatssidan.

en: Show breadcrumb navigation bars on topten displays.
sv: Visa brödsmule-navigering på Topp10 visningar.

en: Show breadcrumb navigation bars.
sv: Visa brödsmule-navigeringsfält.

en: Show browsebar:
sv: Visa bläddringsfält:

en: Show categories
sv: Visa kategorier

en: Show commenter email
sv: Visa kommenterarens epost

en: Show custom box
sv: Visa anpassad ruta

en: Show desc on thumb area
sv: Visa beskr på miniatyrbildsområdet

en: Show description if from from a media style photo.
sv: Visa beskrivning om från från en media-stil bild.

en: Show description if from from a single photo.
sv: Visa beskrivning om från ett enda foto.

en: Show description if from from photo of the day.
sv: Visa beskrivning om från Dagens foto.

en: Show description if from from the album cover.
sv: Visa beskrivning om från från albumomslag.

en: Show description if from from the album widget.
sv: Visa beskrivning om från från albumwidgeten.

en: Show description if from slide.
sv: Visa beskrivning om från bildslide.

en: Show description if from thumb.
sv: Visa beskrivning om från miniatyr.

en: Show description:
sv: Visa beskrivning:

en: Show dislike count
sv: Visa ogilla räknare

en: Show empty thumbnail area
sv: Visa tomt miniatyrbildsområde

en: Show filmstrip:
sv: Visa filmremsa:

en: Show fullscreen icons
sv: Visa fullskärmsikoner

en: Show legenda
sv: Visa legenda

en: Show menu on admin bar on admin pages.
sv: Visa menyn på adminfältet på admin-sidor.

en: Show menu on admin bar on frontend pages.
sv: Visa menyn på adminfältet på frontend-sidor.

en: Show mini text at slideshow smaller then.
sv: Visa minitext på bildspel mindre än.

en: Show name if from slide.
sv: Visa namn om från bildslide.

en: Show name on thumb area
sv: Visa namn på miniatyrområde

en: Show name:
sv: Visa namn:

en: Show numbar:
sv: Visa nummerrad:

en: Show owner:
sv: Visa ägare:

en: Show pages with (grand)parents in selection lists.
sv: Visa sidor med (far)föräldrar i urvalslistor.

en: Show photo names <small>under thumbnails only</small>:
sv: Visa bildnamn <small> under miniatyrbilder bara </small>:

en: Show rating count
sv: Visa betygräknare:

en: Show seam between end and start of film.
sv: Visa söm mellan slutet och början av filmremsan.

en: Show settings related to:
sv: Visa inställningar relaterade till:

en: Show smiley picker
sv: Visa smiley väljare

en: Show start and stop icons at the center of the slide
sv: Visar start och stopp ikoner i mitten av bilden

en: Show the Start/Stop slideshow bar.
sv: Visa Start/Stop bildspelsfältet.

en: Show the Upload limit reached message if appropriate.
sv: Visa meddelande när uppladdningsgräns uppnåtts vid behov.

en: Show the album description on hoovering thumbnail in album widget
sv: Visa album beskrivningen när man för markören över miniatyrer i album widget

en: Show the commenter's email in the notify emails.
sv: Visa kommenterarens epost i epostavisering.

en: Show the content if the index table.
sv: Visa innehållet i indextabellen-.

en: Show the content of the sessions table.
sv: Visa innehållet i tabellen sessioner.

en: Show the content of wppa+ (error) log.
sv: Visa innehållet av wppa+ (fel) logg.

en: Show the most recent ratings.
sv: Visa senaste betyg.

en: Show the number of dislikes in the rating bar.
sv: Visa antalet ogilla-röster i betygsfältet.

en: Show the page(s) in breadcrumb.
sv: Visa sidan/sidorna i brödsmulorna.

en: Show the photos name if from a single media style photo.
sv: Visa bilder namn om från en enda media-stil bild.

en: Show the photos name if from a single photo.
sv: Visa bildens namn om från ett enda foto.

en: Show the photos name if from photo of the day.
sv: Visa bildens namn om från Dagens foto.

en: Show the photos name if from the album cover.
sv: Visa bilderna namn om från albumomslag.

en: Show the photos name if from the album widget.
sv: Visa bilder namn om från album widgeten.

en: Show the photos name if from thumb.
sv: Visa bildens namn om från miniatyr.

en: Show the text on the album cover.
sv: Visa texten på omslaget.

en: Show the x/y counter below the image.
sv: Visa x/y räknare under bilden.

en: Show these links under default thumbnails for owner and admin.
sv: Visa dessa länkar under standardminiatyrbilder för ägare och admin.

en: Show thumbnail previews in import admin page.
sv: Visa miniatyrbilder på import admin sidan.

en: Show time since:
sv: Visa tid sedan:

en: Show to logged in users only
sv: Visa endast inloggade användare

en: Show video controls on thumbnail displays.
sv: Visa videokontroller på miniatyr visningar.

en: Show!
sv: Visa!

en: Shows fullscreen and back to normal icon buttons on upper right corner
sv: Visar fullskärm och tillbaka till normal ikonknappar på övre högra hörnet

en: Shows the email address of the commenter in all notify emails.
sv: Visa epost-adressen till kommenteraren i alla epostaviseringar

en: Shows the name on a lightbox display when initiated from a single media style photo.
sv: Visar bildnamn i en lightboxvisning när den initieras från en enda media-stil bild.

en: Shows the name on a lightbox display when initiated from a single photo.
sv: Visar bildens namn i en lightboxvisning som är initierad från en bild.

en: Shows the name on a lightbox display when initiated from a standard thumbnail or a widget thumbnail.
sv: Visar namnet i en lightboxvisning när initierad från en standard- eller widget-miniatyr.

en: Shows the name on a lightbox display when initiated from the album coverphoto.
sv: Visar namnet i en lightboxvisning när initierat från albumets omslagsbild.

en: Shows the name on a lightbox display when initiated from the album widget.
sv: Visar namnet i en lightboxvisning när initierat från albumwidgeten.

en: Shows the name on a lightbox display when initiated from the photo of the day.
sv: Visar bildens namn i en lightboxvisning som är initierad från Dagens bild.

en: Shows the photos description on a lightbox display when initiated from a single media style photo.
sv: Visar bildens beskrivningen i en lightboxvisning som är initierad från en enda media-stil bild.

en: Shows the photos description on a lightbox display when initiated from a single photo.
sv: Visar bildens beskrivningen i en lightboxvisning som är initierad från ett enda foto.

en: Shows the photos description on a lightbox display when initiated from a slide.
sv: Visar bildens beskrivningen i en lightboxvisning när initierad från en bildpresentation.

en: Shows the photos description on a lightbox display when initiated from a standard thumbnail or a widget thumbnail.
sv: Visar bildens beskrivningen i en lightboxvisning när initierad från en standard- eller widget-miniatyr.

en: Shows the photos description on a lightbox display when initiated from the album coverphoto.
sv: Visar bildens beskrivning i en lightboxvisning när initierat från albumets omslagsbild.

en: Shows the photos description on a lightbox display when initiated from the album widget.
sv: Visar bildens beskrivning i en lightboxvisning när initierat från albumwidgeten.

en: Shows the photos description on a lightbox display when initiated from the photo of the day.
sv: Visar bildens beskrivningen i en lightboxvisning när initierad från Dagens foto.

en: Shows the photos name on a lightbox display when initiated from a slide.
sv: Visar bildens namn i en lightboxvisning som är initierad från en bild.

en: Shows the upload progression bar.
sv: Visar uppladdningstermometer.

en: Shutter speed priority AE
sv: Slutartidsprioritet AE

en: Sidebar Slideshow
sv: Sidopanel bildspel

en: Silver medal
sv: Silvermedalj

en: Single Photos in multiple selections
sv: Enskilda bilder i ett flerval

en: Single image shortcode
sv: Enstaka bild kortkod:

en: Single photo
sv: Ensam bild

en: Single photo link.
sv: Ensam bildlänk

en: Single vote button text
sv: Enkel röstaknapps-text

en: Single vote button text voted
sv: Enkel röstaknapps-text röstad

en: Single vote button thumbnail
sv: Enkel röstaknapps-miniatyr

en: Six days
sv: Sex dagar

en: Six months
sv: månader

en: Size
sv: Storlek

en: Size is height
sv: Storleken är höjden

en: Size of Avatar images.
sv: Storleken på Avatarbilder.

en: Size of thumbnails in Album widget.
sv: Storlek på miniatyrerna i albumwidget.

en: Size of thumbnails in Comment widget.
sv: Storlek på miniatyrer i Kommentars-widgeten.

en: Size of thumbnails in Featured Ten widget.
sv: Storlek på miniatyrer i Stolta Tio widgeten.

en: Size of thumbnails in Last Ten widget.
sv: Storlek på miniatyrer i tio senaste-widgeten.

en: Size of thumbnails in Thumbnail widget.
sv: Storlek på miniatyrer i miniatyrwidget.

en: Size of thumbnails in TopTen widget.
sv: Storlek på miniatyrer i Topp10 widgeten.

en: Sizes
sv: Storlekar

en: Sizes:
sv: Storlekar:

en: Skinfile %s loaded
sv: Skinfil %s laddad

en: Skip "empty" albums:
sv: Skippa ”tomma” album:

en: Skip empty albums
sv: Hoppa över tomma album

en: Skip one
sv: Hoppa över en

en: Slide hover pause
sv: Bild hovringspaus

en: Slide page Ajax
sv: Visningssida Ajax

en: Slide swipe
sv: Byt slide

en: SlideImg
sv: Slidebild

en: SlideWidget
sv: BildspelsWidget

en: Slideonly slideshow
sv: Bara bildspel

en: Slideshow
sv: Starta Bildspel

en: Slideshow animation speed.
sv: Bildspel animeringshastigheten.

en: Slideshow borderwidth
sv: Bildspelets rambredd

en: Slideshow desc
sv: Bildspelsbeskr.

en: Slideshow elements backgrounds
sv: Bildspels element bakgrunder

en: Slideshow elements sequence order settings
sv: Bildspelselements sekvensorder-inställningar

en: Slideshow fullsize link
sv: Fullstorleks Bildspel länk

en: Slideshow name
sv: Bildspelsnamn

en: Slideshow pagesize
sv: Bildspel sidstorlek

en: Slideshow related settings
sv: Bildspelsrelaterade inställningar

en: Slideshow related size settings
sv: Bildspelsrelaterade storleksinställningar

en: Slideshow related visibility settings
sv: Bildspels relaterade synlighetsinställningar

en: Slideshow timeout.
sv: Bildspel timeout.

en: Slideshow timeout:
sv: Bildspel timeout:

en: Slideshow widget photo link.
sv: Bildspel widget bildlänk.

en: Slideshow wrap around
sv: Bildspel linda runt

en: Slideshow/Browse
sv: Bildspel/bläddra

en: Slideshow/Number bar
sv: Visa Bildspel-/Nummer-rad.

en: Slideshows
sv: Bildspel

en: Slower
sv: Långsammare

en: Slug =
sv: Länkändelse =

en: Smilies are not available
sv: Smilies är ej tillgängligt

en: Social Media
sv: Sociala medier

en: Social media landing page
sv: Sociala medier målsida

en: Social media share box
sv: Delafält för Sociala Media

en: Social media share box related visibility settings
sv: Visningsinställningar för sociala mediers delarutor

en: Some cameras and mobile devices save the geographic location where the photo is taken.
sv: Vissa kameror och mobila enheter sparar den geografiska platsen där bilden tas.

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
sv: Ledsen, men inget matchade dina sökkriterier. Försök igen med lite olika sökord.

en: Sorry, you can not rate your own photos
sv: Tyvärr, du kan inte rösta på dina egna bilder

en: Sorry, you gave a wrong answer.\n\nPlease try again to solve the computation.
sv: Tyvärr, felaktigt svar.\n\nFörsök igen att lösa beräkningen.

en: Sort alphabeticly:
sv: Sortera alfabetiskt:

en: Sort by:
sv: Sortera efter:

en: Source can not be inside the wppa folder.
sv: Källan kan inte vara inne i WPPA mappen.

en: Source directory
sv: Källkatalog

en: Source file management and other upload/import settings and actions.
sv: Källfilshantering och andra uppladdning/import-inställningar och åtgärder.

en: Source file:
sv: Källfil:

en: Space between avg and my rating stars
sv: Utrymme mellan medel och mina egna betygs-stjärnor

en: Space the thumbnail frames automatic.
sv: Fördela miniatyrramar automatiskt.

en: Spam lifetime
sv: Spam livstid

en: Special use in responsive themes.
sv: Speciell användning i responsiva teman.

en: Specification
sv: Specifikation

en: Specify the album to be used or --- A special selection of photos ---
sv: Ange det album som ska användas eller --- Ett särskilt urval av bilder ---

en: Specify the alignment to be used or --- none ---
sv: Ange justeringen som ska användas eller --- inget ---

en: Specify the animation speed to be used in slideshows.
sv: Ange animeringshastigheten som skall användas i bildspel.

en: Specify the horizontal alignment of slideshow images. If you specify --- none --- , no horizontal alignment will take place.
sv: Ange horisontell justering av bildspelsbilder. Om du anger --- ingen ---, kommer ingen horisontell justering ske.

en: Specify the horizontal size in pixels or <span style="color:blue" >auto</span>.
sv: Ange den horisontella storleken i pixlar eller <span style="color:blue" >auto</span>.

en: Specify the photo to be used
sv: Ange den bild som ska användas

en: Specify the screensize for the unscaled photos.
sv: Ange fönsterstorlek för oskalade foton.

en: Specify the sequence order method to be used for the sub albums of this album.
sv: Ange den sorteringsordning som ska användas för under album av detta album.

en: Specify the type of gallery
sv: Ange typ av galleri

en: Specify the type of the rating display.
sv: Ange typ av betygvisning.

en: Specify the vertical alignment of slideshow images.
sv: Ange den vertikala justeringen för bildspels-bilderna

en: Specify the vertical alignment of thumbnail images. Use this setting when albums contain both portrait and landscape photos.
sv: Ange vertikal justering av miniatyrbilder. Använd denna inställning när album innehåller både stående och liggande bilder.

en: Specify the way the albums should be ordered.
sv: Ange hur albumen bör sorteras.

en: Specify the way the photos should be ordered in this album.
sv: Ange hur bilderna ska sorteras i detta album.

en: Specify the way the photos should be ordered. This is the default setting. You can overrule the default sorting order on a per album basis.
sv: Ange hur bilderna ska sorteras. Detta är standardinställningen. Du kan åsidosätta standardsorteringsordningen på en per album basis.

en: Speed
sv: Hastighet

en: Split Name and Desc
sv: Dela upp namn och beskr

en: Spot
sv: Punktmätning

en: Stack off
sv: Stapla av

en: Stack on
sv: Stapla på

en: Standard: 5 stars
sv: Standard: 5 stjärnor

en: Star off opacity
sv: Opacitet för stjärnor

en: Start
sv: Starta

en: Start at text:
sv: Starta vid text:

en: Start slideonly
sv: Starta endast bildspel

en: Start slideonly slideshow running.
sv: Starta bildspel som kör.

en: Start slideshow running.
sv: Starta bildspel som kör.

en: Start/Stop & Slower/Faster navigation bar
sv: Start/Stopp & Långsammare/Snabbare navigeringsfältet

en: Start/stop
sv: Start/stopp

en: Start/stop icons
sv: Starta/stoppa ikoner

en: StartStop
sv: StartStopp

en: Status filter:
sv: Statusfilter:

en: Status of comment #%s updated
sv: Status för kommentar #%s uppdaterad

en: Stop
sv: Avbryt

en: Store the exif data from the photo into the exif db table
sv: Spara EXIF-data från bild till EXIF db tabellen

en: Store the iptc data from the photo into the iptc db table
sv: Spara IPTC-data från bild till IPTC db tabellen

en: Stretch photos that are too small.
sv: Sträck ut bilder som är för små.

en: Stretch to fit
sv: Sträck ut för att passa

en: Strip html anchor tags from descriptions on popups
sv: Rensa html ankar-taggar från beskrivningar av popups

en: Sub album sort order:
sv: Underalbums sorteringsordning:

en: Sub albums sort order
sv: Underordnade albums sorteringsordning

en: Submit
sv: Skicka

en: Subtitle:
sv: Undertitel:

en: Successfully created temp directory.
sv: Skapade temporärbiblioteket.

en: Successfully created uploads directory.
sv: Skapade uppladdningskatalog framgångsrikt.

en: Successfully created wppa depot directory.
sv: Skapade wppa depåkatalog framgångsrikt.

en: Successfully created wppa directory.
sv: Skapade wppa katalog framgångsrikt.

en: Successfully created wppa fonts directory.
sv: Skapade WPPA teckensnittkatalogen.

en: Successfully created wppa thumbs directory.
sv: Skapade wppa miniatyrs katalog framgångsrikt.

en: Successfully created wppa user depot directory.
sv: Skapade wppa användar depåkatalog framgångsrikt.

en: Successfully created wppa watermarks directory.
sv: Skapade wppa vattenstämpelkatalog framgångsrikt.

en: Super View Landing
sv: Målsida för Supervisning

en: Super View Photos
sv: Supervisnings bilder

en: Supersearch Landing
sv: Målsida Supersök

en: Superview
sv: Supervisning

en: Superview box background.
sv: Supervisningsrutans bakgrund.

en: Supplying the price should be sufficient; supply a name only when it differs from the photo name.
sv: Att lägga till priset bör vara tillräckligt; ange ett namn först när det avviker från bildnamnet.

en: Swap Namedesc
sv: Växla NamnBeskr

en: Swap the order sequence of name and description
sv: Byt sekvensordningen av namn och beskrivning

en: Switch to Collapsable table
sv: Växla till hopfällbar tabell

en: Switch to Flat table
sv: Växla till platt tabell

en: Switching this off will affect the browsers behaviour.
sv: Stängs detta av påverkas webbläsarens beteende.

en: Synchronize Cloudinary
sv: Synkronisera Cloudinary

en: Syntax: [wppa_set name="any wppa setting" value="new value"][/wppa_set]
sv: Syntax: [wppa_set name =”någon WPPA inställning” value=”nytt värde”][/wppa_set]

en: System font can have size 1,2,3,4 or 5, in some stoneage fontsize units. Any value > 5 will be treated as 5.
sv: Systemtypsnitt kan ha storlek 1,2,3,4 eller 5, i vissa stenålders typsnittsstorleks enheter. Varje värde > 5 kommer att behandlas som 5.

en: System related settings
sv: Systemrelaterade inställningar

en: TV subtitle style
sv: TV-undertext stil

en: Table I:
sv: Tabell I:

en: Table II:
sv: Tabell II:

en: Table III:
sv: Tabell III:

en: Table IV-A2 (Photo names in urls) must be UNchecked for this setting to work!
sv: Tabell IV-A2 (Bildnamn i webbadresser) måste vara AVmarkerat för att denna inställning ska fungera!

en: Table IV:
sv: Tabell IV:

en: Table IX:
sv: Tabell IX:

en: Table O:
sv: Tabell O:

en: Table V:
sv: Tabell V:

en: Table VI:
sv: Tabell VI:

en: Table VII:
sv: Tabell VII:

en: Table VIII:
sv: Tabell VIII:

en: Table X:
sv: Tabell X:

en: Table XI:
sv: Tabell XI:

en: Table XII:
sv: Tabell XII:

en: Tag
sv: Tagg

en: Tag all photos in this album with the default tags.
sv: Tagga alla bilder i detta album med standardtaggar.

en: Tag selection box
sv: Taggvalsruta

en: Tag:
sv: Tagg:

en: Tagcloud
sv: Taggmoln

en: Tagcloud Link
sv: Taggmoln Länk

en: Tagcloud box background.
sv: Taggmolnrutans bakgrund

en: Tagcloud max size
sv: Taggmoln max storlek

en: Tagcloud min size
sv: Taggmoln min storlek

en: Tagged photos
sv: Taggade bilder

en: Tagged photos:
sv: Taggade bilder:

en: Tags OR only
sv: Den här inställningen är inaktiverad som standard för bättre säkerhet. Aktivera endast om du vill att användarna ska kunna skicka HTML-kod i textytan extra fälttyper. Tillåten HTML-kod kommer att filtreras och begränsas till några säkra bara taggar.

en: Tags box
sv: Taggruta

en: Tags:
sv: Taggar:

en: Ten days
sv: Tio dagar

en: Text above photos:
sv: Text över bilder:

en: Text below photos:
sv: Text under bilder:

en: Text max length
sv: Text maxlängd

en: Textlink
sv: Textlänk

en: Textual watermark font
sv: Textvattenstämpel typsnitt

en: Textual watermark font size
sv: Textvattenstämpel teckenstorlek

en: Textual watermark style
sv: Textvattenstämpelstil

en: Thank you!. The most important settings are done now. You can refine your settings, the behaviour and appearance of WPPA+ in the Tables below.
sv: Tack! De viktigaste inställningarna har gjorts. Du kan förfina dina inställningar, beteende och utseende av WPPA+ i tabellerna nedan.

en: Thanx to E.S. Rosenberg for programming tips on security issues.
sv: Tack till E.S. Rosenberg för programmeringstips om säkerhetsfrågor.

en: Thanx to Pavel &#352;orejs for the Numbar code.
sv: Tack till Pavel &#352;orejs för Numbar code.

en: Thanx to R.J. Kaplan for WP Photo Album 1.5.1.
sv: Tack till R.J. Kaplan för WP Photo Album 1.5.1.

en: Thanx to the users who reported bugs and asked for enhancements. Without them WPPA should not have been what it is now!
sv: Tack till de användare som rapporterat fel och önskat förbättringar. Utan dem skulle WPPA inte ha varit vad det är nu!

en: The <b style="color:#070" >Remark</b> fields keep you informed on the actions taken at the background.
sv: <b style=”color:#070” >OBS</b> fälten håller dig informerad om de åtgärder som utförs i bakgrunden.

en: The Album to be used:
sv: Album som ska användas:

en: The Album(s) to be used:
sv: Album som ska användas:

en: The Fotomoto toolbar will re-appear when the slidshow stops.
sv: Verktygsfältet Fotomoto visas igen när bildspelet stannar.

en: The Photo to be used:
sv: Bilden som ska användas:

en: The Slide Frame
sv: Bildremsans ram

en: The album is empty
sv: Albumet är tomt

en: The album is empty.
sv: Albumet är tomt.

en: The album linktype for new albums
sv: Albums länktyp för nya album.

en: The album owner:
sv: Albumägare:

en: The album will be created if it does not exist
sv: Album kommer att skapas om det inte existerar

en: The alignment of the descriptions under fullsize images and slideshows.
sv: Justeringen av beskrivningarna under fullstora bilder och bildspel.

en: The alternative size of the thumbnail images.
sv: Alternativa storleken på miniatyrbilderna.

en: The arguments are the same, the defaults are: name = photoname, price = 0.01.
sv: Argumenten är desamma, de förvalda är: name = photoname, pris = 0,01.

en: The authors album(s)
sv: Författarnas album

en: The background color of the qr code (light)
sv: Bakgrundsfärgen på qr-kod (ljus)

en: The border is made by the image background being larger than the image itsself (padding).
sv: Ramen görs av att bildens bakgrund är större än bilden själv (utfyllnad).

en: The caption above the tags input field.
sv: Bildtexten ovanför taggars inmatningsfältet.

en: The caption for field %s and visibility at frontend.
sv: Rubriken för fält %s och synlighet på framsidan.

en: The cat the albums should have:
sv: Kategorin albumen bör ha:

en: The color of the image border and text background.
sv: Färgen på bildramen och text bakgrunden.

en: The color of the outer background.
sv: Färgen på den yttre bakgrund.

en: The color of the tag on the medal.
sv: Färgen på taggen på medaljen.

en: The colors may be equal or "transparent"
sv: Färgerna kan vara lika eller ”genomskinlig”

en: The content (html) of the custom box.
sv: Innehållet (html) av den anpassade rutan.

en: The content must contain w#album
sv: Innehållet måste innehålla w#album

en: The content must contain w#lat and w#lon
sv: Innehållet måste innehålla w#lat och w#lon

en: The content of specific album(s)
sv: Innehållet i specifik(a) album.

en: The content of the Custom box has been changed to display maps.
sv: Innehållet i den anpassade rutan har ändrats för att visa kartor.

en: The content of the Custom box has been changed to display the Fotomoto toolbar.
sv: Innehållet i den anpassade rutan har ändrats för att visa Fotomoto verktygsfältet.

en: The content of the page. Must contain <b>w#album</b>
sv: Innehållet på sidan. Måste innehålla <b>w#album</b>

en: The content of the page. Note: it must contain w#album. This will be replaced by the album number in the generated shortcode.
sv: Innehållet på sidan. OBS: Det måste innehålla w#album. Detta kommer att ersättas av albumnumret i den genererade kortkoden.

en: The cover of an album
sv: Omslagsbild av ett album

en: The cover(s) of specific album(s)
sv: Omslagsbild(er) av specifik(a) album

en: The covers of the subalbums of specific album(s)
sv: Omslagsbider av underalbum av specifik(a) album

en: The default cover type is the systems standard set in the <b>Photo Albums -> Settings</b> page <b>Table IV-D6</b>.
sv: Standard omslagstyp är systemets standardinställning i <b>Fotoalbum -> Inställningar</b> sidan <b>Tabell IV-D6.</b>

en: The default for this setting is:
sv: Standardinställningen kan ändras i <b>Fotoalbum -> Inställningar</b> sidan <b>Tabell IV-C1.</b>

en: The default maximum number of related photos to find.
sv: Det förvalda maximala antal relaterade bilder att hitta.

en: The default setting can be changed in the <b>Photo Albums -> Settings</b> page <b>Table IV-C1</b>.
sv: Standardinställningen kan ändras i <b>Fotoalbum -> Inställningar</b> sidan <b>Tabell IV-C1.</b>

en: The default watermarkfile to be used.
sv: Den vattenstämpelfil som ska användas

en: The depot directory path.
sv: Depåbibliotekets sökväg.

en: The depot directory url.
sv: Depåkatalogens url.

en: The description (template) to add to a new photo.
sv: Beskrivningen (mall) för att lägga till en ny bild.

en: The directory itsself will be created if it does not exist yet.
sv: Katalogen själv kommer att skapas om den inte redan finns.

en: The display color of the qr code (dark)
sv: Visningsfärg på qr-kod (mörk)

en: The display of the Fotomoto Toolbar will be suppressed on smaller slideshows.
sv: Visningen av verktygsfältet Fotomoto kommer att undertryckas på mindre bildspel.

en: The display of the custom box has been enabled
sv: Visningen av den anpassade rutan har aktiverats

en: The fade-in time of the lightbox images
sv: Intonings-tid för lightboxbilder

en: The files will be kept in a separate directory with subdirectories for each album
sv: Filerna kommer att hållas i en separat katalog med underkataloger för varje album

en: The following albums are ---separate--- and do not show up in the generic album display
sv: Följande album är — enskilda — och dyker inte upp i det allmänna albumvisningen

en: The following submenus exist.
sv: Följande undermenyer finns.

en: The following text fields support qTranslate
sv: Följande textfält stöder qTranslate

en: The font to use with textusl watermarks.
sv: Det typsnitt som ska användas med textade vattenstämplar.

en: The generic parent
sv: Den generiska föräldern

en: The height of most videos
sv: Höjden på de flesta filmerna

en: The height of the alternative thumbnail frame.
sv: Höjden på den alternativa miniatyrbildens ram.

en: The height of the map display.
sv: Höjden på kartbilden.

en: The height of the thumbnail frame.
sv: Höjden på miniatyrbildens ram.

en: The height starting with the album title up to and including the view- and the slideshow- links.
sv: Höjden börjar med albumtiteln upp till och inklusive visa- och bildvisnings-länkarna.

en: The higher the number the better the quality but the larger the file
sv: Ju högre siffra desto bättre kvalitet, men desto större filstorlek

en: The higher the number, the intenser the watermark. Value must be > 0 and <= 100.
sv: Ju högre siffra, desto intensivare vattenstämpel. Värdet måste vara > 0 och <= 100.

en: The identifier of lightbox.
sv: Identifieraren av lightboxen.

en: The image is too big. Max photo size: %d x %d (%2.1f MegaPixel)
sv: Bilden är för stor. Max bildstorlek: %d x %d (%2.1f Megapixel)

en: The information can be displayed in slideshows and in photo descriptions.
sv: Informationen kan visas i bildspel och bildbeskrivningar.

en: The jpg quality when photos are downsized
sv: Den jpg kvalitet bilderna får när de bantats

en: The landing page for the Super View widget.
sv: Målsida för Supervisnings widgeten.

en: The link from the album title can be configured on the Edit Album page.
sv: Länken från albumtitel kan konfigureras på Redigera album sidan.

en: The link from the cover image of an album.
sv: Länken från omslagsbild av ett album.

en: The location for the pagelinks bar.
sv: Läget för sidlänksfältet.

en: The location for the pagelinks.
sv: Placering av sidlänksfältet.

en: The logged in visitor
sv: Den inloggade besökaren

en: The max length of a photo file name excluding the extension.
sv: Max längd på bildens filnamn exkl. filändelsen.

en: The max length of a photo name.
sv: Max längd på bildens namn.

en: The max number of albums a user can create.
sv: Max antal album en användare kan skapa.

en: The maximum height photos will be displayed in slideshows.
sv: Maxhöjden bilder kommer att ha i bildspel.

en: The maximum number of albums a user can create when he is not admin and owner only is active
sv: Det maximala antalet album en användare kan skapa när han inte är admin och ägaren endast är aktiv

en: The maximum number of albums to be displayed.
sv: Det maximala antalet album som ska visas.

en: The maximum number of pagelinks to be displayed.
sv: Det maximala antalet sidlänkar som ska visas.

en: The maximum number of photos to be displayed.
sv: Det maximala antalet bilder som ska visas.

en: The maximum number of slides in a certain view. 0 means no pagination
sv: Det maximala antalet bilder i en viss vy. 0 betyder ingen sidnumrering

en: The maximum width photos will be displayed in slideshows.
sv: Den maximala bredden bilder kommer att visas i bildspel.

en: The message to be displayed.
sv: Meddelandet som ska visas.

en: The minimal cover text frame height incl header.
sv: Den minsta höjden på omslagstextens ram inkl huvud.

en: The minimal height of the album description text frame.
sv: Minimal höjd på albumbeskrivningens textram.

en: The minimal height of the description field in an album cover display.
sv: Den minsta höjd på beskrivningsfältet i en albumomslagsvisning.

en: The most often displayed colun width in responsive theme
sv: Den oftast visade kolumnbredden i responsiva teman

en: The most recently added album is <strong>%s</strong> (%d).
sv: Den senast tillagda albumet är <strong>%s </ strong> (%d).

en: The most recently added photo is <strong>%s</strong> (%d)
sv: Den senast tillagda fotot är <strong>%s </ strong> (%d).

en: The most recently commented photos
sv: Nyligen kommenterade bilder

en: The most recently modified album
sv: Det senast ändrade albumet

en: The most recently uploaded photo
sv: Den senast uppladdade bilden

en: The most recently uploaded photos
sv: De senast uppladdade bilderna

en: The name of the root for the photofile ermalink structure.
sv: Namnet på roten för bildfilens permalänkstruktur.

en: The name to be used for the album.
sv: Det namn som ska användas för albumet.

en: The number of comments per page on the Comments admin pages.
sv: Antalet kommentarer per sida på Kommentarer admin sidorna.

en: The number of photos per page on the <br/>Edit Album -> Manage photos and Edit Photos admin pages.
sv: Antalet bilder per sida på <br/>Redigera album -> Hantera- och redigera-bilder på admin-sidor.

en: The number you enter here is exclusive the one pixel outline.
sv: Numret du anger här är exklusivt enpixel-konturen.

en: The opacity of the lightbox overlay background.
sv: Opariteten för lightboxöverläggets  bakgrund.

en: The owner of the photo can moderate the photos comments.
sv: Ägaren av bilden kan moderera bild-kommentarerna.

en: The page will be reloaded after the action has taken place.
sv: Sidan uppdateras efter det att händelsen har ägt rum.

en: The parent album of new albums is always the default, except for administrators.
sv: Moderalbumet med nya album är alltid standard, med undantag för administratörer.

en: The parent album of new albums.
sv: Föräldraalbum för nya album.

en: The parent album of the auto created albums.
sv: Moderalbum av de automatskapade albumen.

en: The parent of the directory that you enter here must exist and be writable.
sv: Föräldern till den katalog som du anger här måste finnas och vara skrivbar.

en: The path to the directory where the original photofiles will be saved.
sv: Sökvägen till katalogen där de ursprungliga bildfilerna sparas.

en: The path to wp-content.
sv: Sökvägen till wp-content.

en: The photo does no longer exist
sv: Fotot finns inte längre

en: The photo of the day
sv: Dagens bild

en: The photos in the authors album(s)
sv: Bilderna i författarnas album

en: The photos will be hold for moderation, the admin will get notified by email.
sv: Bilderna kommer att hållas för godkännande, admin kommer få meddelande via e-post.

en: The photos will never be stretched during upload if they are smaller.
sv: Bilderna kommer aldrig sträckas ut under uppladdning om de är mindre.

en: The position of the box can be defined in Table IX-E.
sv: Rutans positionen kan definieras i tabell IX-E.

en: The position of the medal on the image.
sv: Placering av medaljen på bilden.

en: The relative depot directory.
sv: Den relativa depåkatalogen.

en: The relative upload directory.
sv: Den relativa uppladdningskatalogen.

en: The revision number consists of 3 parts, Major, minor and fix revision. The current version is:
sv: Versionsnumret består av 3 delar, Större, mindre och fix revisioner. Den nuvarande versionen är:

en: The selection to be used:
sv: Urvalet som ska användas:

en: The server does not allow you to import from remote locations. ( The curl functions are not set up )
sv: Servern tillåter inte dig att importera från avlägsna platser. ( Curl funktionerna är inte uppsatta )

en: The server does not allow you to import from remote locations. ( The php directive allow_url_fopen is not set to 1 )
sv: Servern tillåter inte dig att importera från avlägsna platser. ( php-direktivet allow_url_fopen är inte är satt till 1 )

en: The setting slugs that may be altered using [wppa_set] shortcode.
sv: Länkändelser som kan ändras med hjälp av [wppa_set] kortkod.

en: The sharelink points to a page with a single image rather than to the page with the photo in the slideshow.
sv: Delalänken pekar på en sida med en enda bild, i stället för till sidan med bilden i bildspelet.

en: The shortcode for the check-out page is still [scabn]
sv: Kortkod för utcheckningssidan är fortfarande [scabn]

en: The shortcode may be used more than once in a single page or post.
sv: Kortkoden kan användas mer än en gång i en sida eller post.

en: The shortcode to be added to the posts.
sv: Den kortkod som skall läggas till i inläggen.

en: The shortcode to be used for the gpx feature.
sv: Den kortkod som skall användas för GPX funktionen.

en: The shortcodes will be expanded in the descriptions of fullsize images.
sv: Kortkoderna kommer att utökas i beskrivningarna av fullstora bilder.

en: The shortcodes will be expanded in the descriptions of thumbnail images.
sv: Kortkoderna kommer att utökas i miniatyrbildernas beskrivningar.

en: The size applies to the width or height, whatever is the largest.
sv: Storleken gäller bredd eller höjd, beroende på vilken som är störst.

en: The size of coverphotos if more than one.
sv: Storlek på omslagsbilder om de är fler än en.

en: The size of the QR code display.
sv: Storleken på QR-kodens visning.

en: The size of the coverphoto is the height of it.
sv: Storleken på Omslagsbilden är höjden av den.

en: The size of the coverphoto.
sv: Storleken på omslagsbilden

en: The size of the display:
sv: Bilder kommer att sträckas ut till den maximala storleken vid visningstiden om de är mindre. Lämna omarkerad rekommenderas. Det är bättre att ladda upp bilder i rätt storlek

en: The size of the social media icons in the Share box
sv: Storleken på sociala medier-ikoner i rutan Dela

en: The size of the square avatar; must be > 0 and < 256
sv: Storleken på fyrkantiga avatarer; måste vara > 0 och < 256

en: The size of the thumbnail images.
sv: Storleken på miniatyrbilderna.

en: The size of the thumbnail popup images.
sv: Storleken på miniatyrernas popup-bilder.

en: The slideshow wraps around the start and end
sv: Bildspelet fortsätter runt i början och slutet

en: The spacing between adjacent thumbnail frames.
sv: Mellanrummet mellan intilliggande miniatyrrutor.

en: The status has been changed to 'pending'.
sv: Statusen har ändrats till 'väntande'.

en: The sub-albums and/or thumbnails in an album
sv: De underliggande albumen och/eller miniatyrbilderna i ett album

en: The tags in the selection box.
sv: Taggarna i urvalsrutan.

en: The tags the photos should have:
sv: Taggarna bilderna ska ha:

en: The text label for the cross exit symbol.
sv: Textetiketten för kors (avsluta) symbol.

en: The text on the voting button when voted.
sv: Texten på röstaknappen när röstad.

en: The text on the voting button.
sv: Texten på röstningsknappen.

en: The text to use when --- pre-defined --- is selected.
sv: Texten som ska användas när --- fördefinierad --- väljs.

en: The thumbnails of specific album(s)
sv: Miniatyrer av specifik(a) album

en: The time the lightbox images stay
sv: Den tid ljusbordsbilderna stannar

en: The title of the tag selection box.
sv: Titeln på taggvalsrutan.

en: The top rated photos
sv: Toppnoterade bilder

en: The top sort item used for topten results from shortcodes.
sv: Den övre sorterings posten används för topptio resultat från kortkoder.

en: The type of display on the autopage pages.
sv: Typ av visning på autoside sidor.

en: The umber of coverphotos. Must be > 1 and < 25.
sv: Antalet omslagsbilder. Måste vara > 1 och > 25.

en: The upload directory path.
sv: Uppladdningsbibliotekets sökväg.

en: The upload directory url.
sv: Uppladdningskatalogens url.

en: The uploads directory does not exist or is not writable by the server. Please make sure that %s is writeable by the server.
sv: Uppladdningskatalogen finns inte eller är inte skrivbar av servern. Se till att %s är skrivbar för servern.

en: The uploads directory does not exist, please do a regular WP upload first.
sv: Uppladdningskatalogen existerar inte, gör en vanlig WP uppladdning först.

en: The use of 'auto' is required for responsive themes.
sv: Användning av ’auto’ krävs för responsiva teman.

en: The use of a non-default value is particularly usefull when you make use of lightbox functionality.
sv: Användningen av ett icke-standardvärde är särskilt användbar när du använder lightbox funktionalitet.

en: The useable width within widgets.
sv: Den användbara bredden inom widgets.

en: The visitor can browse through the photos in each album you decide to publish.
sv: Besökaren kan bläddra igenom bilderna i varje album som du väljer att publicera.

en: The visitor can see an overview of thumbnail images of the photos in album.
sv: Besökaren kan se en översikt över miniatyrbilder av bilder i albumet.

en: The visitor of your site can run a slideshow from the photos in an album by a single mouseclick.
sv: Besökaren på din webbplats kan köra ett bildspel från bilder i ett album med ett enda musklick.

en: The visitor says his email address is: <a href="mailto:%s">%s</a>
sv: Besökaren säger att dennes e-postadress är: <a href="mailto:%s">%s</a>

en: The visitors email address is: <a href="mailto:%s">%s</a>
sv: Besökarens e-postadress är: <a href="mailto:%s">%s</a>

en: The way successive slides appear.
sv: Det sätt på varandra diabilder visas.

en: The way the maps are produced.
sv: Sättet kartorna produceras.

en: The way the textual watermarks look like
sv: Hur de textuella vattenstämplarna ser ut

en: The way the thumbnail images are displayed.
sv: Hur miniatyrbilderna ska visas.

en: The width of most videos
sv: Bredden på de flesta filmer

en: The width of the alternative thumbnail frame.
sv: Bredden på den alternativa miniatyrbildens ram.

en: The width of the border around slideshow images.
sv: Bredden på ramen runt bildspelsbilder.

en: The width of the main column in your theme's display area.
sv: Bredden av huvudkolumnen i ditt temas visningsområde.

en: The width of the thumbnail frame.
sv: Bredden på miniatyrbildens ram.

en: The width of the thumbnail in the alt comment display.
sv: Bredden på miniatyren i alternativ kommentars-visning.

en: There are
sv: Det finns

en: There are %s albums found. Only the first %s will be shown. Please refine your search criteria.
sv: %s album hittades. Bara de första %s kommer att visas. Förfina gärna din sökning.

en: There are <strong>%d</strong> albums and <strong>%d</strong> photos in the system.
sv: Det finns <strong>%d</strong> album och <strong>%d</strong> bilder i systemet.

en: There are no active sessions
sv: Det finns inga aktiva sessioner

en: There are no albums yet
sv: Inga album ännu

en: There are no error log messages
sv: Det finns inga felloggmeddelanden

en: There are no importable files found in directory:
sv: Det finns inga importerbara filer i katalogen:

en: There are no index items.
sv: Det finns inga indexposter.

en: There are no pages (yet) to link to.
sv: Det finns inga sidor (ännu) att länkar till.

en: There are no photos awaiting moderation at this time.
sv: Det finns inga bilder som väntar på moderation vid denna tidpunkt.

en: There are no photos found or left to process at url:
sv: Det finns inga bilder kvar att processa på url:

en: There are no photos yet
sv: Det finns inga foton ännu

en: There are no ratings
sv: Det finns inga betyg

en: There are no tags
sv: Det finns inga taggar

en: There are too many registered users in the system for this widget
sv: Det finns för många registrerade användare i systemet för denna widget

en: There is a serious misconfiguration in your servers PHP config. Function imagecreatefromjpeg() does not exist. You will encounter problems when uploading photos and not be able to generate thumbnail images. Ask your hosting provider to add GD support with a minimal version 1.8.
sv: Det finns en allvarlig felkonfigurering i din servrers PHP config. Funktion imagecreatefromjpeg() finns inte. Du kommer att stöta på problem vid bilduppladdning och inte heller kunna generera miniatyrbilder. Be ditt webbhotell för att lägga till GD stöd med en minimal version 1.8.

en: There is no filetype available for your browser, or your browser does not support html5 audio
sv: Det finns ingen filtyp för din webbläsare, eller din webbläsare stödjer inte HTML5 ljud

en: There is no filetype available for your browser, or your browser does not support html5 video
sv: Det finns ingen filtyp för din webbläsare, eller din webbläsare stödjer inte HTML5 video

en: There is no limitation to the nesting depth of sub-albums.
sv: Det finns ingen begränsning till kapslingsdjup av underalbum.

en: There is no limitation to the number of albums and photos.
sv: Det finns ingen begränsning för antal album och bilder.

en: These buttons share the specific photo rather than the page where it is displayed on
sv: Dessa knappar delar den specifika bilden i stället den sida där den visas på

en: These files can be used to update the photos used in displaying in wppa+ and optionally for downloading original, un-downsized images.
sv: Dessa filer kan användas för att uppdatera de bilder som används i visning i wppa+ och eventuellt för nedladdning av original, okrympta bilder.

en: These sizes should be large enough for a thumbnail image and - optionally - the text under it.
sv: Dessa storlekar bör vara tillräckligt stora för en miniatyrbild och - eventuellt - texten under den.

en: These types of links will be interpreted and cause a redirection on entering.
sv: Dessa typer av länkar kommer att tolkas och omdirigering sker när länken aktiveras.

en: Thickness of wppa+ box borders.
sv: Tjocklek på WPPA+ rut-ramarna.

en: This action may be required to setup blogs in a multiblog (network) site as well as in rare cases to correct initilization errors.
sv: Denna åtgärd kan behövas för sätta upp bloggar i en multiblog (nätverk) webbplats samt i sällsynta fall att rätta initieringngsfel.

en: This action will attempt to find and register IPTC and EXIF data from photos in the WPPA+ system.
sv: Denna åtgärd kommer att försöka hitta och registrera IPTC och EXIF-data från bilder i WPPA+ systemet.

en: This action will remake the fullsize images, thumbnail images, and will refresh the iptc and exif data for all photos where the source is found in the corresponding album sub-directory of the source directory.
sv: Denna åtgärd kommer att göra om de fullstora bilderna, miniatyrbilder, och kommer uppdatera IPTC och EXIF data för alla bilder där källan finns i motsvarande albums underkatalog i källkatalogen.

en: This album contains refound lost photos
sv: Detta album innehåller återfunna förlorade bilder

en: This album has been converted from ngg gallery %s
sv: Detta album har konverterats från ngg gallery %s

en: This also applies for 'thumbnails as covers', and will NOT apply to single items.
sv: Detta gäller även för ’miniatyrer som omslag’ och kommer INTE att gälla för enskilda objekt.

en: This color MUST be given in hexadecimal format!
sv: Färgen måste anges i hexadecimalt format!

en: This feature is highly discouraged.
sv: Denna funktion avrådes kraftfullt.

en: This feature is not enabled on this website
sv: Den här funktionen är inte aktiverad på denna webbplats

en: This function will attempt to find lost photos.
sv: Denna funktion kommer att försöka hitta förlorade bilder.

en: This function will recalculate all mean photo ratings from the ratings table.
sv: Denna funktion kommer att räkna om alla bildmedelbetyg från betygtabellen.

en: This is a preview of the shortcode that is being generated. You may edit the comment
sv: Detta är en förhandsgranskning av kortkoden som genereras. Du kan redigera kommentaren

en: This is required for certain mobile devices.
sv: Detta krävs för vissa mobila enheter.

en: This is the initial value on album creation only. It can be overruled on the edit album page.
sv: Detta är det ursprungliga värdet på albumskapande. Det kan ändras på sidan Redigera album.

en: This is the recommended setting to line-up your covers!
sv: Detta är den rekommenderade inställningen att gruppera dina omslag!

en: This is the time it takes a photo to fade in or out.
sv: Detta är den tid det tar för en bild att tona in eller ut.

en: This is usually the same as the Column Width (Table I-A1), but it may differ.
sv: Detta är oftast samma som Kolumnbredd (Tabell I-A1), men det kan variera.

en: This item is required for using Google maps GPX viewer plugin only
sv: Denna del krävs bara för att använda Google maps GPX viewer plugin

en: This limitation only applies to frontend create albums when the same userrole does not have the Album admin checkbox checked in Table VII-A.
sv: Denna begränsning gäller endast för framsideskapande av album när samma användarroll inte har Albumadmin-kryssrutan markerad i Tabell VII-A.

en: This limitation only applies to frontend uploads when the same userrole does not have the Upload checkbox checked in Table VII-A.
sv: Denna begränsning gäller endast frontend-uppladdningar när samma användarroll inte har Ladda upp kryssrutan ikryssad i Tabell VII-A.

en: This link will be used for the photo also if you select: same as title.
sv: Denna länk kommer att användas för fotot även om du väljer: samma som titel.

en: This makes it easyer to make the covers of equal height.
sv: Detta gör det lättare att göra omslag med samma höjd.

en: This may be required for old photos, uploaded when the option in Table IX-D3 was not yet available/selected.
sv: Detta kan krävas för gamla foton, uppladdade när alternativet i tabell IX-D3 ännu inte var tillgänglig/vald.

en: This message is automaticly generated at %s. It is useless to respond to it.
sv: Meddelandet är automatgenererat på %s. Det är meningslöst att svara på det.

en: This month
sv: Denna månad

en: This option requires the plugin EWWW Image Optimizer to be activated
sv: Detta alternativ kräver att insticksprogrammet EWWW Image Optimizer är aktiverat

en: This photo is no longer awaiting moderation.
sv: Dena bild väntar inte längre på moderering.

en: This plugin is designed to easily manage and display your photo albums within your WordPress site.
sv: Detta tillägg är utformad för att enkelt hantera och visa dina fotoalbum i din Wordpress webbplats.

en: This setting also applies to film thumbnails if Table VI-11 is set to lightbox overlay.
sv: Denna inställning gäller även film-miniatyrer om Tabell VI-11 är inställd på lightbox-överlägg.

en: This setting applies for coverphoto position top or bottom only (Table IV-D3).
sv: Denna inställning gäller för omslagsbildens läge, enbart topp eller botten (Tabell IV-D3).

en: This setting applies to normal slideshows in widgets, not to the slideshowwidget as that is a slideonly display.
sv: Denna inställning gäller normala bildspel i widgets, inte till bildspels-widgeten eftersom den är en bildspelsvisning

en: This setting applies to standard thumbnails, thumbnail-, comment-, topten- and lasten-widget.
sv: Denna inställning gäller för standard miniatyrer, miniatyr-, kommenar-, topp10- och senaste-widget.

en: This setting causes the Slideshow link to be displayed on the album cover.
sv: Denna inställning gör att Bildspels-länken visas på albumomslaget.

en: This setting defines if the shortcode generator outputs old style script tags or new style shortcodes.
sv: Denna inställning definierar om kortkod-generatorn skapar gammal-stil script-taggar eller ny stils-kortkoder.

en: This setting defines the height of the space reserved for photos in slideshows.
sv: Denna inställning definierar höjden på den reserverade ytan för bilder i bildspel.

en: This setting enables you to give the album covers the same height provided that the cover images are equally sized and the titles fit on one line.
sv: Denna inställning gör att du kan ge albumomslagen samma höjd förutsatt att omslagsbilderna är lika stora och titlarna passar in på en rad.

en: This setting enables you to give the album covers the same height while the title does not need to fit on one line.
sv: Denna inställning gör att du kan ge albumomslagen samma höjd medan titeln inte behöver få plats på en rad.

en: This setting has only effect when Table IX-A7 (foreign shortcodes) is checked.
sv: Denna inställning har endast effekt när Tabell IX-A7 (främmande kortkoder) är markerad.

en: This setting has only effect when Table VII-B2 is unchecked.
sv: Denna inställning har endast effekt när Tabell VII-B2 är avmarkerad.

en: This setting is independant of the show name switches and is a global setting.
sv: Denna inställning är oberoende av Visa namn växlarna och är en global inställning.

en: This setting is meant to recover from deadlock situations only. Use with care!
sv: Denna inställning är tänkt att återhämta sig från dödlägen enbart. Används med försiktighet!

en: This setting is only usefull when the Column Width differs from the Maximum Width.
sv: Denna inställning är endast användbar när Kolumnbredd skiljer sig från den maximala bredden.

en: This setting is required for certain themes like Gantry to prevent the display of wppa placeholders like [WPPA+ Photo display].
sv: Denna inställning krävs för vissa teman som Gantry att förhindra visning av yppa platshållare typ [WPPA+ Photo display].

en: This setting requires "Uploader edit" to be enabled also.
sv: Denna inställning  kräver att ”Uppladdare redigera” är aktiverat.

en: This setting requires the plugin myCRED or Cube Points
sv: Denna inställning kräver tillägget myCRED eller Cube Points

en: This setting speeds up page loading for small photos.
sv: Denna inställning snabbar upp sidladdning för små bilder.

en: This shortcode handler will also work with Ajax enabled.
sv: Denna kortkod kommer också att fungera med Ajax aktiverat.

en: This size applies to the width or height, whichever is the largest.
sv: Denna storlek gäller bredd eller höjd, beroende på vilket som är störst.

en: This size should also be at least the cover image size.
sv: Denna storlek ska också vara minst omslagsbildens storlek.

en: This table defines the EXIF configuration
sv: Denna tabell definierar EXIF ​​konfiguration

en: This table defines the IPTC configuration
sv: Denna tabell definierar IPTC konfiguration

en: This table defines the link types and pages.
sv: Denna tabell definierar länktyper och sidor.

en: This table describes all the sizes and size options (except fontsizes) for the generation and display of the WPPA+ elements.
sv: Denna tabell beskriver alla storlekar och storleksalternativ (utom typstorlekar) för generering och visning av WPPA+ elementen.

en: This table describes the Fonts used for the wppa+ elements.
sv: Denna tabell beskriver de Typsnitt som används för wppa+ elementen.

en: This table describes the access settings for admin and front-end activities.
sv: Denna tabell beskriver behörighetsinställningarna för admin och front-end åtkomst.

en: This table describes the backgrounds of wppa+ elements.
sv: Den här tabellen beskriver bakgrunderna för  wppa+ elementen.

en: This table describes the dynamic behaviour of certain wppa+ elements.
sv: Denna tabell beskriver dynamiska beteende av vissa wppa+ element.

en: This table describes the visibility of certain wppa+ elements.
sv: Denna tabell beskriver synligheten för vissa wppa+ element.

en: This table enables you to quickly do an inital setup.
sv: Denna tabell låter dig snabbt göra en första installation.

en: This table lists all WPPA+ constants and PHP server configuration parameters and is read only
sv: Denna tabell visar alla WPPA+ konstanter och PHP konfigurationsparametrar och är skrivskyddad

en: This table lists all actions that can be taken to the wppa+ system
sv: Denna tabell visar alla åtgärder som kan vidtas för wppa+ systemet

en: This table lists all settings that do not fit into an other table
sv: Den här tabellen visar alla inställningar som inte passar in i en annan tabell

en: This text may be multilingual according to the qTranslate short tags specs.
sv: Denna text kan vara flerspråkig enligt qTranslate kortkods specifikationer.

en: This text may contain qTranslate compatible language tags.
sv: Denna text kan innehålla qTranslate kompatibla språktaggar.

en: This upload requires moderation
sv: Denna uppladdning kräver godkännande av moderator.

en: This value can not be empty
sv: Detta värde kan inte vara tomt

en: This value counts dislike rating.
sv: Detta värde räknar ogilla-omdöme.

en: This value will be used for a dislike rating on calculation of avarage ratings.
sv: Detta värde kommer att användas för ett ogilla-betyg på beräkning av medelbetyg.

en: This week
sv: Denna vecka

en: This will only work on browsers that support history.pushState() and therefor NOT in IE
sv: Detta fungerar bara på webbläsare som stöder history.pushState () och därför inte i IE

en: This will require considerable disk space on the server.
sv: Detta kommer att kräva betydande diskutrymme på servern.

en: This will result in a gallery of all Albums that have their parent set to "--- none ---".
sv: Detta kommer att resultera i ett galleri av alla Album som har sin förälder satt till ”— ingen —”.

en: This will result in the display of the <b>contents</b> of album nr 19.
sv: Detta kommer att visa <b>innehållet i</b> album nr 19.

en: This will skip the check on proper initialisation.
sv: Detta kommer att hoppa över kontrollen vid korrekt initiering.

en: This works in indexed search only!
sv: Detta fungerar bara vid indexerad sökning!

en: This works only in single vote mode: Table I-E1 set to "one button vote"
sv: Detta fungerar bara i enkelröstnings läge: Tabell I-E1 satt till "enknappsröst"

en: This year
sv: Detta år

en: Three days
sv: Tre dagar

en: Three months
sv: månader

en: Three weeks
sv: Tre veckor

en: Thumb mouseover
sv: Miniatyrer mouseover

en: Thumb opacity
sv: Miniatyrer opacitet

en: Thumb page size.
sv: Miniatyrsidas storlek.

en: Thumb popup
sv: Miniatyr popup

en: Thumbframe height
sv: Miniatyrbildsramens höjd

en: Thumbframe height Alt
sv: Miniatyrbildsramens alternativa höjd

en: Thumbframe width
sv: Miniatyrramens bredd

en: Thumbframe width Alt
sv: Miniatybildramens alt.bredd

en: Thumblink on slideshow
sv: Miniatyrlänk på bildspel

en: Thumbnail
sv: Miniatyrbild

en: Thumbnail Albums
sv: Miniatyrbildsalbum

en: Thumbnail Aspect
sv: Miniatyrbildsförhållande

en: Thumbnail Photos
sv: Miniatyrbilder

en: Thumbnail Size
sv: Miniatyrbilders storlek

en: Thumbnail Size Alt
sv: Miniatyrbildsstorlek Alt

en: Thumbnail Spacing
sv: Miniatyrbildsavstånd

en: Thumbnail audio
sv: Miniatyr ljud

en: Thumbnail comcount
sv: Miniatyrbild Kommentarräknare

en: Thumbnail count
sv: Miniatyr räknare

en: Thumbnail desc
sv: Miniatyr beskt.

en: Thumbnail display related visibility settings
sv: Miniatyrvisnings relaterade synlighetsinställningar

en: Thumbnail file url
sv: Miniatyr fil url

en: Thumbnail file:
sv: Miniatyrbildsfil:

en: Thumbnail frame height
sv: Miniatyrbilders ramhöjd

en: Thumbnail frame width
sv: Miniatyrbilders rambredd

en: Thumbnail image left or right.
sv: Miniatyrbild vänster eller höger.

en: Thumbnail link.
sv: Miniatyrbild länk.

en: Thumbnail name
sv: Miniatyr namn

en: Thumbnail padding
sv: Miniatyrers vadderingsfärg

en: Thumbnail padding color if thumbnail aspect is a padded setting.
sv: Miniatyr vadderingsfärg om minityrbildens utseende är en vadderad inställning.

en: Thumbnail photos
sv: Miniatyrbilder

en: Thumbnail photos related size settings
sv: Miniatyrbildsrelaterade storleksinställningar

en: Thumbnail rating
sv: Miniatyr betyg

en: Thumbnail related settings
sv: Miniatyrrelaterade inställningar

en: Thumbnail remade
sv: Miniatyr omgjord

en: Thumbnail size.
sv: Miniatyrbilders storlek.

en: Thumbnail spacing
sv: Miniatyrbildsavstånd

en: Thumbnail type
sv: Miniatyr typ

en: Thumbnail video
sv: Miniatyr video

en: Thumbnail view
sv: Miniatyrbildsvisning

en: Thumbnail viewcount
sv: Miniatyr visningsräknare

en: Thumbnail widget photo link.
sv: Miniatyr widget bild länk.

en: Thumbnail widget size
sv: Miniatyrwidget storlek

en: ThumbnailWidget
sv: MiniatyrbildWidget

en: Thumbnails
sv: Miniatyrer

en: Thumbnails pop-up to a larger image when hovered.
sv: Miniatyrers pop-up till en större bild när musen svävar över.

en: Thumbs
sv: Miniatyrer

en: Thumbs first
sv: Miniatyrer först

en: Tick this box when you use lazy load or html compression.
sv: Markera rutan när du använder lady load eller html-komprimering.

en: Ticking this box is recommended for lightbox fullscreen modes.
sv: Markering av denna ruta rekommenderas för lightbox i helskärmslägen.

en: Time is out after %d photo deletes. Please redo this operation
sv: Tiden är ute efter %d bildraderingar. Starta om denna operation

en: Time is out after processing %d out of %d items.
sv: Tiden är ute efter bearbetning %d out of %d objekt.

en: Time out after processing %s items.
sv: Time out efter bearbetning av %s poster.

en: Time out after processing %s items. Please restart this operation
sv: Time out efter bearbetning av %s poster. Starta om denna operation

en: Time out. %s photos imported. Please restart this operation.
sv: Time out. %s bilder importerades. Starta om operationen.

en: Time out. %s photos uploaded in album nr %s.
sv: Time out. %s bilder uppladdade i album nr %s.

en: Time since
sv: Tid sedan

en: Timestamp
sv: Tidstämpel

en: Timestamp desc
sv: Tidstämpel fallande

en: Timestamp reverse
sv: Tidstämpel omvänd

en: Title:
sv: Titel:

en: To Go
sv: Gå till

en: To force the coverphotos have equal heights, tick the box in Table I-D7.
sv: För att tvinga omslagsbilder att ha lika höjd, kryssa i rutan i tabell I-D7.

en: To limit the length of the selectionlist, enter the number of characters to show.
sv: För att begränsa längden på väljarlistan, ange antal tecken att visa.

en: To prevent out of memory crashes during upload and possible database inconsistencies, uploads can be prevented if the photos are too big.
sv: För att förhindra minneskraschar under uppladdning och eventuella databasfel, kan uppladdningar förhindras om bilderna är för stora.

en: To quickly setup WPPA+ please answer the following questions. You can alway change any setting later. <span style="color:#700">Click on me!</span>
sv: För att snabbt sätta upp WPPA+ svara på följande frågor. Du kan alltid ändra inställningarna senare. <span style=”color:#700”>Klicka på mig!</span>

en: To see the full size images, you need to enable javascript in your browser.
sv: För att se ett foto i full storlek behöver du aktivera Javascript i din webläsare.

en: Too big
sv: För stor

en: Too big!
sv: För stor!

en: Too many users, edit manually
sv: Alltför många användare, redigera manuellt

en: Too many!
sv: För många!

en: Too small
sv: För liten

en: Tooltip text:
sv: Verktygstipstext:

en: Top
sv: Topp

en: Top Ten Photo album
sv: Tio bästa Fotoalbum

en: Top Ten Photos
sv: Topp tio foton

en: Top criterium
sv: Topp kriterium

en: Top left
sv: Uppe till vänster

en: Top of page
sv: Överst på sidan

en: Top rated photos
sv: Toppnoterade foton

en: Top right
sv: Uppe till höger

en: TopTen count
sv: ToppTio räknare

en: TopTen size
sv: ToppTio storlek

en: TopTen widget photo link.
sv: TopTen widget bild länk.

en: TopTenWidget
sv: Topp10Widget

en: Topscores
sv: Topp-poäng

en: Total chars
sv: Total antal tecken

en: Total:
sv: Totalt:

en: Track viewcounts
sv: Spåra antal visningar

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Treat the other images as a set.
sv: Behandla övriga bilder som en uppsättning.

en: Treecount
sv: Trädräknare

en: Truetype fonts can have any positive integer size, if your PHPs GD version is 1, in pixels, in GD2 in points.
sv: Truetype-teckensnitt kan ha vilken positiv heltalsstorlek som helst, om din PHP: s GD version är 1, i pixlar, i GD2 i punkter.

en: Truncate array tags to ...
sv: Trunkera array taggar till ...

en: Try again!
sv: Försök igen!

en: Trying to continue...
sv: Försöker fortsätta ...

en: Turn over
sv: Vänd om

en: Turning this off may affect the functionality of social media items in the share box that rely on open graph tags information.
sv: Stänga av detta kan påverka funktionaliteten av sociala medieobjekt i delarutan som är beroende av öppen graph taggs-information.

en: Tweet %s on Twitter
sv: Tweeta %s på Twitter

en: Two days
sv: Två dagar

en: Two months
sv: månader

en: Two weeks
sv: Två veckor

en: Two years
sv: År

en: Type
sv: Typ

en: Type miscellaneous:
sv: Typ diverse:

en: Type of Gallery display:
sv: Typ av gallerivisning:

en: Type of WPPA display:
sv: Typ av WPPA-visning:

en: Type of gallery display:
sv: Typ av gallerivisning:

en: Type of search:
sv: Typ av sökning:

en: Type of single image:
sv: Typ av enstaka bild:

en: Type of slideshow:
sv: Typ av bildspel:

en: Type the name of the album. Do not leave this empty.
sv: Skriv in namnet på albumet. Lämna inte fältet tomt.

en: Type the title here
sv: Skriv titel här

en: Type your custom url here
sv: Skriv din egen url här

en: Types with the addition mcr are suitable for Multi Column in a Responsive theme
sv: Typer med tillägg mcr är lämpliga för MultiKolumn i Responsiva teman

en: Ugly Browse Buttons
sv: Fula Bläddra-knappar

en: Ugly Browse Buttons in widget
sv: Fula Bläddra Knappar i widgeten

en: Unable to backup settings
sv: Kunde inte backa upp inställningarna

en: Unable to create depot directory.
sv: Kan inte skapa depåkatalogen.

en: Unable to create or write to %s
sv: Kan inte skapa eller skriva till %s

en: Unable to create temp directory
sv: Kunde inte skapa temporärbiblioteket

en: Unable to create tempdir
sv: Kunde inte skapa temporärbibliotek

en: Unable to create user depot directory
sv: Kan inte skapa användar depåkatalog

en: Unable to create zip archive
sv: Kunde inte skapa ziparkiv

en: Unable to create zip archive. code = %s
sv: Det går inte att skapa zip-arkiv. kod = %s

en: Unable to move photos to album %s. Album not deleted.
sv: Det går inte att flytta bilder till albumet %s. Album raderas inte.

en: Unable to move photos. Album not deleted.
sv: Det går inte att flytta bilderna. Album raderas inte.

en: Unable to restore saved settings
sv: Kunde inte återställa sparade inställningar

en: Unable to set defaults
sv: Kunde inte sätta förval

en: Unable to update comment. Err =
sv: Det går inte att uppdatera kommentar. Fel =

en: Unavailable
sv: Otillgänglig

en: Unbalanced tags in album description!
sv: Obalanserade taggar i albumbeskrivningen!

en: Unbalanced tags in photo description!
sv: Obalanserade taggar i bildbeskrivning!

en: Unblacklist user
sv: Vitlista användare

en: Uncheck this box only when there is a conflict with an other plugin that also loads the Facebook js SDK.
sv: Avmarkera denna ruta endast när det finns en konflikt med en annan plugin som också laddar Facebook js SDK.

en: Unchecked
sv: Okontrollerad

en: Unexpected error
sv: Oväntat fel

en: Unexpected error:
sv: Oväntat fel:

en: Unit Price: %s each
sv: Enhetspris: %s vardera

en: Unknown album
sv: Okänt album

en: Unknown parent album:
sv: Okänt Föräldra-album:

en: Unknown source of request
sv: Okänd källa till begäran

en: Unknown type
sv: Okänd typ

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Unpublished
sv: Opublicerade

en: Unsupported mime type encountered:
sv: Upptäckte en osupportad mimetyp:

en: Unzip and upload the wppa plugin folder to
sv: Packa upp och ladda upp WPPA-pluginmappen till

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update Album description
sv: Uppdatera albumbeskrivning

en: Update Album name
sv: Uppdatera albumnamn

en: Update Photo description
sv: Uppdatera fotobeskrivning

en: Update Photo name
sv: Uppdatera bildnamn

en: Update addressline
sv: Uppdatera adressraden

en: Update album
sv: Uppdatera album

en: Update existing photos
sv: Uppdatera existerande bilder

en: Update failed
sv: Uppdatering misslyckades

en: Update file
sv: uppdatera fil

en: Update in progress
sv: Uppdatering pågår

en: Update photofiles restricted
sv: Uppdatera photofiler begränsad

en: Update the addressline after an ajax action or next slide.
sv: Uppdatera addressraden efter ajax-åtgärd eller nästa bild.

en: Update thumbnails
sv: Uppdatera miniatyrer

en: Upgrading WP Photo Album Plus
sv: Uppgraderar WP Photo Album Plus

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Upload Multiple Photos
sv: Ladda upp flera bilder

en: Upload Owners only
sv: Uppladdning endast ägare

en: Upload Photo
sv: Ladda upp bild

en: Upload Photos
sv: Ladda upp foton

en: Upload Single Photos
sv: Ladda upp enskilda bilder

en: Upload TrueType font
sv: Ladda Truetype typsnitt

en: Upload Zipped Photos
sv: Ladda upp zippade bilder

en: Upload a new audio stub file
sv: Ladda upp en ny ljudstumpsfil

en: Upload a new watermark file
sv: Ladda upp en ny vattenstämpelfil

en: Upload a new watermark font file
sv: Ladda upp en ny typsnittsfil för vattenstämpel

en: Upload a single photo
sv: Ladda upp en bild

en: Upload at least %d photos to this album!
sv: Ladda upp åtminstone %d bilder till detta album!

en: Upload audio stub image
sv: Ladda upp ljudstumpsbild

en: Upload audiostub
sv: Ladda upp ljudstump

en: Upload backend notify
sv: Ladda upp backend meddelande

en: Upload box background.
sv: Uppladdningsrutans bakgrund.

en: Upload error %s
sv: Uppladdningsfel %s

en: Upload failed
sv: Uppladdning misslyckades

en: Upload limit
sv: Uppladdningsgräns

en: Upload limit %s
sv: Uppladdningsgräns %s

en: Upload limit count
sv: Uppladdningsgränsräknare

en: Upload limit time
sv: Uppladdningstidsgräns

en: Upload limit:
sv: Uppladdningsbegränsning:

en: Upload memory check admin
sv: Minneskontroll adminuppladdning

en: Upload memory check frontend
sv: Minneskontroll vid framsideuppladdning

en: Upload moderation
sv: Uppladdningsmoderering

en: Upload notify
sv: Uppladdningsmeddelande

en: Upload of %s done
sv: Uppladdning av %s klar

en: Upload one only
sv: Endast en uppladdning

en: Upload photo
sv: Ladda upp bild

en: Upload photos: To upload photos to an album you created.
sv: Ladda upp bilder: För att ladda upp bilder till ett album som du skapat.

en: Upload to this album
sv: Ladda upp till detta album

en: Upload truetype fonts (.ttf) only, and test if they work on your server platform.
sv: Ladda endast upp Truetype-typsnitt (.ttf), och testa om de fungerar på din serverplattform.

en: Upload watermark
sv: Ladda upp vattenstämpel

en: Upload watermark font
sv: Ladda upp vattenstämpeltypsnitt

en: Upload watermark image
sv: Ladda upp vattenstämpelbild

en: Upload:
sv: Ladda upp:

en: Uploaded file %s already exists in this album.
sv: Uppladdad fil %s finns redan i detta album.

en: Uploaded file %s is not a .png file
sv: Uppladdad fil %s är inte en .png-fil

en: Uploaded file %s is not a .ttf file
sv: Uppladdad fil %s är inte en ttf-fil

en: Uploaded file %s is not a valid image file
sv: Uppladdad file %s är inte en giltig bildfil

en: Uploaded file is larger than the allowed maximum of %d x %d pixels.
sv: Den uppladdade filen är större än den tillåtna max av %d x %d pixlar.

en: Uploaded file is not an image
sv: Den uppladdade filen är inte tt foto

en: Uploaded photos need moderation.
sv: Uppladdade bilder behöver godkännas.

en: Uploader Edit
sv: Uppladdare redigera

en: Uploader Landing
sv: Målsida för uppladdning

en: Uploader Moderate Comment
sv: Uppladdare kan moderera kommentar

en: Uploader Photos
sv: Uppladdare Bilder

en: Uploading is temporary diabled for you
sv: Uppladdning är tillfälligt stängt för dig

en: Uploading users may overrule the default description.
sv: Uppladdande användare kan överstyra standardbeskrivningen.

en: Uploading users may overrule the default name.
sv: Uppladdande användare kan överstyra standardnamnet.

en: Uploading users may select watermark settings
sv: Uppladdande användare kan välja inställning för vattenstämpel

en: Uploads
sv: Uppladdningar

en: Url:
sv: URL:

en: Urls to wppa+ displays will contain &album=... &photo=... in stead of &wppa-album=... &wppa-photo=...
sv: Url:er till wppa+ visningar kommer att innehålla &album=… &photo=… i stället för &wppa-album=… &wppa-photo=…

en: Urls to wppa+ displays will contain albumnames in stead of numbers.
sv: Webbadresser till wppa+ visningar kommer att innehålla albumnamn i stället för siffror.

en: Urls to wppa+ displays will contain photonames in stead of numbers.
sv: Url till wppa+ visningar kommer att innehålla bildnamn i stället för siffror.

en: Use &album=... &photo=...
sv: Använd &album=... &photo=...

en: Use Ajax
sv: Använd Ajax

en: Use Ajax as much as is possible and implemented.
sv: Använd Ajax så mycket som möjligt och genomförd.

en: Use Alt thumbsize
sv: Använd alternativ miniatyrstorlek

en: Use CM Tooltip Glossary
sv: Använd CM Tooltip Ordlista

en: Use SCABN
sv: Använd SCABN

en: Use Source file for album download link if available.
sv: Använd källfil som album nedladdningslänk om det finns.

en: Use Source file for art monkey link if available.
sv: Använd källfilen för art monkey länk om det finns.

en: Use WP editor
sv: Använd WP-redigerare

en: Use a simple calculate captcha on comments form.
sv: Använd en enkel captcha beräkning på kommentarer formulär.

en: Use album(s):
sv: Använd album:

en: Use alt thumbsize:
sv: Använd alt miniatyrbildsstorlek:

en: Use backup if available
sv: Använd backup om tillgängligt

en: Use customized style file
sv: Använd anpassad stilfil

en: Use customized theme file
sv: Använd anpassad tema-fil

en: Use hires files
sv: Använd högupplösta filer

en: Use plugin CM Tooltip Glossary on photo and album descriptions.
sv: Använd tillägget CM Tooltips ordlista på bild- och album-beskrivningar.

en: Use popup effect on thumbnail images.
sv: Använd popup-effekt på miniatyrbilder.

en: Use relative urls only.
sv: Använd endast relativa webbadresser.

en: Use scripting syntax in shortcode generator.
sv: Använd skriptad syntax i kortkod-generator.

en: Use short query args
sv: Använd korta frågeargument

en: Use the highest resolution available for lightbox.
sv: Använd den högsta tillgängliga upplösning för lightbox.

en: Use the thumbnail image files if they are large enough.
sv: Använd miniatyrbildfilerna om de är stora nog.

en: Use the wp editor for multiline text fields.
sv: Använd wp texteditorn för flerrads-textfält.

en: Use the wppa interface to Simple Cart & Buy Now plugin.
sv: Använd wppa gränssnittet till Simple Cart & Buy Now plugin.

en: Use the wppa+ lightbox also for non-wppa images.
sv: Använd wppa+ lightbox även för icke-wppa bilder.

en: Use this gallerytype to display all the top-level album covers.
sv: Använd denna gallerityp för att visa alla bildomslag på toppnivån.

en: Use this option to prevent the display of links that cannot be activated.
sv: Använd detta alternativ för att förhindra visning av länkar som inte kan aktiveras.

en: Use this setting only when there are no conflicts with other plugins that may interprete arguments like &album= etc.
sv: Använd bara den här inställningen när det inte finns några konflikter med andra plugins som kan tolka argument som  &album= etc.

en: Use thumbs if fit
sv: Använd miniatyrerna om de passar

en: Use to fix certain layout problems
sv: Åtgärda vissa layoutproblem

en: Use with great care! There is no check on validity of values!
sv: Använd med stor försiktighet! Det finns ingen kontroll på giltigheten av värden!

en: User
sv: Användare

en: User %1$s uploaded photo %2$s into album %3$s
sv: Användaren %1$s laddade upp fotot %2$s i albumet %3$s

en: User %s does not exist
sv: Användaren %s finns inte

en: User %s does not exist.
sv: Användar %s finns inte.

en: User %s does not exists
sv: Användaren %s finns inte

en: User %s has been blacklisted.
sv: Användare %s har svartlistats.

en: User Photos
sv: Användarbilder

en: User Watermark
sv: Användarvattenstämpel

en: User create Albums
sv: Användaren skapar album

en: User create Albums login
sv: Skapa användaralbum vid inloggning

en: User delete Albums
sv: Användare raderar album

en: User desc
sv: Användar beskr

en: User edit album
sv: Användaren redigerar album

en: User login name <b>( case sensitive! )</b>:
sv: Inloggningsnamn <b>(skiftlägeskänsligt!):</b>

en: User name
sv: Användarnamn

en: User upload Ajax
sv: Användaruppladdning med Ajax

en: User upload Photos
sv: Användaruppladdning bilder

en: User upload Photos login
sv: Användaruppladdning Foton inloggning

en: User upload custom
sv: Anpassad användaruppladdning

en: User upload tags
sv: Användaruppladdnings taggar

en: User uploaded photos
sv: Användare laddade upp bilder

en: User:
sv: Användare:

en: Users may change their ratings.
sv: Användare kan ändra sina betyg.

en: Users may give multiple votes.
sv: Användare kan ge flera röster.

en: Users may give multiple votes. (This has no effect when users may change their votes.)
sv: Användare kan ge flera röster. (Detta har ingen effekt när användare kan ändra sina röster.)

en: Users must be logged in to comment on photos.
sv: Användare måste vara inloggad för att kommentera bilder.

en: Users must be logged in to see comments on photos.
sv: Användare måste vara inloggad för att se kommentarer på bilder.

en: Users must clarify their vote in a comment.
sv: Användarna måste klargöra sin röst i en kommentar.

en: Users must login to rate photos.
sv: Användare måste logga in för att betygsätta bilder.

en: Users who have photo album admin access rights can change the photo status to publish or featured.
sv: Användare som har fotoalbum admin behörighet kan ändra fotostatus till publicera eller framhävd.

en: Using <b>Link to</b> is a restricted action.
sv: Använda <b>Länk till</b> är en begränsad åtgärd.

en: Using <b>alt thumbsize</b> is a restricted action.
sv: Att använda <b>alt miniatyrstorlek</b> är en begränsad åtgärd.

en: Using this interface makes sure that the item urls and callback action urls are correct.
sv: Använda detta gränssnitt ser till att artikelns url och callback action url:er är korrekta.

en: V align
sv: V just

en: Value
sv: Värde

en: Value =
sv: Värde =

en: Values =
sv: Värden =

en: Values = yes, no
sv: Värden = ja, nej

en: Various albums
sv: Olika album

en: Various albums by %s
sv: Olika album av %s

en: Vertical alignment
sv: Vertikal justering

en: Vertical alignment of slideshow images.
sv: Vertikal justering av bildspels-bilder

en: Vertical alignment of thumbnails.
sv: Lodrät justering av miniatyrbilder.

en: Vertical alignment:
sv: Vertikal justering:

en: Video %s is not modified yet
sv: Video %s är inte modifierad ännu

en: Video file types:
sv: Videofiltyper:

en: Video height
sv: Video höjd

en: Video related size settings
sv: Videorelaterade storleksinställningar

en: Video size:
sv: Videostorlek:

en: Video width
sv: Video bredd

en: Videos imported.
sv: Videoklipp importerat.

en: Videos on lightbox start automaticly.
sv: Videon på lightboxen startar automatiskt.

en: View
sv: Visa

en: View ...
sv: Visa…

en: View count:
sv: Visa räknare:

en: View the album
sv: Visa albumet

en: View the cover photo | View the cover photos
sv[0]: Visa omslagsbild
sv[1]: Visa omslagsbilder

en: View the featured photos
sv: Visa de utvalda bilderna

en: View the most recent uploaded photos
sv: Visa de mest nyligen uppladdade bilderna

en: View the thumbnails
sv: Visa miniatyrbilder

en: View the top rated photos
sv: Visa toppnoterade foton

en: View thumbnails
sv: Visa miniatyrer

en: Viewcount
sv: Visningsräknare

en: Viewcounts cleared
sv: Visningsräknare rensade

en: Views
sv: Visningar

en: Views:
sv: Visa:

en: Views: %s times
sv: Visningar:  %s gånger

en: Visibility:
sv: Synlighet:

en: Vote for me!
sv: Rösta på mig!

en: Voted for me
sv: Röstade för mig

en: Votes: %s.
sv: Röster: %s.

en: WARNING If you change the owner, you will no longer be able to modify this album and upload or import photos to it!
sv: VARNING Om du ändrar ägare, kommer du inte längre att kunna ändra detta album och ladda upp eller importera bilder till det!

en: WARNING: If checked, this will clear all EXIF data in the system!
sv: VARNING: Om markerad, kommer detta rensa alla EXIF-data i systemet!

en: WARNING: If checked, this will clear all IPTC data in the system!
sv: VARNING: Om markerad, kommer detta rensa alla IPTC data i systemet!

en: WARNING: If checked, this will clear all ratings in the system!
sv: Varning: Om markerad, kommer detta att rensa alla betyg i systemet!

en: WARNING: If checked, this will clear all viewcounts in the system!
sv: VARNING: Om markerad, kommer detta rensa alla visningsräkningar i systemet!

en: WARNING: You are uploading photos that are too small. Photos must be larger than the thumbnail size and larger than the coverphotosize.
sv: VARNING: Du laddar upp bilder som är för små. Foton måste vara större än miniatyrstorlek och större än omslagsfotot.

en: WP Base upload dir.
sv: WP-baserade uppladdningsbibliotek

en: WP Charset:
sv: WP Teckenuppsättning:

en: WP Photo Album Plus Settings
sv: WP Photo Album Plus Inställningar

en: WP Photo Album Plus is extended with many new features and is maintained by J.N. Breetvelt, a.k.a. (<a href="http://www.opajaap.nl/">OpaJaap</a>)
sv: WP Photo Album Plus är utökad med många nya funktioner och underhålls av JN Breetvelt, a.k.a. (<a href="http://www.opajaap.nl/">OpaJaap</a>)

en: WP Photo Album is released under the
sv: WP Photo Album är släppt under

en: WPPA shortcode at Filter priority
sv: WPPA brist på Filter prioritet

en: WPPA shortcode at Filter priority widget
sv: WPPA brist på Filter prioriterade widget

en: WPPA+ Admin related miscellaneous settings
sv: WPPA+ Adminrelaterade diverseinställningar

en: WPPA+ Albums
sv: WPPA+ Album

en: WPPA+ Best Of Rated Photos
sv: WPPA+ Högst betygsatta bilder

en: WPPA+ Comments on Photos
sv: WPPA+ Kommentarer på bilder

en: WPPA+ Embedded code
sv: WPPA+ Inbäddad kod

en: WPPA+ Featured Photos
sv: WPPA+ Lockande bilder

en: WPPA+ Filter priority
sv: WPPA+ Filterprioritet

en: WPPA+ General purpose widget
sv: WPPA+ Allmänt ändamålswidget

en: WPPA+ Last Ten Uploaded Photos
sv: WPPA+ Sista tio bilderna

en: WPPA+ Lightbox global
sv: WPPA+ Lightbox globalt

en: WPPA+ Lightbox global is a set
sv: WPPA+ Lightbox globalt är en uppsättning

en: WPPA+ Photo Of The Day
sv: WPPA+ Dagens bild

en: WPPA+ Photo Tags
sv: WPPA+ Bildtaggar

en: WPPA+ Search Photos
sv: WPPA+ Sök bilder

en: WPPA+ Selectable display
sv: WPPA+ Valbar visning

en: WPPA+ Sidebar Slideshow
sv: WPPA+ sidopanel Bildspel

en: WPPA+ Thumbnails
sv: WPPA+ miniatyrer

en: WPPA+ Top Ten Rated Photos
sv: WPPA+ Topp tio noterade bilder

en: WPPA+ Upload
sv: WPPA+ uppladdning

en: WPPA+ Upload photos widget
sv: WPPA+ Ladda upp bilder widget

en: WPPA+ Uploader Photos
sv: WPPA+ Uppladdare Bilder

en: WPPA+ and PHP Configuration:
sv: WPPA+ och PHP-konfiguration:

en: WPPA+ boxes are: the navigation bars and the filmstrip.
sv: WPPA+ rutor är: navigeringsramen och bildremsan.

en: WPPA+ file types: .amf .pmf
sv: WPPA+ filtyper: .amf .pmf

en: WPPA+ global system related size settings
sv: WPPA+ globala systemrelaterade storleksinställningar

en: WPPA+ needs to know this to automaticly adept the width of the display to the available width on the page.
sv: WPPA+ behöver veta detta för att automatiskt anpassa bredden på fönstret till den tillgängliga bredden på sidan.

en: WPPA+ successfully updated in multi site mode to db version %s.
sv: WPPA+ uppdaterats i multisite-läge för db version %s.

en: WPPA+ successfully updated in single site mode to db version %s.
sv: WPPA+ uppdaterats i singelsite-läge för db version %s.

en: Warning!
sv: Varning!

en: Warning. No page defined for search results!
sv: Varning: Ingen sida har definierats för sökresultaten!

en: Warning:
sv: Varning:

en: Watermark
sv: Vattenstämpel

en: Watermark all
sv: Vattenstämpla alla

en: Watermark also the thumbnail image files.
sv: Vattenstämpla också miniatyrbildfiler.

en: Watermark applied
sv: Vattenstämplar på

en: Watermark file
sv: Vattenstämpelfil

en: Watermark files are of type png and reside in
sv: Vattenstämpelfiler är av typen png och vistas i

en: Watermark opacity
sv: Vattenstämpelgenomskinlighet

en: Watermark opacity image
sv: Vattenstämpelgenomskinlighet

en: Watermark opacity text
sv: Vattenstämpel textgenomskinlighet

en: Watermark related settings
sv: Vattenstämpelrelaterade inställningar

en: Watermark thumbnails
sv: Vattenstämpel miniatyrer

en: Watermark:
sv: Vattenstämpel:

en: We use Scripts
sv: Vi använder skript

en: What would you like to do with photos currently in the album?
sv: Vad vill du göra med bilderna som just nu finns i albumet?

en: When an update implies a major or minor version change and you have copied wppa-theme.php or wppa-style.css to your themes directory, you will have to remove them and make new copies and/or alterations if that should still be needed.
sv: När en uppdatering innebär en större eller mindre versionsförändring och du har kopierat wppa-theme.php eller wppa-style.css till ditt temabibliotek, måste du ta bort dem och göra nya kopior och/eller förändringar om det fortfarande skulle behövas.

en: When checked, albums (and photos in them) that have the parent set to --- separate --- will be excluded from being searched.
sv: Om markerad, kommer album (och bilder i dem) som har förälder inställd på  --- enskild --- att uteslutas från sökning.

en: When checked, only photos will be searched for.
sv: Om markerad, kommer endast bilder sökas.

en: When checked, the categories of the album will also be searched.
sv: Om markerad, kommer albumkategorierna också sökas.

en: When checked, the comments of the photos will also be searched.
sv: Om markerad, kommer bildkommentarerna också sökas.

en: When checked, the tags of the photo will also be searched.
sv: Om markerad, kommer bildtaggarna också sökas.

en: When checked, you can use shortcodes from other plugins in the description of photos.
sv: Om markerad, kan du använda kortkoder från andra plugins i beskrivningen av bilder.

en: When displaying album content: thumbnails before subalbums.
sv: Vid visning av albuminnehåll: miniatyrer före underalbum.

en: When the photo has this number of topscores ( 5 or 10 stars ), it will get a bronze medal. A value of 0 indicates that you do not want this feature.
sv: När bilden har detta antal topp-poäng (5 eller 10 stjärnor), kommer det att få en bronsmedalj. Värdet 0 anger att du inte vill ha denna funktion.

en: When the photo has this number of topscores ( 5 or 10 stars ), it will get a silver medal. A value of 0 indicates that you do not want this feature.
sv: När bilden har detta antal topp-poäng (5 eller 10 stjärnor), kommer det att få en silvermedalj. Värdet 0 anger att du inte vill ha denna funktion.

en: When upgrading WP Photo Album Plus be aware of:
sv: Vid uppgradering av WP Photo Album Plus var medveten om:

en: When using Google maps GPX viewer plugin, you can not use Ajax (Table IV-A1)
sv: När du använder Google Maps GPX viewer plugin, kan du inte använda Ajax (Tabell IV-A1)

en: When using WPPA+ Embedded code, you can use Ajax, but there are less display options.
sv: Vid användning WPPA+ inbäddad kod kan du använda Ajax, men det finns färre visningsalternativ.

en: When using shortcodes like [wppa type="album" album="#related,desc,23"][/wppa], the maximum number is 23. Omitting the number gives the maximum of this setting.
sv: När du använder kortkoder som [wppa type=”album” album=”#related,desc,23”][/wppa], är det maximala antalet 23. Utelämnar du antalet sätts det till max.

en: White
sv: Vit

en: White on transparent background
sv: Vitt på genomskinlig bakgrund

en: White text on black background
sv: Vit text på svart bakgrund

en: Widget Photo Width.
sv: Widget bildbredd.

en: Widget Photo Width:
sv: Widget bildbredd:

en: Widget Title:
sv: Widget Titel:

en: Widget image thumbnail size
sv: Widget bildminiatyrstorlek

en: Widget landing page
sv: Widgetens landningssida

en: Widget related size settings
sv: Widget relaterade storleksinställningar

en: Widget related visibility settings
sv: Widget-relaterade synlighetsinställningar

en: Widget thumbs fontsize
sv: Widget miniatyrers teckenstorlek

en: Widget width
sv: Widget bredd

en: Widget width for photo of the day, general purpose (default), slideshow (default) and upload widgets.
sv: Widget-bredd för dagens foto, allmänt ändamål (standard), bildspel (standard) och ladda upp widgetar.

en: Widgets
sv: Widgetar

en: Width:
sv: Bredd:

en: With total %s photos.
sv: Med totalt %s bilder.

en: Word
sv: Ord

en: Working, please wait...
sv: Jobbar, vänta...

en: Working...
sv: Bearbetar...

en: Works on default thumbnail type only.
sv: Fungerar bara på standardminiatyrer.

en: Works on default thumbnail type only. You can play the video only when the link is set to no link at all.
sv: Fungerar bara på standardminiatyrer. Du kan endast spela upp videon när länken inte är inställd på någonting.

en: Wrong captcha, please try again
sv: Fel CAPTCHA, försök igen

en: Yes, we use Fotomoto on this site. Read the help text!
sv: Ja, vi använder Fotomoto på denna webbplats. Läs hjälptexten!

en: You MUST set Table IV-A13: Defer javascript, also if you do not want this plugin to act on album and photo descriptions!
sv: Du måste ställa Tabell IV-A13: Skjut upp javascript, även om du inte vill att denna plugin ska agera på album och fotobeskrivningar!

en: You can add a Sidebar Search Widget, a Tagcloud widget and many others. See the WP Widgets admin page.
sv: Du kan lägga till en sidomeny Sökwidget, en Tagmolnswidget och många andra. Se WP Widgets adminsidan.

en: You can add a Sidebar Widget that displays a photo which can be changed every hour, day or week.
sv: Du kan lägga till en sidowidget som visar ett foto som kan ändras varje timme, dag eller vecka.

en: You can add a third argument if you want the photos to be displayed at a different size than normal. You can "overrule" the "Full size" setting by adding the line (for e.g. 300px):
sv: Du kan lägga till ett tredje argument om du vill att bilder ska visas i en annan storlek än normalt. Du kan ”överstyra” ”Full storlek”-inställningen genom att lägga till raden (till exempel 300px):

en: You can add audio to photos in any album.
sv: Du kan lägga till ljud till bilder i ett album.

en: You can also create a custom page template by dropping the following code into a page template:
sv: Du kan också skapa en egen sidmall genom att släppa följande kod i en sidmall:

en: You can change any setting later, and be more specific and add a lot of settings. For now it is enough, go create albums and upload photos!
sv: Du kan ändra inställningar senare, och vara mer specifik och lägga till en hel del inställningar. Nu räcker det för stunden, börja skapa album och ladda upp bilder!

en: You can configure the details later
sv: Du kan konfigurera detaljerna senare

en: You can configure the details of tag addition in Table IX-D18.x
sv: Du kan konfigurera detaljerna av  taggtillägg i Tabell IX-D18.x

en: You can configure the details of the comment system later
sv: Du kan konfigurera detaljerna i kommentarssystemet senare

en: You can configure the details of the rating system later
sv: Du kan konfigurera detaljerna i betygssystemet senare

en: You can create various albums that contain photos as well as sub albums at the same time.
sv: Du kan skapa olika album som innehåller bilder samt underalbum samtidigt.

en: You can extend the name with leading zeros, so alphabetic sort becomes equal to numeric sort order.
sv: Du kan utöka namnet med inledande nollor, så alfabetisk sortering blir lika med numerisk sorteringsordning.

en: You can fill the custom box with any html you like. It will not be checked, so it is your own responsability to close tags properly.
sv: Du kan fylla den anpassade rutan med vilken html du vill. Det kommer inte att kontrolleras, så det är ditt eget ansvar att stänga taggar ordentligt.

en: You can find the plugin admin section under Menu Photo Albums on the admin screen.
sv: Du hittar plugin admin avsnittet under Meny Fotoalbum på admin-skärmen.

en: You can import the following file types:
sv: Du kan importera följande filtyper:

en: You can install the plugin via the standard WP plugins admin page.
sv: Du kan installera tillägget via WP admins Tilläggssida.

en: You can mix videos and photos in any album.
sv: Du kan blanda videor och foton i ett album.

en: You can not have popup and lightbox on thumbnails at the same time. Uncheck either Table IV-C8 or choose a different linktype in Table VI-2.
sv: Du kan inte ha popup och lightbox på miniatyrbilder samtidigt. Avmarkera antingen Tabell IV-C8 eller välj ett annat länktyp i Tabell VI-2.

en: You can overrule lightbox but not big browse buttons with the photo specifc link.
sv: Du kan åsidosätta lightbox men inte stora bläddringsknappar med den bildspecifika länken.

en: You can remove the plugin and re-install the latest version always. This will not affect your photos or albums.
sv: Du kan alltid ta bort tillägget och installera den senaste versionen. Detta påverkar inte dina bilder eller album.

en: You can run only one maintenance procedure at a time
sv: Du kan bara köra en underhållsprocedur i taget

en: You can see the photo and all its comments on the selected page by clicking on the thumbnail image
sv: Du kan se fotot och alla dess kommentarer på den valda sidan genom att klicka på miniatyrbilden

en: You can select from a maximum of 100 most recently added photos
sv: Du kan välja från maximalt 100 mest senaste tillagda bilder

en: You can select up to %s photos in one selection and upload them.
sv: Du kan välja upp till %s bilder i ett urval och ladda upp dem.

en: You can select up to %s photos one by one and upload them at once.
sv: Du kan välja upp till %s bilder, en och en och sedan ladda upp dem samtidigt.

en: You can set the album admin access rights in Table VII-A.
sv: Du kan ställa in album admin rättigheter i Tabell VII-A.

en: You can set the content and the sizes in this widget in the <b>Photo Albums -> Sidebar Widget</b> admin page.
sv: Du kan ställa in innehållet och storleken på denna widget i <b>Fotoalbum -> Sidebar Widget</b> på adminsidan.

en: You can set the intensity of a text watermarks here.
sv: Du kan ställa in intensiteten av text-vattenstämplar här.

en: You can set the intensity of image watermarks here.
sv: Du kan ställa in intensiteten i vattenstämplarna här.

en: You can set the size of the truetype fonts only.
sv: Du kan bara ställa in storleken på truetype teckensnitt.

en: You can set the sizes and colors in this widget in the <b>Photo Albums -> Settings</b> admin page.
sv: Du kan ange storlekar och färger i denna widget i <b>Fotoalbum-> Inställningar</b> på adminsidan.

en: You can set the sizes in this widget in the <b>Photo Albums -> Settings</b> admin page.
sv: Du kan ställa in storleken på denna widget i <b> Fotoalbum -> Inställningar </b> adminsidan.

en: You can specify the way the albums are ordered.
sv: Du kan ange hur albumen sorteras.

en: You can specify the way the photos are ordered within the albums, both on a system-wide as well as an per album basis.
sv: Du kan ange hur bilderna sorteras inom albumen, både på ett systemövergripande samt på albumnivå.

en: You can upload after
sv: Du kan ladda upp efter

en: You can upload one zipfile. It will be placed in your personal wppa-depot: <b>.../%s</b><br/>Once uploaded, use <b>Import Photos</b> to unzip the file and place the photos in any album.
sv: Du kan ladda upp en zipfil. Den kommer att placeras i din personliga WPPA-depå: <b>.../%s </b> <br/> När laddade, använd <b>Importera bilder</b> för att packa upp filen och placera bilderna i ett album .

en: You do not have the rights to change photos
sv: Du har inte rätt att ändra bilder

en: You do not have the rights to delete a photo
sv: Du har inte rättighet att radera ett foto

en: You do not have the rights to delete this album
sv: Du har inte rätt att ta bort detta album

en: You do not have the rights to do this
sv: Du har inte rätt att göra detta

en: You do not have the rights to moderate photos this way
sv: Du har inte rättigheter att moderera bilder på det här viset.

en: You do not have the rights to update album information
sv: Du har inte rätt att uppdatera albuminformation

en: You do not have the rights to update comment status
sv: Du har inte rätt att uppdatera kommentarsstatus

en: You do not have the rights to update photo information
sv: Du har inte rätt att uppdatera fotoinformation

en: You do not have the rights to update settings
sv: Du har inte rätt att uppdatera inställningarna

en: You have full control over the display sizes of the photos.
sv: Du har full kontroll över visningsstorlekar av bilderna.

en: You just changed a setting that requires the recalculation of ratings.
sv: Du bytte just en inställning som kräver omräkning av betyg.

en: You just changed a setting that requires the regeneration of thumbnails.
sv: Du bytte just en inställning som kräver förnyelse av miniatyrbilderna.

en: You marked this image as inappropriate.
sv: Du markerade den här bilden som opassande.

en: You may also enter:
sv: Du kan också skriva:

en: You may also leave/set this blank
sv: Du kan också lämna detta tomt

en: You may also select one of the textual watermark types at the bottom of the selection list.
sv: Du kan också välja en av de textvattenstämplar som finns längst ned i listan.

en: You may also visit the <a href="http://wppa.opajaap.nl/" target="_blank">WPPA+ Docs & Demos site</a> that also contains the <a href="http://wppa.opajaap.nl/?page_id=39" target="_blank">WPPA+ Tutorial</a>.
sv: Du kan också besöka <a href="http://wppa.opajaap.nl/" target="_blank">WPPA+ Docs & Demos site</a> som också innehåller <a href="http://wppa.opajaap.nl/?page_id=39" target="_blank">WPPA+ Tutorial</a>.

en: You may change the directory path, but it can not be an url.
sv: Du kan ändra sökvägen, men det kan inte vara en url.

en: You may enter 'auto' for use in themes that have a floating content column.
sv: Du kan ange ’auto’ för användning i teman som har en flytande innehållskolonn.

en: You may give it the title "Search results" or something alike.
sv: Du kan ge den titeln ”Sökresultat” eller något liknande.

en: You may need this function after the re-import of previously exported photos
sv: Du kan behöva denna funktion efter åter-import av tidigare exporterade bilder

en: You may need this setting if changing the previous setting is not sufficient to line-up the covers.
sv: Du kan behöva den här inställningen om ändring av den tidigare inställningen inte är tillräcklig för att gruppera omslagen.

en: You may refresh the page and try again.
sv: Du kan uppdatera sidan och försöka igen.

en: You may select an altenative display method for thumbnails. Note that some of the thumbnail settings do not apply to all available display methods.
sv: Du kan välja en alternativ visningsmetod för miniatyrer. Observera att vissa av miniatyrinställningarna inte gäller för alla tillgängliga visningsmetoder.

en: You may upload up to %s photos at once if your browser supports HTML-5 multiple file upload
sv: Det är möjligt att ladda upp %s foton i taget om din webläsare stöder HTML-5 flerfilsuppladdning

en: You may use the following keywords:
sv: Du kan använda följande nyckelord:

en: You must <a href="%s">login</a> to enter a comment
sv: Du måste <a href="%s">logga in</a> för att skriva en kommentar

en: You must <a href="%s">login</a> to vote
sv: Du måste <a href="%s">logga in</a> för att rösta

en: You must login to enter a comment
sv: Du måste logga in för att skriva en kommentar

en: You must login to vote
sv: Du måste logga in för att rösta

en: You must login to... links to login page.
sv: Du måste vara inloggad för att … länkar till inloggningssidan.

en: You need a modern browser that supports HTML-5 to select multiple files
sv: Du behöver en modern webbläsare som har stöd för HTML-5 för att välja flera filer

en: You receive this email as administrator of the site
sv: Du fick den här eposten eftersom du är administrator för den här siten

en: You receive this email as owner of the album
sv: Du fick den här eposten eftersom du äger albumet

en: You receive this email as uploader of the photo
sv: Du fick den här eposten eftersom du har laddat en bild

en: You receive this email as you are assigned to moderate
sv: Du fick den här eposten eftersom du har fått uppgiften att moderera

en: You receive this email because you commented this photo earlier.
sv: Du fick den här eposten eftersom du kommenterat detta fotot tidigare.

en: You should set this value correctly to make sure the fullsize images are properly aligned horizontally.
sv: Du bör ställa in detta värde korrekt för att se till att de fullstora bilderna är horisontellt justerade.

en: You will get a one-time reminder after upgrading, the first time you open a wppa admin page.
sv: Du kommer att få en engångspåminnelse efter uppgradering, första gången du öppnar en WPPA admin sidan.

en: You will most likely need also to check Table IX-A1 (Allow HTML).
sv: Du behöver troligtvis också behöva kontrollera Tabell IX-A1 (Tillåt HTML).

en: You will need this if you enabled the display of exif data in Table II-B18 or if you use it in the photo descriptions.
sv: Du kommer att behöva detta om du aktiverat visning av EXIF-data i tabell II-B18 eller om du använder den i bildbeskrivningar.

en: You will need this if you enabled the display of iptc data in Table II-B17 or if you use it in the photo descriptions.
sv: Du kommer att behöva detta om du aktiverat visning av IPTC-data i Tabell II-B17 eller om du använder den i bildbeskrivningarna.

en: Your comment:
sv: Din kommentar

en: Your depot directory is:
sv: Din depåkatalog är:

en: Your email:
sv: Din epost:

en: Your name:
sv: Ditt namn:

en: Zipfile
sv: Zipfil

en: Zipfile %s processed. %s files extracted, %s files skipped.
sv: Zipfile %s bearbetas. %s filer extraherade, hoppade över %s filer.

en: Zipfiles extracted.
sv: zippfiler extraherade.

en: Zipped Photos in one selection
sv: Zippade bilder i ett urval

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom previews
sv: Zooma förhandsvisningar

en: a plain page without a querystring.
sv: en enkel sida utan frågesträng.

en: a slideshow starting at the photo
sv: ett bildspel som börjar på bilden

en: action that causes page reload.
sv: åtgärd som orsakar sid-omladdning.

en: action that does not cause page reload.
sv: åtgärd som inte orsakar sid-omladdning.

en: albumdefinitions in the depot.
sv: albumdefinitioner i depån.

en: albumdirectories in the depot.
sv: albumdefinitioner i depån.

en: albums
sv: album

en: all
sv: alla

en: and
sv: och

en: and ( optionally ) to:
sv: och ( valfritt ) till:

en: and less than or equal to
sv: och mindre eller lika med

en: approved
sv: godkända

en: as opposed to [scabn ...] for the original scabn "add to cart" button.
sv: i motsats till [scabn ...] för den ursprungliga scabn "lägg i varukorg"-knappen.

en: audios in the depot.
sv: ljud i depån.

en: auto select max %s featured
sv: automatval max %s framhävd

en: auto select max %s random
sv: automatval max %s slumpmässig

en: average
sv: medel

en: beofre you can upload your photos.
sv: innan du kan ladda upp dina bilder.

en: bold
sv: fet

en: bolder
sv: fetare

en: bottom
sv: botten

en: bottom - center
sv: botten - centrerad

en: bottom - left
sv: botten - vänster

en: bottom - right
sv: botten - höger

en: center
sv: centrerad

en: center - center
sv: centrerad - centrerad

en: center - left
sv: centrerad - vänster

en: center - right
sv: centrerad - höger

en: chars
sv: tecken

en: covers
sv: omslag

en: create one
sv: skapa ett

en: csv files in the depot.
sv: CSV-filer i depån.

en: day of month is order#
sv: dag i månaden är sorteringsordning #

en: day of week is order#
sv: veckodag är sorteringsordning #

en: day.
sv: dag.

en: days
sv: dagar

en: decimal places
sv: antal decimaler

en: defined at widget activation.
sv: definieras vid widgetaktiveringen.

en: defined on widget admin page.
sv: definierad på widget administrationssida.

en: dislikes
sv: ogillanden

en: done.
sv: klar.

en: during upload.
sv: under uppladdning.

en: elements
sv: element

en: entries
sv: besök

en: except when Ajax is activated on Table IV-A1.
sv: utom när Ajax är aktiverad på Tabell IV-A1.

en: exists and is writable by the server (CHMOD 755)
sv: finns och är skrivbar av servern (CHMOD 755)

en: extremely slow (2 s.)
sv: extremt långsam (4 s.)

en: extremely slow (20 s.)
sv: extremt långsam (20 s.)

en: extremely slow (4 s.)
sv: extremt långsam (4 s.)

en: failed<br/>
sv: misslyckades<br/>

en: fast (200 ms.)
sv: snabb (200 ms.)

en: fast (3 s.)
sv: snabb (3 s.)

en: fast (400 ms.)
sv: snabb (400 ms.)

en: fit
sv: passa

en: for
sv: för

en: for ever
sv: För alltid

en: half an hour
sv: en halvtimme

en: here
sv: här

en: here.
sv: här.

en: hidden
sv: dold

en: high
sv: högt

en: hour.
sv: timme.

en: hours
sv: timmar

en: illegal files deleted.
sv: ogiltiga filer raderade.

en: image file
sv: bildfil

en: in album <strong>%s</strong> (%d).
sv: i album <strong>%s</strong> (%d).

en: including mine
sv: inklusive mina

en: insert Gallery
sv: infoga Galleri

en: large
sv: stor

en: left
sv: vänster

en: licence.
sv: licens.

en: lightbox overlay
sv: Lightbox överlägg

en: lightbox single photos.
sv: lightbox enstaka bilder.

en: lighter
sv: lättare

en: like album covers
sv: som albumomslag

en: like album covers mcr
sv: som albumomslag mcr

en: lines
sv: linjer

en: local time
sv: lokal tid

en: long (4 s.)
sv: lång (4 s.)

en: low
sv: lågt

en: masonry style columns
sv: murverksstil kolumner

en: masonry style rows
sv: murverkstil rader

en: max %s from (grand)child albums
sv: Max %s från (förälder)barn album

en: max %s most recent added
sv: max %s senaste tillagda

en: minutes
sv: minuter

en: month.
sv: månad.

en: months
sv: månader

en: myCRED / Cube Points: Comment
sv: myCRED / Cube Poäng: Kommentar

en: myCRED / Cube Points: Rating
sv: myCRED / Cube Poäng: Betyg

en: myCRED / Cube Points: Upload
sv: myCRED / Cube Poäng: Ladda upp

en: n.a.
sv: ej tillg.

en: name without file-ext
sv: namn utan filändelse

en: no
sv: nej

en: no link at all
sv: ingen länk alls

en: no link at all.
sv: ingen länk alls.

en: no, use album sort method
sv: nej, använd albumets sorteringsmetod

en: no.
sv: nej.

en: none
sv: ingen

en: normal (2.5 s.)
sv: normal (2,5 s.)

en: numbers
sv: siffror

en: of
sv: av

en: of owner:
sv: för ägaren.

en: ok, <br/>Filling
sv: ok, <br/> Fyller

en: one day
sv: en dag

en: one hour
sv: en timme

en: one week
sv: en vecka

en: or
sv: eller

en: or have a feature request, please check the <a href="http://wordpress.org/tags/wp-photo-album-plus">forum</a> for this plugin and/or leave a question there.
sv: eller har en funktionsönskan, kontrollera <a href=”http://wordpress.org/tags/wp-photo-album-plus”>forum</a> för detta tillägg och/eller lämna en fråga där.

en: pages
sv: sidor

en: pageview.
sv: sidvisning.

en: pending
sv: väntande

en: per day
sv: per dag

en: per hour
sv: per timme

en: per month
sv: per månad

en: per week
sv: per vecka

en: per year
sv: per år

en: photo
sv: foto

en: photo albums. The last album added is
sv: fotoalbum, det senast tillagda albumet är

en: photo name
sv: bildnamn

en: photo names
sv: bildnamn

en: photos
sv: foton

en: photos in the depot.
sv: bilder i depån.

en: photos in the ngg gallery.
sv: bilder i ngg galleriet.

en: photos processed.
sv: bilderna bearbetade.

en: photos skipped.
sv: bilder överhoppade.

en: pix, (0=default:%s)
sv: pix, (0=standard:%s)

en: pixels
sv: pixlar

en: pixels high
sv: pixlar hög

en: pixels wide
sv: pixlar bred

en: pixels.
sv: pixlar.

en: points
sv: poäng

en: points per comment
sv: poäng per kommentar

en: points per upload
sv: poäng per uppladdning

en: points per vote
sv: poäng per röst

en: possible photos found remote.
sv: möjliga bilder hittade offsite.

en: reports
sv: rapporter

en: right
sv: höger

en: running
sv: körs

en: same as title.
sv: samma som titel.

en: sec.
sv: sek.

en: seconds
sv: sekunder

en: set in album admin
sv: satt i album admin

en: short (1.5 s.)
sv: kort (1,5 s.)

en: single photos imported.
sv: Enskilda bilder har imorterats.

en: slides
sv: bildvisning

en: slideshow
sv: bildspel

en: slideshow window
sv: bildspel fönster

en: slideshow.
sv: bildspel.

en: slow (1.2 s.)
sv: långsam (1.2 s.)

en: slow (500 ms.)
sv: långsam (500 ms.)

en: slow (8 s.)
sv: långsam (8 s.)

en: small
sv: liten

en: still at first norated
sv: Stanna på första ickerankad

en: still at first photo
sv: Stanna på första bilden

en: subalbums and thumbnails.
sv: subalbums och miniatyrer.

en: sucessfully uploaded.
sv: Lyckad uppladdning.

en: the album photos as slideshow
sv: albumets bilder som bildspel

en: the content of the album.
sv: innehållet i albumet.

en: the content of the thumbnails album.
sv: innehållet av miniatyrbildernas album.

en: the content of the virtual comten album.
sv: innehållet i det virtuella komtio albumet.

en: the content of the virtual featen album.
sv: innehållet i det virtuella stolt10 albumet.

en: the content of the virtual lasten album.
sv: innehållet i det virtuella sista-tio albumet.

en: the content of the virtual topten album.
sv: innehållet i det virtuella topptio albumet.

en: the fs photo with download and print buttons.
sv: den fullstora bilden med nedladdnings- och skriv ut-knappar.

en: the full size photo in a slideshow.
sv: fullstorleks bild i ett bildspel.

en: the fullsize photo on its own.
sv: den fullstora bilden för sig själv.

en: the link page with a clean url
sv: länksidan med en ren url

en: the photo specific link.
sv: Bildspecifik länk.

en: the plain photo (file).
sv: simpel bild (fil).

en: the single photo in the style of a slideshow.
sv: den enda bilden i stil med ett bildspel.

en: the sub-albums
sv: underalbumen

en: the sub-albums and thumbnails
sv: de underliggande albumen och miniatyrbilderna

en: the thumbnails
sv: miniatyrerna

en: the thumbnails.
sv: miniatyrerna

en: the value must be right as it is the physical size of the thumbnail and coverphoto images.
sv: värdet måste vara rätt, eftersom det är den fysiska storleken på miniatyr- och omslags-bilder.

en: thumbnail images
sv: Miniatyrbilder

en: thumbnails
sv: miniatyrer

en: timestamp
sv: tidstämpel

en: to %s locations
sv: till %s platser

en: top
sv: topp

en: top - center
sv: topp - centrerad

en: top - left
sv: topp - vänster

en: top - right
sv: topp - höger

en: unknown
sv: okänd

en: very fast (100 ms.)
sv: mycket snabb (100 ms.)

en: very fast (200 ms.)
sv: mycket snabb (200 ms.)

en: very high
sv: väldigt högt

en: very long (6 s.)
sv: mycket lång (6 s.)

en: very low
sv: väldigt lågt

en: very short (1 s.)
sv: mycket kort (1 s.)

en: very slow (1 s.)
sv: mycket långsam (1 s.)

en: very slow (13 s.)
sv: mycket långsam (13 s.)

en: very slow (2 s.)
sv: mycket långsam (2 s.)

en: videos in the depot.
sv: videoklipp i depån.

en: week.
sv: vecka.

en: weeks
sv: veckor

en: with category:
sv: med kategori:

en: with content:
sv: med innehåll:

en: with exif tag:
sv: med exif tagg:

en: with iptc tag:
sv: med IPTC tagg:

en: with name:
sv: med namn:

en: with tag:
sv: med taggen:

en: with words:
sv: med orden:

en: wrote
sv: rösta

en: wrote on photo
sv: skrev om bild

en: wrote:
sv: skrev:

en: years
sv: år

en: yes
sv: ja

en: yes.
sv: ja.

en: zipfiles in the depot.
sv: zippfiler i depån.

en: zipped image
sv: Zippad bild
