Twenty Fourteen - en to da translation catalogue (90 entries)

en: Proudly powered by %s
da: Drevet af %s

en: Daily Archives: %s
da: Dagsarkiv: %s

en: Monthly Archives: %s
da: Månedsarkiv: %s

en: Yearly Archives: %s
da: Årsarkiv: %s

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
da: holdet bag WordPress

en: Newer Comments &rarr;
da: Nyere kommentarer &rarr;

en: &larr; Older Comments
da: &larr; Ældre kommentarer

en: Comments are closed.
da: Der er lukket for kommentarer.

en: Category Archives: %s
da: Kategoriarkiv: %s

en: Comment navigation
da: Kommentar navigation

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
da[0]: En tanke om "%2$s"
da[1]: %1$s tanker om "%2$s"

en: Tag Archives: %s
da: Tag-arkiv: %s

en: Search Results for: %s
da: Søgeresultater for: %s

en: Nothing Found
da: Intet fundet

en: Search
da: Søg

en: Archives
da: Arkiver

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da: Læs resten <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
da: Sider:

en: Edit
da: Rediger

en: Next &rarr;
da: Næste &rarr;

en: &larr; Previous
da: &larr; Forrige

en: Page %s
da: Side %s

en: Primary Menu
da: Primær menu

en: Leave a comment
da: Skriv en kommentar

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
da: Klar til at udgive dit første indlæg? <a href="%1$s">Start her</a>.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
da: Det ser ud til, at vi ikke kan finde det, du leder efter. Måske vil en søgning hjælpe.

en: Post navigation
da: Indlæg navigation

en: Sticky
da: Fremhævet

en: Skip to content
da: Videre til indhold

en: Appears in the footer section of the site.
da: Vises i footer sektionen på siden.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
da: Det ser ud til, at vi ikke kan finde det, du leder efter. Måske vil en søgning hjælpe.

en: All posts by %s
da: Alle indlæg af %s

en: Posts navigation
da: Indlægsnavigation

note: Template Name of the plugin/theme
en: Contributor Page
da: Bidragsyderside

en: Not Found
da: Ikke fundet

en: Display Site Title &amp; Tagline
da: Vis sidens Titel &amp; Tagline

en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
da: For en dybdegående vejledning og flere tips og tricks, så gå til  <a href="%s">Twenty Fourteen dokumentationen</a>.

en: Site Title Color
da: Sides titelfarve

en: Tag Name
da: Tag navn

note: Description of the plugin/theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
da: I 2014 lader vores standardtema dig lave et responsivt magasinwebsted med et slankt og moderne design. Udvælg dit favoritindhold til forsiden og anbring det i et gitter eller en skyder. Brug de tre widget-områder til at tilpasse dit websted, og ændre dit indholds layout med en fuld-bredde side og en bidragsyderside til at vise dit websteds bidgragsydere. At lave et magasinwebsted med WordPress har aldrig været nemmere.

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Footer Widget Area
da: Footer widget-område

en: %d Article | %d Articles
da[0]: %d artikel
da[1]: %d artikler

en: Previous Image
da: Forrige billede

en: Next Image
da: Næste billede

en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
da: Twenty Fourteen kræver mindst WordPress version 3.6. Du bruger version %s. Opdater og prøv igen.

en: Grid
da: Gitter

en: Slider
da: Skyder

en: Twenty Fourteen Ephemera
da: Twenty Fourteen døgnflue

en: Additional sidebar that appears on the right.
da: Sekundær sidebar der vises til højre.

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
da: <span class="meta-nav">Udgivet i</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
da: <span class="meta-nav">Forrige indlæg</span>%title

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
da: <span class="meta-nav">Næste indlæg</span>%title

en: Audio
da: Lydklip

en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
da[0]: Dette galleri indeholder <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s billede</a>.
da[1]: Dette galleri indeholder <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s billeder</a>.

en: Title:
da: Titel:

en: Number of posts to show:
da: Antal indlæg der skal vises:

en: Post format to show:
da: Indlægsformater der skal vises:

en: Featured Content
da: Udvalgt indhold

en: Background may only be visible on wide screens.
da: Baggrunden er muligvis kun synlig på brede skærme.

en: 1 Comment
da: 1 kommentar

en: % Comments
da: % kommentarer

en: Primary Sidebar
da: Primær sidebar

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
da: Vis ikke tag på webstedet.

en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
da: Udvid dit dit design ved at bruge <a href="%s">Udvalgte billeder</a> til indlæg, du ønsker skal fremhæves (også kendt som indlæggets thumbnail). Dette giver mulighed for at du tildeler et billede til dit indlæg, uden at indsætte det. Twenty Fourteen bruger udvalgte billeder til indlæg og sider &mdash; over titlen &mdash; og i 'Udvalgt indhold'-området på forsiden.

en: Top primary menu
da: Øverste primære menu

en: Content Sidebar
da: Indholds-sidebar

en: Videos
da: Videoer

en: Images
da: Billeder

en: Galleries
da: Gallerier

en: Asides
da: Sidebemærkninger

en: Quotes
da: Citater

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full Width Page
da: Fuldbredde side

en: Secondary menu in left sidebar
da: Sekundær menu i den venstre sidebar

en: Main sidebar that appears on the left.
da: Primær sidebar der vises til venstre.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
da: Beklager, men din søgning gav ingen resultater. Prøv igen med nogle andre søgeord.

en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
da: Forsiden indeholder et udvalg af op til seks fremtrædende indlæg vist i et gitter eller skyder, kontrolleret med et <a href="%1$s">tag</a>; du kan ændre tagget og layoutet i <a href="%2$s">Udseende &rarr; Tilpas</a>. Hvis ingen indlæg benytter tagget, vil <a href="%3$s">fastgjorte indlæg</a> blive vist i stedet.

en: More videos
da: Flere videoer

en: More audio
da: Mere lyd

en: More quotes
da: Flere citater

en: More links
da: Flere links

en: More galleries
da: Flere gallerier

en: More asides
da: Flere sidebemærkninger

[ctx: featured content default tag slug]
en: featured
da: udvalgt

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
da: Brug denne widget til at liste dine nyeste sidebemærknings-, citat-, video-, lyd-, billed-, galleri- og linkindlæg

en: More images
da: Flere billeder

en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
da: Brug et <a href="%1$s">tag</a> til at fremhæve dine indlæg. Hvis ingen indlæg matcher tagget, vil <a href="%2$s">fastgjorte indlæg</a> blive vist i stedet.

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da: Læs videre %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: May only be visible on wide screens.
da: Er måske kun synlig på brede skærme.
