Twenty Fourteen - en to pt translation catalogue (91 entries)

en: Proudly powered by %s
pt: Criado com %s

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
pt: a equipa do WordPress

en: &larr; Older Comments
pt: &larr; Comentários Mais Antigos

en: Comment navigation
pt: Navegação de comentários

en: Tag Archives: %s
pt: Arquivo de etiquetas: %s

en: Search Results for: %s
pt: Resultados da Pesquisa por: %s

en: Nothing Found
pt: Não foi encontrado nada

en: Search
pt: Procurar

en: Page %s
pt: Página %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt: Parece que não foi possível encontrar o que procurava. Talvez uma pesquisa ajude.

en: Skip to content
pt: Saltar para o conteúdo

en: &larr; Previous
pt: &larr; Anterior

en: Next &rarr;
pt: Seguinte &rarr;

en: Archives
pt: Arquivo

en: Post navigation
pt: Navegação de artigos

en: Primary Menu
pt: Menu primário

en: Edit
pt: Editar

en: Newer Comments &rarr;
pt: Comentários mais recentes &rarr;

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[0]: 1 comentário a &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[1]: %1$s comentários a &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Yearly Archives: %s
pt: Arquivo anual: %s

en: Category Archives: %s
pt: Arquivo da categoria: %s

en: Daily Archives: %s
pt: Arquivo diário: %s

en: Monthly Archives: %s
pt: Arquivo mensal: %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Continuar a ler <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

en: Leave a comment
pt: Publicar um comentário

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt: A postos para publicar o seu primeiro artigo? <a href="%1$s">Comece aqui</a>.

en: Sticky
pt: Fixo

en: 1 Comment
pt: 1 comentário

en: % Comments
pt: % comentários

en: Top primary menu
pt: Menu de topo primário

en: Primary Sidebar
pt: Barra lateral primária

en: Content Sidebar
pt: Barra lateral de conteúdo

[ctx: Lato font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Lato, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pt: ligado

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt: Pedimos desculpa, mas nada correspondeu aos seus critérios de procura. Por favor volte a tentar com palavras-chave diferentes.

en: Videos
pt: Vídeos

en: Images
pt: Imagens

en: More images
pt: Mais imagens

en: Galleries
pt: Galerias

en: Asides
pt: Apartes

en: Quotes
pt: Citações

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full Width Page
pt: Página de largura inteira

en: Secondary menu in left sidebar
pt: Menu secundário na barra lateral esquerda

en: Main sidebar that appears on the left.
pt: Barra lateral principal, que aparece à esquerda.

en: Not Found
pt: Não encontrado

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pt: Parece que nada foi encontrado neste sítio. Talvez uma pesquisa ajude.

en: All posts by %s
pt: Todos os artigos de %s

en: Additional sidebar that appears on the right.
pt: Barra lateral adicional, aparece à direita.

en: Footer Widget Area
pt: Área de widgets do rodapé

en: Appears in the footer section of the site.
pt: Aparece no rodapé do site

en: %d Article | %d Articles
pt[0]: %d Artigo
pt[1]: %d Artigos

en: Previous Image
pt: Imagem anterior

en: Next Image
pt: Imagem seguinte

en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
pt: O tema Twenty Fourteen necessita da versão 3.6 do WordPress, no mínimo. A sua versão é a %s. Por favor actualize a sua instalação e tente novamente.

en: Featured Content
pt: Conteúdo em destaque

en: Layout
pt: Disposição

en: Grid
pt: Grelha

en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
pt: Melhore o design do seu site com <a href="%s">imagens de destaque</a> em artigos. Isto permite-lhe associar uma imagem a um artigo sem a inserir no artigo. O Twenty Fourteen usa imagens de destaque em artigos e páginas&mdash;por cima do título&mdash;e na área de conteúdo em destaque na página inicial.

en: Posts navigation
pt: Navegação de artigos

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
pt: <span class="meta-nav">Publicado em</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
pt: <span class="meta-nav">Artigo anterior</span>%title

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
pt: <span class="meta-nav">Artigo seguinte</span>%title

en: Twenty Fourteen Ephemera
pt: Ephemera Twenty Fourteen

en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
pt[0]: Esta galeria contém <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s imagem</a>
pt[1]: Esta galeria contém <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s imagens</a>

en: Title:
pt: Título:

en: Number of posts to show:
pt: Nr. de artigos a mostrar:

en: Post format to show:
pt: Formato de artigo a mostrar:

note: Template Name of the plugin/theme
en: Contributor Page
pt: Página de contribuidores

en: Tag Name
pt: Nome da etiqueta

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
pt: Não mostrar a etiqueta no site

note: Description of the plugin/theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
pt: Em 2014, o tema por omissão permite-lhe criar um site moderno e adaptável, do tipo magazine. Ponha o seu conteúdo em destaque na página de início, usando uma grelha ou slider. Use as três áreas de widgets para personalizar o seu site e mude a disposição do conteúdo com templates de página inteira e de página de autores. A criação de um site com WordPress nunca foi tão fácil.

en: Site Title Color
pt: Cor do título do site

en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
pt: Para consultar um tutorial mais aprofundado e outros truques e dicas, visite a <a href="%s">página de documentação do tema</a>.

en: Display Site Title &amp; Tagline
pt: Mostrar título e descrição do site

en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
pt: Use uma <a href="%1$s">etiqueta</a> para destacar os seus artigos. Se não existirem artigos com essa etiqueta, serão destacados os <a href="%2$s">artigos fixos</a>.

[ctx: featured content default tag slug]
en: featured
pt: destaque

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
pt: Use este widget para listar os mais recentes artigos, em qualquer formato.

en: Background may only be visible on wide screens.
pt: O fundo poderá só ser visível em monitores maiores.

en: More videos
pt: Mais videos

en: More audio
pt: Mais audio

en: More quotes
pt: Mais citações

en: More links
pt: Mais links

en: More galleries
pt: Mais galerias

en: More asides
pt: Mais à partes

en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
pt: A página principal destaca 6 artigos, apresentados numa grelha ou em slides, controlados por uma <a href="%1$s">etiqueta</a>; esta etiqueta e o aspecto podem ser alterados em <a href="%2$s">Apresentação &rarr; Personalizar</a>. Se não existirem artigos com a etiqueta escolhida, serão apresentados os <a href="%3$s">artigos fixos</a> em substituição.

note: #-#-#-#-#  twentyfourteen.pot (Twenty Fourteen 1.5)  #-#-#-#-# Author URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/
pt: https://pt.wordpress.org/

en: May only be visible on wide screens.
pt: Poderá só ser visível em ecrãs largos.

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Continuar a ler%s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
