Twenty Fourteen - en to tr translation catalogue (94 entries)

en: Proudly powered by %s
tr: %s gururla sunar

en: Daily Archives: %s
tr: Günlük arşivler: %s

en: Monthly Archives: %s
tr: Aylık arşivler: %s

en: Yearly Archives: %s
tr: Yıllık arşivler: %s

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
tr: WordPress ekibi

en: Newer Comments &rarr;
tr: Yeni yorumlar &arr;

en: &larr; Older Comments
tr: &arr; Eski yorumlar

en: Category Archives: %s
tr: Kategori arşivi: %s

en: Comment navigation
tr: Yorum dolaşımı

en: Tag Archives: %s
tr: Etiket arşivi: %s

en: Search Results for: %s
tr: Arama sonuçları: %s

en: Nothing Found
tr: Bulunamadı

en: Search
tr: Ara

en: Archives
tr: Arşiv

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: Okumaya devam et <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
tr: Düzenle

en: Next &rarr;
tr: Sonraki &arr;

en: &larr; Previous
tr: &larr; Önceki

en: Page %s
tr: Sayfa %s

en: Post navigation
tr: Yazı dolaşımı

en: Primary Menu
tr: Birincil menü

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
tr: Aradığınız sayfa bulunamadı. Belki arama kutusu aradığınızı bulma konusunda yardımcı olabilir.

en: Skip to content
tr: İçeriğe geç

en: Comments are closed.
tr: Yorumlar kapalı.

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
tr[0]: &ldquo;%2$s&rdquo; üzerine bir düşünce
tr[1]: &ldquo;%2$s&rdquo; üzerine %1$s düşünce

en: Pages:
tr: Sayfalar:

en: Leave a comment
tr: Bir yorum yapın

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
tr: İlk yazınızı yayınlamaya hazır mısınız? <a href="%1$s">Buradan başlayın</a>.

en: Sticky
tr: Sabit

en: Not Found
tr: Bulunamadı

en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
tr: Yazılarınızı öne çıkarmak için <a href="%1$s">etiket</a>ler kullanın. Eğer etiketle örtüşen yazı olmazsa <a href="%2$s">yapışkan yazılar</a> görüntülenecektir.

en: Display Site Title &amp; Tagline
tr: Site başlığı ve sloganını görüntüle

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
tr: Daha derinlemesine eğitim ve ipuçları için <a href="%s">Yirmi Ondört belgelerine</a> bakın.

en: Site Title Color
tr: Site başlık rengi

en: Tag Name
tr: Etiket ismi

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
tr: Etiketleri ön yüzde gösterme.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
tr: Burada bir şey bulamadık. Bir de aramayı denemek ister misiniz?

en: All posts by %s
tr: %s tarafından yazılmış tüm yazılar

en: Additional sidebar that appears on the right.
tr: Sağ tarafta görüntülebilecek ek yan sütun.

en: Footer Widget Area
tr: Alt kısım bileşen alanı

en: Appears in the footer section of the site.
tr: Sitenin alt alanında görüntülenir.

en: %d Article | %d Articles
tr[0]: %d yazı
tr[1]: %d yazı

en: Previous Image
tr: Önceki görsel

note: Description of the plugin/theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
tr: 2014 yılında yeni temamız uyumlı bir magazin teması ile karşınızda. En sevdiğiniz içeriği ana sayfada bir tablada ya da kaydırıcıda gösterebilirsiniz. Üç bileşen alanı ile sitenizi gönlünüzce özelleştirebilir, birden çok düzen ile farklı görünümler sağlayabilir, yazalarınızı şık bir şekilde listeyelebilirsiniz. WordPress ile magazin stili bir site oluşturmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

en: Next Image
tr: Sonraki görsel

en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
tr: Yirmi Ondört en az WordPress 3.6 sürümünü gerektirir. Siz ise %s sürümünü kullanıyorsunuz. Lütfen güncelleyip tekrar deneyin.

en: Background may only be visible on wide screens.
tr: Arka plan görseli sadece geniş ekranlarda gözükebilir.

en: Featured Content
tr: Öne çıkarılmış içerik

en: Layout
tr: Düzen

en: Grid
tr: Tabla

en: Slider
tr: Kaydırıcı

en: Posts navigation
tr: Yazı dolaşımı

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
tr: <span class="meta-nav">Terimler: </span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
tr: <span class="meta-nav">Önceki yazı</span>%title

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
tr: <span class="meta-nav">Sonraki yazı</span>%title

en: Twenty Fourteen Ephemera
tr: Yirmi Ondört yadigarı

en: Audio
tr: Ses

en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
tr[0]: Bu galeri <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s fotoğraf</a> içeriyor.
tr[1]: Bu galeri <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s fotoğraf</a> içeriyor.

en: Title:
tr: Başlık:

en: Number of posts to show:
tr: Gösterilecek yazı sayısı:

en: Post format to show:
tr: Gösterilecek yazı biçimleri:

note: Template Name of the plugin/theme
en: Contributor Page
tr: Emeği geçenler sayfası

en: 1 Comment
tr: 1 yorum

en: % Comments
tr: % yorum

en: Top primary menu
tr: Üst ana menü

en: Secondary menu in left sidebar
tr: Sol ikincil menü

en: Primary Sidebar
tr: Birincil yan sütun

en: Main sidebar that appears on the left.
tr: Solda gözüken ana yan sütun.

en: Content Sidebar
tr: İçerik sütunu

[ctx: Lato font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Lato, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
tr: off

en: Videos
tr: Videolar

en: Images
tr: Görseller

en: Galleries
tr: Galeriler

en: Asides
tr: Yan sütunlar

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Quotes
tr: Alıntılar

note: #-#-#-#-#  twentyfourteen.pot (Twenty Fourteen 1.5)  #-#-#-#-# Theme Name of the plugin/theme
en: Twenty Fourteen
tr: Yirmi Ondört

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full Width Page
tr: Tam sayfa genişlik

en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
tr: Yazılarınızda <a href="%s">Öne çıkartılmış görselleri</a> kullanarak sitenizi geliştirebilirsiniz. Bu sizin yazınıza görsel eklemeden görsel ile yazınızı ilişkilendirebilmenize olanak sağlar. Yirmi Ondört yazılar ve sayfalar için öne çıkarılmış görselleri kullanır. Ana sayfada öne çıkan bölümünde gösterilir.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
tr: Üzgünüz fakat aradığınız kriterler ile örtüşen sonuç bulunamadı. Lütfen başka kriterler ile tekrar deneyin.

en: More videos
tr: Daha çok video

en: More audio
tr: Daha çok ses

en: More quotes
tr: Daha çok alıntı

en: More links
tr: Daha çok bağlantı

en: More galleries
tr: Daha çok galeri

[ctx: featured content default tag slug]
en: featured
tr: öne çıkan

en: More images
tr: Daha çok görsel

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
tr: Bu bileşeni kullanarak en son özet, alıntı, video, ses, görsel, galeri ve bağlantıları listeleyebilirsiniz.

en: More asides
tr: Daha çok özet

en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
tr: Ana sayfada bir ızgara ya da kaydırgaç içinde görüntülenebilecek toplamda altı adede kadar sayfayı öne çıkartabilirsiniz. <a href="%2$s">Görünüm ve özelleştirme</a> ekranından <a href="%1$s">etiket</a> ile bu ayarı değiştirebilirsiniz. Eğer bu etiket ile eşleşen bir yazı bulunamazsa <a href="%3$s">yapışkan yazılar</a> kullanılır.

en: May only be visible on wide screens.
tr: Sadece geniş ekranlarda görüntülenebilir.

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: %s yazısına devam et <span class="meta-nav">&rarr;</span>
