Twenty Sixteen - en to pt translation catalogue (63 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
pt: O Twenty Sixteen é uma perspectiva moderna sobre um design de WordPress muito popular — o cabeçalho horizontal com uma barra lateral opcional, que funciona perfeitamente para blogs e sites. Oferece opções personalizáveis de cores com maravilhosos esquemas de cores por omissão, uma grelha fluída e mobile-first e um acabamento impecável de cada pormenor. O Twenty Sixteen vai fazer o seu site brilhar em qualquer circunstância.

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
pt: Editar<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
pt: Continuar a ler<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
pt: Vermelho

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
pt: Uma opinião sobre &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
en: Search
pt: Pesquisar

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
pt: Pesquisar &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
pt: Pesquisar por:

en: Footer Social Links Menu
pt: Links sociais no rodapé

en: Footer Primary Menu
pt: Menu primário do rodapé

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
pt: Adicione aqui os widgets que irão aparecer na barra lateral.

en: Featured
pt: Em destaque

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt: Parece que não foi possível encontrar o que procurava. Talvez uma pesquisa ajude.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt: Lamentamos, não existem resultados para a sua pesquisa. Tente novamente com palavras chave diferentes.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt: A postos para publicar o seu primeiro artigo? <a href="%1$s">Comece aqui</a>.

en: Nothing Found
pt: Não foi encontrado nada

en: View all posts by %s
pt: Ver todos os artigos de %s

en: Author:
pt: Autor:

en: Previous post:
pt: Artigo anterior:

en: Next post:
pt: Artigo seguinte:

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: Search Results for: %s
pt: Resultados da Pesquisa por: %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
pt: Etiquetas

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
pt: Categorias

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
pt: Publicado a

[ctx: Used before post format.]
en: Format
pt: Formato

en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
pt: Deixe um comentário<span class="screen-reader-text"> sobre %s</span>

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
pt: Autor

en: Yellow
pt: Amarelo

en: Gray
pt: CInzento

en: Dark
pt: Escuro

en: Default
pt: Por omissão

en: Main Text Color
pt: Cor de texto principal

en: Secondary Text Color
pt: Cor de texto secundária

en: Link Color
pt: Cor dos links

en: Page Background Color
pt: Cor do fundo da página

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
pt: <span class="meta-nav">Publicado em</span><span class="post-title">%title</span>

en: Base Color Scheme
pt: Esquema de cores base

en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
pt: O Twenty Sixteen requer a versão 4.4 do WordPress, no mínimo. Está a usar a versão %s. Por favor actualize e tente novamente.

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
pt: Tamanho real

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Next Image
pt: Imagem seguinte

en: Previous Image
pt: Imagem anterior

en: Skip to content
pt: Saltar para o conteúdo

en: expand child menu
pt: expandir menu inferior

en: collapse child menu
pt: contrair menu inferior

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
pt: Aparece no depois do conteúdo de um artigo ou página.

en: Content Bottom 1
pt: Rodapé de conteúdo 2

en: Content Bottom 2
pt: Rodapé de conteúdo 1

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Social Links Menu
pt: Menu de links sociais

en: Primary Menu
pt: Menu principal

en: Proudly powered by %s
pt: Criado com %s

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão encerrados.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[0]: %1$s opinião sobre &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[1]: %1$s opiniões sobre &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Page
pt: Página

en: Next page
pt: Página seguinte

en: Previous page
pt: Página anterior

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pt: Parece que nada foi encontrado neste sítio. Talvez uma pesquisa ajude.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt: Ups! Não foi possível encontrar essa página.

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
pt: a equipa do WordPress

note: #-#-#-#-#  twentysixteen.pot (Twenty Sixteen 1.2)  #-#-#-#-# Author URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/
pt: https://pt.wordpress.org/
