Twenty Sixteen - en to uk translation catalogue (66 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
uk: Twenty Sixteen це сучасний погляд на популярну структуру WordPress — горизонтальний заголовок сайту з необов’язковою правою бічною колонкою, що ідеально працює для блогів і сайтів. Тема має користувацькі параметри кольору з чудовими схемами кольорів за замовчуванням, гармонійну адаптивну сітку, та відполіровану кожну деталь.

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
uk: Редагувати<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
uk: Продовжити читання<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
uk: Червоний

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
uk: Один коментар для &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
en: Search
uk: Шукати

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
uk: Пошук&hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
uk: Пошук за запитом:

en: Footer Primary Menu
uk: Головне меню підвалу

en: Footer Social Links Menu
uk: Меню соціальних посилань підвалу

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
uk: Додайте сюди віджети для показу в бічній колонці.

en: Featured
uk: Пов`язане

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
uk: Схоже, що не вдалося знайти те, що ви шукаєте. Можливо допоможе пошук.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
uk: Вибачте, але за вашим пошуковим запитом нічого не знайдено. Будь ласка, спробуйте інші ключові слова.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
uk: Готові опублікувати свій перший запис? <a href="%1$s">Почніть звідси</a>.

en: Nothing Found
uk: Нічого не Знайдено

en: View all posts by %s
uk: Переглянути всі записи автора %s

en: Author:
uk: Автор:

en: Previous post:
uk: Попередній запис:

en: Next post:
uk: Наступний запис:

en: Previous
uk: Назад

en: Next
uk: Вперед

en: Search Results for: %s
uk: Пошукові результати для: %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
uk: Позначки

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
uk: Категорії

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
uk: Оприлюднено

[ctx: Used before post format.]
en: Format
uk: Формат

en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
uk: Залишити коментар<span class="screen-reader-text"> до %s</span>

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
uk: Автор

en: Yellow
uk: Жовтий

en: Gray
uk: Сірий

en: Dark
uk: Темна

en: Default
uk: За замовчуванням

en: Main Text Color
uk: Колір основного тексту

en: Secondary Text Color
uk: Колір другорядного тексту

en: Link Color
uk: Колір посилань

en: Page Background Color
uk: Колір фону сторінки

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
uk: <span class="meta-nav">Оприлюднено в</span><span class="post-title">%title</span>

en: Base Color Scheme
uk: Основна кольорова схема

en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
uk: Twenty Sixteen вимагає щонайменше WordPress версії 4.4. У вас версія %s. Будь ласка, оновіть версію та спробуйте ще раз.

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
uk: Повний розмір

en: Pages:
uk: Сторінки:

en: Next Image
uk: Наступне зображення

en: Previous Image
uk: Попереднє зображення

en: Menu
uk: Меню

en: Skip to content
uk: Перейти до вмісту

en: expand child menu
uk: розгорнути підменю

en: collapse child menu
uk: згорнути підменю

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
uk: off

[ctx: Montserrat font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Montserrat, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
uk: off

[ctx: Merriweather font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Merriweather, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
uk: off

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
uk: З’являється унизу вмісту на записах і сторінках.

en: Content Bottom 1
uk: Низ вмісту 1

en: Content Bottom 2
uk: Низ вмісту 2

en: Sidebar
uk: Бічна колонка

en: Social Links Menu
uk: Меню соціальних посилань

en: Primary Menu
uk: Головне меню

en: Proudly powered by %s
uk: Сайт працює на %s

en: Comments are closed.
uk: Коментарі закриті.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
uk[0]: %1$s коментар для &ldquo;%2$s&rdquo;
uk[1]: %1$s коментаря для &ldquo;%2$s&rdquo;
uk[2]: %1$s коментарів для &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Page
uk: Сторінка

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
uk: Схоже, що тут нічого не знайдено. Може спробуйте пошук?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
uk: Отакої! Сторінка не знайдена.

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
uk: Команда WordPress
